Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Blu ray w Polsce
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Z jednej strony dziwię się, że ludzie to kupują (w przypadku filmów, gdzie jest dostępne BD), zważywszy na to, że w TV jest zazwyczaj znacznie lepsza jakość, niż na DVD. No ale niższa cena robi swoje, 29 zeta na premierę to nie 79.
Znów wraca odwieczne pytanie..."czemu dvd nie zniknie?" Wink ano nie znika, bo to najtańsze rozwiązanie. Największą bolączką jest to, że nic nie trzyma ludzi przy nośnikach fizycznych (czy może raczej "niemal", "prawie" nic), kiedyś filmy były kupowane i stawiane na półce, bo jedyną alternatywą była telewizja i super-seans raz w tygodniu. Kolekcja vhs, potem dvd była domowym video-on-demand. W momencie kiedy pojawił się BD mieliśmy już w miarę szybki internet, a niedługo potem VOD. Posiadanie fizycznych kopii większości filmów stało się zbędne, co kto chciał (a umówmy się, że 99% ludzi, nawet spośród nas, zbieraczy, ogląda przede wszystkim mainstream) dostaje teraz na wyciągnięcie ręki, w cenie abonamentu, czy dwóch. Ewentualnie kupuje cyfrową wersję (notabene mającą premierę wcześniej, niż nośniki!).
Siła przebicia nośników fizycznych spada powoli do zera, nie ma się co dziwić, że BD nie dogania DVD a UHD to ekskluzywna opcja dla wybrańców (tak naprawdę wcale nie, o czym dobrze wiemy ale w świadomości ogółu 4k to drogi bajer). Nie zmieni tego ani wzrost sprzedaży odbiorników (bo z tradycyjnej "telewizji + odtwarzacz" przestawiamy się i to globalnie na "VOD po całości"), ani potencjalny wzrost sprzedaży odtwarzaczy bd/uhd (który już nie nastąpi, bo a) patrz wyżej, b) producenci sprzętu przespali okazję do ogólnoświatowej kampanii informacyjno-marketingowej i forsowania nowego formatu jako totalnej rewolucji, którą każdy musi wprowadzić w swoim domu).
I tak naprawdę, to świadomość ogółu wygląda tak, że kupują, że "mają kolekcję", bo wykupili abonament na netflix, czy hbo, więc mają dostęp 24h/7, tak, jakby trzymali każdy jeden film z osobna na półce.
Tutaj leży obecnie problem - po co kupować nośnik, kiedy w cenie jednego filmu mam miesiąc oglądania co wieczór innych treści. Po co stawiać dvd (najtańsza opcja) na półce, kiedy światłowodem płynie już film w 4K (za który w sklepie krzyczą stówkę i to na promocji..!). Przeciętny obywatel nie interesuje się parametrami jakości, kodekami, bit-ratem etc. (ba! sam chociaż zbieram, mam niewielkie pojęcie w temacie), dla niego liczy się stosunek cena/ilość, za jakość trzeba dopłacać, a tego po prostu nikt nie lubi. Dlatego jeśli już ktoś kupi, to stawia na najtańszą opcję, z myślą, że za jakiś czas obejrzy w streamingu, a płytkę opchnie na olx.

P.S.
Ilu tak naprawdę mamy tutaj zbieraczy, kolekcjonerów? Myślę, że aktywnych będzie z 40-50 osób? Plus drugie tyle obserwujących po cichutku wątki z promocjami, żeby wyhaczyć coś po taniości. Forum ma zasięg ogólnopolski (a nawet większy Wink ), ile takich miejsc jest w polskim internecie, 2-3? Zawyżając, może nas być kilkaset osób w kraju. Osób, które aktywnie i regularnie zbierają po to, żeby mieć na półce. Cała reszta to koło zamachowe rynku wtórnego. To kto ma napędzać tą sprzedaż BD/UHD..? Smile
Cytat:ile takich miejsc jest w polskim internecie, 2-3?

A gdzie to drugie i trzecie? Smile
Kiedyś jeszcze forum HDTV Polska było jakąś alternatywą ale tam już od dawna dział Blu-ray ledwo dyszy.

