Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Nfsfan83 kolekcja – ostatni bastion DVD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(24-11-2019, 17:59)Nfsfan83 napisał(a): [ -> ]Masz DVD, a chcesz kupić LCD czy OLED, musisz kupować tylko BD
Przecież i tak robisz wszystko odwrotnie niż doradzą koledzy formumowi. Przykładem jest ten ostatni zakup. Teraz już temat i tak nie aktualny, bo rozumiem, że ten wypasiony model to tv na najbliższą dekadę. Poza tym bd masz po 20 złotych , a często więcej bulisz za dvd. Więc cokolwiek zamierzasz robić po swojemu, rób odwrotnie, a wyjdzie na zdrowie.
(24-11-2019, 17:59)Nfsfan83 napisał(a): [ -> ]Jak myślą producenci:

Masz DVD, a chcesz kupić LCD czy OLED, musisz kupować tylko BD bo producent nie zamierza zrobić nic aby (jak dla mnie to da się oglądać, ale forumowicze piszą cyt "że to nie oglądalne gówno" ok było to odnośnie moich ripów, ale też było odnośnie formatu DVD, że to nieoglądalne bez słowa gówno) powinni zrobić taki tv, który nawet ma 4k ale nawet sygnał SD nie powinnien wyglądać na nim bardzo źle.
Nie rozumiesz podstawowej kwestii:

DVD / SD wygląda źle z dwóch powodów:
- ponieważ jest to źródło słabej jakości
- ponieważ istnieją lepsze formaty, które słabość SD tylko i wyłącznie uwypuklają.

Oczywiście gdy DVD było szczytem domowej rozrywki nikt nie narzekał, bo raz że mieliśmy wtedy mniejsze telewizory, a dwa, jak wyżej - nie mieliśmy DVD z czym porównać, nie wiedzieliśmy jak wspaniale filmy mogą wyglądać w warunkach domowych.

Ubzdurałeś sobie (tu znowu, niestety, wychodzi Twoja niewiedza), że to wina telewizorów, a tymczasem nie ma technicznej możliwości, by SD wyglądało dobrze np. na 65 calach. Oczywiście producenci jak Samsung mogą sprzedawać bajki o skalowaniu nawet sygnału SD do 8K za pomocą zaawanowanego procesora, AI itd., ale materiał w niskiej rozdzielczości pozostanie materiałem w niskiej rozdzielczości. Nie da się wyczarować detali z niczego.

Gdybyś miał 65-calowy ekran CRT, DVD wyglądałoby na nim równie źle, co na OLEDzie. O ile nie gorzej z racji tego, że OLED ma jednak wyższą rozdzielczość matrycy.

Dam Ci bardzo prosty przykład - chcesz powiesić sobie na ścianie plakat filmu w formacie A0 i żeby go wydrukować potrzebujesz pliku.

Co wybierzesz - plik w wysokiej rozdzielczości dzięki któremu będziesz mieć piękny plakat, czy może plik o niskiej rozdzielczości i za kiepską jakość wydruku będziesz obwiniać producenta drukarki?
(24-11-2019, 17:59)Nfsfan83 napisał(a): [ -> ]Masz DVD, a chcesz kupić LCD czy OLED, musisz kupować tylko BD bo producent nie zamierza zrobić nic aby (jak dla mnie to da się oglądać, ale forumowicze piszą cyt "że to nie oglądalne gówno" ok było to odnośnie moich ripów, ale też było odnośnie formatu DVD, że to nieoglądalne bez słowa gówno) powinni zrobić taki tv, który nawet ma 4k ale nawet sygnał SD nie powinnien wyglądać na nim bardzo źle.

To nie jest tak, że ktoś Cię zmusza do kupna BD jeśli masz dobry TV. Mi też zdarza się kupić DVD (z innych względów niż u Ciebie) i nie uważam tego jako ujmę na honorze. To nie jest też tak, że na Oledzie czy tam dobrym LCD zobaczysz gorszy obraz niż u Ciebie. Tu bardziej chodzi o to, że wraz ze wzrostem przekątnej matrycy siłą rzeczy coraz bardziej widać niedoskonałości formatu DVD. Fizycznie jest tam tak mało szczegółów przy niskim bitracie, że ciężko to porównać z dobrym BD, o UHD nawet nie wspominając. Obraz za to będzie wyglądał podobnie (ostrość) na matrycy o natywnej rozdzielczości i TV o wyższej rozdzielczości i tej samej przekątnej.

Fragment testu LG C9 z HDTVPolska:
Kod:
https://hdtvpolska.com/lg-oled-c9-test-nowy-telewizor-premium-na-2019-rok/?showfull=1

Jeśli chodzi o skalowanie sygnału SD czy Full HD, to LG OLED C9 radzi sobie z tym typowo, podobnie do każdego innego telewizora testowanego w bieżącym roku. Oczywiście warunkiem tego jest wyłączenie funkcji wyostrzających obraz (znajdują się w menu „opcje obrazu”), oraz wyzerowanie suwaków ostrości. Ten drugi zabieg nie jest jednak tym co zalecam zawsze robić. Z reguły nieznaczne wyostrzenie krawędzi i/lub uwypuklenie detali jest pożądane, szczególnie podczas oglądania gorszych kanałów telewizyjnych. Chcę zwrócić jedynie uwagę na to, że po wyłączeniu funkcji przetwarzających obraz, materiał SD wygląda naprawdę podobnie na wszystkich telewizorach.

