Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Dune / Diuna, reż. Denis Villeneuve
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Abstrahując od problemów - ewidentnych tutaj - ze sprzętem, nieprawdopodobnie irytuje mnie jak ktoś wpada niemając zielonego pojęcia jak film został nakręcony, jaki zamysł stoi za jego stroną wizualną, wreszcie jak wyglądał on w kinie ale ogłasza wszem i wobec że masakra, lipa i ch**.
(09-02-2022, 20:14)Mierzwiak napisał(a): [ -> ]Abstrahując od problemów - ewidentnych tutaj - ze sprzętem, nieprawdopodobnie irytuje mnie jak ktoś wpada niemając zielonego pojęcia jak film został nakręcony, jaki zamysł stoi za jego stroną wizualną, wreszcie jak wyglądał on w kinie ale ogłasza wszem i wobec że masakra, lipa i ch**.

Przepraszam co ogłaszam?
Prosze czytać ze zrozumieniem.
Opisuję SWÓJ przykład i szukam informacji czy ktoś miał podobny problem czy wina leży może u MNIE
I nie musze mieć pojęcia jak została nagrany materiał i jaki był zamysł reżysera żeby rozróżniać materiały na:
mierny
dobry,
bardzo dobry
referencyjny
Film może być nagrany taśmą czarno białą pod wodą w ciemności przy użyciu latarek ale żeby pisać o nim że jest bardzo dobry pod względem obrazu musi spełniać chociażby podstawowe jego wytyczne.

Ten materiał ewidentnie odstaje od wszystkich innych filmów bez względu jak zostały nagrane i jaki miał reżyser zamiar go pokazać.
A które to bezwzględnu na to co oglądamy ( wizja i zamysł reżysera autora zdjeć, montażysty oraz użytej do tego odpowiedniej taśmy] wyglądają bardzo dobrze lub referencyjnie.
I nie było w tym nic dziwnego ,że film wygląda jak wygląda [ od taka wizja reżysera, taka kopia, taki klimat] gdyby nie fakt , że jest on opisany jako ten z najwyższej półki jesli chodzi o obraz.
I nawet w tej wizji i zamyśle reżysera są takie rzeczy jak szczegóły, które MUSZĄ wyglądać dobrze.
Ja tej top jakości nie doświadczyłem po krótkich fragmentach
Dlatego fajnie by było jakby ktoś wypowiedział sie kto posiada ten film na płycie 4k PL , oglądał na projektorze i opisał swoje wrażenia.
....a nie sie irytował bo nie ma czym
(09-02-2022, 21:10)Nowy napisał(a): [ -> ]Ja tej top jakości nie doświadczyłem po krótkich fragmentach

To widziałeś w ogóle ten film w całości, czy tak nie bardzo ?
Ja mam wydanie francuskie i tam płyta UHD jest taka jak w wydaniu PL. Planuje seans w weekend, więc zobaczę dokładnie jak to jest z tą jakością. Szczerze powiedziawszy, to nie spodziewam, żeby miało być coś ewidentnie źle. Druga sprawa to taka, że już w zwiastunach widać było, że Arrakis sfilmowane jest nieco inaczej niż w filmie Lyncha. Raczej nie spodziewam się pustyni i słoneczka jak z klipów reklamowych Dubaju, czy jakiegoś innego Emiratu.
Recenzja francuskiego wydania:
https://www.hdnumerique.com/dossiers/996-test-4k-ultra-hd-blu-ray-dune.html
W porównawczych zrzutach ekranu BD vs UHD widać przewagę tego drugiego w zakresie szczegółowości obrazu.

