Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Format 4K/Ultra HD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(10-05-2016, 10:04)misfit napisał(a): [ -> ]Jeśli chodzi o HDR to czeka nas jeszcze jego dopracowanie i ewolucja - na horyzoncie jest bardziej zaawansowany Dolby Vision HDR i dynamiczne metadane i to jest jeden z głównych powodów dla którego jeszcze nie wchodzę w UHD bo wiem, że za rok bym tego żałował, że nie poczekałem.

Jeżeli dostaniemy Dolby Vision HDR na BD, to prawdopodobnie będzie on bez metadaty, bo jest ona zbędna. Każdy certyfikowany odbiornik Dolby Vision, musi umieć downconvertować, stąd też "warsta SDR" jest zbędna. Konwersja zresztą daje zdecydowanie więcej możliwości.
Natomiast dynamiczne metadane AFAIK nie maja zastosowania w HDR10.
Ja oczywiście tez czekam z inwestycjami z tego samego powodu. Nie ma sensu wyrzucać pieniedzy, na coś, co nie jest standardem i miejmy nadzieje, że nim nie będzie, kiedy konieczność wypełnienia absolutnego minimum, na którą składają się między innymi elementy które wymieniłeś, jest oczywista.
Z nowych płyt chciałbym mieć tylko jedną. Natomiast z chęcią przytulę, każdą remasterkę klasyka, który dotychczas wygladał jak kupa, w każdym aspekcie jakości obrazu.
(10-05-2016, 10:04)misfit napisał(a): [ -> ]Na wyświetlacze UHD z czasem wszyscy się przesiądziemy, czy tego chcemy czy też nie bo po prostu nie będzie innego wyboru.

Co znaczy nie będzie wyboru? Nadal możesz sobie kupić odtwarzacz VHS, walkmana czy gramofon, a przykładowe płyty winylowe przeżywają od paru lat renesans. Nikt nagle nie przestanie tworzyć innych rzeczy, bo wyszło UHD, bez jajec.

Cytat:Pozostaje pytanie ile % zdecyduje się na zakup nowego odtwarzacza - w USA pierwsze dane sprzedażowe są dużo powyżej oczekiwań i to mi daje nadzieję, że może nie będzie tak źle.

Tylko, że w USA zarabiają w dolarach i stosunek zarobków do wydatków jest tam jakieś 5 razy niższy, niż u nas - w kraju członkowskim EU, gdzie nadal nie ma Euro xD

Cytat:i to jest jeden z głównych powodów dla którego jeszcze nie wchodzę w UHD bo wiem, że za rok bym tego żałował, że nie poczekałem.

To jest właśnie to, o czym pisze. Można tak czekać do usranej śmierci. Już niby BD jest fe, bo UHD na horyzoncie. Wyjdzie to UHD i nie zapełni nawet 10% tytułów i już będzie źle, bo na horyzoncie coś znowu zacznie majaczyć. Nagle bum, 50 lat później i 30 technologii dalej masz wciąż puste półki, bo czekasz na coś lepszego Smile Ewentualnym wyjściem jest tylko przerzut na pliki elektroniczne, co już niektórzy czynią. W innym wypadku szkoda czasu na to samonakręcające się koło popytu.
(10-05-2016, 12:22)Nie_zbieram_ale_lubie napisał(a): [ -> ]Jeżeli dostaniemy Dolby Vision HDR na BD, to prawdopodobnie będzie on bez metadaty, bo jest ona zbędna. Każdy certyfikowany odbiornik Dolby Vision, musi umieć downconvertować, stąd też "warsta SDR" jest zbędna. Konwersja zresztą daje zdecydowanie więcej możliwości.
Natomiast dynamiczne metadane AFAIK nie maja zastosowania w HDR10.

To się zdziwisz. W obu przypadkach Smile
Dynamiczne metadane dla HDR10 są w trakcie zaklepywania. Kwestia czasu.

(10-05-2016, 12:55)Mefisto napisał(a): [ -> ]Co znaczy nie będzie wyboru? Nadal możesz sobie kupić odtwarzacz VHS, walkmana czy gramofon, a przykładowe płyty winylowe przeżywają od paru lat renesans. Nikt nagle nie przestanie tworzyć innych rzeczy, bo wyszło UHD, bez jajec.

