Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Misfit napisał:
Wracając na ziemię - Helios u mnie w mieście otworzył się ok. 18 lat temu i od tego czasu nie bardzo inwestuje w nowy sprzęt, więc w zależności od sali kontrast i poziom czerni jak na możliwości obecnych profesjonalnych projektorów kinowych jest mocno przeciętny lub po prostu beznadziejny.

Jak tylko ruszyły tego typu przybytki w Polsce zajrzałem do wszystkich sal jednego z Multikin. Średnio irytował mnie kontrast tudzież kolory. To pikuś. Miałem sporo zastrzeżeń do ostrości. Paradoksalnie ucieszyło mnie takie spostrzeżenie. Dlaczego? W tej kwestii byłem bardziej zadowolony ze swojego home cinema.

Misfit napisał:
Tak się składa, że grywam i ja przewidziałem, że nie będziesz w stanie wygooglować tych informacji, więc niczym nie ryzykuję
Ale spokojna głowa, poznaj moje dobre serce:

Podejmując próbę „zaszachowania Cię”, przypuściłem, że grywasz. Smile Może i słusznie przewidziałeś, iż nie będę w stanie tego „wygooglować”. Ale czy założyłeś brak jakichkolwiek działań z mojej strony ad vocem? Nie odczułem takiej potrzeby. Wink

Liczyłem tu na prawdziwą petardę, czyli np. jakąś sekretną chińską aktualizację. Rozczarowałeś mnie.
Wcześniej napisałem, że radzę sobie z własnym sprzętem. Ja po prostu (co do zasady) nie korzystam z trybów KINO. A funkcja SALA KINOWA  
już na dzień dobry trąci podpuchą. Oczywiście, że ustawienie BEZPOŚREDNIE z samej definicji, ale też po porównaniach, budzi jakieś zaufanie. Czy ktoś z filmożerców unika tego trybu? Proszę o wpisy.

Luźna uwaga. Nawet w projektorach nie stosuję trybu KINO. Przed każdą projekcją sprawdzam co mi odpowiada. Prawie zawsze ustawiam:

Reference (Referencyjny): Przeznaczeniem tego trybu jest odtwarzanie obrazu możliwie jak najbardziej zgodnie z zamierzeniami reżysera. Kolor, temperatura kolorów, jasność, kontrast i ustawienia gamma są konfigurowane do standardowych poziomów odniesienia. Wybierz ten tryb, aby oglądać wideo.

https://www.optoma.pl/ContentStorage/Documents/fec6d808-0aeb-4bf0-aeed-20857345b936.pdf

Przy sobotnich projekcjach z udziałem gości nie odczuwam potrzeby aby specjalnie ingerować w tę opcję (czasami bawię się ostrością). Z kolej swój pierwszy projektor FHD poddałem pełnej kalibracji.

EDIT:
Za jakiś czas (teraz jestem zarobiony) chciałbym podyskutować z kolegami od projektorów na temat czerni. Tu widzę jakby dwa scenariusze: Jest problem / nie ma problemu.
Mam nadzieje że zdajesz sobie sprawę iż tryb ten (Reference) jest ustawiony przez producenta i nie jest to tożsame ze skalibrowanym projektorem. Jest to kolejny tryb obrazu.
Naprawdę łykasz tą ściemę "Przeznaczeniem tego trybu jest odtwarzanie obrazu możliwie jak najbardziej zgodnie z zamierzeniami reżysera."??

PS Jeśli zrobiłeś "profesjonalną" kalibracje to powinieneś w Optomie używać trybów ISF
[Obrazek: ME445IE_t.png]
Skoro używasz lub jak wolisz preferujesz tryb "Reference" wnioskuje iż nie skalibrowałeś swojego projektora.
(05-10-2021, 23:28)Daras napisał(a): [ -> ]Podejmując próbę „zaszachowania Cię”, przypuściłem, że grywasz. Smile Może i słusznie przewidziałeś, iż nie będę w stanie tego „wygooglować”. Ale czy założyłeś brak jakichkolwiek działań z mojej strony ad vocem? Nie odczułem takiej potrzeby. Wink

Oczywiście, że tak. Na samym początku naszej dyskusji założyłem, że na takie rzeczy masz wywalone bo ich zwykle po prostu nie zauważasz. Cieszę się, że w końcu w czymś się zgadzamy Smile

(05-10-2021, 23:28)Daras napisał(a): [ -> ]Liczyłem tu na prawdziwą petardę, czyli np. jakąś sekretną chińską aktualizację. Rozczarowałeś mnie.

