Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 12-07-2018

(12-07-2018, 10:01)Mr.Hankey napisał(a):  No bo kontrast na poziomie 8000:1 chyba na nikim nie robi dziś żadnego wrażenia...
Projektor nie kupuję po to by na kimś robić wrażenie, tylko mieć satysfakcją z projekcji.
(12-07-2018, 11:57)Mr.Hankey napisał(a):  W kwestii jakości obrazu nie uznaję żadnych kompromisów. Mam DX900 i mimo, że nie jest to TV bez wad, to jednak oferuje jakość, która mnie satysfakcjonuje.
Oczywiście że można nie iść na kompromisy, tylko większości z nas nie stać na to by na telewizor wydać kilkanaście tysięcy a na projektor kilkadziesiąt tysięcy. Oczywiście mógłbym zamiast wydawać ponad 10 tysięcy na projektor i ekran, kupić bardzo dobry telewizor, tylko on nie zapewni mi klimatu rodem z kina. Można mieć tańszy sprzęt który będzie cieszył kolejnymi udanymi projekcjami.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 13-07-2018

"Klimat rodem z kina" jak ciekawie to okreslileś, osobiście kojarzy mi się głównie z wypranym obrazem i odcieniami szarości zamiast czerni, dlatego w pełni świadomie zrezygnowałem z uczęszczania do tych placówek. Ale każdy swój rozum ma i robi to, co sprawia mu radochę.
Aha, na bezkompromisowy telewizor nie trzeba dziś wydawać kilkunastu tysięcy, wystarczy 8 na referencyjny obraz, który powali każdego.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Pai-Chi-Wo - 13-07-2018

Czy ktoś z was tutaj rozważał zakup krótkoogniskowego projektora DLP short-throw bądź ultra na lampie LED bądź lampie laserowej?
Z moich pewnych, specyficznych potrzeb rozważam coś takiego.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 22-07-2018

Sorry za uproszczoną formę zamieszczania cytatów.

Mario napisał:
Odnośnie rozdzielania sygnału czy eliminowania kabli, to u mnie występuje taka sytuacja, że do projektora przychodzą do obu wejść kable HDMI - z odtwarzacza blu-ray i z dekodera TV. Problem pojawia się, gdy chcę oglądać na TV, wtedy muszę przepinać kable (przynajmniej na razie)…

Dam sobie miesiąc na testy transmitera / przełącznika HDMI. Teraz jestem na etapie realizacji zamówienia. Z pewnością napiszę jak działa takie cudeńko.  Jakby co, to proszę mi o sprawie przypomnieć.

Marian napisał:
Gdyby między tanim projektorem DLP a drogim znacznie droższym na to JVC nie byłoby dużej różnicy to gwarantuję Ci, że ludzie nie wykladali by takiej kasy. Mój znajomy nim kupił JVC dokładnie zbadał temat i nie żałuje żadnej złotówki jaką dał za projektor. Sam bym wybrał tę markę gdyby tylko moje zarobki były znacznie większe jak obecnie. Ale nikt Ci nie broni być fanem DLP, tyle że to nie nad tymi projektorami zachwycają się recenzenci sprzętu.

Postaram się krótko….
Pierwszy papierowy numer magazynu „Projektory i ekrany” ukazał się bodajże w 2008 / 2009 roku. Kupowałem wszystkie numery. Zamieszczono tam statystyki / porównania najważniejszych marek. Pilnie wszystko śledziłem. Jest prawdopodobne, iż tak profesjonalnie sporządzonych tabel nie uświadczymy w internecie nigdy. Moje wnioski są następujące. Dawne rzutniki oferujące w miarę przyzwoite parametry zawsze kosztowały krocie. Jak to wygląda dziś? Ano niekiedy za 1 / 2 tamtych cen można kupić urządzenia o lepszej specyfikacji.
Niedawno sprzedawca AGD prezentował mi markową pralkę. Potem podszedł ze mną do „budżetowej” i powiedział: Większy koncern wykupił mniejszy.  Proszę spojrzeć na wnętrze tańszej pralki. Wszędzie jest to samo! Jeśli nie ma różnicy, to po co przepłacać.
Nie twierdzę, że z projektorami jest identycznie. Niemniej ich wnętrza mogą być bardzo podobne. Odczuwalne różnice z pewnością zauważymy porównując obudowy (gorszy plastik itp.), ewentualnie w modelach budżetowych można spotkać słabszą optykę (niestety).
Moja filozofia zakupowa na dziś jest taka. Gdybym dostał wyraźną podwyżkę, to i tak  wybierałbym projektory tańsze! Oczywiście po skrupulatnych analizach profesjonalnych testów, potem własnych z możliwością zwrotu towaru. To w zasadzie tyle.

