Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Jaki telewizor wybrać? - Pytania i porady
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(02-08-2019, 16:34)Mefisto napisał(a): [ -> ]No nie wiem, bo nie tylko Mierzwiak się tu udziela i opisuje różnorakie przygody. Ale rozumiem, że wszyscy testujecie

Jakiś konkretny cytacik do którego się odnosisz?

(02-08-2019, 16:34)Mefisto napisał(a): [ -> ]Inna sprawa, że dość często powraca motyw, że jakiś dany film ma problem z taką lub inną kwestią w zależności od tego, na czym go puścimy (chociażby niedawna Mgła 4K i inne Carpentery od Canal). Na Blu jakoś to nie występuje.

Przeca StudioCanal to ogólnie jedne wielkie psuje z kompresją na BD często na poziomie bliskim naszego Studio Blu. O bandingu nie wspominając. Nie inaczej jest w przypadku ich wydań na UHD BD. W ostatnich ich wydaniach UHD jednak widać, że wzięli sobie do serca niepochlebne opinie, a w przypadku Don't Look Now sięgnęli nawet po Davida Mackenzie, mistrza w swoim fachu i Criterion ze swoją kompresją może się schować Wink

(02-08-2019, 16:34)Mefisto napisał(a): [ -> ]Jest to na tyle stary model, że jeszcze wtedy nie uskuteczniano podobnych procedur. Nie jest też podłączony do neta, więc nie grozi mu nagła aktualizacja, której nie byłbym świadom. Nie podoba mi się zresztą sugestia jakobym nie potrafił dostrzec i ocenić faktury wyświetlanego filmu i odróżnić użycia DNRu. Aż takim durniem nie jestem

Nie chodzi tu o Predatorowe poziomy DNRa czy o bycie durniem lub też nie - zdecydowana większość osób nie jest w stanie stwierdzić czy ma zaaplikowanego lekkiego DNRa ze strony odtwarzacza, który np. zje mu co nieco ziarna, bo nie ma jak tego porównać do wzorcowego odtwarzacza, który w żaden sposób nie ingeruje np. w strukturę ziarnistości obrazu.
To ja może odpowiem na temat z innej strony. Vincent z HDTVtest robił kilka filmów na ten temat. Nie ma jednolitego wzorca jak telewizory powinny śledzić krzywą EOTF powyżej pewnego poziomu. Teoretycznie każdy producent robi to po swojemu i potem wychodzą kwiatki.




14:12




8:55

Był jeszcze jeden filmik jaki robił przy piwku, ale chyba usunął z kanału bo nie mogę znaleźć teraz, a szkoda bo tam dogłębniej poruszał temat.
A nie Smile jednak znalazłem.




3:55
(02-08-2019, 17:00)misfit napisał(a): [ -> ]zdecydowana większość osób nie jest w stanie stwierdzić czy ma zaaplikowanego lekkiego DNRa ze strony odtwarzacza, który np. zje mu co nieco ziarna.

No więc odpowiadam: nie mam. Ziarno jest w porządku.
(02-08-2019, 17:18)djgromo napisał(a): [ -> ]Nie ma jednolitego wzorca jak telewizory powinny śledzić krzywą EOTF powyżej pewnego poziomu.

No właśnie jest standard dotyczący EOTF (ta żółta/pomarańczowa linia na jego filmiku w 4:09) i Vincent o tym mówi w filmikach, że ten Samsung daje wzmocniony efekt HDR i tym samym przejaskrawiony obraz - celowy zabieg Samsunga bo dla sporej liczby osób jaśniejszy obraz = lepszy obraz. AFAIK można to sobie w znaczny sposób poprawić ustawieniami TV.
Może źle się wyraziłem. Ta linia jest wzorcem, ale producenci nie są w żaden sposób zobligowani do jej śledzenia. On tam mówi, że w przedziale 0-100 nit wszyscy powinni to śledzić, a powyżej to już producenci sami ustalają jak to będzie wyglądać. Certyfikat UltraHD Premium nie ma w wymaganiach kryterium śledzenia krzywej więc tak naprawdę to wszystko jest i tak umowne. Oczywiście najlepiej dla wszystkich by było gdyby producenci śledzili krzywą w możliwie dokładny sposób.
(02-08-2019, 16:10)prodarek napisał(a): [ -> ]@misfit
Czy jest tutaj na forum jakiś może twój post temat z poradami odnośnie tych plansz i ustawienia obrazu? jeśli nie mógł jakieś namiary podać owe planszę i jak z nich sensownie skorzystać. Dzieki.