EDIT:
W recenzji możemy przeczytać (tłumaczone translatorem):
W HDR10 poziom jasności najjaśniejszego piksela w całym strumieniu (MaxCLL) wynosi 1112 nitów z regularnymi szczytami mierzonymi powyżej 600 nitów. Średnia wartość szczytów jasności została zmierzona przy 230 nitach. Podobnie w całym filmie fabularnym tylko 74,93% ujęć składa się z jasnych miejsc (z medianą 153 nitów). Jeśli chodzi o kompresję wideo HEVC, średni bitrate został zmierzony przy 59681 kb/s i 59750 kb/s (z nakładką Dolby Vision).
To daje jakąś odpowiedź na pytanie jak "jasny" jest to transfer.
Wczoraj obejrzalem i porównałem.
Jesli chodzi o zwykly blu ray to w wielu scenach szczegolnie tych blizszych różnicę sa bardzo małe lub niewidzoczne.Calosciowo jesli chodzi o drugi plan jest lepiej.
W filmie mamy scene bez upiekszaszczy filtrów w prawdziwym plenerze o naturalnym świetle i środowisku zupelnie innym niz cała reszta surowego klimatu filmu.
A mianowicie wczesniej przeze mnie opisane spotkanie na wzgórzu.
Tutaj ( i jesli ten film jest inny to tylko tu)film zblizony do referecyjnego powinien miażdżyć jakoscią. A tak nie jest
Po obejrzeniu w całości jest ok. Lepiej niz po wstepnych analizach choc stwierdzam ze jest to tylko dobrze.
Film jest świetny i wizualnie rewelacja. Natomist wyglada tylko dobrze lub momentami bardzo slabo jak na jakosc 4k. To szczegoly powinny pokazać pazur jeśli film jest inaczej przedstawiony lub nagrany zeby mowic o doskonalej jakosci. Nic takiego nie wystepuje. MOzna odniesc wrazenie na film celowo nalozono jakos filtr aby oddac klimat calosci przez co cala reszta wyglada jak spierd.....na. Film zostal nagrany przeciez kamerami 6.5k i skompersowany do 4k.
Zbyt duzo zachwycajacych opinii przeczytalem i nastawilem sie na super seans. Gdyby nie ta otoczka , ze film wyglada super jakosciowo nie bylo by pewnie tematu. Dla MNIE wydanie 4k blu ray to rozczarowanie roku 2022 a nie top ten 2022.
(10-02-2022, 10:50)sebas napisał(a): [ -> ]Recenzja francuskiego wydania:
https://www.hdnumerique.com/dossiers/996-test-4k-ultra-hd-blu-ray-dune.html
W porównawczych zrzutach ekranu BD vs UHD widać przewagę tego drugiego w zakresie szczegółowości obrazu.

Ale maleństwa - poza tym na hdnumerique screeny z BD są niemal zawsze wygładzone. Nie wiem czy to celowe działanie...
Poniżej masz ode mnie to UHDkowe rozczarowanie 2022 roku Smile

https://slow.pics/c/CaqjenTc

Klawisz w prawo - przełączanie BD/UHD. klawisz w dół - następny kadr.
Tradycyjnie screeny z UHD po konwersji do SDR/Rec 709, więc kolorki i jasność są mniej lub bardziej przekłamane vs rzeczywistość w trybie HDR i głównie oceniamy kwestię rozdzielczości i kompresji obrazu. Ale tak - na UHD kolorki bywają bardziej nasycone, szczególnie w scenach na pustyni.

(10-02-2022, 10:50)sebas napisał(a): [ -> ]W HDR10 poziom jasności najjaśniejszego piksela w całym strumieniu (MaxCLL) wynosi 1112 nitów

AFAIK w BR2049 MaxCLL to było coś koło 450 nitów.
Witam,

Pred, posiadasz Steel'a DUNE wydanie włoskie, na zdjęciach widniej tak jakby były polskie napisy w tym wydaniu, czy możesz potwierdzić, że jest Polski lektor i napsiy na płycie UHD w wydaniu włoskim?

Z gory wielki dzieki za odpowiedź
W filmoskopie masz odpowiedź na to pytanie i to wprowadzoną właśnie przez pred895.
Dzięki za odpowiedź, jestem laikiem, czy możesz mi odpowiedzieć na moje pytanie?

Szukałem przed chwilą w Filmoskopie ale nie znalazłem odpowiedzi.

Z góry wielkie dzięki za pomoc.
Włoskie wydanie nie posiada PL wersji.
Jak chcesz PL na płycie UHD to szukaj wydania francuskiego.
W filmoskopie wchodzisz w Wydania i wpisujesz tytuł filmu, którego szukasz.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12