Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Ingmar Bergman - dzieła wszystkie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
Ingmar Bergman.

"Cała jego twórczość skupia się na miejscu człowieka w świecie, istnieniu wobec tajemnicy wiary i metafizycznego pojmowania bytu, sensu cierpienia, nieuchronności śmierci i kondycji artysty. Jego bohaterowie to wędrowcy których podróż ma wymiar egzystencjalny na zarysowanym tle społecznym. Tworzył obrazy alegoryczne wywierając znaczący wpływ na współczesną refleksje o człowieku."

Jeżeli to wprowadzenie jest już dla kogoś za mocne, może spokojnie odpuścić sobie ten wątek Wink

Pierwsze i najważniejsze wydanie filmów Bergaman w Polsce to świetny pakiet kolekcjonerski z 10 jego dziełami w styropianowym boxie. Zwany przez niektórych pudełkiem na buty Wink Wydawnictwo Gutek film z 2006 roku. Cena początkowa ok 600zł.

[Obrazek: Bergman_b2.jpg]
[Obrazek: Bergman_b1.jpg]
[Obrazek: 183411573_1_644x461_ingmar-bergman-10-dv...rszawa.jpg]

w skład wchodzą:
1957 Tam, gdzie rosną poziomki
1957 Siódma pieczęć
1960 Źródło
1961 Jak w zwierciadle
1963 Goście Wieczerzy Pańskiej
1963 Milczenie
1966 Persona
1972 Szepty i krzyki
1973 Sceny z życia małżeńskiego
1978 Jesienna sonata

Każdy film w kartonowej kopercie. Wszystkie posiadają do wyboru lektora lub oryginalny dźwięk oraz opcjonalnie polskie napisy. Płyty nie zawierają żadnych dodatków ani tez reklam i są jednowarstwowe (poza Scenami z życia małżeńskiego) Ciekawostką jest że płyty są przeźroczyste (poza wspomnianymi Scenami które są dwuwarstwowe i z czarnym nadrukiem). W zestawie książeczka z wprowadzeniem "Obecność Bergmana" Tadeusza Szczepańskiego wraz z krótkim opisem poszczególnych filmów.

Z mankamentów trzeba wspomnieć że Szepty i krzyki oraz Jesienna sonata są wydane nieanamorficznie. Oba maja proporcję 1.66:1 w kadrze 4:3. Tym sposobem wszystkie filmy w pakiecie są w 4:3. Co do jakości obrazu to wypada średnio. 3 ostatnie kolorowe jego filmy wyglądają słabo, kompresja jest bardzo widoczna. Starsze czarno-białe już lepiej. Choć niekiedy czerń jest po prostu szara.

Wszystkie 10 filmów zostało wznowionych również w 2 pakietach białym i czarnym. W kartonowej obwolucie, kiepskiej jakości, wsunięto po 5 slimów.:
[Obrazek: roz1873040.jpg]
[Obrazek: dc57e2c06e4848fagen.jpg]

Filmy te są także dostępne w pakiecie 11dvd z dodatkowym filmem Fanny i Aleksander
[Obrazek: product-414.jpg]

Co do samego filmu Fanny i Aleksander, jest to zremasterowana wersja kinowa (188 min) na płycie dwuwarstwowej z lektorem lub napisami i istnieje również jako wydanie niezależne, w pudełku slim oraz w digipacku (oryginalnie film ma proporcje 1:1,66, nie mam pewności co do obrazu może być nieanamorficzny bo niektóre źródła podają specyfikacje 4:3)

[Obrazek: fanny-i-aleksander-w-iext47833655.jpg] [Obrazek: f-fanny-i-aleksander-fanny-och-alexander-dvd.jpg]

Film został dołączony również do gazety i jako wydawnictwo Gali Najwięksi reżyserzy z tym że jako płyta jednowarstwowa, bez lektora i z obrazem nieanamorficznym (1,66:1 4x3)
[Obrazek: ?1562274428] [Obrazek: 540x405_filmy-dvd-fanny-aleksander-wstre-30829782.jpg] [Obrazek: 540x405_filmy-dvd-fanny-aleksander-wstre-30829787.jpg]

