Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Muzyka
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
(29-05-2021, 14:56)Pan Anatol napisał(a): [ -> ]I wśród tych wszystkich wydań dzieł organowych masz jakieś ulubione, po które sięgasz najchętniej, czy słuchasz każdego po trochu?
Oczywiście, że mam ulubione Smile
Ale tak jak napisałeś jest tyle zmiennych, że ta zabawa nigdy się nie skończy.
Na zdjęciu są komplety organowe, a nie ma takiego organisty, który wszystko zagrał najlepiej, no i mam jeszcze organistów, którzy nagrywali tylko pojedyncze płyty i nie mają takich kompletnych wydań jak na zdjęciu. Do moich ulubionych należy np. Karl Richter i niestety nagrał tylko kilka płyt organowych Sad

Podobna sytuacja jest z utworami na klawesyn. Mamy wykonania na zabytkowych klawesynach, nowoczesnych i na fortepianach. No i oczywiście każdy gra inaczej i to jest piękne  Heart

Kantaty to samo, tu proszę porównać (ograniczę się do dwóch wersji) piękny duet z popularnej kantaty BWV 4 "Christ lag in Todesbanden".
Na bogato:




Duet 6:01 sek. https://youtu.be/HUDQWBkj9t4?t=361

Skromnie:




Duet 5:05 sek. https://youtu.be/70EghYMVD14?t=305

Bliższa temu co mógł słyszeć Bach jest oczywiście skromna wersja, ale po co sobie odmawiać przyjemności jak można mieć obie, a najlepiej kilka, kilkanaście wersji do wyboru. Ta muzyka żyje i nie umarła w 1750 roku. Zresztą Bach często się skarżył że ma za mało muzyków do dyspozycji, a część tych którymi dysponował do niczego się nie nadaje, więc nie zawsze skromność była zamierzona itd.
Jeśli ktoś jest zainteresowany to w Empiku można kupić płytę CD z koncertu S&M za 19,99 zł.

@HAL 9000 piękna kolekcja Bacha, masz punkt reputacji Smile
(02-06-2021, 20:24)Grześ58 napisał(a): [ -> ]Jeśli ktoś jest zainteresowany to w Empiku można kupić płytę CD z koncertu S&M za 19,99 zł.

@HAL 9000 piękna kolekcja Bacha, masz punkt reputacji Smile

Dziękuję Smile
To oczywiście tylko część bachowskiej kolekcji. Duży potencjał  jest w utworach na instrumenty klawiszowe, bo mamy zabytkowe klawesyny, nowoczesne i oczywiście też fortepian, który mi absolutnie nie przeszkadza jeżeli pianista "czuje temat" i proponuje coś ciekawego Tongue
A właśnie, zainspirowałeś mnie żeby zajrzeć do empiku i zamówiłem sobie kilka CD z muzyką Bacha.
https://www.empik.com/johann-sebastian-bach-olafsson-vikingur,p1212180056,muzyka-p
[Obrazek: johann-sebastian-bach-w-iext69108325.jpg]
Víkingur Ólafsson - nie znałem go wcześniej, ale słyszę że daje radę, będę zadowolony Big Grin




Tak więc, @Grześ58 - dzięki za inspirację Smile
Haha spoko Big Grin

Przesłuchałeś wszystkie wydania, które posiadasz czy masz takie, które kupiłeś po prostu do kolekcji i odłożyłeś na półkę, aby oczekiwały na lepsze czasy?
Staram się być na bieżąco, ale zdarzają się zaległości, największe mam w kantatach, gdzie kupiłem w krótkim okresie czasu 2 duże boxy (około 100 CD) i mnie trochę zablokowały, bo najbardziej lubię muzykę instrumentalną i takie nagrania mają pierwszeństwo u mnie. No i jest zawsze dylemat, czy zrobić sobie dobrze puszczając po raz kolejny coś co nas bardzo kręci, czy spróbować czegoś nowego Smile
Muzyka Bacha jest bardzo bogata i konkretna, wymaga od słuchacza całkowitego skupienia, odpada więc słuchanie w samochodzie, tramwaju, do kotleta itp. Jeżeli chcesz sprawdzać pocztę i w tym czasie w tle ma grać Bach, to lepiej sobie odpuścić. Ale warto poświęcić swój czas, bo Bach to sowicie wynagradza Smile

Poluję na stare nagrania klawesynowe, złoty okres to lata 50-70. Dzisiaj to jest istna tragedia, wszystko tonie w pogłosie, jeden wielki hałas. Czekam niecierpliwie aż zmieni się ten trend, bo nie mam co kupować. Tak jak już wcześniej wspominałem potencjał jest ogromny, bo różnice w wykonaniach są olbrzymie:
Ralph Kirkpatrick



