Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Pai-Chi-Wo - 02-10-2018

Daras, to jest podejście fotografa. Nie wiem czy to ma przełożenie na ekran, ale fotograf wie jakie odcienie "dźwięczą" a jakie nie,
z kolorami to samo. W dodatku purysta walczący z powszechną tandetą. Nie mam nic do dodania. Smile


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 02-10-2018

Innymi słowy obraz prawdziwie kinowy to taki o jasności 14fL w którym kontrast nie przekracza ~2000:1, czernie są ciemnoszare i z koniecznie migoczącym i smużącym obrazem Wink
Całe szczęście Dolby ma zupełnie inne podejście do tematu i mam nadzieję, że dożyję czasów gdy w mojej okolicy (tak do ~100km) powstanie kino Dolby Cinema.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 02-10-2018

(02-10-2018, 06:51)Mierzwiak napisał(a):  Szkoda że w swoim jak zwykle przudługim wywodzie nie zadałeś sobie innego pytania:

Czy rzeczywistośc postrzegamy w 24 klatkach / sekundę?

Odpowiedź brzmi nie, więc twój argument o braku absolutnej czerni w przyrodzie odbieram jako niezamierzony żart Smile Kolorystyka jaką widzisz w wielu filmach to też coś czego nigdy nie doświadczysz gołym okiem, rzeczywistość nie jest też w SDR, i co teraz?  Tongue
(...)

Zgadza się. Smile Przykład czerni stanowi w tej materii wierzchołek góry lodowej. Dlatego podśmiewając się nieco z videofilii  / audiofilii (także z siebie) wspomniałem w poście o granicach rozsądku. Wink

Na marginesie. Obiekty doskonale czarne praktycznie nie występują. Zatem mózg definiuje „czerń” przez kontrastowanie jej z otoczeniem. W praktyce trudno nam wówczas określić barwę danego przedmiotu. Ale o czymś takim wspomniałem wcześniej.

Mr. Hankey, spokojnie. To tylko forum internetowe. Ja tu się świetnie bawię i przy okazji czegoś dowiaduję. Mojemu teoretyzowaniu dość trudno zarzucić błędy logiczne. Co najwyżej można się z nim nie zgodzić lub zaproponować inny punkt widzenia. Mnie to nie męczy. Przeciwnie – orzeźwia. Nie czytam wywodów, które można wsadzić do kosza. Potrafię je ocenić po pierwszych słowach / zdaniach. Ba, nigdy też nie zaglądam do kreślonych wątków. Starannie je wybieram.
Chyba nie chcesz mnie zniechęcić do pisania, prawda? Zresztą to niemożliwe. Sam decyduję gdzie i co komentuję (chyba, że opiekunowie forum wyrażą przeciwne zdanie). Nawet jeśli tylko jedyny Pai jest czytelnikiem, to warto. Wink

Rozumiem Twój wpis oraz preferencje video. Nie mam z tym problemu. Ja po prostu (po określonych analizach porównawczych) wolę obraz z projektora, czyli taki, który nie świeci sam z siebie. Oczywiście nie twierdzę, iż takie rozwiązanie można uznać za idealne. Ale do innego nie dałem się przekonać. Chyba nie stanowi to jakiegoś kłopotu?

Teraz znikam na serio. Z uwagi na skumulowane zadania do wykonania przez dłuższy czas będę sporadycznym czytelnikiem forum. Zatem udanego wypoczynku, Mr. Hankey.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 02-10-2018

Problem pewnie wynika z tego, że są ty osoby które maja ogromne oczekiwania względem sprzętu i materiałów jakie na nim oglądają, podczas gdy są tacy dla których nie ma to aż tak istotnego znaczenia, a nawet i tacy którym jest wszystko jedno. Nie zapominajcie, że żyjemy w kraju w którym na pólkach sklepów mamy nieporównanie więcej DVD jak HD czy 4k, a telewizje raczą nas zwykle kanałami o jakości pseudo HD.

Projektor co do zasady wyświetla zwykle obraz zwykle który ma trzy/czterokrotnie większą powierzchnię jak telewizor, więc siłą rzeczy nie będzie to tak samo dobry przy takim samym źródle.

Swoja drogą nie tak dawno temu był ciekawy filmik idealnie pasujący to tego wątku (nie pamiętam tylko czy ktoś go wrzucał).






RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Pai-Chi-Wo - 02-10-2018

Filmy tworzone są pod projekcję kinową i tym argumentem powyższy kolo rozjechał wszystkich twardych onanistów, entuzjastów 60 calowych telewizorów. Big Grin


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mierzwiak - 02-10-2018

Film w 4K Dolby Vision dobijający do 4 tysięcy nitów jest tworzony z myślą o projekcji SDR z ch... kontrastem? OK.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 02-10-2018

Jak widać użytkownicy tego forum żyją przestarzalymi kinami w Polsce i do podobnego, mizernego efektu dążą w domowych zaciszach. Nie w głowach im kina Dolby. HDR? Sztuczny efekt wywołany na siłę i bez tego kinowego klimatu... A nowe remastery 4K? Najlepsze oczywiście na projektorach z kontrastem 2000:1.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 02-10-2018

Kurcze, a ja zawsze myślałem że jednak dobry film obroni się zawsze i wszędzie, nawet na DVD. Tongue
(02-10-2018, 17:12)Mierzwiak napisał(a):  Film w 4K Dolby Vision dobijający do 4 tysięcy nitów jest tworzony z myślą o projekcji SDR z ch... kontrastem? OK.
A starsze filmy też tworzone były z myślą o 4k i HDR? Nie idźmy już w totalne skrajności. Smile

BTW taka ciekawostka (o ile można opierać na zdjęciach i jednak pewnych przekłamaniach), jakie znaczenie ma pomieszczenie w jakim ogląda się film z projektora.

[Obrazek: QN1Tzpx.jpg]

Pierwsze zdjęcie jest po zasłonięciu ścian z oknami kotarami.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 02-10-2018

(02-10-2018, 18:14)MarianPaz napisał(a):  BTW taka ciekawostka jakie znaczenie ma pomieszczenie w jakim ogląda się film z projektora

No ale tego nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć?


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mierzwiak - 02-10-2018

(02-10-2018, 18:14)MarianPaz napisał(a):  A starsze filmy też tworzone były z myślą o 4k i HDR? Nie idźmy już w totalne skrajności. Smile
HDR to nowa technologia która oddaje to, co kamera i tak zarejestrowała, ale nie powiesz mi chyba że filmy takie jak Lawrence z Arabii kręcono na 65 mm bo twórcy mieli w nosie jakość? Smile