Mowa była o wyświetlaczach. Za kilka latek dostępność TV 1080p będzie marginalna, tak jak dzisiaj ma się to z TV HD Ready, a ceny wyświetlaczy UHD polecą tak w dół, że nikomu nie będzie się chciało zawracać głowę czymkolwiek innym. Tego nikt nie zatrzyma.

Cytat:To jest właśnie to, o czym pisze. Można tak czekać do usranej śmierci. Już niby BD jest fe, bo UHD na horyzoncie. Wyjdzie to UHD i nie zapełni nawet 10% tytułów i już będzie źle, bo na horyzoncie coś znowu zacznie majaczyć. Nagle bum, 50 lat później i 30 technologii dalej masz wciąż puste półki, bo czekasz na coś lepszego Smile Ewentualnym wyjściem jest tylko przerzut na pliki elektroniczne, co już niektórzy czynią. W innym wypadku szkoda czasu na to samonakręcające się koło popytu.

Cały czas kupuję BD i nie zamierzam zmieniać tego stanu rzeczy - co nie znaczy, że nie mogę też kupować UHD BD. Nie ma jakiegoś nakazu, że można kupować tylko jeden z tych nośników Wink
A w sprzęt wejdę wtedy kiedy będzie pełna obsługa specyfikacji UHD BD i to za pieniądze, które są dla mnie do przełknięcia. Z tego samego powodu nie wszedłem w BD od razu po jego pojawieniu się (gdy za wypluwanie 24p i obsługę bezstratnych formatów dźwięku trzeba było wydać majątek) i bardzo się cieszę z tej decyzji.
(10-05-2016, 14:38)misfit napisał(a): [ -> ]Mowa była o wyświetlaczach. Za kilka latek dostępność TV 1080p będzie marginalna, tak jak dzisiaj ma się to z TV HD Ready, a ceny wyświetlaczy UHD polecą tak w dół, że nikomu nie będzie się chciało zawracać głowę czymkolwiek innym. Tego nikt nie zatrzyma.

Oczywiście, że zatrzyma - mały popyt. Zauważ, że polskie społeczeństwo ma właściwie odgórnie wyjebane na BD, większość kupuje dvd albo piraci. Do tego dochodzą ceny - wyświetlacze UHD musiałyby naprawdę spaść na pysk, żeby ludzie się na nie rzucili. A i wtedy jest to wąpliwe, bo... mało kto ma tyle miejsca w domu, żeby walić sobie 60 calowe monstra na ścianach. Tak samo było zresztą z 3D - również nikt nie miał zatrzymać rewolucji, a w tej chwili już się z niej producenci wycofują.
(12-05-2016, 16:16)Mefisto napisał(a): [ -> ]
(10-05-2016, 14:38)misfit napisał(a): [ -> ]Mowa była o wyświetlaczach. Za kilka latek dostępność TV 1080p będzie marginalna, tak jak dzisiaj ma się to z TV HD Ready, a ceny wyświetlaczy UHD polecą tak w dół, że nikomu nie będzie się chciało zawracać głowę czymkolwiek innym. Tego nikt nie zatrzyma.

Oczywiście, że zatrzyma - mały popyt. Zauważ, że polskie społeczeństwo ma właściwie odgórnie wyjebane na BD, większość kupuje dvd albo piraci. Do tego dochodzą ceny - wyświetlacze UHD musiałyby naprawdę spaść na pysk, żeby ludzie się na nie rzucili. A i wtedy jest to wąpliwe, bo... mało kto ma tyle miejsca w domu, żeby walić sobie 60 calowe monstra na ścianach. Tak samo było zresztą z 3D - również nikt nie miał zatrzymać rewolucji, a w tej chwili już się z niej producenci wycofują.

