Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Top 10 Waszych kolekcji
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Oglądałem ostatnio jak kolekcjonerzy na youtube robią prywatne listy Top 10 filmów swoich kolekcji i uznałem, że to dobry temat żeby poznać ciekawe produkcje cenione przez Was.

Myślę, że najlepiej jeśli głównym kryterium pozycji na liście będzie fun i chęć wielokrotnego obejrzenia danego tytułu. Nie lubię określenia guilty pleasure, ale jeśli lubię bardzo jakąś pozycję to ma szansę się załapać na listę i nie będzie mi za to wstyd.

Mniej jestem zainteresowany pozycjami typu film wysoko oceniony przez krytyków, ale ogląda się go raz i ma się dość. Zresztą to Wasza kolekcja i Wasza lista Tongue

Osobiście na mojej liście daję jeden slot na 1 serię (franchise). Kolejność przypadkowa.


[Obrazek: 2aj7OzS.png] Aliens
Od lat Aliens jest moim ulubionym filmem Sci-Fi. Bez wahania wymieniam go wyżej od pierwowzoru Scotta. Świetna chemia pomiędzy postaciami, ciągłe zwroty akcji i bardzo dobre efekty. Walka między królową i power loaderem - majstersztyk. Bardzo chciałbym, żeby Bloomkamp dostał zielone światło do zrobienia kontynuacji, ponieważ Cameron do końca życia będzie robił smerfy, a abominacji Scotta (ostatnie 2 filmy) nie chce mi się nawet komentować.

[Obrazek: ADNVJ2x.png] Kingsman Golden Circle
Pierwszy Kingsman był bardzo świeżym filmem cierpiał trochę na nierówne tempo akcji i konieczność budowania świata. W dwójce nie było tego problemu i dostaliśmy non stop akcję. W tym filmie zagrało wszystko. Muzyka była bardzo dobra, aktorzy fajnie zagrali. Wizualnie był bardzo kolorowy i utrzymany w wesołym tonie. Mark Strong wykonał moim zdaniem najlepszy cover piosenki "Take me home, country roads / West Wirginia".

[Obrazek: Ii6KIWa.png] Dark Knight
Batmana nie trzeba przedstawiać nikomu. Mówią, że film jest tak dobry jak jego villain, a tutaj mamy do czynienia z najlepszym złoczyńcą jakie widziało kino. Bardzo dobra gra aktorska Ledgera i Gary Oldmana. Fantastyczne efekty specjalne. Prawdopodobnie najlepszy film Nolana.

[Obrazek: kjX3QDt.png] Gone in 60 seconds
Do Cage'a mam słabość i oprócz "The Rock / Twierdza" to mój ulubiony film z nim. Prosta fabuła, jednak ten film ma w sobie to coś, że często do niego wracam. Może to klimat fascynacji samochodami. Muzyka bardzo dobrze dobrana i wpadająca w ucho. Bardzo podobała mi się postać Vinnie Jonesa (Sphinx) i Angeliny Jolie (Sway). Najsłabszym elementem był chyba główny zły na widok, którego chce mi się śmiać.

[Obrazek: I8JCls1.png] Jurassic World
Miałem wątpliwość czy wybrać pierwszą część Jurassic Parku, ale po ponownym obejrzeniu lepiej się bawiłem w edycji z Chrissem Prattem. Dobrze wypada w rolach komediowych. Obok Stathama jest jednym z moich ulubionych obecnie grających aktorów kina Akcji. Pod względem efektów film jest bardzo atrakcyjny. Podobał mi się też wątek z Raptorami.

[Obrazek: aslmmHJ.png] Interstellar
Kolejny film Nolana. Niektórzy mówią, że film jest przydługi, ale fabularnie bardzo mi się podobał. Osobiście wyciąłbym z niego końcówkę (spotkanie z córką) i zostawił bym w filmie więcej niedopowiedzeń.

[Obrazek: EX1WYR8.png] Pirates of the Caribbean At World's End
Zdecydowanie moja ulubiona część Piratów. Podobało mi się, że film jest bardziej mroczny od poprzednich i "stawka" jest większa. Wracają znane postacie, które trzymają poziom. Na koniec epicka bitwa podczas huraganu. Po za tym bardzo podobała mi się wizualnie scena z wywróceniem statku.

