Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Format 4K/Ultra HD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
(20-05-2018, 17:53)Daras napisał(a): [ -> ]W tym wszystkim wkurza fakt, że do flagowych modeli Philipsa nie można dostać laserów. Podobnie może być z Oppo. Co wówczas zrobisz z kolekcją?
Mam Ps3 od 2006 i do dziś nic w niej nie padło. Pierwsze niezawodne modele. Zanim padnie Oppo to kupić zdążysz laptop z czytnikiem uhd i nowym Powerdvd, który czyta napisy z pliku. Rozwiązań alternatywnych nie brakuje. Po prostu nie rób sobie pod górkę jak to kobieta, wymyślając nowe problemy zanim powstaną. Będziesz żył wiecznie, że tak na zapas martwisz.
Daras, chyba się nie zrozumieliśmy Smile
Do września 2008r. (czyli po takim okresie w jakim jest z nami UHD BD) wyszły na BD dwa polskie filmy - U Pana Boga w ogródku oraz Wszyscy jesteśmy Chrystusami. Oba od praktycznie nieistniejącego już Vision. Polskich klasyków - null.
OK, skumałem. Smile Poddam wszystko analizom.

Wracając do Twojego pytania. Za jakiś czas w temacie poświęconym wydaniom TORu podam Ci garstkę tytułów, których bym nie obejrzał / nie kupił (mam nadzieję, że to będzie garstka Wink ).

Mam pytanie dotyczące UHD. Jak zagra taki odtwarzacz z odbiornikiem Full HD? Czy sygnał zostanie przyjęty? Nie mam najmniejszych doświadczeń ze sprzętem 4K…
Gdyby urządzenia ze sobą „gadały” to ludzie mieliby możliwość stopniowego przechodzenia na nową technologię.

(21-05-2018, 05:23)wolfman napisał(a): [ -> ](...)
Rozwiązań alternatywnych nie brakuje. Po prostu nie rób sobie pod górkę jak to kobieta, wymyślając nowe problemy zanim powstaną. Będziesz żył wiecznie, że tak na zapas martwisz.

Eeee, ja po prostu uczę się na błędach. Po co mi cztery odtwarzacze na półce, w tym dwa z siadającymi laserami? Wink
Odtwarzacz do komputera blu kosztuje niecałe 100 zł jest to najtańsza alternatywa, więc jeśli padnie po 2 latach, to wielkim problemem to nie jest. Ze stacjonarnych to żaden mi nie padł.
(20-05-2018, 19:18)misfit napisał(a): [ -> ]Tego samego niestety nie można powiedzieć jeśli chodzi o projektory i ogólnie ich implementację HDRa, czy jakość optyki, która ukazywałaby tę różnicę UHD zrobionego z 4K DI vs Blu-ray. Z tego powodu wciąż wisi u mnie mój staruszek Epson FHD. Ale liczę, że za te dwa lata sytuacja się poprawi i może dolar trochę odpuści...
I to jest zasadniczy powód dla którego nie specjalnie napalam się na filmy UHD. Zresztą tak jak nie kupowałem ich przez kilka lat po wejściu Blu-ray na rynek, tak nie muszę od razu robić tego z 4k, tym bardziej, że ten pierwszy nośnik zapewnia całkiem przyzwoitą jakość. Na jednym z for pewien użytkownik kupił sobie projektor UHD za kilkanaście tysięcy złotych po to by oglądać na nim DVD. Można? Można. Tongue
(21-05-2018, 12:52)Daras napisał(a): [ -> ]Mam pytanie dotyczące UHD. Jak zagra taki odtwarzacz z odbiornikiem Full HD? Czy sygnał zostanie przyjęty? Nie mam najmniejszych doświadczeń ze sprzętem 4K…
Gdyby urządzenia ze sobą „gadały” to ludzie mieliby możliwość stopniowego przechodzenia na nową technologię.

Nie ma najmniejszego problemu z odtworzeniem płyty UHD na wyświetlaczu FHD, z tym, że oczywiście nastąpi konwersja obrazu do 1080p SDR, Rec.709.
Taka konwersja z HDR może przynieść pewne korzyści w stosunku do "zwykłego" BD oglądanego na wyświetlaczu FHD, pod warunkiem jednak, że odtwarzacz z tą konwersją dobrze sobie radzi i ma odpowiednie opcje konfiguracji, które można zoptymalizować pod posiadany wyświetlacz i konkretny film (np. Oppo, Panasonic).
W przeciwnym razie płyta BD (która niemal zawsze jest dołączana do wydań UHD) będzie lepszym wyborem dla wyświetlaczy SDR.