Znam dosłownie DWIE osoby, które mają na półce filmy BD, jedna to mój brat, który ma tych filmów może z 10 z czego połowę dostał ode mnie w prezencie, druga to znajomy, którego też ja "wtajemniczyłem", ale ma tych filmów może ze 20-25 i obecnie kupuje może jeden film rocznie (ostatnio Bohemian Rhapsody). Reszta albo Netflix itp. albo ripy z netu/CDA. I lepiej już nie będzie...
Jak widzę wypowiedź"

"Dlaczego ten przestarzały format nie został całkowicie unicestwiony ? Czego boją się dystrybutorzy i producenci sprzętu ?"

to mnie to wkurza. Elita sobie wymyśliła, że ma być tylko BD/UHD i większość ma się do dostosować??? a ludzie biedniejsi czy skromniej zarabiający... pomyślałeś o tym? A takiego !!!

Kolega truvneeck napisał w punkt, ja nie znam nikogo z moich znajomych co zbiera filmy BD nie mówiąc o nawet DVD. Ja mam nature zbieracza-kolekcjonera to zbieram.

DVD jest sprawdzone tanie i dostępne, bym zwrócił uwagę na inną sprawę, chętnie bym widział wznowienia u nas filmów lubi premierę tych co nie było, z nowym transferem z BD np Black Rain 1989 - bardzo by tego potrzebował Smile
(29-05-2019, 17:46)Nfsfan83 napisał(a): [ -> ]Jak widzę wypowiedź"

"Dlaczego ten przestarzały format nie został całkowicie unicestwiony ? Czego boją się dystrybutorzy i producenci sprzętu ?"

to mnie to wkurza. Elita sobie wymyśliła, że ma być tylko BD/UHD i większość ma się do dostosować??? a ludzie biedniejsi czy skromniej zarabiający... pomyślałeś o tym?
A ty pomyślałeś że kiedyś to DVD było "dla elity" w stosunku do VHS? Jak to możliwe że teraz jest tanie i dostępne?

Jakby DVD padło, co powinno stać się z dekadę temu, podstawowym standardem byłby Blu-ray, uważasz że ceny nie byłyby niższe?

To naprawdę kuriozalne, że jednocześnie na rynku funkcjonują trzy formaty o takim rozstrzale jakościowym, a od DVD już od dawna lepsze jest dokładnie wszystko: telewizja, streaming, bluripy itd.

Wyobraża ktoś sobie sytuację o jeden format wstecz? Że na rynku mamy jednocześnie Blu-ray, DVD i VHS? LOL
(29-05-2019, 17:46)Nfsfan83 napisał(a): [ -> ]Elita sobie wymyśliła, że ma być tylko BD/UHD i większość ma się do dostosować??? a ludzie biedniejsi czy skromniej zarabiający... pomyślałeś o tym? A takiego !!!
Jacy biedniejsi? Kupujesz droższe dvd od bd dla wspaniałych kolorów i rozdziałki. Ja kupując w promocjach filmy po 1-5 euro czuję się jak żebrak przy tych zakupach które sam robisz. Jak wskazałem też przy cenach za granicą, to nawet ciężko znaleźć czasami jakiś popularny film, który byłby droższy od dvd. Ten nośnik jest dla elit Big Grin . Jakby mogli go też wycofać, skoro jest tak tani i tyle na nim zarabiają. No może poza Polską i pewnie paroma innymi krajami, gdzie dodawane były i chyba są regularnie nowości w pisemkach więc faktycznie na premierę są droższe od dvd, ale po premierze masz tyle promocji ,że głowa mała.
Mierzwiak wyobrażam sobie oczywiście. Jako kolekcjoner i zapewne miłośnik filmów powinieneś zrozumieć miłośników VHS czy DVD. Lubię klimat VHS ale wolę DVD. VHSHell uwielbia VHS-y i szanuję jego kolekcję.

Tak DVD było w początkach bardzo drogie 100 i więcej za 1 film, i wtedy mogłem pomarzyć o tym co mam teraz, a tak po długim czasie to nadrobiłem Big Grin i jak przyjąć np 2000 rok za już panowanie DVD w Polsce to i tak ładnie się trzyma 19 latek.

Parę lat temu nawet na DVD sobie nie mogłem pozwolić a poza tym kupuję używki czasami nowości ale w cenach przyzwoitych.

Wolfman siedzisz chyba za granicą to taniej wychodzi dostawa do Ciebie, do Polski to jednak są niezłe koszta.
Cytat:, a tak po długim czasie to nadrobiłem Big Grin

Nadrobiłeś tak, że dalej jesteś naście lat do tyłu Big Grin

Żądam przywrócenia VCD!!!
O tak, filmy przycięte do 4:3 i ta możliwość policzenia pikseli gołym okiem <3
Specjalnie dla Gieferg i Mierzwiak - odnośnie mojego hobby, liczenia pixeli przyciętych w 4:3 Wink