Mało kto wie, że w odtwarzaczach Sony (jak i wyświetlaczach, w tym projektorach LCoS) aktywne jest odszumianie obrazu, jeszcze mniej osób wie jak się go pozbyć.
Miałeś okazję do wykazania się na tym polu, którą oddałeś przez poddanie się - więc, że tak napiszę, teraz już jest po ptokach - czas wymądrzania się minął Smile
Dodam tylko, że zdecydowana większość osób tryby obrazu w odtwarzaczu zostawia na Auto, a bawi się nimi po stronie wyświetlacza. Więc jadą z aktywnym odszumianiem na Sony, nawet o tym nie wiedząc.

(05-10-2021, 23:28)Daras napisał(a): [ -> ]Luźna uwaga. Nawet w projektorach nie stosuję trybu KINO. Przed każdą projekcją sprawdzam co mi odpowiada. Prawie zawsze ustawiam:
Reference (Referencyjny):

To właśnie tryb kinowy, z balansem bieli ustawionym na ciepły, w wielu wyświetlaczach jest najbliższy obrazowi po kalibracji. Czy u Ciebie też tak jest ? Oczywiście tego nie stwierdzimy, bo nie napiszesz jaki model Optomy posiadasz, więc nie dajesz nam szansy na zweryfikowanie jak bardzo pozostałe tryby, w tym Referencyjny, są rozjechane względem obrazu po kalibracji.

(05-10-2021, 23:28)Daras napisał(a): [ -> ]Z kolej swój pierwszy projektor FHD poddałem pełnej kalibracji.

Z takim podejściem do kalibracji obrazu jak poniżej ?

(03-10-2021, 17:04)Daras napisał(a): [ -> ]Nie potrzebuję jakiegoś guru aby dzięki niemu interpretować kolory (to dzieje się w głowach).
Standardy często wytyczają „kreatorzy mody”. Mam to gdzieś.

(03-10-2021, 20:19)Daras napisał(a): [ -> ]Dajmy już spokój „twórcom” idealnych kolorów.

Wyczuwam pewną niekonskwencję, podobnie zresztą jak w podawaniu/niepodawaniu modelu sprzętu, który posiadasz w zależności od sytuacji - tutaj myślę, że diagnoza Mierzwiaka o "wstydzie" była najbardziej trafna Wink
misfit napisał(a):Wyczuwam pewną niekonskwencję, podobnie zresztą jak w podawaniu/niepodawaniu modelu sprzętu, który posiadasz w zależności od sytuacji - tutaj myślę, że diagnoza Mierzwiaka o "wstydzie" była najbardziej trafna Wink
Mnie zastanawia fakt korzystania z profilu "Referencyjnego" skoro po skalibrowaniu w Optomie (to podał czyli tą firmę projektora musi mieć i na nich się opiera) pojawiają się profile skalibrowane "ISF" (nawet na starszych modelach z rozdzielczością natywną 1080p). Jaki to ma sens skoro się skalibrowało projektor a korzysta z nieskalibrowanych ustawień?
Tutaj muszę obronić Darasa - on pisał, że swój pierwszy projektor FHD poddał kalibracji (nie wiem tylko po co Wink ), a o obecny już nie.
(06-10-2021, 09:27)misfit napisał(a): [ -> ]Mało kto wie, że w odtwarzaczach Sony (jak i wyświetlaczach, w tym projektorach LCoS) aktywne jest odszumianie obrazu, jeszcze mniej osób wie jak się go pozbyć.
Czy mógłbyś coś więcej, co prawda mam projektor po kalibracji, zarówno tryb HDR i SDR, ale wiedzy nigdy nie za wiele. Czy chodzi ci expert setting NR i MPEG NR, czy coś innego.
'misfit napisał(a):Tutaj muszę obronić Darasa - on pisał, że swój pierwszy projektor FHD poddał kalibracji (nie wiem tylko po co Wink ), a o obecny już nie.
To mnie zastrzeliłeś.
Czyli rozmawiamy o kontraście, czerni, tonacji barwnej, nasyceniu kolorów na projektorze a projektor nie skalibrowany. Ok.
Kurgan, musiałbyś podać konkretny model jaki posiadasz. Ale ogólnie jeśli chodzi o projektory Sony SXRD to nie rozchodzi się o sygnał 4K (tutaj jest ok), ale 1080p i niżej i nawet przy wyłączonych wszystkich opcjach NR aktywne jest lekkie odszumianie obrazu, które w niektórych przypadkach można obejść poprzez wybór trybu Gra.
(06-10-2021, 10:37)misfit napisał(a): [ -> ]Musiałbyś podać konkretny model jaki posiadasz.
Sony vpl-vw260es
Tak na szybko filmik od Vincenta VPL-VW270ES - podnosi kwestię NR od 4:40.



Nie jest to dokładnie ten sam model, ale spokojnie można przyjąć, że sprawa odszumiania wypada tak samo jak w Twoim egzemplarzu.