Na przykład obraz po konwersji HDR -> SDR może wyglądać tak:

[Obrazek: 79ef7b869412234.jpg] [Obrazek: 12af59869412464.jpg]

Może wyglądać też tak:

[Obrazek: a4de40869412354.jpg] [Obrazek: 8c1282869412654.jpg]  
Dziwne. Wcięło moją wypowiedź (?). Zatem jeszcze raz, może nieco krócej...

(21-05-2018, 17:11)misfit napisał(a): [ -> ]Nie ma najmniejszego problemu z odtworzeniem płyty UHD na wyświetlaczu FHD, z tym, że oczywiście nastąpi konwersja obrazu do 1080p SDR, Rec.709.
Taka konwersja z HDR może przynieść pewne korzyści w stosunku do "zwykłego" BD oglądanego na wyświetlaczu FHD, pod warunkiem jednak, że odtwarzacz z tą konwersją dobrze sobie radzi i ma odpowiednie opcje konfiguracji, które można zoptymalizować pod posiadany wyświetlacz i konkretny film (np. Oppo, Panasonic).
(...)


Takiej odpowiedzi się spodziewałem. Smile

Może to co napiszę będzie nieco wydumane, ale już ktoś z kolegów zauważył, że lubię „nietypowe” rozważania.
Nie będę teraz tego wygrzebywał. Kiedyś  wrzuciłem na forum wyniki badań 2K vs 4K. Chodziło w nich o sens wprowadzenia najnowszej technologii do kin z punktu widzenia ekonomi. Wyszło, że  obraz 4K konwertowany do 2K wygląda lepiej od tego z pierwotnym 2K. Zatem podobnie postrzegamy kwestię ewentualnych korzyści podczas oglądania filmu UHD na wyświetlaczu Full HD, Misfit. Twoja wypowiedź zapewne wynika z praktyki. Ja podjąłem jedynie rozważania teoretyczne.

Może to jest jakiś pomysł aby sympatycy wysokich rozdzielczości rozpoczęli swoją przygodę z UHD od zakupu odtwarzacza i kilku filmów na próbę? Z czasem przyszedłby czas na jakiś odbiornik. Ale tu w grę wchodzą inne ceny…

Trochę niepokoją mnie różnice widoczne na rzutach…

Wolfman, tak z ciekawości. Ile lat liczy sobie Twój najstarszy odtwarzacz blu ray i czy na pewno czyta on płyty Universala? Przypomnij też markę sprzęcicha.
Sony Ps3 z 2006 pierwszy model 60gb, z niczym nie miał problemów.
Potwierdzam moja wielka locha ps3 również z tego roku, ale to chyba już jest 80 GB śmiga bez zarzutów do tej pory i żaden UNIVERSAL jej nie pokonał Big Grin
Daras, sądzę, że w niektórych przypadkach obrazek z UHD 4K DI po przeskalowaniu do 1080p może dać nieco ostrzejszy obraz w stosunku do tego samego filmu na BD, ale byłyby to na tyle niewielkie różnice, że nie sądzę abym przez takie coś osobiście rozważał zakup odtwarzacza UHD do wyświetlacza FHD, o osobach które mniej zwracają uwagę na szczególiki nawet nie wspominając Smile

Natomiast jeśli ktoś ceni sobie jak najlepszą jakość obrazu to opcja z zakupem odtwarzacza UHD to nie byłby wcale taki głupi pomysł np. w przypadku filmów, które mają remastera na UHD, a który nie wyszedł na BD (a takich przypadków będzie z czasem coraz więcej) lub też gdy np. jakiś film nie został nigdy wydany na BD w polskiej wersji językowej, a na UHD już tak (jak np. ostatnio Szeregowiec Ryan).

Np. poniżej masz kilka takich przykładów remaster z UHD po konwersji do SDR (możesz też tam wybrać rozdzielczość 1920x1080) vs BD.

http://filmozercy.com/screencomp/ludzie-honoru-bd-uhd

http://filmozercy.com/screencomp/dzien-swistaka-bd-uhd

http://filmozercy.com/screencomp/mumia-1999-bd-uhd

http://filmozercy.com/screencomp/mumia-powraca-bd-uhd

Z tym, że to co tutaj widzisz to jest konwersja do SDR dokonana na komputerze w madVR. Z własnego doświadczenia mogę napisać, że Oppo po ostatniej aktualizacji konwersję HDR do SDR ma na porównywalnym poziomie, Panasoniki pod tym względem też są ok, ale na typowym odtwarzaczu UHD spodziewaj się dużo gorszych rezultatów, w skrajnych przypadkach z poucinanymi detalami jak to widać na górnych screenach w moim poście #716.