Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Fajne video pokazujące jak działa podświetlenie.



Nowe OLEDy od LG już w Euro:

55" B8 - 9499 zł
55" C8 - 9999 zł
55" E8 - 12999 zł
65" B8 - 13999 zł
65" C8 - 14999 zł
65" E8 - 18999 zł
65" W8 - 29999 zł

https://m.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe,_LG,h1,d3.bhtml
Tak w trzech zolnierskich zdaniach, te 65" - B, C, E - czym się różnią i czy warto dopłacać?

Btw, Sony ZD9 jest do wzięcia za 15 tysięcy. Warto względem tych powyżej? Ma 3d, bo to starszy model (aczkolwiek tv nowy w salonie).

Pokusi się ktoś o ludzkie Januszowe porównanie tego Sony z nowymi OLEDAMI od LG?
Czym różnią się nowe oledy między sobą jeszcze do końca nie wiadomo, trzeba poczekać na rzetelne testy. Ubiegłoroczne wszystkie były identyczne jeśli chodzi o obraz i raczej tym tokiem bym podążał, ale nigdy nic nie wiadomo. Jednak przełomu względem modeli zeszłorocznych bym się raczej nie spodziewał.
Co do porównania względem ZD9, to bez wnikania w szczegóły: lepsza czerń (choć nieznacznie), jednorodnosc matrycy (są wyjatki) i kąty widzenia na korzyść oleda, reszta przemawia za Soniakiem.
Rok temu, o czym pisałem zresztą na forum, stałem przed podobnym dylematem. Miałem w domu DX900 (można powiedzieć brat bliźniak ZD9) i LG E6, z różnych wzgledow, ku mojemu zdziwieniu został Panasonic, choć wybór nie był oczywisty.
Czym się różnią to wiadomo już od dobrych kilku miesięcy Smile Różnice między modelami C-W to tak jak w zeszłym roku kwestie designu / głośników / soundbarów i tym razem model B się wyłamuje - ma procesor Alfa 7 zamiast obecnego w C-W Alfa 9 i mniej zaawansowane pliki LUT do wprowadzonej w tym roku automatycznej kalibracji.

Tu jest wszystko ładnie opisane, włącznie z tym że procesor Alfa 9 to przede wszystkim lepsza obróbka obrazu:
https://www.flatpanelshd.com/article.php?subaction=showfull&id=1523522612

Same matryce mają inną niż w poprzednich latach strukturę pikseli.

(30-04-2018, 22:22)Mr.Hankey napisał(a): [ -> ]Co do porównania względem ZD9,  to bez wnikania w szczegóły: lepsza czerń (choć nieznacznie), jednorodnosc matrycy (są wyjatki) i kąty widzenia na korzyść oleda, reszta przemawia za Soniakiem.
Liczby w teście kontrastu na hdtvpolska świadczą raczej o tym że czerń w ZD9 jest znacznie gorsza Smile

Do tego pokrycie szerokiej palety barw w "tylko" 92% (da się zauważyć gołym okiem różnicę w stosunku do TV o stuprocentowym pokryciu?) i od prawie trzech lat nieogarnięty przez Sony i Dolby burdel z Dolby Vision które wciąż nie działa przez HDMI, tylko z wewnętrznych aplikacji co stało się możliwe dopiero w tym roku (!).

Android też może być poważnym minusem.
Czyli najlepszym zakupem byłby C8? Smile
Trzymając się Twojego wyboru Sony ZD9 vs LG OLED, jeżeli nie masz ciśnienia na kupno już, to chodzą słuchy że na jesieni ma być następca ZD9 (choć Sony oficjalnie chyba jeszcze tego nie zapowiedziało). Jeżeli jeszcze nie jesteś zdecydowany ogólnie jaką technologię wybrać LCD czy OLED a dopuszczasz też inne wybory to chwalony jest najnowszy model Samsunga Q9 QE65Q9FN, choć wydaje się że, standardowe problemy LCD nadal występują. Mnie osobiście nie podoba się rozwiązanie przeniesienia elektroniki do oddzielnego pudła no i ma on wsparcie HDR10+ zamiast DV które, na chwilę obecną nie jest jeszcze wykorzystywane. Tutaj jego test. Ogólnie proponuje poczytać artykuły na tym portalu. Dobrym źródłem jest też forum ale niestety tam trzeba przebijać się przez masę bezsensownych postów w których, prowadzona jest wojenka między zwolennikami danej technologii. Jak masz ochotę zapoznać się z OLED w praktyce to zapraszam do siebie (PW).
(30-04-2018, 23:10)Mierzwiak napisał(a): [ -> ]Liczby w teście kontrastu na hdtvpolska świadczą raczej o tym że czerń w ZD9 jest znacznie gorsza Smile

