Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 12-01-2019

Daras, a jakiej odpowiedzi się spodziewasz? Spotkałeś kogoś, kto twierdził, że film w rec.709 wygląda lepiej niż w rec. 2020?


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 12-01-2019

(11-01-2019, 19:31)pred895 napisał(a):  Tak więc zakupiłem w końcu Amplituner który pogodził mój projektor 1080p i TV 4K z HDR. Podpiąłem pod niego Optome i TV Sony 65XE9005. TV na wyśjciu HDMI 1 - Monitor 1 a projektor na HDMI Monitor 2 i wszystko śmiga bezbłędnie. Dunkierka z pełnym HDR na ulepszonym formacie leci na TV a na projektorze w 1080p. Wszystko gładko bez komplikacji i zbędnych rozdzielaczy. Jestem mega zadowolony. Tak więc jak ktoś by tak jak Ja pogodzić TV z Projektorem bez zbędnych kombinacji to z ręką na sercu mogę polecić Denona AVR-X2500H

Mam rok starszego i nieco większego brata tego Denona (X3400H) oraz podobny setup, czyli podłączony do niego projektor FHD i TV UHD. Ogólnie wszystko w porządeczku, nie ma problemów z HDCP, Dolby Vision przechodzi, itd. natomiast po aktywacji ulepszonego formatu w ampli (a tylko wtedy można uzyskać np. 10/12 głębię koloru ze źródeł 4K 50/60 fps) mam mały problem z dekoderem sat Topfield TF 7700 polegający na tym, że po HDMI nijak nie da się z niego wydobyć dźwięku Smile
Tak jak wspomniałem jest to mały problem bo dekoder ma też wyjście optyczne z którym nie ma problemu, nic się też tym sposobem nie traci bo po satce u nas nikt nie podaje bezstratnych formatów dźwięku...

A jak to wygląda u Ciebie ?


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 12-01-2019

(12-01-2019, 09:55)Mr.Hankey napisał(a):  Daras, a jakiej odpowiedzi się spodziewasz?
(...)

Prawdę powiedziawszy żadnej. Pred nie odpowiada na moje pytania. Chyba mnie nie lubi... Cry

Misfit kilka razy pisał, że podłączenie odtwarzacza UHD do projektora FHD może dać dobre efekty. Kiedyś dość długo z nim o tym dyskutowałem (Deep Color itp.). Zatem ciekawią mnie wszelkie uwagi osób, które posiadają sprzęt do takich "zabaw".


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 12-01-2019

W specyficznych przypadkach, jak najbardziej ma to sens np. w sytuacji gdy na BD jest dostępny dla jakiegoś filmu tylko wiekowy transfer, a na UHD nowy remaster (np. Big Lebowski, Mumia 1,2, A Few Good Men, Groundhog Day, Predator, Mission Impossible, American Psycho, Dark Knight, Patriot Games, Clear and Present Danger i wiele innych), albo gdy na BD pomimo tego samego mastera obraz jest w pewnym stopniu wyraźnie gorszy od UHD po konwersji do SDR (np. ostatnio omawiany przeze mnie Bad Times at the El Royale, Annihiliation, remaster Matrixów, remaster Close Encounters of the Third Kind i inne) lub też gdy ktoś gustuje w Atmosie (w sporej części filmów jest on dawany tylko w wydaniach UHD).

To wszystko powyższe przy założeniu, że posiada się odtwarzacz UHD, który w miarę dobrze dokona konwersji HDR-> SDR.
Dunkierki pod tym względem nie porównywałem, ale podejrzewam, że w tym przypadku gdy posiada się tylko wyświetlacz FHD lepiej będzie sięgnąć po płytę BD.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 12-01-2019

W takim wypadku naturalnie ma to sens, to oczywiste i nie ma w ogóle co nad tym dyskutowac. Nie rozumiem tylko, czego konkretnie spodziewa się Daras? Niby, że jak odpali płytkę X przez odtwarzacz UHD to będzie ona wyglądać nagle lepiej niż na standardowym odtwarzaczu BD?


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 12-01-2019

(12-01-2019, 11:51)misfit napisał(a):  A jak to wygląda u Ciebie ?

Obecnie pod ten ampli przez HDMI mam podpięte Oppo, Projektor , PS3 , PS4 i dekoder UPC Horizon pakiet zwykły HD jakieś tam 150 ileś programów i wszystkie wejścia działają prawidłowo, tzn. nie mam żadnych problemów z audio i video. Po optyku puściłem sobie jeszcze audio z TV i też jest tip top.

