Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Format 4K/Ultra HD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Pierwsze wrażenia Vincenta obcowania z odtwarzaczem UB9000, który ma zawitać w okolicach października.
Spora część filmu odnosi się do nowej funkcji HDR Optimizer, która jest obecna również w tańszych Panasach UB820, UB420, itd. ale na szczegóły od Vincenta trzeba będzie jeszcze trochę poczekać aż dostanie któryś z tych odtwarzaczy do testów.Jak można było przeczytać w wiadomości na stronie filmożerców odtwarzacz Sony UBP-700 otrzymał aktualizację do Dolby Vision. Wspomniane w niej jest o problemie z automatycznym wykrywaniem w jakim formacie został zapisany materiał, HDR czy DV i konieczności ręcznego wybierania DV w ustawieniach odtwarzacza. Nie mam obecnie dostępu do Netflixa ani żadnej płyty z zapisem DV ale myślałem że jakiś materiał z youtube uda mi się odtworzyć z DV. Niestety pomimo kilku prób nic takiego nie nastąpiło za to TV wykrywał nadal z youtube materiały w HDR pomimo ustawień w odtwarzaczu na DV. Po tych próbach zapomniałem zmienić ustawień. Dzisiaj z odtwarzacza uruchomiłem płytę BD a tutaj zonk, TV pokazał logo DV i ustawił się w tryb dedykowany dla DV Smile. Po tym zaskoczeniu zmieniłem płytę na UHD z HDR i tym razem również TV zadziałał jak dla materiału DV. Oj chyba przed Sony jeszcze dużo pracy w tym temacie.
YouTube obsługuje tylko HDR10.

Tu masz do pobrania dema w Dolby Vision, np:
http://4kmedia.org/lg-dolby-vision-uhd-4k-demo/
http://4kmedia.org/lg-amaze-dolby-vision-uhd-4k-demo/
Na YouTube materiałów w Dolby Vision nie znajdziesz, ale to ciekawe, że ten błąd nie dotyczy apki YT i tam akurat dobrze wyświetla informacje o obrazie w HDR. Może Sony się szybko uwinie z tymi błędami.
(07-06-2018, 20:38)Mierzwiak napisał(a): [ -> ]YouTube obsługuje tylko HDR10.
Tego nie wiedziałem. Sporo materiałów jest opisanych jako demo DV i myślałem ze problem z wykryciem w nich DV, to taka sama sytuacja jak przy HDR gdzie ten wykrywany jest tylko przy filmach nagranych z odpowiednią wersją codeca.
Jako HDR Demo są też często opisane filmiki w SDR więc wiesz, tytuł to jedno a zawartość drugie Smile
Ciekawa sprawa z tym, że UBP-X700 rozwiązuje sprawę ciemnoszarych czerni w trybie DV, również w naszych LG OLED 2017 czy 2016.

Najpierw było zastanawianie się co jest tego przyczyną, czy implementacji DV w wyświetlaczu, odtwarzaczu czy może źle wydanych filmów... Po miesiącach w końcu Dolby przyznało się do buga jeśli chodzi o implementację DV poprzez HDMI i że sprawa jest do rozwiązania tylko poprzez aktualizację firmware po stronie wyświetlacza. Jakiś czas po tym LG wypuścił aktualizację dla B7/C7, itd. która poprawiła ten stan rzeczy, ale nie wyeliminowała go w przypadku wszystkich dostępnych filmów. Do dziś czekamy na drugą, ponoć finalną już aktualizację, która rozwiąże raz na zawsze problem czerni w trybie DV.

Teraz okazuje się, że ten specjalny profil dedykowany dla wyświetlaczy Sony, który przetwarza DV głównie po stronie odtwarzacza, przydaje się też dla innych TV, w tym LG OLED.
W nowej becie dla OPPO z kolei na LG 2016 (nie wiem jeszcze jak z 2017) nie działa opcja przetwarzania DV po stronie odtwarzacza, tzn. obraz jest nieprawidłowy, ale po wybraniu opcji Auto, czyli po "staremu" to TV weźmie się za przetwarzanie DV, część osób zgłasza, że problem ciemnoszarych czerni przestał istnieć.

Dziwy Panie, dziwy... Smile
Wychodzi na to, że inżynierowie Sony lepiej odczytali dokumentację techniczną formatu Dolby Vision i wdrożyli go poprawnie. Chociaż prawdopodobniejsza wydaję się sytuacja, że implementując DV w swoich telewizorach napotkali podobny problem z szarymi czerniami, na który cierpią OLEDy LG. Tym bardziej że na początku wypuszczali niedopracowane aktualizacje. W końcu może próbując rozwiązać problem, doszli do wniosku, że jedynym wyjściem jest odciążenie użycia zasobów telewizora podczas przetwarzania DV i przerzucenie części pracy na odtwarzacz. Konkurencja na szczęście nie śpi i Oppo fajnie pokazuje, że klientów nie zostawi, wydając betę i tym samym zapewniając alternatywne urządzenie poprawnie dostarczające DV do telewizorów Sony, dostępne na rynku. Ciekawe co zrobi LG ze swoimi odtwarzaczami UHD - czy UP970 może jeszcze liczyć na taką aktualizację? Szczerze wątpię, bo tam cały czas jest problem z ciągłym wyświetlaniem DV w apce Netfliksa, którego LG chyba nie widzi. Smile
Z tym, że Dolby do tej pory utrzymywało, że problem z czerniami w Dolby Vision jest do rozwiązania tylko poprzez aktualizację firmware każdego z wyświetlaczy kompatybilnych z DV i nie da się tego załatwić po stronie odtwarzacza.
Pojawiają się też teorie, że być może to co Sony wypluwa to HDR10 przekonwertowany do DV i stąd naprawa czerni np. w OLED LG Big Grin

Coraz mniej z tego rozumiem, mam nadzieję, że Vincent weźmie to wszystko na tapetę i to ogarnie Wink
Sprawdziłem dzisiaj jak Sony UBP-X700 z włączonym Dolby Vision radzi sobie z materiałem z Netflixa i działa to analogicznie jak przy płytach czyli nieważne jaki materiał jest odtwarzany, telewizor wybiera ustawienia jak dla DV. Trzeba przyznać że, jest to irytujące ponieważ jeżeli wyłączysz DV w odtwarzaczu a z niego uruchamiasz Netflix to w opisie filmu nie pojawi Ci się ikona informująca o tym ze, dany film jest w DV czyli wypadałoby przed wyborem filmu mieć włączone DV a gdy ostatecznie zdecydujemy się na tytuł który nie jest w DV  to trzeba wyjść z Netflixa, w konfiguracji odtwarzacza wyłączyć DV, powrócić do Netflixa i dopiero wtedy oglądać wybrany wcześniej film. Ewentualnie oglądać wszystkie filmy z ustawieniami dedykowanymi dla DV ;-).
Jeszcze raz tak na wszelki wypadek sprawdziłem zachowanie youtube i potwierdzam że, HDR zostanie prawidłowo wykryty przy włączonym DV. Aplikacjom player i VOD.TVP również nie przeszkadza włączone DV i telewizor wyświetla je z ustawieniami dla HD.

EDIT: Chyba jednak troszkę łatwiejsze będzie korzystanie z DV w Netflix ponieważ z tego co sprawdziłem, każdy tytuł który ma HDR ma też DV tak więc wyszukiwanie filmu można zrobić bez włączonego DV i przełączać się na niego tylko w przypadku wyboru filmu oznaczonego HDR.