Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Format 4K/Ultra HD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Z każdym kolejnym formatem różnica w jakości jest mniej zauważalna i trafia on do mniejszej ilości ludzi.

Ostatnio wybierając w Saturnie prezenty gwiazdkowe zatrzymałem się przy koszu z filmami z promocji - stała przy nim parka w wieku ok. 18-20 lat. Dziewczyna trzymała w ręku jakiś film na blu i zastanawiała się głośno "co to jest ten blu-ray" i czy odtworzy się to na kompie. Wyjaśniłem krótko w dwóch zdaniach, że potrzebny będzie napęd blu-ray - zrobili wielkie oczy, odłożyli płytkę i poszli dalej Big Grin A mogło by się wydawać, że młodzież powinna być bardziej zorientowana.
(25-12-2016, 21:00)Gieferg napisał(a): [ -> ]A mogło by się wydawać, że młodzież powinna być bardziej zorientowana.

O tym właśnie pisałem w innym temacie. Dvd było reklamowane i nagłaśniane przez lat, trafiło do czasopism za grosze w byle jakości, ale jednak to też reklamowanie nośnika. Blu ray 10 lat na rynku polskim i ile razy był w czasopismach? Ten nowy wtf i czemu tyle to kosztuje. To pytanie niejednego jak widzi półkę z 5 filmami na krzyż w MM.
Mierzwiak, Gieferg - not gonna happen. Po co mieliby uśmiercać format, który po pół roku ma większą sprzedaż w stosunku do BD 3D (przynajmniej jeśli chodzi o TOP20) + do tego sporo większą w stosunku do tego gdy BD startował ?
Dobra, piszę o USA, a nie o Polsce, ale to od takich krajów jak właśnie USA, UK czy DE w głównej mierze zależy istnienie tego formatu.

Ja tam póki co jestem mile zaskoczony, zarówno jeśli chodzi o ceny płytek, ilość wydawanych starszych filmów (sądziłem, że na początku skupią się niemal wyłącznie na nowościach) czy to, że po 9 miesiącach wydanych zostało ponad 30 tytułów z polską wersją językową - tego nie spodziewali się chyba nawet najwięksi optymiści. Nie zaskakuje natomiast polska dystrybucja, tutaj trzeba sobie szczerze powiedzieć, że ceny są zaporowe dla 99% osób, a i ilość dostępnych filmów (tylko Warner) nie powala.
Ale przypomnijcie sobie jak to wyglądało na początku BD, również jeśli chodzi o oferowaną jakość obrazu/dźwięku Smile

Oczywiście nie wszystko jest fajnie, Disney mógłby w końcu ogłosić, że wchodzi w UHD (ponoć na początku przyszłego roku mają to zrobić), mogłoby być też więcej treści w natywnym 4K (to już zależy od Hollywoodu i zerkania przez nich po kilka razy na każdego wydanego dolara - takie czasy niestety) + kino ambitne, niezależne, fajnie jakby więcej wydawców dodawało pl wersje poza Sony, Warnerem czy czasami Universalem. Ale spokojnie, dojdziemy i do tego.
Cytat: + do tego sporo większą w stosunku do tego gdy BD startował ?

Tu warto pamiętać, że BD startował w dość kiepskiej sytuacji, bo mając konkurencję w postaci HD-DVD, wiele osób nie wiedziało za co się brać i czekało aż się sytuacja wyjaśni. Sam też dopiero wtedy zacząłem rozważać przejście na nowy format. UHD nie ma takich problemów.
(25-12-2016, 21:23)Misfit napisał(a): [ -> ]Ale przypomnijcie sobie jak to wyglądało na początku BD, również jeśli chodzi o oferowaną jakość obrazu/dźwięku

Helikopter w ogniu mnie przekonał od razu.
Fakt jest, że to zależy głownie od Usa i rozwiniętej części Europy. Niestety , za mało oferuje za tą cenę. Tv nowy kupię, ale to już bardziej pod nowe konsole, niż pod filmy. W Usa są promocje , że można je wyrwać za pół ceny i do tego nie mają tej głupiej blokady regionalnej. Kupowanie tych nośników w Polsce to dla mnie abstrakcja, no ale ja nawet blu ray przestałem kupować, bo dwa i więcej razy drożej mi wychodzi.
(25-12-2016, 21:23)Gieferg napisał(a): [ -> ]Tu warto pamiętać, że BD startował w dość kiepskiej sytuacji, bo mając konkurencję w postaci HD-DVD, wiele osób nie wiedziało za co się brać i czekało aż się sytuacja wyjaśni. Sam też dopiero wtedy zacząłem rozważać przejście na nowy format. UHD nie ma takich problemów.

Warto też pamiętać, że gdy BD startował to VOD i streaming praktycznie nie istniał.

wolfman - zobaczysz sobie takiego upscala Magnificent Seven, pod warunkiem, że obejrzysz go na TV z sensownym HDR-em i też się przekonasz od razu.
A w UHD BD nie ma czegoś takiego jak regionalizacja.
(25-12-2016, 21:34)misfit napisał(a): [ -> ]A w UHD BD nie ma czegoś takiego jak regionalizacja.
Właśnie o tym pisałem powyżej. Co do tego filmu to mam zamówionego steela z tym filmem. Pewnie go zobaczę w przyszłym roku. Póki co gier mało i filmów mało, bym się na to rzucał.
Billy Lynn's Long Halftime Walk - pierwszy film w 60 fps 2160p.
HFR to nie moja bajka jeśli chodzi o filmy fabularne, ale z ciekawości zerknąłbym jak się to prezentuje Smile

[Obrazek: 817324_BILLY_LYNNS_LONG_HALFTIME_WALK_UHD3_D_BD_3.jpg]


I kolejny news dnia - tydzień temu przedstawiany przeze mnie Oppo UDP 203 ma ponoć funkcjonalność, którą wiele osób na tym forum zainteresuje.
A chodzi konkretnie o możliwość wczytania napisów srt z pendrive w trakcie odtwarzania płyty UHD oraz BD.

Poniżej kilka zrzutów z Kingsmana UHD, który jak wiadomo nie posiada w oryginale pl wersji w żadnym wydaniu.

[Obrazek: XN0EfO.jpg]

[Obrazek: B1eoR4.jpg]

[Obrazek: oE74fH.jpg]

Jeśli to nie jest jakiś efekt uboczny, który zostanie "załatany" w przyszłej wersji firmware to już wiem jaki player UHD u mnie zagości Big Grin
Po co mieliby to łatać? Wgrywanie napisów powinno być w każdym odtwarzaczu. Jeśli inne będą mieć to samo, to moje zainteresowanie nowościami na blu spadnie do zera.
To co jest świetną opcją z punktu widzenia użytkownika niekoniecznie musi być też świetne dla wydawcy, w szczególności np. polskiego dystrybutora i nie tylko Smile
Jeśli góra powie nie to Oppo niewiele w tym względzie będzie miało do gadania. Zawsze pozostaje taka możliwość, że w razie najgorszego taka opcja mogłaby zostać przywrócona przez osoby trzecie w nieoficjalnym firmware.

A tutaj potwierdzenie z innego źródła, ze Oppo ma możliwość wczytania napisów srt w trakcie odtwarzania UHD i BD.