...

W tym miejscu będę do znudzenia powtarzał, że w dzisiejszych czasach rezultaty skalowania wyglądają niemal identycznie na wszystkich telewizorach. Twierdzenie to znalazło potwierdzenie w moim eksperymencie, którego wyniki znajdują się pod tym adresem.
https://hdtvpolska.com/skalowanie-obrazu-czy-widac-roznice-w-nowych/

...

Zwracam też uwagę, że skalowanie nie jest procesem podnoszącym jakość obrazu i materiał HD czy nawet SD generalnie wygląda bardzo podobnie czy to na wyświetlaczu Ultra HD, czy na Full HD. Dopiero treść natywna o wysokiej rozdzielczości pozwala odczuć wyraźną różnicę, jednak pod warunkiem, że widz znajduje się w odpowiedniej odległości od ekranu. Można ją wyliczyć z kalkulatora odległości.
"Skomplikowanie" piszecie. Czy już zapomniałeś, że Broken sword 640x480 czyli grafika tzw VGa (4:3) i najlepiej wyglądał na monitorze 15-19 cali? Kwadraciaku?
Dvd to 720×576 i na czym się to oglądało? Głównie max 32 cale. Wszelkie skalowanie to ściema i pisane było to na forum i im większy tv podepniesz tym gorzej to wygląda, bo jest mało pikseli i robią się duże im większy tv
Popatrz ile ma ich 4k i porównaj to sobie do dvd i gier klasycznych w 2D.
Full Aperture 4K 4096 × 3112 1,32:1 12 746 752
Academy 4K 3656 × 2664 1,37:1 9 739 584
Digital cinema 4K DCI 4096 × 2160 1,90:1 8 847 360
Digital cinema 4K 3996 × 2160 1,85:1 8 631 360
Digital cinema 4K 4096 × 1714 2,39:1 7 020 544

Nie wchodząc w temat, to na tym co masz to już jest 1920x1080
tu masz obrazki
https://iuikb.ru/pl/oboi/1080p-what-screen-resolution-what-is-full-hd/
Zobacz sobie sd czyli 576 to co oglądasz i porównanie do full hd i zobacz jak obecnie teraz. Daję obrazki z detalami, bo głównie to dociera do twego rozumku. Przyjrzyj się ostrości i detalom z wyższej rozdzielczości
Muszę przyznać rację Mierzwiak-owi, że nie wziąłem pod uwagę tej kwestii:

"Gdybyś miał 65-calowy ekran CRT, DVD wyglądałoby na nim równie źle, co na OLEDzie. O ile nie gorzej z racji tego, że OLED ma jednak wyższą rozdzielczość matrycy."

tak sobie kombinowałem, zgodnie z tym:

[Obrazek: 4k.png]

że w przypadku matrycy HD Ready nawet na 48-60 calach materiał SD będzie wyglądał lepiej niż na FHD czy 4k.

Jednak to 2x w górę niż ok 3,5x.

Mi wystarcza w zupełności 40 cali max plus odległość 2,5 x przekątna

A to inna bajka ale przecież były projekcyjne tv 40 cali, 50 czy 60 cali??? wiadomo inna technologia i nie u nas, ale amerykańce cisneli na tym i dvd i telewizje analogową SD Wink

Kiedyś chorowałem, na ten model:

http://www.telekom.com.pl/sony/opisy_tv/sony_kdf-e50a11e.htm

ktoś miał styczność z tym modelem czy w ogóle z tylną projekcją???
Aha czyli jak grochem o ścianę. Szukasz kolejnego antyku. A jak będziesz w stanie oglądać te divx jak za parę lat telewizja będzie w 4k?
Nic nie szukam. Mierzwiak wspomniał o 65 crt to pomyślałem o tylno-projekcyjnych a one nie były w HD.
(24-11-2019, 21:16)Nfsfan83 napisał(a): [ -> ]Muszę przyznać rację Mierzwiak-owi, że nie wziąłem pod uwagę tej kwestii:
Ok, jakbym ja to samo wcześniej nie pisał (dużo wcześniej) oraz kolega Djgromo. Dlatego dałem obrazki, jak przystało na jaskiniowca, to głównie odbierasz. Narysowałeś sobie i widzisz. Teraz zrób sobie kolejny teścik, który na żywo sprawdzisz. Wybierz się na spacer do sklepu euro rtv podejdz do studenta i powiedz ze chcesz obejrzeć film w 4k, potem bd, a na koniec weź sobie demo filmu dvd i divx i zgraj na pena. Telewizor może być nawet ten z linku powyżej bądź 55 cali w sam raz do 2,5m. Jak obejrzysz pierwsze dwa, to koniecznie weź sobie woreczek coś ala na chorobę lokomocyjną, bo zapewne będziesz miał silne nudności na widok ostatnich.
Proponuję taki patent:

[Obrazek: 1516572325_czhnvo_600.jpg]
MarianPaz hasło dobre ale wnętrze to amerykańca jakiegos Wink