Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Bernardo Bertolucci - dzieła wszystkie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Przy okazji kompletowania filmografii tego kontrowersyjnego włoskiego twórcy postanowiłem założyć wątek na temat polskich wydań jego dzieł. O Bertoluccim ostatnio znowu zaczęto pisać, a to za sprawą jego wypowiedzi o scenie gwałtu z "Ostatniego tanga w Paryżu", która ponoć była niesymulowana. Pomimo 45 lat od premiery tego filmu nadal powoduje on oburzenie. Bertolucci jest artystą wszechstronnym, ale erotyka i seksualność ma znaczenie w prawie każdym jego filmie.

Kostucha to debiut pełnometrażowy Bernardo Bertolucciego, został wydany przez MediaWay.

[Obrazek: thumb-300x300-65444-front.jpg]

Ostatnie tango w Paryżu wydał Imperial. Najpierw jako standardowe wydanie, później w serii "Złota kolekcja" i niedawno w serii "Najlepsze z najlepszych". Jest to też jedyny film Bertolucciego wydany na BD.

[Obrazek: thumb-lg-4106775-ostatnie-tango-w-paryzu.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-28093-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-15265-front.jpg] [Obrazek: thumb-lg-897-ostatnie-tango-w-paryzu.jpg]

Ostatni cesarz wydany został przez Monolith. Najpierw jako standardowe wydanie, następnie w serii "Wytrawne Kino". Film był też sprzedawany w kartonowej kopercie jako dodatek do magazynu "Focus". Wydania Monolithu mają nieanamorficzny obraz, nie wiem jak to gazetowe, ale pewnie też.

[Obrazek: thumb-300x300-98927-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-56832-front.jpg] [Obrazek: thumb-e-11718646-1603794841-front.jpg]

Pod osłoną nieba też zostało wydane przez Monolith i tak jak "Ostatni cesarz" najpierw jako standardowe wydanie, a następnie w serii "Wytrawne Kino". Film był też sprzedawany jako dodatek do czasopisma "Film" i do czasopisma "Claudia" w kopertach kartonowych. Nie wiem jak z obrazem, ale po zapisie na tyle okładki o formacie obrazu 4:3 wnioskuję, że też jest nieanamorficzny tak jak jego poprzednik (nie mam jak sprawdzić, bo tego filmu jeszcze nie kupiłem - może ktoś z forum to zweryfikuje)

[Obrazek: thumb-300x300-54925-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-33994-front.jpg] [Obrazek: thumb-e-11720884-1603803856-front.jpg] [Obrazek: thumb-e-11720885-1603804803-front.jpg]

Mały Budda został wydany przez Best Film jako standardowe wydanie i w serii "Światowa Klasyka" oraz w pakiecie z "Kundunem" Martina Scorsese. Był też sprzedawany jako dodatek do czasopisma "Gala" w amarayu

[Obrazek: thumb-lg-11720886-maly-budda.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-21714-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-54362-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-82195-front.jpg]

Ukryte pragnienia wydane zostały przez Solopan, a następnie wznowione przez Kino Świat w serii "Kino światowe". Solopan wydał ten film także w pakiecie Liv Tyler razem z filmami "Samotny Jim" Steve'a Buscemiego i "Oniegin" Marthy Fiennes. Był też sprzedawany jako dodatek do "Gazety wyborczej" w serii "Do zobaczenia we dwoje" w slimie, jako dodatek do czasopisma "Marie Claire" w kopercie kartonowej, jako dodatek do czasopisma "Glamour" w kopercie kartonowej i jako dodatek do Cin&Cin (chyba, przynajmniej takie logo widnieje na opakowaniu) również w kopercie kartonowej

[Obrazek: thumb-300x300-24696-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-35289-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-50347-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-42913-front.jpg] [Obrazek: thumb-e-11736099-1603876707-front.jpg] [Obrazek: thumb-e-11736101-1603878529-front.jpg] [Obrazek: thumb-e-11736846-1603879662-front.jpg]

Rzymska opowieść wydana została przez Best Film w serii "Plus dla koneserów" i wznowiona w tej samej serii. Wydano ją też w pakiecie "Miejsca, gdzie życie ma smak" razem z filmami "Hawaje, Oslo" Erika Poppe i "Hawana - miasto utracone" Andy'ego Garcii. Film był sprzedawany też jako dodatek do czasopisma "Gala" w kopercie kartonowej

[Obrazek: thumb-300x300-25535-front.jpg] [Obrazek: thumb-lg-11737592-rzymska-opowiesc.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-13251-front.jpg] [Obrazek: thumb-e-11737594-1603884045-front.jpg]

Marzyciele zostali wydani przez Monolith, a następnie w serii Rzeczpospolitej "Mistrzowie kina" w digibooku. Film był też sprzedawany jako dodatek do czasopisma "Glamour" w kopercie kartonowej i jako dodatek do czasopism "Wprost" i "Film" (jedno wydanie dla obu gazet) w kopercie kartonowej.

[Obrazek: thumb-300x300-25522-front.jpg] [Obrazek: thumb-300x300-16875-front.jpg] [Obrazek: thumb-e-11737597-1603886075-front.jpg] [Obrazek: thumb-e-11738342-1603887690-front1.jpg]

Na koniec spis filmów Bernardo Bertolucciego, z wyszczególnieniem dzieł wydanych w Polsce:

Kostucha (1962)
Przed rewolucją (1964)
Partner (1968)
Konformista (1970)
Strategia pająka (1970)
Ostatnie tango w Paryżu (1972)
Wiek XX (1976)
Księżyc (1979)
Tragedia człowieka śmiesznego (1981)
Ostatni cesarz (1987)
Pod osłoną nieba (1990)
Mały Budda (1993)
Ukryte pragnienia (1996)
Rzymska opowieść (1998)
Marzyciele (2003)
Ja i ty (2012)

EDIT KIREK: Wszystkie wydania znajdują się w filmoskopie, przejdziesz do nich klikając w okładkę.
Cytat:a następnie wznowione przez Kino Świat w serii "Kino światowe".

