Filmozercy.com | Forum

Pełna wersja: Format 4K/Ultra HD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Czyli trzeba mieć dekoder a biorąc ten C+ przez internet tego TVP 4K nie będzie?
Ja posiadam kablówkę z Telpol i jedyny program nadający w 4K to Ileven Sport 4K i nic więcej, nie wiem, czy mają w ofercie TVP 4K. Sprawdziłem i nie ma tego w ofercie kablówki.
Z tego co tu inni napisali wcześniej to będzie za darmo w naziemnej tv cyfrowej.
Wychodzi na to, że mój tv wspiera ten HEVC, tylko musiałem szukać tego na brytyjskiej stronie LG, bo na polskiej jest brak info na ten temat.
Jeszcze raz poruszę ten problem:
Po zakupie amplitunera Denon AVR-X1600H i po podłączeniu doń odtwarzacza UHDBD Samsunga ( pierwszy model na rynku ) a amplitunera do tv Sony Bravia XE93 poprzez HDMI 2.0 do złącza HDMI3 / ARC podczas oglądania filmów, nie ważne, czy z nośnika Blu-Ray czy 4K UHDBD mam ciągle pojawiający się u góry ekranu pasek informacyjny z tv: tv: HDMI3 / ARC 3840 × 2160p po lewej i aktualna godzina po prawej stronie ekranu. Ten pasek potrafi pojawiać się ze dwa razy na minutę, co odbiera przyjemność z oglądania filmu, czy to oznacza, ze jest jakiś problem podłączeniowy pomiędzy tv a amplitunerem? Wszystkie sprzęty ( odtwarzacz 4K UHDBD, PS5 i Xbox Series X ) są podłączone do amplitunera poprzez HDMI 2.0, tylko Nintendo Switch jest na zwykłym HDMI ale tam jest 720p skalowane przez tv, amplituner do tv też jest podłaczony poprzez HDMI 2.0.
Wyłącz ARC w amplitunerze i po problemie Smile hehe
Tzn?
Wtedy chyba nie będzie w ogóle obrazu, bo wszystko jest podłączone do amplitunera a amplituner do tv przez HDMI ARC i inaczej się nie da. Jeśli coś piszę nie tak to mnie poprawcie Wink
Gdy odtwarzacz był podpięty bezpośrednio do tv problemu nie było ale wtedy nie będzie dźwięku 5.1 z amplitunera.
Arc jest od dźwięku nie od obrazu, gdy dźwięk pochodzi z tv lub źródeł do niego podpiętych.
Masz google możesz swoją wiedzę zweryfikować w minutę.

Audio return channel = arc
Jeśli ten pasek pojawia się tylko przy oglądaniu filmów na odtwarzaczu, a nie pojawia się podczas grania na konsolach to problem musi być gdzieś w sofcie/połączeniu pomiędzy odtwarzaczem i amplitunerem. Zacznij od updatu oprogramowania odtwarzacza i amplitunera, przy amplitunerze może to zająć ok 30 min. Potem spróbowałbym reset tych urządzeń do ustawień fabrycznych i na koniec posprawdzać czy w samym odtwarzaczu w ustawieniach wyjścia dźwięku można coś pozmieniać. Wstępnie obstawiam, że chodzi o opcję żeby zrzucić na amplituner dekodowanie dźwięku, żeby nie odbywało się to samo na poziomie odtwarzacza. Możesz też posprawdzać czy dla wszystkich urządzeń w ciągu (odtwarzacz, amplituner, TV) dla tych portów HDMI masz włączone zaawansowane funkcje HDMI, u różnych producentów różnie się to nazywa.

Możesz jeszcze spróbować podmienić kable HDMI i użyć tych od xboxa i ps5 żeby połączyć nimi odtwarzacz z amplitunerem i amplituner z tv. Słabej jakości kable mogą mieć problem z utrzymaniem połączenia, tylko na ogół by się to objawiało brakiem sygnału lub zgliczowaniem obrazu (coś jak śnieg na całym ekranie).
Zaawansowane dałem ogólnie w amplitunerze bo wcześniej nie było 4K i HDR a teraz jest. W odtwarzaczu zmieniłem dźwięk na kino domowe:

wyjście cyfrowe PCM
próbkowanie PCM włączone
dynamiczna kontrola zakresu auto
downmixing mode zgodne z trybem dźwięku przestrzennego ( można wybrać stereo )
tryb DTS Neo;6 włączony
synchronizacja dźwięku 0 ms

Aktualizacji dla obu sprzętów obecnie nie ma, amplituner od razu się zaktualizował. Pasek informacyjny z tv wyskakuje nie tylko podczas oglądania filmów ale także w menu odtwarzacza UHDBD, choć z mniejszą częstotliwością.
Spróbuj zmienić Digital Output Selection z PCM na Bitstream (uncompressed).

[Obrazek: H2rxtxN.png]
Czy znaczenie ma w jakie wyjście w amplitunerze podłączyłem odtwarzacz?
Tam niby każde jest podpisane i odtwarzacz BD ma swoje, podobnie jak konsola ale konsole mam trzy, wiec i tak nie mogłem postępować zgodnie z sugestiami producenta Wink Wszystkie sprzęty podłączyłem w pierwsze lepsze wolne HDMI.