Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Misfit napisał:
Na samym początku naszej dyskusji założyłem, że na takie rzeczy masz wywalone bo ich zwykle po prostu nie zauważasz.

Tyle, że ja wyjaśniłem z jakiego powodu nie szukałem info o tej sensacji w necie.

Daras napisał:
Ja po prostu (co do zasady) nie korzystam z trybów KINO. A funkcja SALA KINOWA już na dzień dobry trąci podpuchą. Oczywiście, że ustawienie BEZPOŚREDNIE z samej definicji, ale też po porównaniach, budzi jakieś zaufanie. Czy ktoś z filmożerców unika tego trybu? Proszę o wpisy.

Zatem znowu dyskutujemy o niczym. Naprawdę jesteś funny man. Smile

Misfit napisał:
Miałeś okazję do wykazania się na tym polu, którą oddałeś przez poddanie się - więc, że tak napiszę, teraz już jest po ptokach - czas wymądrzania się minął 

Miałem okazję wykazania się??? Skąd ten pomysł, że choć przez moment chciałem. To raczej było Twoje oczekiwanie, niż moja intencja. Gdzie ja się lepiej rozerwę po robocie jak nie tu? Smile

Misfit napisał:
Wyczuwam pewną niekonskwencję, podobnie zresztą jak w podawaniu/niepodawaniu modelu sprzętu, który posiadasz w zależności od sytuacji - tutaj myślę, że diagnoza Mierzwiaka o "wstydzie" była najbardziej trafna.

Niekonsekwencję? W taki sposób komentujesz „starannie” wybrane cytaty, że ja się w tym po prostu gubię. Że Ci się chce! Rolleyes Też chciałbym mieć długi urlop. Wink Sporo wypowiedzi nie wymaga żadnych uwag bo każdy może dojść do własnych wniosków. A teraz mamy w ciekawym wątku „czeski film”.

Może zacytuję coś z poprzedniej strony i uzupełnię tamtą wypowiedź (odnośnie diagnozy Mierzwiaka).

Daras napisał:
Na początku mojej forumowej egzystencji czymś tam się chwaliłem. Potem czytając różne komentarze stwierdziłem, że to nie ma większego sensu. Ale zostawmy tę sprawę, gdyż na temat uszczypliwości wobec osób posiadających niezbyt drogi sprzęt pisałem wielokrotnie. Prywatnie świetnie rozumiem ograniczenia budżetowe niektórych miłośników kina. W ciągu swojego życia próbowałem zarabiać na wiele sposobów i nie zawsze były to okresy prosperity. A kino i sprzęty zawsze mnie kręciły.

Uzupełnienie. Owszem, mam sprzęt budżetowy, jak np. wspomniany (bodajże najtańszy) BD od Sony. Dlaczego miałbym się go wstydzić? Posiadam też urządzenia z wyższych półek, o których w szczegółach nigdy na tym forum nie napiszę. Nie bawi mnie licytacja w stylu kto ma lepiej, kto gorzej itp., a takie pierdy na forum zauważałem. To infantylizm, zresztą chyba sam Mierzwiak przyznałby mi rację (?).

MiMiK napisał:
Mam nadzieje że zdajesz sobie sprawę iż tryb ten (Reference) jest ustawiony przez producenta i nie jest to tożsame ze skalibrowanym projektorem. Jest to kolejny tryb obrazu.
Naprawdę łykasz tą ściemę "Przeznaczeniem tego trybu jest odtwarzanie obrazu możliwie jak najbardziej zgodnie z zamierzeniami reżysera."??

PS Jeśli zrobiłeś "profesjonalną" kalibracje to powinieneś w Optomie używać trybów ISF

Oczywiście, że zdaję sobie sprawę na czym polega tryb referencyjny i ściemy nie łykam. Siedzę w projektorach ze 13 lat. W pierwszej Otomie odczuwałem potrzebę kalibracji gdyż  żadne ustawienie nie dawało mi  satysfakcji. Z ostatniego rzutnika jestem zadowolony na tyle, że do sobotnich projekcji wystarcza mi  Reference plus ewentualna kosmetyka w zależności od filmu.

Powtórzę – Jestem zadowolony i o takie właśnie qualia mi chodzi! Oczywiście możliwe są tu komentarze w stylu: źle robisz, jesteś porąbany, masz wywalone itp. Ale nie będę profesjonalnie kalibrował projektora do oglądania filmów (średnio) raz w tygodniu. Może gdyby kino było moim jedynym hobby... Jednak mam tych zainteresowań więcej, a czasu mało.