Widzisz, i tutaj mamy do czynienia z tymi, którzy czytają testy, oraz z tymi, którzy z tymi wyświetlaczami mają do czynienia. Ty czytając test zakładasz, że kontrast zmierzony na poziomie 220 000:1 (średni kontrast w filmach podany przez Macieja) znacznie różni się od nieskończonego, który jest w każdym oledzie, a to błąd. W pewnym momencie ta różnica po prostu się zaciera i o ile liczby mówią jedno, to oko widzi swoje. Nie ma problemu aby zobaczyć różnicę na przykładzie telewizorów oferujących kontrast na poziomie 5 000:1 z takim o kontraście 10 000:1, czy z takim oferującym 20 000:1 do 100 000:1, ale później ta różnica jest po prostu coraz trudniejsza do wyłapania.
Posłużę się tutaj przykładem z mojego podwórka, czyli DX900. Testy Maćka pokazują, że w scenie 2 forumowego testu na kontrast, przyrząd pokazuje w zależności od ustawień telewizora odpowiednio 172 800:1 i 589 000:1. Różnica wydaje się kolosalna, tyle że w praktyce nie ma to żadnego znaczenia. Bawiłem się tą sceną dziesiątki razy i uwierz mi - nie ma zauważalnej dla oka różnicy w jakości czerni, mimo że liczby mówią co innego. Powyżej pewnej wartości po prostu nie widać różnicy na oko. Gdyby wyświetlić tylko czarne plansze, to naturalnie byłoby widać minimalną różnicę w emisji światła, ale w momencie, kiedy ta czerń oblana jest jak w tym wypadku kolorami - sorry, ale nie zobaczysz różnicy.
Poza tym, wracając do ZD9, abstrahując od suchych pomiarów, Maciek napisał takie zdanie "Jak wynika z powyższych pomiarów, ZD9 jest telewizorem LCD o fenomenalnej, momentami niemalże OLED’owej czerni." I to jest w zasadzie idealne podsumowanie. Choć liczby pokazują przepaść, to ta czerń naprawdę sprawia wrażenie oledowej, a momentami jest wręcz nie do odróżnienia. Nie mówię, że różnicy względem oleda nie ma, bo jest, to oczywiste, ale faktycznie owa różnica jest zdecydowanie mniejsza, niż wskazują na to suche pomiary.
Inną kwestią jest dla mnie powszechne wychwalanie pod niebiosa modelu ZD9, którego taki DX900 pokonuje w kwestii kontrastu i to pomimo mniejszej ilości stref, a przy tym oferuje taki sam efekt HDR w filmach, pomimo niższej jasności i to za mniejszą kasę, ale to już temat na inną dyskusję. Smile

(02-05-2018, 04:20)Sokal napisał(a): [ -> ]Czyli najlepszym zakupem byłby C8? Smile
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od tego, co i w jakich warunkach planujesz oglądać.
Dlatego dałem uśmieszek, to w końcu tylko suche liczby Smile

Też czekam na następcę ZD9, cena pewnie będzie bolesna.
@Kirek
Dzięki za propozycję Smile jak będę bliżej zakupu, być może skorzystam Smile

@Mr.Hankey
Na pytanie co i w jakich warunkach planuję oglądać odpowiem: w 90% płyty bd i uhd, w 80% przypadków w nocy (lub z kotarami). Pozostałe 10% to streaming.

Teraz mam topowego swego czasu Sharpa 857. W dzień jest raczej ok, czasem wprost fenomenalnie. W nocy jednak za bardzo świeci w ciemnych partiach obrazu :/