Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Dźwięk przestrzenny
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
Dolby dekoduje w onkyo rz810, różnice w dd vs truehd są z reguły bardzo duże nigdy nie miałem wątpliwości.
(25-11-2022, 00:47)Daras napisał(a): [ -> ]Przykładowo: w porównaniach Anglicy nie dostrzegali różnic pomiędzy DVD a BD.

Ale tak jak Ty porównywali np. angielską ścieżkę dźwiękową TrueHD do hinduskiego dubbingu DD 5.1, czy jakoś inaczej to wyglądało ? Big Grin
Coś takiego nie ma moim zdaniem żadnego sensu, przynajmniej w kwestii ustalenia różnic pomiędzy poszczególnymi formatami.

Tipy ode mnie:
Po pierwsze powinno się porównywać angielską ścieżkę do angielskiej, polską do polskiej, itd.
Po drugie musisz mieć pewność, że jest to dokładnie ten sam miks - a nie, że jeden to np. kinówka, a drugi optymalizowany pod domowe sprzęty, lub np. jeden to mix z 1990 roku, a drugi z kolei inny z 2016.
Po trzecie należy wyrównać poziomy głośności, jeśli takowe występują.
I wtedy można zaczynać z testami.
@Daras

Usunąłem swój komentarz, stwierdziłem że rozmawianie o oczywistościach to strata czasu, natomiast jacyś mityczni brytyjczycy średnio mnie interesują Smile

Znacznie ciekawsze byłoby porównanie starszych ścieżek do nowszych miksów, jest wiele kontrowersyjnych pod tym względem wydań, gdzie dodatkowo podmieniono wiele efektów dźwiękowych.
Cytat:
Po pierwsze powinno się porównywać angielską ścieżkę do angielskiej, polską do polskiej, itd.

Na płytce, o której wspomniałem ścieżki językowe się nie dublują. Zatem mogłem porównać angielskiego Atmosa tylko z audio polskim, węgierskim itd.
Przed chwilą przejrzałem losowo wybrane wydania i jest tak samo. Nie sadzę abym miał w kolekcji Dolby TrueHD oraz DD w tym samym języku. Nie rzuciło mi się to w oczy.
Dla mnie sens tych porównań był znaczący. Na podstawie odsłuchowych doświadczeń wiem jaka ścieżka jest najlepsza, natomiast wcześniej kierowało mną tylko założenie a priori. Nie widzę w tym problemu.

Cytat:
Po drugie musisz mieć pewność, że jest to dokładnie ten sam miks - a nie, że jeden to np. kinówka, a drugi optymalizowany pod domowe sprzęty, lub np. jeden to mix z 1990 roku, a drugi z kolei inny z 2016.

„Soho” skręcono w roku 2021. Tu raczej nie występuje kłopot miksów z różnych dekad.

Cytat:
Po trzecie należy wyrównać poziomy głośności, jeśli takowe występują.

To oczywiste.

Wrócę do mojego zapytania z poprzedniej strony bo coś mnie bardzo ciekawi. Czy porównywaliście (ze sobą) jedną i tą samą ścieżkę Dolby TrueHD dekodując ją naprzemiennie w odtwarzaczu i amplitunerze. U siebie – o czym wcześniej pisałem – nieznaczną przewagę odnotowałem „zlecając” tę czynność playerowi.
W każdym Atmos/TrueHD z BD masz również zaszytą zwykłą ścieżkę DD 5.1, nie inaczej jest w Soho.
Jak się do niej dokopać z poziomu odtwarzacza ? U mnie w OPPO wystarczy włączyć opcję "dodatkowa ścieżka dźwiękowa" / Secondary audio. Poszukaj w swoim Soniaku, pewnie też ją masz.
Cytat:
W każdym Atmos/TrueHD z BD masz również zaszytą zwykłą ścieżkę DD 5.1, nie inaczej jest w Soho.

Bingo! O tym nie wiedziałem. Dzięki.
Chyba mam coś takiego (?). U mnie to Drugi strumień audio BD.

Cytat:
Włącz lu wyłącz odtwarzanie drugiego strumienia audio. Wybierz dla tej opcji ustawienie „Wyłącz”, a dla opcji „Cyfrowe wyjście audio” ustawienie „Auto”, aby wysłać sygnały w postaci strumieni bitowych, takie jak Dolby TrueHD.