I, Robot ?
djgromo - producenci do niczego nie są zobligowani, ale wszyscy, poza Samsungiem ładnie idą jej śladem na granicy 0-100 nitów - patrz ostatni filmik 11:05, który wkleiłeś.
Natomiast na granicy jasności telewizora mają miejsce znaczące różnice - w LG C8 czy Panasie EZ1002 widzimy zastosowane tzw. kolanko, w rezultacie dostajemy większą widoczność detali w ujęciach z bardzo wysoką jasnością szczytową w stosunku gdyby Ci producenci respektowali książkowo krzywą EOTF. ale kosztem nieco niższego APL na granicy powyżej 400 nitów (EZ1002) czy 600 nitów (C8). Osobiście preferuję takie podejście w stosunku do Sony ZD9, który ładnie podąża krzywą EOTF (tego lekkiego wzmocnienia nie biorę pod uwagę bo to jest pewnie pomiar na ustawieniach fabrycznych przed właściwą kalibracją) aż do maxa jasności wyświetlacza - w rezultacie dostajemy właściwy APL, ale kosztem widoczności części detali w najjaśniejszych obszarach obrazu.

Odpowiednikiem PQ EOTF w SDR jest zwykła gamma i tutaj dopiero mieliśmy/mamy dziki zachód. Niby od kilku lat mamy ustanowiony standard BT.1886, ale i tak mało kto do niego się stosuje więc jedni kalibrują wyświetlacze pod gammę 2.20, jeszcze inni 2.30, 2.35, 2.40 czy 2.50. To samo jeśli chodzi o monitory studyjne na których dokonuje się masteringu filmów. Widzieliście gdzieś na jakiejś płycie Blu-ray informację pod jaką gammę dany film był masterowany, bo ja nie Smile

EDIT:

(02-08-2019, 16:10)prodarek napisał(a): [ -> ]@misfit
Czy jest tutaj na forum jakiś może twój post temat z poradami odnośnie tych plansz i ustawienia obrazu? jeśli nie mógł jakieś namiary podać owe planszę i jak z nich sensownie skorzystać. Dzieki.

W linku do plansz HDR10, który wcześniej podrzuciłem powinien być poradnik co i jak.
Należy mieć jednak na uwadze, że bez urządzeń pomiarowych nie skalibrujemy skali szarości, gammy czy kolorków w CMS.

Z tego co pamiętam to Ty na razie bawisz się w konwersję do SDR Rec.709 więc potrzebne są Ci np. takie plansze testowe. Poniżej też są poradniki.

W polskich stronach nie siedzę więc nie bardzo jestem coś podrzucić, no może poza tym - http://www.cinematic.pl/wiedza/kalibracja_DVE.html.
Ok dzięki pogrzebię, HDR nie to nie jest priorytet to ciekawostka jaką odkryłem właśnie dzisiaj po podłączeniu atv 4k odpaleniu moich plików w infuse.
Liczyłem po cichu że na atv 4k odpalę filmy 4k mając tv fhd ale dupa . Smile
Mam i1display pro do monitora ale nie wiem czy nadaje się do tv...
(02-08-2019, 20:27)prodarek napisał(a): [ -> ]Mam i1display pro do monitora ale nie wiem czy nadaje się do tv...

Nadaje się, możesz skorzystać np. z darmowego HCFR i poradników na avsforum.com. Dawno go kupowałeś ?
Następny poziom to dodatkowo spektrofotometr dla jeszcze większej dokładności pomiarów Big Grin
A z rok temu czemu pytasz?