Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mierzwiak, nie chce mi się dyskutować czy przekonywać co jest absurdem a co nim nie jest...czasem se pomilcz będzie lepiej dla wszystkich Smile
misfit, dzięki wyjaśniłeś.

(05-10-2018, 21:57)Sokal napisał(a): [ -> ]A poruszał ktoś temat daty ważności takiej kalibracji? Diody/świetlówki po jakimś czasie (np. po roku, dwóch, trzech?) świecą w tv inaczej, niż na początku. Koper się kiedyś do tego odnosił?

Na ile godzin pracy urządzenia przeznaczona jest jedna kalibracja?
(06-10-2018, 22:12)Pai-Chi-Wo napisał(a): [ -> ]A czy grafik komputerowy tez zamawia kalibrację monitora do pracy z grafiką?
Pytasz na serio?
Napiszę tak:
- jak "grafik" rysuje sobie kwiatki dla własnej przyjemności, to pewnie używa budżetowego monitora i niczego nie kalibruje,
- jak grafik zawodowo i profesjonalnie zajmuje się np. obróbką/tworzeniem materiałów przeznaczonych np. do druku, to używa monitora z wyższej półki, przykładowo coś z serii ColorEdge od Eizo. Zobacz sobie w jakie usprawnienia do kalibracji są wyposażone te monitory i jak producent jeszcze przed zapakowaniem do kartonu stara się zniwelować naturalny rozrzut produkcyjny matryc. Zwróć też uwagę na ceny.
Jak ktoś nie wierzy, że w postprodukcji, czy masteringu kalibruje się monitory, to wystarczy zajrzeć na fejsbuka Maćka Kopra/SkalibrujTV. Jest szansa, że niektórym otworzą się oczy...
Pytałem na serio, grafik kupuje odpowiedni model do swojej pracy a pytanie czy zamawia kalibrację jako usługę czy kalibruje monitor sam?
A kto nie wierzy w kalibrację monitorków w postprodukcji? Chyba takich tu nie ma? ;-)
O to musisz popytać grafików. Tutaj jest o kalibracji OLED- a i na pytanie typu "Na ile godzin pracy urządzenia przeznaczona jest jedna kalibracja?" też raczej nie znajdziesz w 100% pewnej odpowiedzi.
To na pewno zależy od danej technologii po jakim czasie warto powtórzyć kalibrację i o jaki % odchyłów się tutaj rozchodzi.

Mogę napisać, że gdy miałem jeszcze kolorymetr to stosunkowo często mierzyłem nim swój projektor Epsona - na papierze ma on przewidywaną żywotność lampy na 2500-3000 godzin.
Nie pamiętam już czy pierwszą kalibrację robiłem po 100, 150 czy 200 godzinach, ale pamiętam, że poprawiając skalę szarości i celując w temperaturę barwną 6500K najbliższe temu było wybranie w ustawieniach projektora temperatury 6000K. Z kolei pod koniec życia lampy (~2500h) było to już 7500K. Czyli można powiedzieć, że różnica dość ogromna.
Czemu nie mogę włączyć ultra deep color na hdmi? Ani na konsoli ani na Oppo, wyłącza się sam po chwili, bo coś nie będzie pracować prawidłowo. O co z tym chodzi?
(09-10-2018, 08:35)wolfman napisał(a): [ -> ]Czemu nie mogę włączyć ultra deep color na hdmi? Ani na konsoli ani na Oppo, wyłącza się sam po chwili, bo coś nie będzie pracować prawidłowo. O co z tym chodzi?

A do czego Ci to jest potrzebne? Tv sam się przełącza na treści HDR czy DV.
Skoro sam to robi z automatu, to po co ta opcja, która się samoczynnie wyłącza po włączeniu gry czy filmu?
To jest ułatwienie. W ubiegłym roku miałem jeszcze LCD od Sony i żeby oglądać treści HDR, musiałem takie coś włączyć. W Tych tv wystarczy sam kabel HDMI. Nic więcej.
Deep Color włączony w TV dla odpowiednich portów HDMI ?
Podłączenie bezpośrednie do TV czy coś jeszcze jest pomiędzy nim, a odtwarzaczem/konsolą ?
Jakie masz kable HDMI ?

U mnie żadnych komunikatów odnośnie Deep Color nie ma, ale może w B8 jest jakoś inaczej.
Nie znam się na konsolach co i jak, ale jeśli wszystko masz ok to w takim Billy Lynn's Long Halftime Walk (2160p60) powinieneś otrzymać na wyjściu w OPPO obraz 12-bit 4:2:2 w 60 fps i rozdzielczości 3840x2160 oczywiście. Jak nie masz tego filmu to pozostaje pobrać jakieś demo 2160p 60 fps i sprawdzić.