Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
skalibrujty w raporcie po kalibracji podaje rekomendowaną datę ponownej kalibracji i z tego co się orientuję ponowne wizyty są tańsze niż za pierwszym razem. Nie są to rzeczy wyssane z palca mające na celu wydarcie jak największej kasy od Klienta, z czasem po wyświeceniu większej ilości godzin następuje spadek jasności obrazu, a co za tym idzie inne parametry obrazu się rozłażą.
Po zakupie projektora doszedłem do wniosku, że bardziej opłaca mi się nabyć własny sprzęcik do kalibracji (chociaż nie taki pr0 jakiego używa Koper) i wyedukować się w tym temacie, ale tu też łatwo nie ma bo te kolorymetry po pewnym czasie też należy poddać recertyfikacji. Nie wspominając o tych Spiderach, itp. rzeczach gdzie możesz w sklepie kupić trzy sztuki i każda z nich może Ci pokazywać inne wyniki Big Grin
Po pewnym czasie stwierdziłem, że walę to, mogę co te dwa lata wydać te kilka stówek na profesjonalną kalibrację...

Prawdą jest też to, że z kalibracją OLEDa (i nie tylko) najlepiej trochę poczekać - Vincent Teoh rekomenduje aby to było co najmniej te 200 godzin.
(06-10-2018, 06:36)misfit napisał(a): [ -> ]Vincent Teoh rekomenduje aby to było co najmniej te 200 godzin.
A mi gość powiedział, żebym go pomęczył 100h i będzie dobrze. Ponadto mam pytanie czy te profile isf ekspert do ciemnego i jasnego pomieszczenia są w standardzie oleda co kupiłem?
Tak, są w standardzie dwa tryby Ekspert, które można osobno skalibrować - jeden do oglądania w dzień, drugi w nocy Wink Oczywiście je warto również skalibrować, by mieć jak najwierniejszy obraz.
(06-10-2018, 10:50)MasterThief napisał(a): [ -> ]Tak, są w standardzie dwa tryby Ekspert, które można osobno skalibrować - jeden do oglądania w dzień, drugi w nocy Wink Oczywiście je warto również skalibrować, by mieć jak najwierniejszy obraz.

Czyli mamy dwie kalibracje w dzień i w nocy - uwaga! do jednego źródła audio-wideo. Teraz, jeśli dobrze zrozumiałem kalibratora z wczorajszego filmu, kalibrację przeprowadza się nie tylko na tym samym jednym modelu (w domu klienta)ale na każdym (innym) źródle obrazu. Żródłem wideo dla płytki UHD będzie panel 4K a jakość źródła zależna od wbudowanego tam procesora. Żródłem dla cyfrowej telewizji będzie dekoder HD a jeszcze innym źródłem dane płynące z internetu, itd. itd. . Plus do każdego dwie opcje dzień i noc to już mi się naliczyły co najmniej sześć ustawień kalibracyjnych.
Czy ja dobrze główkuję czy to już są te objawy paranoi o której pisałem w poprzednim wpisie?

Nie chcę być złośliwy, jak nie rozumiem to pytam, czy ktoś już "złapał" najwierniejszy obraz?
Zanim wpuszczę takiego do domu Smile
Kiepsko z tym główkowaniem u Ciebie. Kalibrujesz tak naprawdę dwa tryby - SDR i HDR, ewentualnie DV. W przypadku LCD to koniec kalibracji. Czego tu nie rozumieć? W oledach możesz dodatkowo zrobić sobie jeszcze tryb do oglądania w dzień. Koniec filozofii.
Nie, wszystkie źródła obrazu SDR korzystają z tych samych ustawień kalibracyjnych bez względu na to czy oglądamy you tube na wbudowanej aplikacji, telewizję z dekodera czy film z płyty.

Osobno należy skalibrować HDR10 i Dolby Vision, bo to nie to samo.

Dodatkowy tryb do oglądania w dzień to już zwykła fanaberia dla osób które wymagają jaśniejszego obrazu.
No to ułatwia sprawę... w czym zatem kłopot aby skorzystać z tych samych ustawień kalibracyjnych tego samego modelu pożyczonych od kolegi?
Czy warto zajmowac się tymi różnicami martyc z tej samej produkcji,czy ktoś jest w stanie te różnice zauwazyć?
P.S. Sytuacja podobna do kalibracji drukarki foto, tam nikt takich tematów nie podejmuje kalibracja danego modelu to prawidłowa kalibracja dla innego egzemplarza
z ta samą plujką...
to się po prostu kupuje Smile
A czy grafik komputerowy tez zamawia kalibrację monitora do pracy z grafiką?
Zanim puszczę takiego do domu Smile
Było już przecież tutaj pisane, że dwa egzemplarze tego samego modelu telewizora świecą inaczej, czasami wręcz zupełnie ineczej. Jak w takim razie ustawienia kalibracyjne z jednego egzemplarza mają dawać taki sam efekt na drugim?
(06-10-2018, 22:12)Pai-Chi-Wo napisał(a): [ -> ]A czy grafik komputerowy tez zamawia kalibrację monitora do pracy z grafiką?
Nie, graficy pracują na monitorach za 500 zł na których biel jest niebieska.

I jeszcze to porównanie drukarki do telewizora, ja wysiadam, życzę powodzenia temu kto będzie miał siłę mierzyć się z taką dawką głupoty.
Pai-Chi-Wo, FYI monitorki na planie filmowym, na które spogląda reżyser czy operator po postprodukcję, mastering, itd. też są kalibrowane - wedle tych samych standardów co u nas w domku.
Z tego samego modelu możesz sobie co najwyżej przepisać podstawowe ustawienia, a to też nie do końca... Skala szarości, czy to mierzona metodą 2 czy 20 punktową czy CMS to są rzeczy indywidualne dla każdego egzemplarza. Np. jeden egzemplarz tego samego modelu wyjęty z pudełka może mieć w tym samym trybie obrazu zbyt ciepły obraz, drugi zbyt zimny.