Zatem dziękuję za interesującą dyskusję o niczym. Było wesoło, niemniej z mojej strony pas.

W przyszłości (nie wiem kiedy) postawię pytania problemowe dotyczące czerni w rzutnikach DLP / LCD. Do wymiany poglądów zaproszę posiadaczy projektorów skalibrowanych, oraz tych filmożerców, którzy korzystają z ustawień fabrycznych. Osobiście mogę posiłkować się dwiema Optomami. Będzie klawo.
Nie pisałem, że masz powód do wstydu - z mojej strony tez pas, bo już tak bardzo odpłynąłeś, że kontynuowanie dyskusji nie bardzo ma sens.
Jak zwykle pomogliście i gdzieś jakąś wiedzę (jako totalny laik) zyskałem i wstępnie wiem na co zwracać uwagę. Tak jeszcze w telegraficznym skrócie. Współczynnik odbicia w ekranie rozumiem, że najlepiej 0,8? Ekran szary? Ze względów mieszkaniowych muszę postawić na ręcznie zwijany. Oczywiście na pewno pod kątem technicznych rację ma jak zwykle Misfit i że trzeba byłoby mieć "nieco" więcej kasy, natomiast ma być też jakiś substytut kina studyjnego i rozumiem darasową radochę z projekcji domowych, zatem nie zgodzę się z Bipo, że musi być tyle i tyle kasy, a tak to nie ma sensu, bo to zwykły klasizm, a nie sądzę żeby twórcy pokroju Lyncha, Loach czy dajmy Won Kar Wai kierowali swoją, często społeczną twórczość, do bogatych i odbierali radość oglądania "zwykłym", kochającym kino ludziom. Chyba, że się mylę?

Jaki format ekranu wybrać?
(07-10-2021, 09:46)Ethan napisał(a): [ -> ]Współczynnik odbicia w ekranie rozumiem, że najlepiej 0,8? Ekran szary?

Przy Twoich warunkach generalnie tak, ale to jeszcze zależy od tego jaki projektor wybierzesz i jak duży będzie ekran. Ale skoro zakupy dopiero przed Tobą to po prostu kieruj się tym aby projektor nie był zbyt ciemny w trybach najbliższym obrazowi po kalibracji, biorąc również pod uwagę to, że wraz z większą ilością godzin na liczniku, jasność będzie spadać. Z drugiej strony nie mozna też przesadzać w drugą stronę. Są kalkulatory odległości, które pomogą Ci w tym, np. https://www.projectorcentral.com/projection-calculator-pro.cfm

(07-10-2021, 09:46)Ethan napisał(a): [ -> ]nie zgodzę się z Bipo, że musi być tyle i tyle kasy, a tak to nie ma sensu, bo to zwykły klasizm

Ale takie są fakty - przynajmniej w odniesieniu do 4K HDR w projektorach, i o ile pamiętam to do tego Bipo się odnosił. Jeśli ktoś nie chce/nie może wydać więcej niż kilku tys na projektor i do tego jeszcze co najmniej tysiaka na Panasa z HDR Optimizerem to lepiej sobie dać spokój z HDR i pozostać przy FHD SDR, bo więcej będzie z tego problemów niż pożytku w domowych projektorach.

Co do niezaadaptowanego pokoju pod projekcję to tutaj również warto posłuchać opinii z różnych źródłeł aby mniej więcej wiedzieć z czym się to wiąże. Jeśli ktoś ma niewielkie wymagania to tak czy siak będzie zadowolony. Nie sądzę jednak aby Wong Kar Wai czy Lynch w szczególności, był zadowolony gdyby musiał oglądać swoje filmy w kinie w warunkach dalekich od optymalnych.
Przypomnę tylko jaka wywiązała się drama w związku z niedawnym wydaniem Zagubionej autostrady od Kino Lorber.

[Obrazek: s5uEzzT.png]

Ponadto, znając Lyncha to pewnie nakazałby wstrzymanie projekcji gdyby ktoś odważył się puścić jego film na nieskalibrowanym sprzęcie Wink
Ethan napisał:
Współczynnik odbicia w ekranie rozumiem, że najlepiej 0,8? Ekran szary? Ze względów mieszkaniowych muszę postawić na ręcznie zwijany.

