Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Nfsfan83 kolekcja – ostatni bastion DVD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
#misfit a byś mógł kiedyś wrzucić te screeny z UHD:

[Obrazek: ef96386083b6b9ddmed.jpg]

[Obrazek: 16322391e1acee15med.jpg]

[Obrazek: 52a16791aea5b375med.jpg]

[Obrazek: 3e42312e2782d7f4med.jpg]

[Obrazek: 48bc59efc8f1e880med.jpg]

Faktycznie mniej zielonego, to teraz ktoś mi powie, czemu co wydanie taka zmiana w kolorystyce?
Krótka lekcja co to HDR na prostym i nieco ekstremalnym przykładzie jakim jest film The Meg.

1) To jest screen z BD masterowanego do jasności około 100 nitów (do takiej wartości kalibruje się TV w trybie do oglądania w warunkach kinowych czyli po ciemku), a to znaczy że najjaśniejszy element w kadrze - jeśli taki w ogóle w danym momencie występuje, wiadomo, niektóre sceny są ciemne - będzie mieć maksymalną wartość 100 nitów i tyle w tym przypadku zapewne mają widoczne w tym kadrze chmury za oknem.
https://s1.imagebanana.com/file/181230/txdShQQF.png

2) To jest screen z UHD "przycięty" do wartości 200 nitów. Okno w kadrze jest tu dwa razy jaśniejsze niż na BD, a mimo to nie widać za nim praktycznie żadnych detali.
https://s1.imagebanana.com/file/181230/RCxGqW5c.png

3) Kolejny screen, tym razem przycięty do 2000 nitów. Detale na niebie i oceanie są tu aż 20 razy jaśniejsze niż na Blu-ray.
https://s2.imagebanana.com/file/181230/EY20wE5H.png

4) 3000 nitów i jeszcze więcej detali na oceanie i niebie.
https://s1.imagebanana.com/file/181230/YYVGfPJ7.png

5) 4000 nitów. To co widać za oknem jest aż 40 razy jaśniejsze niż na Blu-ray.
https://s2.imagebanana.com/file/181230/3plJ8xHl.png

UWAGA: To że kolejne screeny są coraz ciemniejsze wynika z konwersji do SDR i tego, jak wysokie wartości luminacji pokazują.

Teraz wyobraź sobie że masz TV zdolny to dokładnie wyświetlić - ściany pomieszczenia w ktorym stoi bohaterka będą więc 2-3 razy jaśniejsze niż na Blu-ray, za to okno - 40 razy jaśniejsze, w realistyczny sposób przedstawiając chmury i ocean odbijający słońce. To jest właśnie HDR i obrazek dla Januszy który wkleiłeś nie ma z nim nic wspólnego.

SDR to "spłaszczony" obraz, podczas gdy HDR taki, który w bardziej realistyczny sposób przedstawia rozpiętość tonalną i kolejne jej stopnie - od czerni aż po - teoretycznie - 10000 nitów, ale takie telewizory to na razie tylko prototypy pokazywane na targach za zamkniętymi drzwiami.

Oczywiście pozostaje kwestia tego jak wyświetli to TV który ma maks 600-700 nitów jak OLED, albo LCD z 1000, 1500 czy 2000 nitów, ale tutaj dochodzimy do mapowania tonów, HDR10+ i Dolby Vision a to temat na kolejną lekcję.
#Mierzwiak za to dziękuję, bo to jest bardzo dobrze wyjaśnione jak dla mnie, oprócz jechania po mnie umiesz też wytłumaczyć pewne rzeczy Wink

WY to wszystko wiecie ale ja nigdy nie zagłębiałem się w HDR bo nie mam tego w tv. Druga sprawa, żeby cieszyć się HDR dobrym to od ilu tyś tv? A czy HDR poprawia filmy które, nie mają tego, tzn nie były przygotowane pod HDR?
Wybacz, że spytam. Mieszkasz w kanałach z brakiem dostępu do powierzchni lądu? Pójść do MM i poprosić o włączenie filmu 4k z hdr nie możesz? Moja przygoda tak się zaczęła. Zobaczyłem to na własne oczy oglądając film. Niestety dla Ciebie obrazki to religia i tylko w nie wierzysz. Smile. Jak ma sam hdr poprawiać filmy, które go nie mają? Chcesz włączyć filmy z dvd z wymuszonym efektem hdr?
(17-01-2019, 21:11)Mierzwiak napisał(a): [ -> ]Krótka lekcja co to HDR

To się powinno znaleźć w osobnym temacie w odpowiednim dziale, żeby inni też mogli skorzystać.
(17-01-2019, 21:35)Wolfman napisał(a): [ -> ]Pójść do MM i poprosić o włączenie filmu 4k z hdr nie możesz?

Lepiej tego nie robić - to jak lizanie lizaka przez papierek.
Chyba, że najpierw ustawi się taki TV na tyle optymalnie na ile to możliwe bez kalibracji i poprosi się obsługę o wyłączenie wszystkich świateł Wink
(17-01-2019, 22:32)misfit napisał(a): [ -> ]Lepiej tego nie robić - to jak lizanie lizaka przez papierek
Nie wiem jak to wygląda w Polsce, ale za granica MM mają małe "sale" gdzie możesz usiąść i obejrzeć cały film. Pomieszczenie było przyciemnione, tv z górnej półki od 3000 euro. Nie chodziło mi o wystawę i oglądanie filmu przez 2 minuty Wink. Są chyba sklepy gdzie można tak obejrzeć filmy? W inny sposób bym się nie zdecydował na zakup.
W temacie Die hard 4k też na podstawie obrazków napisałem, że średni to remaster. Co było bzdurą. W święta zaliczyłem seans. Oglądało mi się wyśmienicie, nie spodziewałem się , że hdr efekty będą tak sympatyczne. Całkowicie podniosło to moją ocenę filmu po latach. Na podstawie zdjęć nie powinno się rezygnować z zakupu czy narzekać na jakość. Oglądanie to zupełnie inna sprawa
Cytat:Są chyba sklepy gdzie można tak obejrzeć filmy?

Gdzie? W Polsce?
(17-01-2019, 23:23)Gieferg napisał(a): [ -> ]Gdzie? W Polsce?
W Polsce, za granicą nie pytam, bo wiem ,że są. W końcu nie płacisz grubą flotę by kupić tv na podstawie obrazków w necie i specyfikacji.
Tak stary, są - znajdują się tuż obok magazynu z zaginionymi/niezrealizowanymi zamówieniami z MM i Empiku xD