[Obrazek: yuh0xjm.png] Leon the Professional
Moim zdaniem najlepszy film Bessona. Film, który chyba wszyscy znają. Genialna rola Gary Oldmana. Bardzo dobra gra Jeana Reno i Natalie Portman. Od siebie polecam wersję reżyserską.  

[Obrazek: GPjWBCA.png] Underworld
Jedna z moich ulubionych serii i ulubiona rola Kate Beckinsale. W zasadzie 2 pierwsze filmy traktuję jako jedną całość ponieważ są bezpośrednią kontynuacją wątków. Podoba mi się w nim realizacja i dobór oświetlenia. Wszystko przypomina nieco Sin City i jakby było fragmentem komiksu. Bardzo fajne efekty specjalne. Do tej pory nie mogę wyjść z podziwu, że głos Raze'a (Grevioux) to prawdziwy głos aktora bez dodatkowej obróbki.

[Obrazek: W6Ug5Py.png] Fast and Furious 5
Ciężko mi wybrać ulubioną część Szybkich i Wściekłych, ale po dorocznym oglądaniu całej serii najlepiej próbę czasu znosi 5tka. Kolejne części były już zbyt absurdalne. Ps: moim pierwszym samochodem jaki kupiłem był Mitsubishi Eclipse Smile


Lista rezerwowa:

Great Gatsby - moim zdaniem DiCaprio powinien dostać oscara za tę rolę.
Kingdom of Heaven - mój ulubiony film historyczny, chyba najlepsza rola Orlando Blooma.
Thor Ragnarok - ze wszystkich filmów Marvela najlepiej się przy nim bawiłem.
Predator - ten film ma więcej testosteronu niż wszystkie filmy co teraz wychodzą. Prosta fabuła, ale całość przyjemnie się ogląda.
Django Unchained - ulubiony film Tarantino. Nie przepadam za westernami, ale ogląda się nadzwyczaj przyjemnie.
"Mniej jestem zainteresowany pozycjami typu film wysoko oceniony przez krytyków, ale ogląda się go raz i ma się dość."

Akurat mam tak głównie z pozycjami słabo ocenianymi przez krytyków. Zwłaszcza filmami akcji i thrillerami (zazwyczaj, choc nie zawsze) gdzie pierwsze skrzypce gra fabułą, i po jej poznaniu tak naprawdę nie masz powodu do powrotu.
Kolejność dowolna, poza tym ciężko mi się zdecydować.
- Róża
- Trylogia
- Zakazana planeta
- Black sails serial - nie oglądałem lepszego serialu, a oglądałem ich wiele
- Władca pierdzieli - choć książkę zlewa od drugiej części to i tak ogląda się to wybornie. Jackson to mistrz filmów przygodowych
- Terminator 1 po namyśle jedynka. Lubię taki klimat
- Aliens 1&2
- The thing
- Grobocop 1&2 Wink
- Pluton
- Dzień w którym zatrzymała się ziemia (pierwszy)
- Sicario 1&2
- Starship troppers
- Event horizon
- Lament
- Seven
- The hateful eight
- Unforgiven
- IP Man 1-3
- Training day
Czym ten temat różni się od tego?

http://forum.filmozercy.com/watek-wasze-ulubione-filmy

Raczej oczywiste że każdy tu ma w kolekcji swoje ulubione filmy.
Tamtego tematu sprzed 2 lat zakopanego na kilka stron w innym dziale nie zauważyłem. A czym się różni? Top 10 zobowiązuje do zastanowienia się i wybrania najlepszych z najlepszych.
To i ja dorzucę swoją listę Tongue

