Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Format 4K/Ultra HD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Jak przedstawia się sprawa próbkowania koloru w typowych odtwarzaczach / odbiornikach UHD (patrz artykuł o kablach)? Czy ktoś eksperymentował z kablami hdmi i zauważył wzrost lub spadek jakości obrazu?

Artykuł:
http://satkurier.pl/news/160655/wszystko-o-kablach-hdmi-ile-hdmi-w-hdmi.html

Przypomnę, że nie mam sprzętu UHD. Niemniej wymieniłem niezłe kable Vacos 1.3c na Aurum 18 / 18c i na projektorze Full HD zauważyłem pewną poprawę jakości obrazu, choć teoretycznie nie powinienem. Chodzi głównie o kolory.
Obsługa rozdzielczości 3840x2160 60Hz 4:4:4 to już właściwie standard, chociaż np. z projektorami UHD, czy pseudo UHD, różnie bywa w tym względzie.

Co do kabla HDMI i jego wpływ na jakość obrazu -> https://hdtvpolska.com/kabel-hdmi-a-jakosc-obrazu-test-przewodu-fiber-pro-do-ultra-hd-4k/
Dzięki. Oczywiście odkąd pamiętam wiem o tych zerach i jedynkach. OK. Nie zamierzam walczyć z wiatrakami. Ale… Wink

Spośród dwóch odtwarzaczy jakie obecnie mam na półce, jeden jest niezbyt kompatybilny z projektorem (występują dwa rodzaje irytujących zakłóceń). Sprawę próbowałem skorygować dzięki kablowi hdmi, który sprzedał mi kumpel prowadzący specjalistyczny sklep. Znajomy „całkiem słusznie” założył, iż najtańszy High – Speed poradzi sobie bez kłopotu (złącze cyfrowe to złącze cyfrowe!). Guzik. „Szarpało” mi co moment wszystkie filmy 1080i. Zatem wróciłem na jakiś czas do Vacosa. Stosunkowo niedawno nabyłem Aurum 18, a obecnie posiadam  już trzy egzemplarze serii Gold Line. Dwa spostrzeżenia:

1. Gdy pierwszy raz zobaczyłem (po nowych kablach) obraz startowy, pomyślałem – Wow!  Dominujące błękity zyskały (nieco) większą głębię / nasycenie, a całość wydała mi się jakby „gładsza” (w pozytywnym rozumieniu tego słowa).

2. Z całą pewnością zelżała / spadłą liczba zakłóceń. Dodam tylko, że problem dotyczył flagowego odtwarzacza Philipsa. Zapasowy Sony pracuje na medal. Smile

Jakich kabli używasz?

Misfit, raczej nie uległem iluzji. W innym dziale napisałem o swoich spostrzeżeniach dotyczących Deep Color, gdzie zasugerowałem, że owa funkcja to zwykły gadżet. Zatem staram się być obiektywny…

Jeśli Cię nie męczę. Jak wygląda w typowym sprzęcie UHD kwestia TMDS? To raczej ma znaczenie…

I jeszcze coś. Gość raczej zna się na rzeczy. Cool
Całość jest ciekawa, ale z braku czasu można obejrzeć od 9:00 min.

https://www.youtube.com/watch?v=1sA2D1-mHA8
(05-01-2018, 17:22)Daras napisał(a): [ -> ]I jeszcze coś. Gość raczej zna się na rzeczy.  
Całość jest ciekawa, ale z braku czasu można obejrzeć od 9:00 min.

https://www.youtube.com/watch?v=1sA2D1-mHA8

Dzięki za poprawienie humoru Big Grin

Miałem różne kable, od takich po ~100 zł za metr do chińczyków za kilka złotych. Wnioski identyczne z tym o czym pisze i udowadnia Maciek w swoim artykule, czyli nigdy nie spotkałem się z sytuacją aby pomiędzy prawidłowo wykonanymi kablami HDMI były jakieś różnice w postrzeganiu kolorków, kontrastu, ostrości obrazu, itd. itp.

Do projektora z kolei kabel HDMI ok. 15 metrowy o grubości niemal węża ogrodowego Wink sprowadzałem z monoprice i dałem za niego z tego co pamiętam kilkanaście dolców - w tamtym czasie (2007 rok) w Polsce ceny kabli HDMI o tego typu długościach zaczynały się od 500 zł. Zero problemów z tym kablem do dziś aczkolwiek zdaję sobie z tego sprawę, że gdy kiedyś zrobię upgrade projektora do 4K to na 100% będzie wymagana wymiana kabla ze względu na nieporównywalnie większą przepływność (z 2160p 24Hz może sobie poradzi, ale 60Hz... bez szans Smile ).

Ogólnie jeśli będziecie szukać kabla do 4K to szukajcie o takim oznaczeniu i powinno być ok.
[Obrazek: ccpLabel.png]
https://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1515165638

Warner drugim studiem wspierającym HDR10+.

Pewnie tak jak z wsparciem dla Dolby Vision (na ilu wydaniach UHD od jest DV, kilku?) w ich wykonaniu skończy się na streamingu.
Na UHD BD póki co It i Westworld.

Tego się nie spodziewałem po WB, no ale zobaczymy jak się to rozwinie. Jeśli HDR10+ zawita też na UHD BD i sprawdzą się zapowiedzi, że HDR10+ i DV nie jest w stanie współistnieć na jednej płycie to zrobi się piękny bałagan.
No i Blade Runner 2049.

Zacznijmy od tego, że specyfikacja UHD BD na ten moment nie zawiera czegoś takiego jak HDR10+ Smile
BR2049 nie wydaje Warner. Wink
Mają dystrybucję w USA.
No tak, ten polski Imperial mnie zmylił. Big Grin