Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Czarnobyl (2019)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Czarnobyl 2019 (HBO)

Za NaTemat:
"26 kwietnia 1986 rok, Czarnobyl. My wiemy, co się zdarzyło, bohaterowie serialu HBO jeszcze tego nie wiedzą. Partyjni dygnitarze nie chcą wierzyć i nie reagują, mieszkańcy bawią się w pyle promieniotwórczym, pracownicy elektrowni atomowej chodzą bez zabezpieczeń i wymiotują krwią. Prawie nikt nie zdaje sobie sprawy, że katastrofa, której są świadkami, odmieni oblicze świata. Serial "Czarnobyl" pokazuje tę tragedię wyśmienicie.
Nowy serial HBO, którego pierwszy odcinek jest już dostępny na platformie HBO Go, rekonstruje tragedię z 1986 r. minuta po minucie. Wybuch, panika naukowców, niedowierzania władzy, wędrówki kolejnych pracowników w kierunku reaktora, poruszenie wśród mieszkańców Prypeci."


W obliczu premiery finałowego sezonu Gry o Tron serial przeszedł (a przynajmniej jego premiera) trochę bez echa.
Teraz troszkę się już przebija a nawet wybija ponad. Dla mnie, przynajmniej po dwóch odcinkach, jest to produkcja bardzo dobra.
Każdy zna tą historię, mniej lub bardziej ale i tak ogląda się ten miniserial z zapartym tchem. Jeżeli kolejne odcinki utrzymają poziom - będzie mega!
Kto jeszcze nie widział - pozycja obowiązkowa Smile
A kto już zobaczył dostępne odcinki jestem ciekawy Waszej opinii Smile
Czarnobyl-już od momentu zobaczenia pierwszego zwiastuna byłem kupiony. Bardzo dobrze zrobiony serial pod każdym względem. Oddania realiów epoki, kostiumów, samochodów, wnętrz, budynków i wielu innych rzeczy. Aktorsko jest również bardzo dobrze. Twórcy nie epatują nadmiarem przemocy, czy widokiem napromieniowanych ludzi, tylko na przykładzie zwykłych ludzi próbują z bardzo dobrym skutkiem pokazać ogrom tragedii, jaka ich dotknęła. Przeraża ogrom katastrofy, ale również ogólna znieczulica najwyższych władz. Jak próbuje ona ukryć przed światem fakt, iż doszło do tak ogromnego niemającego wcześniej miejsca zdarzenia, którego skutki jeszcze przez tysiące lat będą odczuwalne na sporym obszarze Europy.

Dwa pierwsze odcinki przestraszyły mnie bardziej niż nie jeden horror, który ostatnio widziałem.

Kanał JakbyNiepaczec zrobił recenzję 3 z 5 odcinków tego serialu-zgadzam się z nią niemal w 100 procentach - https://www.youtube.com/watch?v=LD9b6L0Ar4o
Również polecam. Serial mega. Po dwóch odcinkach 10/10. Pokazuje doskonale skalę zagrożenia dla świata jakim jest atom jeśli coś pójdzie nie tak, na tle czego są pokazane heroiczne czyny ludzi z których większość nie zdaje sobie sprawy z tego co ich później będzie czekało. Podoba mi się to jak tam jest pokazana ta katastrofa że niby ludzi sobie chodzą, mieszkają przebywają czy to wojskowi, policjanci czy cywile, nic nie widać ani nie czuć początkowo ale w tle jest to złowieszcze promieniowanie które się czai niczym śmierć. Bardzo podoba mi się również pokazanie naukowców oraz to jak starają się poradzić z tą awarią. Wszystko to jako całość robi ogromne wrażanie. Tak jak koledzy pisali wcześniej gra aktorska również na najwyższym poziomie.

