Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Format 4K/Ultra HD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(02-05-2018, 15:05)sebas napisał(a): [ -> ]
(01-05-2018, 22:07)misfit napisał(a): [ -> ]Oblivion - porównanko UHD vs BD. Nie - screeny z UHD/BD nie są zamienione miejscami. Universal potrafi :E
Trudno w to uwierzyć. Na prawdę. BD z tym filmem uchodziło zaraz po premierze za jeden z najlepiej wydanych dysków  w kategorii jakość obrazu, więc wydawałoby się, że UHD też powinno być świetnie wydane. Muszę chyba wrzucić do odtwarzacza swój egzemplarz BD, żeby się przekonać na własne oczy...

A jednak. Od premiery wydania UHD słychać było głosy, że obraz ma wyraźnie mniej detali względem BD (nie piszę tutaj o tzw. "profesjonalnych recenzjach" lecz opiniach ogarniętych w temacie osób na różnorakich forach), tyle, że dotychczas dostępne były fotki robione aparatem więc nawet nie zaprzątałem Wam głowy tego typu rzeczami.
Na obronę wydania UHD to ponoć HDR robi sporo dobrego w tym przypadku, no i jest Atmos, którego nie ma na BD. Ale za powyższe ktoś powinien oberwać i z tego powodu nie zamierzam w ten film inwestować choćby złotówkę więcej poprzez upgrade z BD na UHD. Chyba, że kiedyś Fox postanowi zrobić nowe wydanie, które jeśli chodzi o ostrość obrazu będzie co najmniej na podobnym poziomie jak obraz z BD.
Wydanie BD to do dziś referencja jeśli chodzi o jakość obrazu. Wielka szkoda, że spaprali sprawę z wydaniem UHD. Niedługo powinienem mieć wydanie 4K, to napisze jak wrażenia.
Chodzą słuchy, że wydanie UHD Oblivion powstało (Bóg jeden wie dlaczego) na podstawie skanu taśmy filmowej na którą przeniesiono oryginalny cyfrowy master. Całkiem możliwe bo obrazek ma niemal te same właściwości co 3:10 to Yuma od Lionsgate, który właśnie w ten sposób został zrobiony/spartolony.
(02-05-2018, 15:48)misfit napisał(a): [ -> ]
(02-05-2018, 15:05)sebas napisał(a): [ -> ]
(01-05-2018, 22:07)misfit napisał(a): [ -> ]Oblivion - porównanko UHD vs BD. Nie - screeny z UHD/BD nie są zamienione miejscami. Universal potrafi :E
Trudno w to uwierzyć. Na prawdę. BD z tym filmem uchodziło zaraz po premierze za jeden z najlepiej wydanych dysków  w kategorii jakość obrazu, więc wydawałoby się, że UHD też powinno być świetnie wydane. Muszę chyba wrzucić do odtwarzacza swój egzemplarz BD, żeby się przekonać na własne oczy...
(...)

Zrzuty są porażające. Powtórzę swoją wcześniejszą wypowiedź: Wierzyć się nie che. Jak sądzisz, to tylko DNR, czy jeszcze coś?
Hejka mam totalnie amatorskie pytanie. Nie siedzę jeszcze w UHD i minie pewnie z 2-3 miesiące zanim nabędę Tv+Xboxa, ale powoli kupuje filmy. I teraz tak... wiele filmów ma oznaczenie, że jest kompatybilne ze standardami HDR, jednak polskie wydanie tych samych filmów nie mają już takowych oznaczeń na pudełkach. I może to głupie, ale czy na tych płytach jest jakiś jakościowo "inny film"? Czy HDR to kwestia naszego sprzętu czy danych zapisanych na płycie? Nie mam ochoty porobić baboli zakupowych i wole zapytać większych specjalistów.
HDR jest zapisany oczywiście na płycie i polskie wydania nie są pod żadnym względem gorsze od płyt zagranicznych. Oczywiście jakość efektu HDR zależy od możliwości danego wyświetlacza, ale nie ma tutaj znaczenia, czy włożysz płytę z UK, czy z Polski. Jakie wydania masz na myśli?
(02-05-2018, 15:48)misfit napisał(a): [ -> ]nie zamierzam w ten film inwestować choćby złotówkę więcej poprzez upgrade z BD na UHD
Przemyśl to jeszcze raz, bo film wygląda naprawdę dobrze. Potwierdzam to, co pisałeś na temat detali, tych w wersji UHD jest faktycznie mniej, w ogóle odnoszę wrażenie, że ta wersja ma po prostu mniejszą ostrość. ALE co tutaj się wyprawia jeśli chodzi o HDR - jest wręcz spektakularnie. Słońce, niebo, kontrolki na monitorach - to są zupełnie nowe doznania i ta mniejsza ostrość naprawdę schodzi na drugi plan. Nie kojarzę też innego filmu, w którym szeroka paleta robiłaby aż taką różnicę względem wydania BD. Są ujęcia, że człowiek odnosi wrażenie, że widzi to po raz pierwszy. Naprawdę polecam.
(10-05-2018, 15:43)Mateusz napisał(a): [ -> ]Jakie wydania masz na myśli?

Dzięki za odpowiedź. Gdy pisałem pytanie miałem w głowie Wielki Mur (bo chce zakupić od kolegi powyżej ;-)) i The Shape of Water, Akurat spodziewałem sie dokładnie takiej odpowiedzi, ale wolę być pewny ;-).
(10-05-2018, 17:03)Mr.Hankey napisał(a): [ -> ]Nie kojarzę też innego filmu, w którym szeroka paleta robiłaby aż taką różnicę względem wydania BD. Są ujęcia, że człowiek odnosi wrażenie, że widzi to po raz pierwszy. Naprawdę polecam.
Szeroka paleta barw ma tu chyba mało do rzeczy, według mnie po prostu zmieniono kolorystykę. BD ma chłodny obraz, UHD - ciepły. To nie jest różnica wynikająca z większej ilości kolorów.
Mylisz się, kolorów jest tutaj po prostu zdecydowanie więcej i w tym konkretnym przypadku widać to szczególnie wyraźnie. Owszem, wersja UHD ma ogólnie cieplejszą tonację, ale niemal w każdym ujęciu, zwłaszcza w tych na zewnątrz widać kolory, których na BD po prostu nie ma.