Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Format 4K/Ultra HD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Raczej przyzwyczajenie. Pamiętam, że jak kumplom pokazywałem kiedyś po raz pierwszy blu-raya, to też narzekali na pewną sztuczność/teatralność obrazu, bo po prostu nigdy wcześniej tak nie oglądali filmów. A teraz... sami kupują na potęgę Smile
Ale osssochozi? Blu-ray puszczany no normalnych ustawieniach nie ma żadnej sztuczności/teatralności.
Przy 100 Hz widać "teatralność", ginie magia kina.
To kwestia ustawień TV, nie ma nic wspólnego z nośnikiem.
(10-12-2017, 19:06)MoviePsycho napisał(a): [ -> ]Przy 100 Hz widać "teatralność", ginie magia kina.

Auto Motion Plus lub inne upłynniacze. W Samsungach były one automatycznie włączone i też się raz na to naciąłem, nie tylko na BD ale podczas normalnego oglądania tv.
Wszystkie ulepszacze trzeba sobie od razu wyłączyć w tv, żeby cieszyć się normalną jakością obrazu.

Dzisiaj pojawił się news, że jeszcze w tym roku LG chce pokazać prototyp tv OLED 8K, a normalne i mniejsze tv mają się pojawić w 2019 roku - czy to oznacza, że UHDBD nie utrzyma się długo na rynku i zostanie szybko zastąpiony nowym nośnikiem w 8K?
Czy to nie postępuje ciut za szybko? Jeszcze na początku wieku miałem magnetowid i taśmy VHS, potem DVD, Blu-Ray, a teraz UHDBD i tylko napędy PC pozostały przy standardzie DVD. W takim tempie, żaden standard i żaden nośnik nie jest we stanie zadomowić się na dłużej.
Postępu nie zatrzymasz, ale możesz spać spokojnie... Mamy 2018 rok i ilość filmów "skończonych" w 4K wynosi jakieś kilka procent, a co dopiero mówić o 8K Smile
Pomijam już kwestię tego czy 8K w warunkach domowych ma jakikolwiek sens.
No własnie.
Ponoć najnowsze produkcje są kręcone w 8K, więc skąd wytwórnie biorą ten master 2K, który podbijają do 4K i dlaczego po prostu nie zmniejszą 8K do 4K i dlaczego jest tak mało filmów w matywnej rozdzielczości 2160p?
Gdzie tam - wciąż najpopularniejsza jest Arri Alexa 2.8K.
Zdarzają się filmy kręcone w 6.5K czy 8K, ale one i tak w znakomitej większości w postprodukcji są kończone w 2K. Czemu ? Koszty, które są niewspółmierne do korzyści wynikających z 4K. Poza tym twórców filmów niespecjalnie interesuje pogoń za wyższą rozdziałką.
Zresztą gdyby w UHD BD chodziło tylko o wyższą rozdzielczość to ten nośnik poniósłby sromotną porażkę. Stąd też jeśli kiedyś wejdzie pod strzechy coś lepszego od dzisiaj nam znanego UHD to będzie musiało zaoferować dużo więcej niż samo 8K. Tylko, że to już raczej nie na nośnikach fizycznych...

Bliska przyszłość to dopracowywanie HDR'a, zarówno jeśli chodzi o jasność szczytową jak i większą ilość treści oraz wyświetlaczy z dynamicznymi metadanymi (DV oraz HDR10+), nieco więcej treści w natywnym 4K oraz HFR, ale to głównie jeśli chodzi o sport. I mam nadzieję 12-bitowe panele + z wyższym pokryciem Rec.2020.
Muszę powiedzieć, że pomimo słabego wzroku, HDR zrobił na mnie spore wrażenie - jeszcze nie na Samsungu KS7000 ale na Sony XE 93 już tak i w takim "GofG2" są momenty, które pod tym względem robią ten efekt "wow", także gry na PS4 PRO.

Czym jest WCG (mi wychodzi coś o grach), HFR, DV? Rec.2020 to pokrycie szerokiej palety barw?
Wide Color Gamut, High Frame Rate, Dolby Vision.

Paleta Rec 2020 na ten moment w UHD BD pełni niejako rolę kontenera, w którym de facto znajduje się DCI-P3, który jest standardem również w kinach. "Pełne" Rec 2020 to pieśń przyszłości, chociaż kilka rzeczy jednak już powstało w nim, ale to głównie filmy animowane (np. Inside Out, Lego Batman Movie). Póki co głównym hamulcowym w tym względzie są nasze wyświetlacze, które mają pokrycie palety Rec 2020 w okolicach 70-75% (np. OLED LG, Sony ZD9, XE93, Samsung KS9500, Panas DX900).