Dokładnie. Gdybym wskoczył na forum wcześniej to napisałbym coś podobnego jak Misfit. Zgadzam się z jego sugestiami. Tak mam u siebie.

Na marginesie. Projektory i ekrany (taki tytuł miał papierowy magazyn, który kupowałem naście lat temu) to temat niezbyt trudny do przyswojenia. Każdy może  przy odrobinie chęci się czegoś nauczyć o rzutnikach z rozdziałką SD / FHD. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami są systemy DLP i LCD. Ja rozmyślnie wybrałem tę pierwszą technologię.  

Padły tu różne nazwy projektorów / ekranów. Podpowiedziałem Ci Optomę oraz ekran Grandview. Te pozycje jak najbardziej mieszczą się w Twoim budżecie. Może wynotuj wszystkie opcje zapodane przez kolegów i przeanalizuj testy / opinie ekspertów.

Już teraz wiem, że ulegniesz czarowi kina domowego. Napisz o najgłębszych odczuciach po pierwszym seansie. Cool

W mojej ocenie nie trzeba obecnie wydawać fortuny aby odczuć satysfakcję. Sprzęt relatywnie tanieje. Moja pierwsza Optoma została jakiś czas temu wyceniona na pięć koła, a ma gorsze parametry niż współczesne jej następczynie.

Biorąc pod uwagę warunki lokalowe (kino urządzam w pokoju gościnnym) swoje wydatki rozłożyłem następującą:

1. Nie żałowałem na ekran.
2. Z czystym sumieniem zainwestowałem w nagłośnienie, które może nie jest audiofilskie, ale w recenzjach takie słówko gdzieś padło.
3. Mam dwie Optomy i jestem z nich zadowolony. Napisałem to jako fotograf zawodowy, choć niepraktykujący. W salonie rzutnik za naście tysięcy traci sens.

Czy można prosić Misfita o link z recenzją Optomy samozwańczego guru, bo chyba żaden odnośnik nie został wklejony?

Ethan napisał:
...a nie sądzę żeby twórcy pokroju Lyncha, Loach czy dajmy Won Kar Wai kierowali swoją, często społeczną twórczość, do bogatych i odbierali radość oglądania "zwykłym", kochającym kino ludziom. Chyba, że się mylę?

Nie wiem czy się mylisz.  Masz prawo do takich przypuszczeń, a i ja jestem im bliski. Posiadam od groma klasyki, w tym czarno białej. Niekiedy właśnie wielkość ekranu (klimat) robi robotę, a mniej kolory i takie tam. Ale zostawmy to bo znowu się zacznie. Rolleyes
Czy Ty wiesz jakie „ciary” mnie przechodziły podczas projekcji filmów na 100 calowym ekranie, których z uwagi na daty premier nie mogłem zobaczyć w kinie.

Wiwat projektory! Wiwat ekrany!
Jestem w trakcie seansu First Mana w 4k na nowym epsonie TW7100. Powiem tak jeśli warunki stworzone sprzyjają, czyli zaciemnienie okiem, ścian, drzwi, dobór odpowiedniego ekranu a gwarantuję wam że doznania są niesamowite. Nie ma porównania do 1080p i kolorów. Niesamowicie to wygląda, coś wspaniałego, teraz jeśli chodzi o nowości i klasyki kręcone na taśmie to raczej bez dwóch zdań będę inwestować w ten format. Wow a to dopiero pierwszy film na wielkim ekranie z 27 pozycji UHD w kolekcji .
Wiem o czym mówisz sam mam JVC N7 i ramowy ekran 100 cali w niedługim czasie będę zmieniał proj na nowszy laserowy 8K RS3100. Pozdro
@pred895
Daj znać jak oglądniesz więcej filmów z HDR w szczególności tych z wysoką jasnością. Oglądasz na sony odtwarzaczu?
(04-12-2021, 22:48)pred895 napisał(a): [ -> ]Jestem w trakcie seansu First Mana

I piszesz posty na forum?
Słabo to wygląda Tongue
Trochę się naje... to wszedłem podzielić się ekscytacją Big Grin Po wczorajszym seansie doznania takie jakbym ten film obejrzał na nowo, a to już chyba z piętnasty seans, tak bardzo go lubię.

(05-12-2021, 11:22)prodarek napisał(a): [ -> ]Oglądasz na sony odtwarzaczu?

Oppo