Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(16-11-2022, 10:43)Alvy napisał(a): [ -> ]Myślę że największy problem to nie tyle adaptacja pokoju pod kino ale posiadanie takiego pokoju.

O to mi właśnie chodzi i to w sumie o podstawę - czyli wyeliminowanie odbić od ścian i sufitu. A tymczasem wciąż widzę niemało kolesi, którzy ładują się w maszynki za 30-50 tysi i w pokoju z jasnymi ścianami i sufitem wmawiają innym bajki, że obraz z czegoś takiego wcale nie jest gorszy od OLEDa + typowo pomniejszanie znaczenia HDRa do minimum Big Grin
Pamiętam nawet do dziś, że jeden z nich pisał o "Samoloty, pociągi i samochody" na BD, że mają zajebiście odnowiony obraz i reszta powinna brać przykład od Paramount jak się powinno wydawać starsze filmy (jakby co - nie chodzi o nikogo z tego forum).

Cytat:Ekran 100c oglądam z odległości ~3m więc mniejszy już nie wchodzi w grę .

16:9 już z takiej odległości to byłoby dla mnie ciutkę za wiele.
(16-11-2022, 11:37)misfit napisał(a): [ -> ]A tymczasem wciąż widzę niemało kolesi, którzy ładują się w maszynki za 30-50 tysi i w pokoju z jasnymi ścianami i sufitem wmawiają innym bajki, że obraz z czegoś takiego wcale nie jest gorszy od OLEDa
A co mają mówić że wydali 50 tysi i jakoś to blado wygląda, nie uchodzi  Dodgy

(16-11-2022, 11:37)misfit napisał(a): [ -> ]16:9 już z takiej odległości to byłoby dla mnie ciutkę za wiele.
No właśnie wtedy jest moc Big Grin
Ampli marantz seria 7xxx, JBL studio 280 5.1 i sufit 2x Magnat
Sub używam rzadziej bo to blok. Pokój 3x4 m

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka
(16-11-2022, 11:37)misfit napisał(a): [ -> ]Ekran 100c oglądam z odległości ~3m więc mniejszy już nie wchodzi w grę .

16:9 już z takiej odległości to byłoby dla mnie ciutkę za wiele.

Ja oglądam filmy na ekranie 110 cali - 16:9 z odległości 3,5 metra i jest optymalnie. Myślę aby w nowym roku podskoczyć do 120, no ale mój salon jest wielki, bo to jakieś 26 m², dużo miejsca po bokach, więc taki rozmiar ekranu nie przytłacza.
(15-11-2022, 16:48)misfit napisał(a): [ -> ]Dlatego projektor od ładnych kilku lat robi u mnie za ozdobę w pokoju Big Grin

Once you go black you never go back Tongue
(16-11-2022, 11:37)misfit napisał(a): [ -> ]A tymczasem wciąż widzę niemało kolesi, którzy ładują się w maszynki za 30-50 tysi i w pokoju z jasnymi ścianami i sufitem wmawiają innym bajki, że obraz z czegoś takiego wcale nie jest gorszy od OLEDa + typowo pomniejszanie znaczenia HDRa do minimum Big Grin
No ale chociaż mają te ekstra maszynki, znam osobę która planuje kupić projektor za 2-3 tysiące do oglądania przy świetle dziennym. Jaki to będzie mieć w takich warunkach kontrast, 300:1? Tongue
W takich warunkach kontrast ANSI to bardziej coś wokół 20:1 - chyba, że sobie jakiegoś magic screena strzeli Smile
(16-11-2022, 12:45)vandel napisał(a): [ -> ]Ampli marantz seria 7xxx, JBL studio 280 5.1 i sufit 2x Magnat
Sub używam rzadziej bo to blok. Pokój 3x4 m
Szukałem kiedyś inspiracji jak urządzić, zaadoptować taki mały pokoik pod kino . Ciężko coś znaleźć, przeważnie pomieszczenia o wiele większe i zrobione przez wyspecjalizowane firmy.

