Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Format 4K/Ultra HD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(04-02-2023, 10:45)sebas napisał(a): [ -> ]Skoro "Czerwona Sonja" jest na UHD pomalowana tealem na maksa
Oglądałeś jak to wypada na ekranie?

Jak patrzyłem nie oglądałem na https://caps-a-holic.com/c.php?d1=12114&d2=12113&s1=120559&s2=120560&i=3&l=0&a=0
I mówię sobie znowu delikatny "teal" odpaliłem na TV i NIC żadnego zielonego moje oczy nie zobaczyły a sam w sobie film na UHD wygląda prze potwornie lepiej od BD a podobno to tylko upscaling nie natywne 4K.
Wiles, więc lecę z odpowiedzią:

Matrixy - na UHD szczegółowość i ogólnie filmowość obrazka wzniesiona na zupełnie inny poziom i nie widzę tutaj pola do dyskusji w tym względzie. Świetny HDR, na screenach z capsa jednak tego nie zobaczysz. O kolorkach nie będę się za bardzo rozwodził, to jest w dużej mierze kwestia gustu - przy starych BD więcej do powiedzenia mieli Wachowscy/Wachowskie, a na UHD autor zdjęć - mogę tylko napisać, że mi osobiście bardziej podchodzą te z UHD w stosunku do starych BD, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że można się tutaj doczepić do pewnych niekonsekwencji w niektórych ujęciach. Zremasterowane BD (chyba istnieją tylko jako dołączone do edycji 4K?) to jest jednak IMO chałka pod względem kolorystycznym, do tego przejaskrawiony obraz z masakrycznymi przepaleniami obrazu i to również w stosunku do starych BD. Ogólnie kupowanie nowszych remasterów na BD od Warnera to nie najlepszy pomysł, bo zwykle są to niezbyt umiejętnie wykonane konwersje z HDR do SDR. Dotyczy to też Batmanów Burtona.

Batman Returns - właściwie mógłbym zrobić kopiuj i wklej z Matrixów. Dodam, że ponownie preferuję kolorki z UHD, zauważam przy tym cyjanowe highlightsy i kompletnie mi one nie przeszkadzają - te i tak są mniejsze niż na nowych BD. Na remasterach jest tylko nowy mix z pozmienianymi efektami dźwiękowymi, które nie każdemu muszą przypaść do gustu i jest to jak dla mnie jedyny mankament tego wydania.

Władca Pierścieni - z całą pewnością są to dość problematyczne wydania i ogólnie zgoda. Jednak preferuję kolorki z UHD, do tego HDR wnosi dużo dobrego do obrazka + fantastyczny Atmos - jeśli ktoś ma u siebie kino w tym formacie o IMO dla tych rzeczy warto jednak postawić na półce to wydanko - może nie jako zastępstwo starszych edycji, ale ich uzupełnienie.

Blade Runner - tutaj jesteś w zdecydowanej mniejszości gdyż ten film u wielu osób był na liście najlepszych wydań katalogowych na UHD. Szczegółowość i filmowość obrazka tak z co najmniej dwie półki wyżej względem BD. Do tego fantastyczny HDR i kolorki z dużą mniejszą ilością teala. Na statycznych screenach można dostrzec tu i tam czerwonawe przebarwienia, ale w ruchu z normalnej odległości prawie nikt się na to nie uskarża. Jeśli widziałeś ten film na jakimś porządnym telewizorku i nie byłeś w stanie docenić tego tytułu na UHD to może jednak faktycznie lepiej sobie darować ten format i pozostać przy BD/DVD...
Jeśli chodzi o "Blade Runner" to tak ja pisałem, wydanie jest spoko. Doceniam je. Widać ładny progres. Chodziło mi tylko o ziarno, ale to już rzecz gustu. Choć bez niego zapewne nie dałoby się osiągnąć takiego efektu. Także luzik. Smile
(04-02-2023, 10:42)Wiles napisał(a): [ -> ]Oto jest pytanie. Przydałby się jeszcze screenshot z DVD.  Big Grin To chyba jednak już nie w tym temacie.