Natomiast jest również dostępna wersja reżyserska (312min podzielona na 2dvd) bez dodatków. Płyty dwuwarstwowe, bez lektora tylko napisy ale wciąż z obraz nieanamorficzny. Jak podają niektóre źródła jest to wydanie z 2002r. więc wcześniejsze niż zremasterowana wersja kinowa. Link do okładki
[Obrazek: 622m.gif]


Z pakietu Gutek wydał również osobno filmy: Siódma pieczęć i Tam, gdzie rosną poziomki
[Obrazek: product-1382.jpg] [Obrazek: product-608.jpg]

Film Szepty i krzyki można łatwo dostać także w serii Mistrzowie kina. Jest to ta sama płyta co w pakiecie Gutka (czyli z obrazem nieanamorficznym) tylko z nowym nadrukiem.
[Obrazek: d2960710449c97567fc7f32465fb]


Drugim pakietem na naszym rynku jest zestaw 6dvd Epelpolu
[Obrazek: kolekcja-ingmar-bergman-box-6dvd_midi_8999_0001.jpg]

[Obrazek: 7313907.2.jpg] [Obrazek: 7314051.2.jpg] [Obrazek: 7314050.2.jpg]
[Obrazek: 7313909.2.jpg] [Obrazek: 7313908.2.jpg] [Obrazek: 7314052.2.jpg]

w skład wchodzą:
1951 Letni Sen
1955 Uśmiech Nocy
1958 Twarz
1960 Oko Diabła
1964 O tych Paniach
1980 Z życia Marionetek

Wszystkie posiadają lektora lub napisy ale film Twarz posiada tylko lektora, nie można go wyłączyć i nie ma napisów. Pakiet ciekawy, już wyprzedany. Są to rzadsze filmy Bergmana w tym kilka komedii.


Poza pakietami w regularnej dystrybucji mamy łatwo dostępny film Jajo węża. Wydanie Imperiala bez dodatków z polskimi napisami. Dostępne obecnie we wznowieniu w slipcase.
[Obrazek: jajo-weza-dvd_midi_10192_0003.jpg] [Obrazek: i-jajo-weza-the-serpent-s-egg-dvd.jpg]

Z innych rarytasów jest jeszcze film Twarzą w twarz z serii Qdvd ale tylko w plastiku, nie było nigdy w digipacku. Obecnie rzecz trudno dostępna.
[Obrazek: 7519677.3.jpg]

Podsumowując. Z filmami Bergmana nie jest źle w Polsce. Trochę gorzej z ich dostępnością. Kilku tytułów na pewno brakuje. Lista poniżej obejmuje ważniejsze dzieła reżysera, które są choćby wydane za granicą. Podkreślone tytuły niedostępne z polskim tłumaczeniem.

pakiet gutka
pakiet Epelpol

1951 Letni Sen
1953 Wakacje z Moniką
1953 Wieczór kuglarzy
1955 Uśmiech Nocy
1957 Tam, gdzie rosną poziomki
1957 Siódma pieczęć
1958 Twarz
1958 U progu życia
1960 Źródło
1960 Oko Diabła
1961 Jak w zwierciadle
1963 Goście Wieczerzy Pańskiej
1963 Milczenie
1964 O tych Paniach
1966 Persona
1968 Godzina wilka
1972 Szepty i krzyki
1973 Sceny z życia małżeńskiego
1975 Czarodziejski flet
1976 Twarzą w twarz
1977 Jajo węża
1978 Jesienna sonata
1980 Z życia Marionetek
1982 Fanny i Aleksander
2003 Sarabanda

Mnie najbardziej chyba brakuje Godziny wilka i Wakacji z Moniką.
Jakby ktoś chciał cos uzupełnić, zapraszam.
Po raz kolejny świetna robota, matwiko. Szkoda tylko, że ten pierwszy BOX dzieł Bergmana jest już nieczynny bo wygląda naprawdę zachwycająco!
Szczerze, wielka wydmuszka i to ze styropianu Wink Same koperty rozkładane, bardzo fajne ale po co tak pompować objętość pudełka. Gdzie to postawić? Już wole slimy w zbiorczym kartoniku. No a cena wogóle była kosmiczna.

Z ciekawostek Bergmanowskich dodam że jest jeszcze film fabularny Billy August "Dobre chęci" który opowiada historie rodziców Ingmara. Nawet w pewnym momencie rodzi się mały Bergman. Film jest znakomity, pokazuje klimat w jakim dorastał Ingmar i problemy rodzinne, duchowe i społeczne z jakimi zmagali się jego rodzice. Wydany przez Gutka obecnie można go dostać bardzo tanio.