Każdy zakup powinien być świadomy. Jeśli ktoś kupuje projektor do jasnego salonu to albo się nie przygotował merytorycznie albo zaufał nieuczciwemu sprzedawcy. Ale są też tacy którzy nie rozumieją jak można kupić telewizor za 10000 skoro obok stoi większy za 1500 Wink
(16-11-2022, 11:37)misfit napisał(a): [ -> ]O to mi właśnie chodzi i to w sumie o podstawę - czyli wyeliminowanie odbić od ścian i sufitu. A tymczasem wciąż widzę niemało kolesi, którzy ładują się w maszynki za 30-50 tysi i w pokoju z jasnymi ścianami i sufitem wmawiają innym bajki, że obraz z czegoś takiego wcale nie jest gorszy od OLEDa + typowo pomniejszanie znaczenia HDRa do minimum Big Grin

Mam kumpla który kupił TV UHD 65 cali. Często zaprasza mnie na testy. Wszystko jest OK: kolorki, kontrast, czernie itd. Zatem zachowując obiektywizm nie wykłócałem się z nim, że mój projektor DLP wyświetla lepszy obraz. Byłaby to po prostu nieprawda. Jednak ta „niewielka” przekątna odbiornika... Rolleyes Kurna, 100 cali to 100 cali. Smile Nadto, o czym kiedyś pisałem, preferuję podczas oglądania filmów światło odbite.

Jak wiesz nie mam zbyt dobrze zaadoptowanego pomieszczenie pod kino (poza wyjątkami, o których wspomnę potem). Problem uratował szary ekran, czwarty jaki kupiłem. Wcześniej miałem dwa Matt White i jeden Matt Grey. Tu odbyła się dyskusja na temat różnic pomiędzy powierzchniami projekcyjnymi.

https://forum.filmozercy.com/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy?page=62

(16-11-2022, 11:37)misfit napisał(a): [ -> ]
Cytat:Ekran 100c oglądam z odległości ~3m więc mniejszy już nie wchodzi w grę .

16:9 już z takiej odległości to byłoby dla mnie ciutkę za wiele. Wink

Ja mam identycznie jak Alvy. Moje odczucia są następujące:

1. Przy filmach panoramicznych / anamorficznych jest superowo.
2. Podczas oglądania produkcji 4:3 mam wrażenie, że ekran mógłby być większy.
3. Kadry 16:9? Dla mnie również to ciutkę za wiele (z naciskiem na ciutkę).

(16-11-2022, 12:45)vandel napisał(a): [ -> ]Ampli marantz seria 7xxx, JBL studio 280 5.1 i sufit 2x Magnat
Sub używam rzadziej bo to blok. Pokój 3x4 m

Wysłane z mojego SM-G996B przy użyciu Tapatalka

Mamy prawie identyczne pomieszczenia. Można w nich perfekcyjnie zaprojektować audio,
W związku z tym, że moje kino mieści się w pokoju gościnnym, zmuszony byłem do zainstalowania ekranu zwijanego. To w zasadzie jedyny mankament całej zabawy. Specjalnie pod nagłośnienie 5.1 kupiłem meble na zamówienie. Wcześniej wszystko obliczałem i mierzyłem ze dwa tygodnie. Jest perfekcyjnie. Ekran wisi na środku ściany zaś głośniki L oraz P (siłą rzeczy) stoją w identycznej odległości od ścian bocznych. Z tylnymi również nie było problemu. Do tego doszła kalibracja. Nadto, nowe meble pozwalają mi na rozwinięcie zestawu 5.1 do Dolby Atmos 5.1.2.

[Obrazek: 5_1_2_atmos_enabled.jpg?width=1440&quality=80]

https://www.dolby.com/about/support/guide/speaker-setup-guides/5.1.2-dolby-atmos-enabled-speaker-setup-guide/#gref
(17-11-2022, 15:37)Daras napisał(a): [ -> ]Jak wiesz nie mam zbyt dobrze zaadoptowanego pomieszczenie pod kino (poza wyjątkami, o których wspomnę potem). Problem uratował szary ekran, czwarty jaki kupiłem. Wcześniej miałem dwa Matt White i jeden Matt Grey. Tu odbyła się dyskusja na temat różnic pomiędzy powierzchniami projekcyjnymi.

Ja od razu kupiłem szary ekran wówczas pod swoje niezbyt optymalne warunki pokojowe. W scenach nocnych, z niewielką ilością światła w filmie, było nawet całkiem ok - szczególnie z włączoną dynamiczną przesłoną (z której jednak ostatecznie rzadko kiedy korzystałem bo raz, że denerwowały mnie odgłosy jej działania, a dwa - widoczny był dla mnie efekt pompowania światła). Ale w scenach mieszanych było słabiutko - mleko zamiast czerni i ogólnie wyprany obraz. Później przemalowałem ściany, a co do sufitu był kompromis i metr od ekranu poleciał na czarno. Poprawa była dość spora, ale oczywiście moja ówczesna plazma w tym polu miała znaczną przewagę.