Jak może wiesz, jestem fanem DVD więc na szybko screen akurat tutaj z DVD NTSC 4:3 (nie patrz na jakość taki materiał miałem pod ręką) tylko na kolory Wink

US BD Remastered screen z https://caps-a-holic.com/ vs DVD NTSC Fullscreen

[Obrazek: 8OHng6z.png]
Wypadałoby dopisać co znajduje się po lewej stronie obrazka, bo z całą pewnością nie jest to nawet obraz z UHD po konwersji do SDR/Rec.709.

EDIT: Widzę, że wyedytowałeś posta, ale dalej wprowadzasz w błąd. To jest screen z remastera BD, a nie UHD. Poza tym jeśli chcecie dyskutować tylko o kolorkach to od tego są inne, właściwsze tematy - więc z góry uprzedzam, że każdy taki post w tym miejscu będę ignorował.
(04-02-2023, 11:05)Wiles napisał(a): [ -> ]@Sebas Proszę nie przypisuj mi skrajnej opinii na temat UHD, gdyż kilkukrotnie już tutaj dawałem do zrozumienia, że to jest nośnik, który także mam na uwadze.
Nie miałem takiego zamiaru, więc jeżeli tak to odebrałeś to sorki. Luzik. Swoją pierwotną wypowiedzią o UHD, chcąc nie chcąc, wpisałeś się w pewne podejście do tematu progresu jakiego spodziewamy się po UHD i ocenie tego na podstawie min. zrzutów ekranu. Stąd mój komentarz który miał być skierowany do szerokiego  odbiorcy, choć nie do końca się to udało.

Swego czasu, ponownie to nie dotyczy Twojej osoby, była taka stronka RealOrFake4K, czy jakoś tak. Autor sprawdzał, czy wydanie jest natywnym 4K, a jak się okazało że nie, to była cicha sugestia, że nie warto się takim wydaniem zainteresować. Też mylące.

(04-02-2023, 11:11)prodarek napisał(a): [ -> ]Oglądałeś jak to wypada na ekranie?
Nie. Film, lata temu, nie do końca trafił w moje gusta. Coś jakby nie do końca udany spin-off do Conana. Recenzje wydania UHD zdają się jednak potwierdzać, że z kolorystyką miejscami ewidentnie jest coś nie tak.

(04-02-2023, 11:11)prodarek napisał(a): [ -> ]Jak patrzyłem nie oglądałem na https://caps-a-holic.com/c.php?d1=12114&d2=12113&s1=120559&s2=120560&i=3&l=0&a=0
I mówię sobie znowu delikatny "teal" odpaliłem na TV i NIC żadnego zielonego moje oczy nie zobaczyły a sam w sobie film na UHD wygląda prze potwornie lepiej od BD a podobno to tylko upscaling nie natywne 4K.
Rozumiem, że tym razem chodzi o Transformersy? Tego nie znam (i nie poznam, nie moja bajka), ale w zrzucie ekranu który powyżej podlinkowałęś, tealu bym się nie doszukał. Tam jest mnóstwo soczystej zieleni. To może zwyczajnie oszukiwać nasze oko.
https://caps-a-holic.com/c.php?go=1&a=0&d1=13181&d2=13180&s1=131641&s2=131627&i=6&l=0 z tego dałem screen UHD

jak coś możesz przenieść post...
Niestety dalej rozmijasz się z prawdą. Screena dałeś z remastera BD -> https://caps-a-holic.com/c_image.php?max_height=1080&s=131656&a=0&x=0&y=0&l=0
to widocznie coś pomyliłem na szybko to robiłem, jak udało Ci się pokazać ten screen na fullscreen? mam problem z UHD jak wezme porównanie fullscreen i myszka poza obrazem to UHD ale jak to zapisc? tzn jak zrobic aby prawy myszy mieć view image?
Wybierz porównanie w odwrotnej kolejności tak aby pod myszką było wydanie UHD...