W takiej jakości, że oczy wypływają od patrzenia. Gazetówki zresztą też strasznie lipne.

Cytat:Ostatnie tango w Paryżu wydał Imperial. Najpierw jako standardowe wydanie, później w serii "Złota kolekcja" i niedawno w serii "Najlepsze z najlepszych". Jest to też jedyny film Bertolucciego wydany na BD.

Może w Polsce Tongue
Cytat:W takiej jakości, że oczy wypływają od patrzenia. Gazetówki zresztą też strasznie lipne.

Czyżby wznowienie miało gorszą jakość od starego wydania? Ja mam to pierwsze wydanie Solopanu i jakość jest dobra. A gazetówki przeważnie są lipne, nie tylko tego filmu Big Grin

Cytat:Może w Polsce Tongue

Cały wątek dotyczy polskich wydań, więc tego już nie zaznaczałem. Dodałem teraz we wstępie, że chodzi o polskie wydania, żeby już nie było wątpliwości Tongue
Forum dotyczy wszystkich wydań. Jeśli zakładasz tego typu temat, to z automatu można pisać w nim o wszystkich wydaniach z całego świata, bo nie będziemy zakładać kolejnego dla zagranicznych. Oczywiście sam możesz się ograniczyć do polskich jeśli wolisz Smile

Cytat:Czyżby wznowienie miało gorszą jakość od starego wydania?

Nie widziałem wydania od Solopanu ale trudno mi sobie wyobrazić, by mogło wyglądać gorzej. Te nieszczęsne gazetówki mają jakiś problem z płynnością wyświetlania, ale i tak ogląda się to lepiej niż wydanie KŚ. Swoją drogą ten film chętnie bym kupił na BD, ale do tej pory nigdzie na świecie go nie wydano na tym nośniku.

Cytat:a to za sprawą jego wypowiedzi o scenie gwałtu z "Ostatniego tanga w Paryżu", która ponoć była niesymulowana.

Z tego co czytałem zrozumiałem, że nie tyle scena była niesymulowana (co by znaczyło, że faktycznie aktorka została zgwałcona), co raczej nagrano ją bez uprzedzenia jej co się w scenie będzie działo. W sumie można mieć wątpliwości na ile jedna sytuacja różni się od drugiej i gdzie przebiega granica, której nie należy przekraczać.
Cytat:ale i tak ogląda się to lepiej niż wydanie KŚ

Ciekawe, czy tylko ten film w serii "Kino Światowe" jest w tak tragicznej jakości jak mówisz, czy inne też. Bo chciałem kilka z niej kupić (m. in. Człowieka który spadł na Ziemię i Maksymalne przyspieszenie).

Cytat:Z tego co czytałem zrozumiałem, że nie tyle scena była niesymulowana (co by znaczyło, że faktycznie aktorka została zgwałcona), co raczej nagrano ją bez uprzedzenia jej co się w scenie będzie działo. W sumie można mieć wątpliwości na ile jedna sytuacja różni się od drugiej i gdzie przebiega granica, której nie należy przekraczać.

W sumie to nie wiadomo też co z tego wszystkiego jest prawdą, a co było specjalnie powiedziane żeby podburzyć tłumy Big Grin Czytałem też, że Bertolucci później powiedział, że Schneider wiedziała o tej scenie i o tym co się stanie, a nie wiedziała jedynie o pomyśle na niekonwencjonalne użycie masła, na który wpadli Bertolucci i Brando podczas spożywania śniadania Tongue
Wiek XX nie został u nas w ogóle wydany? Na pewno pewno? Dziwne.

(14-01-2017, 13:43)kew97 napisał(a): [ -> ]W sumie to nie wiadomo też co z tego wszystkiego jest prawdą, a co było specjalnie powiedziane żeby podburzyć tłumy

Przede wszystkim zrobiono tu z igieł widły - oczywiście, że wiedziała o scenie, bo ta była w scenariuszu. Rozchodzi się jedynie o to masło.
Cytat:Wiek XX nie został u nas w ogóle wydany? Na pewno pewno? Dziwne.

Sprawdziłem jeszcze raz, ale niestety na pewno nie był wydany w Polsce. A już mi narobiłeś nadziei... Tongue
Cytat:Ciekawe, czy tylko ten film w serii "Kino Światowe" jest w tak tragicznej jakości jak mówisz, czy inne też.

Bywa różnie. Mam tylko trzy wydania z tej serii i Terminator 2 jest w lepszej jakości niż QDVD od Vision, King Kong jest w porządku, tutaj jest niestety porażka.
Wyczerpująco i estetycznie przygotowany temat.

Oczywiście nie wydano u nas jednych z najważniejszych : Konformista, Strategia pająka i Wiek XX...
Ukryte pragnienia (1996)
Wyborcza vs Kino Świat na dodatek kino świat kłamie że ma 5.1 bo obie ścieżki są stereo, a ostatnie zdjęcie to screen z amazon video jako ciekawostka Smile
https://imgur.com/a/g5euxhJ
Stron: 1 2