[Obrazek: Dobre-checi_Bille-August,images_big,1,5908241669763.jpg]

Tak się zastanawiam czy ktoś jeszcze z forum lubi takie klimaty i czy zna lub ma ochotę zapoznać się z jego twórczością, a może nie trawi lub meczą go takie "artystyczne snuje" ;>

Dla mnie to jeden z najwspanialszych reżyserów. Za każdym razem obraz hipnotyzuje a tematyka wciąga. Jakbym miał zabrać na bezludną wyspę jakieś filmy to wybrałbym taki pakiet jego obrazów. Jest w nich tyle emocji, postaw, konfliktów i idei że wystarczy na trawienie i przemyślenia do końca życia Wink
Ja chcę się zapoznać, ale przyznam się, że nie oglądałem jeszcze żadnego filmu Bergmana. Wiem, wstyd. Posiadam jedynie "Fanny i Aleksander" (wydanie z Gali). Co proponowałbyś na początek? I faktycznie dobra robota - najpierw Hitchcock, teraz Bergman, kto będzie kolejny Smile? Dzięki.
Jeżeli masz staż małżeński to polecam "Sceny z życia małżeńskiego". Film mnie rozbroił. Jest tam wszystko co można powiedzieć o związkach między kobieta i mężczyzną.

Jeżeli masz "ciągoty" duchowe to "Goście Wieczerzy Pańskiej", szczere chłodne spojrzenie na wiarę i relacje z bliskimi.

Jeżeli chcesz żeby Ci "zryło beret" to obejrzyj "Personę". Trawiłem go chyba z tydzień: psychologia, człowiek a społeczeństwo itp.

Jest kilka filmów jakie obejrzałem w życiu i po których płakałem. "Jak w zwierciadle" należy do jednego z nich.

Ale "Jesienna sonata" była dla mnie największym szokiem. Dotknął mnie osobiście. Tak trafnie o relacjach Matki i dziecka nie opowiedział w kinie już chyba nikt.
(10-02-2015, 20:31)matwiko napisał(a): [ -> ]Szczerze, wielka wydmuszka i to ze styropianu Wink Same koperty rozkładane, bardzo fajne ale po co tak pompować objętość pudełka. Gdzie to postawić? Już wole slimy w zbiorczym kartoniku. No a cena wogóle była kosmiczna.

Ja tam na pierwszy rzut oka myślałem, że to tradycyjny karton, ale skoro to jest jednak wydmuszka styropianowa to jednak niczego nie żałuję Smile
Najbardziej cenię Bergmana za Siódmą pieczęć. Za każdym razem, gdy widzę tę śmierć, mam ciarki na plecach. No i...ten motyw dance macabre. Film ukazuje granicę między śmiercią a życiem na tle religijnym. Kolejny seans pozwala mi odkryć coś nowego...
Poza tym cenię Bergmana za klimat każdego filmu. Lubię tę surowość i chłód postaci oraz pustkę między nimi, jakby słowa odbijały się tylko o ścianę, nie miały znaczenia dla odbiorcy, choć w głębi zostają doszczętnie przeanalizowane. Jednak każdy bohater ma bardzo skomplikowany portret psychologiczny. Tak, jakby cała akcja działa się w jego wnętrzu.
Dzięki za opis.Rzeczywiście najbardziej brakuje Godziny wilka, bo to przecież klasyka. Info o Twarzą w twarz też bardzo pomocne, bo nawet nie wiedzałem. No i trzeba w końcu kupić dobre chęci, póki chodzą po około 10zł. U mnie na półce 3 boxy. Czarny, biały i epelpolowy oraz Jajo plus Fanny w wydaniu gutkowym
To podobnie jak ja, bo ostatnio wychaczylem pakiet Epelpolu.
Podaj proszę specyfikacje Fanny. To wydanie 2dvd? obraz nieanomorficzny? Bez dodatków?
W sobotę, po powrocie do domu, dam znać.Ogolnie jakby ktos szukał to mam na zbyciu za rozsądną cenę biały box Bergmana. Plus kika innych boxow klasycznych reżyserów.
Stron: 1 2 3 4