PS. Daras nie wiem jak ci mam pomóc wiem że na Oppo są trzy tryby konwertowania materiału UHD do SDR i każdy z nich ma jakąś swoją specjalna cechę. Nie pamiętam jak to do końca tam było, ale jest to związane ogólnie z jasnością ,czerniami i cieniami. Z seansu jestem zadowolony, ale przyznam że to był pierwszy tego typu seans UHD >> SDR na tym projektorze. Jak obejrzę trochę więcej to obszerniej się wypowiem w tej kwestii.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 13-01-2019

Mr. Hankey, w telegraficznym skrócie:

1. W grę wchodzi to, o czym napisał wyżej Misfit.

2. Spodziewałbym się większej – powiedzmy – wyrazistości obrazu. Kiedyś w innym dziale dość obszernie pisałem na temat badań dotyczących konwersji w dół, gdzie filmy kręcone w 4K, a puszczane w kinach 2K, odbierane były jako ostrzejsze.

3. Drzewiej z Misfitem dyskutowałem o odtwarzaczach UHD i projektorach FHD w kontekście dostrzeżenia szerszej palety barw, pod warunkiem, że wyświetlacz będzie miał na pokładzie umożliwiającą to funkcję (Deep Color?). Osiągnęliśmy konsensus.

4. W grę wchodzą też inne „niespodzianki”, o których ewentualnie napisze kiedyś Pred. Bardzo mnie te sprawy ciekawią.

Podsumowując. Zakup odtwarzacza UHD pod projektor FHD może stanowić stopniowy i nieobciążający w jednym momencie budżetu krok, ku przesiadce na format o wyższej rozdzielczości.  


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 13-01-2019

Nie wiem co konkretnie napisał Ci Misfit, a to on z całą pewnością ma w tym zakresie największą wiedzę, ale jestem niemal pewien, że odtwarzacz UHD nie da Ci kompletnie nic, a z całą pewnością niewiele, poza możliwością korzystania z nowych masterów dostępnych tylko na płytach UHD. Reszta to bicie piany.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 13-01-2019

Nie, to nie jest bicie piany tylko interesujące rozważania teoretyczne, a uczestnictwo w nich nie jest obowiązkowe.

(15-11-2018, 14:06)misfit napisał(a):  
(15-11-2018, 12:34)Daras napisał(a):  Tak, oczywiście. Z tego powodu moje pytanie brzmiało (zwróć uwagę na podkreślenie): Czy ma ktoś sposobność obejrzenia płytki UHD na telewizorze Full HD z funkcją Deep Color i sprawdzenie kolorków? Ciekaw jestem czy możliwe będzie wyświetlenie poszerzonej palety barw.

Zatem zastanawiałem się nad możliwością uzyskania np. 10 bit (zamiast 8 bit) z materiału UHD puszczanego na wyświetlaczu Deep Color. Projektory Optomy oferujące DC powinny pozwolić na osiągnięcie tej pierwszej wartości (opis PDF zamieściłem powyżej).

Zatem nie pytasz o szeroką czy "poszerzoną" paletę barw lecz uzyskanie 10 bitowej głębi koloru (czy jak Maciek to określa precyzji koloru).

Jak pewnie wiesz niemal wszystkie obecnie sprzedawane odtwarzacze choćby takiego 8 bitowego Blu-ray'a potrafią przekonwertować do 10 czy 12 bitów, a później wyświetlacz i tak przetwarza to do swoich możliwości. Tobie zaś zapewne chodzi o uzyskanie 10 bitowej głębi ze źródła UHD 10-bit bez żadnych konwersji na wyświetlaczu FHD. W teorii jest to możliwe o tyle o ile znajdziesz gdziekolwiek wyświetlacz FHD z 10 bitowymi (lub więcej) panelami i odtwarzacz UHD w wyniku konwersji obrazu do 1080p SDR z automatu nie dokona też konwersji do 8 bit. Z reguły jednak producenci nie chwalą się tego typu rzeczami.
(...)

http://forum.filmozercy.com/watek-jaki-telewizor-wybrac-pytania-i-porady?page=61


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 13-01-2019

Z tego co pamiętam to pisałem tez, że nie ma co sobie tym zawracać głowę bo nawet gdyby w praktyce wyświetlacz FHD potrafił przyjąć i przetworzyć sygnał do 10 bitów bez żadnej konwersji z płyty UHD to różnica na korzyść i tak byłaby co najwyżej marginalna w SDR.