Oczywiście, że nikt mi nie broni być fanem „kinowej technologii” DLP. Ja po prostu ledwie trawię LCD. Swój punkt wiedzenia w sprawie przedstawiałem wielokrotnie.

A. Plazmy zostały „naturalnym” następcom CRT.
B. Stosunkowo niedawno przyszedł czas na kolejnego następcę – OLED TV (ta technologia trochę mnie kręci).
C. DLP koncepcyjnie przypomina OLEDY , czyli np. nieświecące lusterko odwzorowuje naturalną „czerń” (cudzysłów użyty rozmyślnie).

Zachwyty (ich brak) ze strony recenzentów nie mają dla mnie najmniejszego znaczenia. W kwestii DLP polegam wyłącznie na własnej wiedzy i doświadczeniu.

No, udało się krótko (jak zwykle). Wink Brawo ja!

Aaaa. Wiele lat temu kupiłem projektor DLP za kwotę X. Po jakimś czasie tańszy, lecz dużo lepszy. Tak się u mnie sprawy mają.

Pred napisał:
Odpaliłem na razie po ciemku fragmenty Robocopa i jestem zachwycony jakością. Naprawdę poczułem się jak w kinie.

BRAWO! HURA!
Czy mógłbyś napisać coś o swoich odczuciach porównując ze sobą tryb KINOWY z REFERENCYJNYM? Chyba takie pytanie już Ci zadałem…

Mr. Hankey napisał:
Z ciekawości, jaki kontrast w tej chwili osiągają projektory, bo nie bardzo się orientuję w temacie?

Uzupełnię nieco wypowiedź Misfita. Tańsze modele mogą mieć na papierze jakieś 2500 : 1. Stosowana jest tu pewna sztuczka zwana kontrastem dynamicznym. O dziwo, nawet zawodowi recenzenci są zaskoczeni pozytywnymi efektami.

Pai Chi Wo napisał:
Czy ktoś z was tutaj rozważał zakup krótkoogniskowego projektora DLP short-throw bądź ultra na lampie LED bądź lampie laserowej?
Z moich pewnych, specyficznych potrzeb rozważam coś takiego.


Ostatnio obejrzałem kilka klipów z recenzjami. Minusem są z pewnością spore gabaryty takich rzutników.


Podsumowując swój krótki wpis: Każdy ma prawo oglądać filmy na takim sprzęcie, na który go stać. Z tego choćby powodu rzadko podaję precyzyjne dane dotyczące swoich urządzeń. Dlaczego? Zawsze ktoś może skrytykować moje RTV bo telewizor wyceni na zbyt tani (czyli „kiepski”), lub ewentualnie wyrazi jakąs zazdrość, gdyż np. „przepłaciłem”.  W takich sprawach zdaję się wyłącznie na własny osąd i nie odczuwam potrzeby uczestniczenia  w otwartych dyskusjach, nawet jeśli ich groźba jest znikoma. Smile


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Pai-Chi-Wo - 23-07-2018

(22-07-2018, 22:51)Daras napisał(a):  Każdy ma prawo oglądać filmy na takim sprzęcie, na który go stać. Z tego choćby powodu rzadko podaję precyzyjne dane dotyczące swoich urządzeń.

Mam stary telewizor LG jeszcze na matrycy TN i się tego nie wstydzę. Do komputera kupiłem duży monitor EIZO i też z martyca TN chodź na rynek weszły
już wtedy IPS-y i w ich ofercie stały obie te technologie. Będą używane aż się rozlecą. Choć specjaliści twierdzą, że TNy sie przepalają i traca z czasem na jakości. Co ludzie powiedzą?
Projektor dlatego że nie chce mi się zmieniać trzy razy telewizora w ciągu następnych kilku lat bo mi się wielkość ekranu już znudziła.
W tym czasie kuszenie co rusz jakimiś nowymi technologiami, które ja nazywam zawsze gadżetami...
Będzie od razu 100" i spokój. Lampa LED wiadomo dlaczego bo jak czytam fora o projektorach to połowa wpisów dotyczy kosztów wymiany lampy i czy oryginał czy zamiennik.
Dziękuję postoję. Nie będzie 4K. Pozdrawiam gorąco.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 23-07-2018

(23-07-2018, 00:16)Pai-Chi-Wo napisał(a):  (...)
Projektor dlatego że nie chce mi się zmieniać trzy razy telewizora w ciągu następnych kilku lat bo mi się wielkość ekranu już znudziła.
W tym czasie kuszenie co rusz jakimiś nowymi technologiami, które ja nazywam zawsze gadżetami...
Będzie od razu 100" i spokój. Lampa LED wiadomo dlaczego bo jak czytam fora o projektorach to połowa wpisów dotyczy kosztów wymiany lampy i czy oryginał czy zamiennik.