10. Parszywa dwunastka
9. Equilibrium
8. Nieśmiertelny
7. Obcy
6. Coś
5. Rocky 1-4
4. RoboCop(1987)
3. Koszmar z ulicy wiązów 3
2. Gladiator
1. Kruk
Bardzo ciężko wybrać tylko dziesięć. W sumie to mogłoby być top 10 s-f, top 10 wojennych itd... Postarałem się więc o wybór najlepszych produkcji z różnych gatunków filmowych.
Kolejność czysto przypadkowa.
  • Star Wars - cała seria - pierwsze co widziałem w kinie (Powrót Jedi). Do tej pory moja ulubiona seria filmowa.
  • Alien 1-4 - pierwsze trzy, to absolutna klasyka s-f. "Czwórka", w porównaniu do Prometeusza i Covenanta, daje radę, więc tez ją uwzgledniłem.
  • Heat - scenariusz, aktorstwo, muzyka, zdjęcia. Najlepszy film Manna. Niesamowity klimat.
  • Kingdom of Heaven (director's cut) - rozmach jak za najlepszych lat Hollywood, dobry scenariusz.
  • Wall-E - ujmuje prostotą. Znakomita pod względem technicznyn animacja. Uroczy główny bohater.
  • Goodfather - absolutna klasyka kina gangsterskiego. Znakomite role Ala Pacino, Marlona Brando, Jamesa Caana czy Roberta Duvalla. Bardzo dobra adaptacja powieści.
  • The French Connection - najlepszy film "kryminalny" z lat 70-tych. Świetnie "nakręcony" - zdjęcia pierwsza klasa. Dobrze dobrana muzyka. Roy Scheider i Gene Hackaman spisali się idealnie.
  • Outland - nieco zapomniane s-f. Ja bardzo często wracam do niego z uwagi na świetny klimat - to w sumie western, tyle że w konwencji kina s-f. Znakomita scenografia. Bardzo fajnie budowana jest cała intryga. Niby to schemat, ale poprzez poprzez przeniesienie na grunt kina s-f zyskuje i ogląda się to z przyjemnością.
  • The Social Network - przede wszystkim genialny montaż - świetne przeplatanie retrospekcji z "bieżącą" akcją. Znakomity scenariusz.
  • Saving Private Ryan - jeden z najlpeszych filmów wojennych w historii kina, mistrzowska realizacja.

Lista rezerwowa:
  • Ben Hur z 1959 - nawet dzisiaj robi ogromne wrażenie. Rozmach produkcji  w każdym jej aspekcie - scenografia, kostiumy, zdjęcia. No i ten niesamowity wyścig rydwanów.
  • L.A. Confidential - znakomity, oskarowy scenariusz. Świetnie pomyślana intryga i rozbicie jej na trzy śledztwa prowadzone przez głównych bohaterów. Bardzo dobre aktorstwo.
  • Avatar - niesamowita strona wizualna. Inne aspekty nie tak dobre jak we wcześniejszych filmach Camerona, ale jak dla mnie to właśnie o stronę wizualną chodzi w tym filmie. Ta miała robić wrażenie i  robi po dziś dzień.
  • Lawrence of Arabia - monumentalne dzieło. Świetne zdjęcia, zwłaszcza te plenerowe. Zapadająca w pamięc muzka Maurice Jarrea. Znakomite dialogi (film to w sumie kopalnia cytatów). Aktorstwo na najwyższym poziomie. Ogólny rozmach całej produkcji robi wrażenie nawet dzisiaj, gdy wiele rzeczy da się zrobić przy pomocy CGI. Tutaj mamy prawdziwych statystów, prawdziwe plenery.
-Trylogia Władca Pierścieni
-Trylogia Hobbit
-Kong Wyspa Czaszki
-Pacific Rim
-World War Z
-Wielki Mur
-Szeregowiec Ryan
-Terminator 2
-Cała seria nowa i stara Jurassic Park i World
-Godzilla
I jeszcze sporo innych.Ta 10 jest bardzo trudna do wyboru.
A więc odpuszczając najlepsze a skupiając się na ulubionych i takich, do których mogę wracać w nieskończoność i które widziałem po sam nie wiem ile razy:
(bez konkretnej kolejności)

The Empire Strikes Back
Lost in Translation
Rushmore
Boogie Nights
This is Spinal Tap
The Nightmare Before Christmas
Hannah And Her Sisters
Alien
Spirited Away
Donnie Darko

Backup:
Broadway Danny Rose
Lord Of The Rings
Life Aquatic with Steve Zissou

Natomiast za najlepsze w kolekcji uważam:
(i do nich też wracam wielokrotnie oczywiście. jak widać zresztę niektóre się powtarzają)

The Godfather I
2001
There Will Be Blood
The Empire Strikes Back
The Seventh Seal
This Is Spinal Tap
Amadeus
Lord Of The Rings
Alien
Annie Hall
(05-07-2019, 11:02)Bender napisał(a): [ -> ]Amadeus
Masz na myśli wersję kinową czy director's cut? Zdania są podzielone co do tego która faktycznie jest lepsza...
Stron: 1 2