Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Format 4K/Ultra HD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ciemno jak w czterech literach i wciąż lata świetlne brakuje do tego co widać na tym zdjęciu UHD HDR Tongue
Po 1 - mam standardowo TV ustawiony jasno i kontrastowo, ale aparat nie jest w stanie tego oddać. Pierwsza fotka przedstawia w dodatku kombinacje z ustawieniami (gamma i jasność w dół) tylko po to by sprawdzić, co tam się da zobaczyć.

Po 2 - nigdzie nie próbowałem dowieść, że nie ma różnicy (bo jest, ale to porównanie ją wyolbrzymia), a jedynie to, że twierdzenie jakoby "na blu nie było słońca bez względu na ustawienia" jest nieprawdziwe Tongue

Na jednym z trybów które mam ustawione (codename: kill teal) wyszło mi prawie że niebieskie niebo, po słońcu prawie nie było śladu Big Grin
(25-04-2016, 13:20)misfit napisał(a): [ -> ]Ciemno jak w czterech literach i wciąż lata świetlne brakuje do tego co widać na tym zdjęciu UHD HDR Tongue

Ale czy jest to odzworowanie rzeczywistości? Czy patrząc pod ostre światło masz pełny kontrast i doświetlenie cieni? Ciekawe.
HDR jak to HDR przy fotografii a akurat tak się składa że lubię pykać fotki. Czasem fajnie zrobić HDR ale to nigdy nie są realne zdjęcia - prędzej odrealnione.
Gieferg - więc pójdźmy na kompromis Tongue Obrys słońca na BD jest widoczny przy ekstremalnych ustawieniach, ale jako takiego słonka widzianego na UHD HDR - nie ma.

Regis - przeginka z HDR to jest rzecz, której też się obawiam. Dlatego obecność twórców filmu przy tworzeniu mastera HDR powinna być bezwzględnie wymagana.
Cytat: Obrys słońca na BD jest widoczny przy ekstremalnych ustawieniach

Na ekstremalnych (fotka 1) jest widoczny i na moich standardowych, którym jednak trochę brakuje do ekstremalnych (fotka 2) też jest widoczny.
Im bardziej będziesz kręcił gammą i przyciemniał obraz z BD tym bardziej obrys słońca będzie widoczny, ale w tym samym czasie również obraz będzie się stawał coraz bardziej niedoświetlony i będą znikały detale w cieniu. Chcesz mniej więcej tyle samo detali w cieniu z BD co na UHD HDR to z kolei słonko będzie prześwietlone. Takie już ograniczenia tego kadru w SDR i tego nie przeskoczysz.
Ale obrys jest widoczny również bez ŻADNYCH kombinacji z gammą i na standardowej jasności (50/100).

Kombinacje robiłem tylko po to, żeby było to lepiej widać na zdjęciu, bo fotki z ekranu TV nijak nie oddają tego, co na nim normalnie widzę. A to co widzę jest bliższe temu co w porównaniu było po prawej, niż temu, co było po lewej. Oczywiście żeby to dobrze porównać, musiałbym wszystko obejrzeć na ekranie TV a nie fotkach telewizora, może wtedy różnica okazałaby się większa. Ale po tym, co widziałem mogę powiedzieć tylko tyle - różnica NIE JEST tak dramatyczna jak na zapodanym porównaniu gdzie, jak dla mnie, musiały być zastosowane jakieś lewe ustawienia dla blu-ray (a chwilami mam wręcz wrażenie, że to ten screenshot jest jakiś zmanipulowany), bo słońce na blu WIDAĆ.

Poczekam na jakieś inne porównania. Na razie to jest takie doszukiwanie się sensu w UHD, jak dla mnie wciąż go niewiele.

EDIT:

Czy są już jakieś wydania UHD poza USA?
(25-04-2016, 15:16)Gieferg napisał(a): [ -> ]Czy są już jakieś wydania UHD poza USA?

Tak, jeśli pytasz o dostepność.
W kwestii produkcji - prawie tak.
Jeżeli chodzi o europe, to spotkałem się tylko z zapowiedzią wspomnianej przez misfita, niemieckiej Teksańskiej masakry piłą łańcuchową. Myślę, że możnaby spodziewać sie tego, że Japończycy też ruszą z kopyta.
Masz rację, co do obrysu slońca, widocznego na BD.
Całe szczęście, nie masz racji, w kwestii tego, że porównanie wyolbrzymia różnice. Ono jej nie ukazuje. Róznice widac gołym okiem przez większość czasu, głównie dzieki kolorom, porównywanie, przez przełączanie pomiedzy wejsciami jednego telewizora, nie jest najlepsza metodą, ale miejscami wyraznie widać inną jasność elementów obrazu, nasycenie koloru, czy cliping w detalach.
Gieferg - u mnie na skalibrowanym projektorze i monitorze widoczność słonka jest mniej więcej taka jak na tym zdjęciu po lewej i na tym kończę bez odbioru bo wiem, że na odbijanie piłeczki z Tobą się nie wygra Smile

Cytat:Czy są już jakieś wydania UHD poza USA?

Są - m.in. UK, Niemcy, Francja, Skandynawia.
Cytat:Całe szczęście, nie masz racji, w kwestii tego, że porównanie wyolbrzymia różnice. Ono jej nie ukazuje.

Możliwe, nie mam podstaw by się w tej kwestii spierać.