Koncepcyjnie można mówić o rozwiązaniu rewolucyjnym. Jakiś czas temu zwróciłem uwagę na rzutnik EH – LS 100. Natychmiast sięgnąłem po centymetr krawiecki i z ciekawości zacząłem mierzyć wszelkiej maści powierzchnie. Wink
Trochę szkoda,  że w grę wchodzi technologia LCD…

https://www.youtube.com/watch?v=erdcpozvG6A

https://www.youtube.com/watch?v=exMpQ31rMaY

Pozdrawiam gorąco z Polski.

P.S.
Przybywa tu zwolenników projektorów. Jednak chyba za wcześnie na głoszenie hasła: Precz z telewizorami! Wink
Żarcik, Panie. To tylko żarcik.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Pai-Chi-Wo - 23-07-2018

Te powyższe to chyba jakies najdroższe...

Cenowo wygląda to tak... http://nkksystem.pl/44-projektory-ultra-short-throw

Z dedykowanym ekranem z projektorem ultra short throw wygląda to tak:

https://www.youtube.com/watch?v=0NXv_jBHqTI

Yeaa


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 23-07-2018

(22-07-2018, 22:51)Daras napisał(a):  Gdybym dostał wyraźną podwyżkę, to i tak wybierałbym projektory tańsze! Oczywiście po skrupulatnych analizach profesjonalnych testów, potem własnych z możliwością zwrotu towaru. To w zasadzie tyle.
Być może wynika to też z tego, że z tego co pamiętam nie masz dedykowanego pokoju pod kino a oglądasz w salonie. Jeśli są tam jasne ściany, sufit czy meble, to nie ma najmniejszego sensu kupowanie czegoś z wyższej półki, bo i tak jego potencjał zabije pomieszczenie. Lcosy są obecnie drogie ze wzgledu na wysoki koszt produkcji. Niestety aby zobaczyć różnicę między projektorami konieczna jest wizyta w specjalistycznym salonie z pomieszczeniem do prezentacji, podczas gdy telewizory można porównać w pierwszym lepszym sklepie rtv.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 23-07-2018

(22-07-2018, 22:51)Daras napisał(a):  Uzupełnię nieco wypowiedź Misfita. Tańsze modele mogą mieć na papierze jakieś 2500 : 1. Stosowana jest tu pewna sztuczka zwana kontrastem dynamicznym. O dziwo, nawet zawodowi recenzenci są zaskoczeni pozytywnymi efektami.

Jedną z pierwszych rzeczy jakie robię to wyłączam tego typu ustrojstwa u siebie Smile
Mój Epson ma dodatkowo automatyczną przesłonę, która ma przede wszystkim poprawiać kontrast w ciemnych scenach. I nieco poprawia, tyle, że widoczny jest efekt ściemniania i rozjaśniania obrazu w trakcie trwania sceny, czego nie trawię, a poza tym terkocze to ustrojstwo jak stary dysk twardy podczas zapisu danych. Po kilku seansach wyłączyłem u siebie Auto Iris i tak mam do dziś. Kontrast natywny po kalibracji wynosi 3500-4000:1 więc tragedii nie ma, nawet biorąc pod uwagę "dzisiejsze" projektory - jak kupowałem tego Epsona 10 lat temu to tylko JVC mógł się poszczycić wyższym kontrastem, który to jednak był dwa razy droższy.

Muszę jednak przyznać, że po zakupie OLEDa przez około miesiąc w ogóle nie uruchomiałem projektora - po jego włączeniu postrzegany kontrast i ostrość wydają się być gorsze niż miesiąc temu. Nie żeby coś się zepsuło, po prostu siła przyzwyczajenia... Big Grin


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 23-07-2018

(23-07-2018, 09:58)misfit napisał(a):  Kontrast natywny po kalibracji wynosi 3500-4000:1
Właśnie miałem zapytać jak jesteś w stanie to oglądać po doświadczeniach z oledem.Smile