Uatu_TheWatcher

Czwarty odcinek z pięciu epizodów dramatu od HBO, "Czarnobyl", bo na nim, jak na razie, skończyłem oglądać serial - ostatni odcinek pozostawię sobie na później, na refleksyjne dokończenie i podsumowanie produkcji - w pewnym sensie potrafił zdestabilizować mnie psychicznie. ,,Zdestabilizować" w tym sensie, że orientując się w realiach ,,wypadku jądrowego" w elektrowni czarnobylskiej z 1986r. i w jego następstwach, potrafiło w tym epizodzie zaskoczyć mnie dramatyczne, przytłaczające ukazanie reperkusji katastrofy jądrowej w Czarnobylu, która pociągnęła za sobą w dół cały przekrój społeczeństwa: czy to bogatych, czy biednych. Bo jak widać na przykładzie wątków czwartego odcinka:
młodzieńca ,,usuwającego" zbędny napromieniowany ,,element" w postaci porzuconych zwierząt domowych i gospodarczych, co sama ta czynność dla niedoświadczonego poborowego była dość trudną moralnie decyzją, oraz posiłkując się przykładem starowinki dojącej krowę, jak co dzień, i to w rozpadającej się chałupince, gdzieś w okręgu czarnobylskim, w określonym od elektrowni zagrożonym skażeniem obszarze, która prezentowała głęboko zakorzeniony w sobie lokalny patriotyzm, nie sposób nie poddać się przemyśleniom w tym temacie. Promieniowanie, niewidzialny wróg, pochłania wszystko. Aby go powstrzymać trzeba zaangażować każdego chętnego bądź nie, tego kto się po prostu nada. I to jest ta dobra strona tego serialu. Dialogi są płynne, przechodzą przez tragizm wydarzeń i atmosferę serialu, jak przecinak. Bo jeśli chodzi o rzeczywistość, o prawdziwe fakty, obecnie, w większości obszarów Czarnobyla i Prypeci tereny te nie są w ogóle skażone. Promieniowanie jonizujące jest tu podobnego miary, co np. w centrum Warszawy; tyle wiem z filmów dokumentalnych i literatury naukowej, nigdy tam nie byłem i z mieszkającymi tam jeszcze ludźmi nie rozmawiałem. Pytanie pozostaje więc następujące: czy długotrwałe wysiedlenie kilkudziesięciu tysięcy obywateli Prypeci i okolic było potrzebne? Czy dało się to miasto uratować? Czy ,,tymczasowe", jak wskazywał matecznik radziecki, przesilenie obywateli Czarnobyla i Prypeci, mogłoby zostać odwrócone?
Z ciekawości: po co to ukrywanie w spoilerach rzeczy które spoilerami nie są?
Jak nie lubię nowych seriali to ten uwielbiam, obejrzany parę razy. Od zawsze mnie ciekawiły tematy związane z promieniowaniem, reaktorami, bomba atomowa itp.

Parę ciekawych faktów o Czarnobylu:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_w_Czarnobylskiej_Elektrowni_J%C4%85drowej

https://pl.wikiquote.org/wiki/Katastrofa_elektrowni_j%C4%85drowej_w_Czarnobylu

Nie ukrywam, że dzięki serialowi i wielu ciekawym tekstom wiem jak działa reaktor RBMK Smile

http://www.if.pw.edu.pl/~pluta/pl/dyd/mtj/zal1/pz03/prokopowicz/rbmk.htm

Proszę nie przenosić, do kosza, bo fajne informacje poniżej:

Oprócz tego polecam filmy odnośnie projektu Manhattan:

https://www.filmweb.pl/film/Projekt+Manhattan-1989-123766

zwróćcie uwagę na moment jak J.Cusack bawi się plutonem to jest to:

https://www.crazynauka.pl/rdzen-demona-kula-plutonu-ktora-zabila-dwoch-naukowcow/





A wracając do serialu Czarnobyl czy seriale HBO są potem wydawane na DVD? warto mieć ten serial
(09-07-2019, 11:54)Nfsfan83 napisał(a): [ -> ]A wracając do serialu Czarnobyl czy seriale HBO są potem wydawane na DVD? warto mieć ten serial
Większość była wydana zarówno na DVD jak i BD. Patrząc na to, że serial się podobał i ma mało odcinków nie będzie pewnie problemu z wydaniem.

Uatu_TheWatcher

Związek Radziecki, po śmierci Stalina aż do dnia jego rozwiązania funkcjonował, jak niedostrojony aparat państwowy. "Czarnobyl" pokazał, że ,,matecznik radziecki" za wszelką cenę, bez względu na koszty dla ogółu ludu, grzebał skandal za skandalem za nim te miałyby ujrzeć światło dzienne. ZSRR z pozoru tworzyło prawdę, iluzję o nieskazitelnym Państwie, Narodzie, a co za tym idzie społeczeństwie.
Prawda jest taka, że przez kilkadziesiąt dni po Wypadku Jądrowym w Reaktorze Jądrowym Bloku Energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, sam kompleks Elektrowni i jej okolice były najniebezpieczniejszym miejscem na Ziemi. Całe szczęście, że Europa obecnie nie jest martwa, jak w powieściach o stalkerach i wykluczonych post-atomowych Zonach; o mały włos a doszłoby do niewyobrażalnej tragedii. Michaił Gorbaczow, wiele lat po upadku ZSRR przyznał, że Katastrofa Czarnobylska i jej następstwa: proces czarnobylski, ukazanie problemu lekceważenia norm bezpieczeństwa we wszystkich elektrowniach jądrowych ZSRR, przez sam aparat państwowy, który to wszystko akceptował, żeby... ,,było jak najwięcej i jak najtaniej", były bezpośrednią przyczyną upadku ZSRR.

(09-07-2019, 12:13)lukee napisał(a): [ -> ]
(09-07-2019, 11:54)Nfsfan83 napisał(a): [ -> ]A wracając do serialu Czarnobyl czy seriale HBO są potem wydawane na DVD? warto mieć ten serial
Większość była wydana zarówno na DVD jak i BD. Patrząc na to, że serial się podobał i ma mało odcinków nie będzie pewnie problemu z wydaniem.

"Czarnobyl", jeśli w swych 5 odcinkach ukaże się na dyskach: Blu-Ray lub 4K, będzie to pierwszy serial w ogóle, który kupię w takim formacie.
Warto obejrzec ten serial? zastanawiam się czy poświęcić mu swój czas
Bodaj najlepszy serial roku a ten się jeszcze zastanawia. Zresztą to tylko raptem 5 godzin więc ogląda się błyskawicznie.
Stron: 1 2