Przecież Kolega misfit nakreślił wyraźnie sytuację, w której podaż wyświetlaczy FHD, w tej części świata, jest zerowa, nikt ich nie produkuje, bo wyparły je modele UHD.
W świetle tego powyższy kometarz nie ma kompletnie sensu.  Jakby autor nie rozumiał tego co czyta, albo po prostu nie przeczytał.
Tak trocha jakby bronić dwusuwowych  Syrenek, Wartburgów, czy Trabantów, bo demoluda nie stać na Fiata Opla, czy Forda.
Czasy sie zmieniaja, ale logika nie.
Pisanie o 100-letniej technologii jako rewolucji, która cyklicznie znika i powraca, jest niepowazne.
Ci sami producenci, którzy rzekomo sie z niej wycofuja, obecnie rozwijają metody dostarczenie jej innymi kanałami (VR). Poza tym nikt, kto odrobine orioentuje sie w temacie, nie ma watpliwości, ze 3d wróci.
Naprawdę uważasz, że za kilka lat, nie zobaczymy renesansu 3D?

http://www.youtube.com/watch?v=UDOkwJTPgCc
(12-05-2016, 16:16)Mefisto napisał(a): [ -> ]Oczywiście, że zatrzyma - mały popyt. Zauważ, że polskie społeczeństwo ma właściwie odgórnie wyjebane na BD, większość kupuje dvd albo piraci.
Do tego dochodzą ceny - wyświetlacze UHD musiałyby naprawdę spaść na pysk, żeby ludzie się na nie rzucili. A i wtedy jest to wąpliwe, bo... mało kto ma tyle miejsca w domu, żeby walić sobie 60 calowe monstra na ścianach. Tak samo było zresztą z 3D - również nikt nie miał zatrzymać rewolucji, a w tej chwili już się z niej producenci wycofują.

Co ma wyjebanie na BD do tego jaka rozdzielczość jest standardem w telewizorach ? Można "jechać" na divx'ach i posiadać TV fullHD - osobiście znam wielu takich pacjentów. Jednego też z TV 4K Smile
Umówmy się tak - robię screena naszej rozmowy i za trzy lata Ci ją przypomnę w kontekście udziału TV 4K w rynku.
Tymczasem zerknij na ceneo i zobacz aktualne ceny telewizorów 4K i jakie wielkości są dostępne bo mam wrażenie, że masz jakieś mocno przestarzałe informacje w tym temacie.
Też myślę podobnie, 3D wróci tak czy inaczej. Efekty w filmach robionych pod 3D są naprawdę niezłe, podejrzewam ,że poczekamy na rozwój technologii "bez okularów".
A na Polskę, o której kolega wspomniał powyżej większość świata ma wywalone, bo to nie nasz kraj napędza rynek i rozwój tego rodzaju rozrywki. Zmiany u nas nastąpią tyle , że wolniej
(12-05-2016, 17:32)Nie_zbieram_ale_lubie napisał(a): [ -> ]Pisanie o 100-letniej technologii jako  rewolucji, która cyklicznie znika i powraca,  jest niepowazne.

Gdzie piszę o stuletniej technologii jak o rewolucji? Piszę jedynie, że pomimo tego, że to przestarzała technologia, ergo powinna już dawno wymrzeć lub zostać wyparta przez nowsze, to popyt na nią dalej jest, ludzie kupują, a więc sprzęt się produkuje. 3D zdechło w takiej formie właśnie dlatego, że ludzie nie kupowali.

Cytat:Naprawdę uważasz, że za kilka lat, nie zobaczymy  renesansu 3D?

Za kilka lat to meteoryt może pierdolnąć i już nic nie zobaczymy Tongue gdybym umiał przepowiadać przyszłość byłbym w chuj bogaty i z wami nie rozmawiał Wink A wrócić może wszystko, łącznie ze spodniami-dzwonami, 3D również, choć nie wiadomo pod jaką postacią. Jeszcze Cameron może 150 rzeczy do tego czasu wymyślić. Ale, raz jeszcze, wszystko zależy od tego, czy lud to łyknie.

Cytat:Tymczasem zerknij na ceneo i zobacz aktualne ceny telewizorów 4K i jakie wielkości są dostępne bo mam wrażenie, że masz jakieś mocno przestarzałe informacje w tym temacie.

No tak, ale ceny to jedno, a faktyczna jakość sprzętu i to jak się sprawuje, to druga sprawa. Wszyscy chyba wiemy jaki crap potrafią wcisnąć ludziom wielkie marki pod chwytliwymi hasłami.