Glenn Gould




Ta różnorodność jest piękna  Heart
Aktualizacja kolekcji Smile
[Obrazek: LFhi3F.jpg]

Komplet organowy w czystych klejonych kopertach, to najtańsze rozwiązanie, trochę irytujące - brakuje informacji co jest na danej płycie, więc trzeba posiłkować się książeczką, na którą poszła chyba cała kasa, bo jest dość gruba (ktoś ambitnie postanowił opisać kilkoma zdaniami każdy utwór, nie spotkałem się z czymś takim w pozostałych wydaniach. Zawsze coś.). Generalnie nie ma co narzekać, bo zestaw kosztuje około 100 PLN więc jakieś 6 PLN za CD. Ja osobiście wolałbym dopłacić po złotówce za gruby kartonik z opisem Smile
[Obrazek: NKEvqR.jpg]
Doszedł jeszcze Colin Tilney - Handel: Harpsichord Suites
[Obrazek: 71purIrzQ+L._SS500_.jpg]
Nie samym Bachem człowiek żyje  Tongue
Kolejna aktualizacja Smile

[Obrazek: PJR33r.jpg]

Tym razem do kompletów organowych doszedł niemiecki organista Gerhard Weinberger, dziwię się teraz że tak długo zwlekałem z zakupem, bo jest to bogaty zestaw (22CD) z dużą liczbą instrumentów - niemal na każdej płycie inne organy (super) Smile

[Obrazek: mABzNs.jpg]

Jest jeszcze kilka zestawów, które chciałbym kupić, ale nie są niestety już dostępne i trzeba czekać na jakieś ewentualne wznowienie, o co w czasach wymierania nośników fizycznych nie będzie łatwo. Szkoda Sad

[Obrazek: llqcRM.jpg]

A tak z zupełnie innej beczki, oglądałem wczoraj film Blade i muza znakomicie współgrała z filmem, wpadł mi w ucho jeden świetny kawałek i pech chciał że właśnie ten utwór nie jest dostępny na żadnej płycie. Szag Sad
"Chin Chin"




Tu scena z filmu:


Przeliczałeś kiedyś ile szacunkowo może być warta cała Twoja kolekcja?
(26-06-2021, 15:30)Grześ58 napisał(a): [ -> ]Przeliczałeś kiedyś ile szacunkowo może być warta cała Twoja kolekcja?

Przepraszam, że z dużym opóźnieniem odpowiadam, ale byłem "w terenie" Big Grin

Nie, nie przeliczałem tego nigdy na pieniądze, oprócz tej akcji o której pisałem na początku tematu, gdy powstawała kolekcja CD, bo te 2500 PLN 20 lat temu robiło wrażenie Tongue

A dzisiaj? Towar jest wart tyle, ile ktoś jest skłonny za niego zapłacić, a Bach to raczej niszowa sprawa, więc i wartość znikoma Big Grin Dla mnie ma oczywiście dużą, bo ja sobie życia bez tej muzyki po prostu nie wyobrażam, bez filmów mógłbym żyć  Wink

Kolejna aktualizacja - na niemieckim amazonie jest dostępny niemiecki klawesynista Martin Galling, którego niedawno odkryłem (nagrania z lat 1962-1968, takie jak lubię, bez nadmiernego pogłosu). Można to kupić na amazonach w formie cyfrowej, za śmiesznie niskie pieniądze (zdarzało się nawet, że całą twórczość z 1$). Mnie to oczywiście nie urządza Smile

[Obrazek: 48USh9.jpg]
Tym razem francuski organista Jean Guillou, niestety nie komplet, bo jest wyprzedany, ale znalazłem jego nagrania dla innej wytwórni (6CD) Smile

[Obrazek: g06r2g.jpg]

Jak już wspominałem, nie samym Bachem człowiek żyje. Włoski klawesynista Fernando De Luca nagrał komplet klawesynowych utworów Christophera Graupnera (1683-1760), jest okazja się zapoznać bliżej z twórczością tego kompozytora, który do tej pory był mi zupełnie nieznany, więc czas to zmienić  Tongue

[Obrazek: XpHfhg.jpg]





Nabyłem też komplet dzieł organowych Dietricha Buxtehudego (6CD), do którego według legendy udał się pieszo (400 km) Jan Sebastian Bach po naukę Smile Na organach gra Walter Kraft, który nagrał też utwory Bacha, ale aktualnie dostępne tylko w formie cyfrowej Sad

[Obrazek: Y4Z45t.jpg]
Stron: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14