Rozumiem, że po włączeniu (obecnie mam wyłączone) pójdzie mi zwykłe DD 5.1? Na wyjściu ustawiłem PCM, zatem pozwolę rozkodować sygnał odbiornikom. Dobrze rozumuję?

Jak myślisz, która ścieżka zwycięży w testach? Wink
(25-11-2022, 14:42)Daras napisał(a): [ -> ]Cytat:
Włącz lu wyłącz odtwarzanie drugiego strumienia audio. Wybierz dla tej opcji ustawienie „Wyłącz”, a dla opcji „Cyfrowe wyjście audio” ustawienie „Auto”, aby wysłać sygnały w postaci strumieni bitowych, takie jak Dolby TrueHD.

Rozumiem, że po włączeniu (obecnie mam wyłączone) pójdzie mi zwykłe DD 5.1? Na wyjściu ustawiłem PCM, zatem pozwolę rozkodować sygnał odbiornikom. Dobrze rozumuję?
Jak masz ustawione PCM, to jest to już pewnie downmix do stereo. Ustawienie bitstream oznacza zwykle dźwięk skompresowany w jakim by on nie był formacie. No i kolejne pytanie. Jakim złączem przesyłasz dźwięk do "amplitunera", bo w twoim opisie jest po prostu „Cyfrowe wyjście audio”? Z tego co pamiętam, to po coaxialu audio HD nie pójdzie...
(25-11-2022, 14:42)Daras napisał(a): [ -> ]Cytat:

Bingo! O tym nie wiedziałem. Dzięki.
Chyba mam coś takiego (?). U mnie to Drugi strumień audio BD.

Cytat:

Jak myślisz, która ścieżka zwycięży w testach? Wink
Odwrotnie. Pcm oznacza że odtwarzacz dekoduje audio.
(25-11-2022, 14:42)Daras napisał(a): [ -> ]Rozumiem, że po włączeniu (obecnie mam wyłączone) pójdzie mi zwykłe DD 5.1? Na wyjściu ustawiłem PCM, zatem pozwolę rozkodować sygnał odbiornikom. Dobrze rozumuję?

U mnie wygląda to tak:
Bitstream + włączone secondary audio - po wyborze ścieżki TrueHD w amplitunerze mam informację, że otrzymał on na wejściu ścieżkę Dolby Digital 5.1.
Dekodowanie w odtwarzaczu (opcja LPCM) + włączone secondary audio - po wyborze ścieżki TrueHD w amplitunerze mam informację, że otrzymał on na wejściu ścieżkę LPCM 7.1. Oznaczałoby to, że przez odtwarzacz została przetworzona ścieżka nie DD 5.1, lecz TrueHD 7.1.

tl;dr - zostań przy bitstream przy takich zabawach.
Najpierw poprawię siebie. Napisałem:
Na wyjściu ustawiłem PCM, zatem pozwolę rozkodować sygnał odbiornikom.

W tej sytuacji sygnał dekoduje odtwarzacz (nie odbiorniki). Blush

Sebas, u mnie to wygląda tak.

1. Od jakiegoś czasu wyjście ustawiam na PCM. Wówczas moje słuchawki Sony MDR HW 700 DS nie muszą dekodować sygnału. Robi to player. Nawet nieco lepiej niż markowe słuchawki.

2. Przy audio Atmos w słuchawkach mam Dolby TrueHD 7.1.

3. Oczywiście w przypadku amplitunera oraz słuchawek korzystam z HDMI.

4. I najważniejsze. Nie pykło to o czym pisał Misfit. Włączając i wyłączając Drugi strumień audio BD, oraz włączając i wyłączając na wyjściu strumień bitów / PCM, cały czas mam 7.1, a nie DD 5.1.

EDIT:

Misfit napisał:
Dekodowanie w odtwarzaczu (opcja LPCM) + włączone secondary audio - po wyborze ścieżki TrueHD w amplitunerze mam informację, że otrzymał on na wejściu ścieżkę LPCM 7.1. Oznaczałoby to, że przez odtwarzacz została przetworzona ścieżka nie DD 5.1, lecz TrueHD 7.1.

Też tak mam. Z tego powodu wyłączyłem PCM na rzecz strumienia bitów, ale nadal dostaję TrueHD 7.1. Gdzieś popełniam błąd?
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23