Cytat:Umówmy się tak - robię screena naszej rozmowy i za trzy lata Ci ją przypomnę w kontekście udziału TV 4K w rynku.

Wow, widzę, że wjechałem Ci na ambicję. Serio będziesz czekał trzy lata - zakładając, że strona dalej będzie działać, a mnie nie zabiją kanibale-mordercy - żeby wytknąć mi jakąś pierdołę. Takie mam zdanie, a nie inne - nigdzie nie twierdzę, że jest niezatapialne i wierzę, że wy wiecie lepiej, także nie ma o co kruszyć kopii. Póki co 4K, jak już pisałem, interesuje mnie co najwyżej w kontekście jakichś ryjących banię epickich widowisk i to za dobre parę lat. Na razie zresztą moje koszta i tak nie uwzględniają update'u - przyjdzie na to czas, to cóż... wiem, gdzie zapytać o poradę Smile
(12-05-2016, 23:54)Mefisto napisał(a): [ -> ]No tak, ale ceny to jedno, a faktyczna jakość sprzętu i to jak się sprawuje, to druga sprawa. Wszyscy chyba wiemy jaki crap potrafią wcisnąć ludziom wielkie marki pod chwytliwymi hasłami.

Sugerujesz, że w TV LED FHD nie ma crapu i jest tylko wysoka półka czy jak ? Smile
Z oczywistych względów najpopularniejsza jest niska półka i jeśli chodzi o nią chodzi to już teraz zakup TV UHD jest spokojnie do przełknięcia przez typowego Janusza i wiąże się ze stosunkowo niewielką dopłatą względem TV FHD o podobnych parametrach. Nie przeszkadza mu nawet to, że nie ma w Polsce żadnego kanału nadającego w 4K (pomijając te kilka darmowych z satelity oraz Netfliksa), sam byłem świadkiem niedawno jak sprzedawca w MM złapał jednego kupującego na youtube'a 4K Smile

Za TV UHD HDR z sensownym kontrastem i jasnością oraz ponad 90% pokryciem DCI-P3 trzeba się trochę wykosztować, o OLED nie wspominając, ale to jest normalna kolej rzeczy. Ktoś pamięta ile kosztowały plazmy FHD 50" w 2006r. gdy startował Blu-ray ?

Cytat:Wow, widzę, że wjechałem Ci na ambicję. Serio będziesz czekał trzy lata - zakładając, że strona dalej będzie działać, a mnie nie zabiją kanibale-mordercy - żeby wytknąć mi jakąś pierdołę. Takie mam zdanie, a nie inne - nigdzie nie twierdzę, że jest niezatapialne i wierzę, że wy wiecie lepiej, także nie ma o co kruszyć kopii. Póki co 4K, jak już pisałem, interesuje mnie co najwyżej w kontekście jakichś ryjących banię epickich widowisk i to za dobre parę lat. Na razie zresztą moje koszta i tak nie uwzględniają update'u - przyjdzie na to czas, to cóż... wiem, gdzie zapytać o poradę Smile

Zrobię to, o ile będę jeszcze o tym pamiętał, ale aby poprawić Ci humor. Z wieloma osobami była kupa śmiechu jak sobie wspominaliśmy dawne posty gdy debiutowało HD i te zarzekania co kto będzie kupował (a raczej - czego nie będzie kupował). Nie inaczej będzie w przypadku UHD.
Standardem w telewizorach będzie 4K oraz HDR i jest to kwestia nieodległej przyszłości - co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości. Również co do tego, że dni telewizorów FHD są policzone.
Skoro przesiadłeś się z SD na Blu-ray'a to nie widzę też powodu dla którego nie miałbyś się z czasem zainteresować UHD BD, tym bardziej gdy naocznie doświadczysz tego co w praktyce oznacza pojęcie "lepszych pikseli".
No tak, ale ja nie napisałem, że w ogóle nie będę kupował, tylko że raczej nie będę zmieniał tego co mam na ten format, ograniczał się tylko do pojedynczych, najbardziej widowiskowych tytułów. Na chyba, że w totka wygram, to wtedy od razu sobie już 16K kupię, co się będę pierdolił Smile