Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 14-01-2019

(13-01-2019, 16:02)misfit napisał(a):  Z tego co pamiętam to pisałem tez, że nie ma co sobie tym zawracać głowę bo nawet gdyby w praktyce wyświetlacz FHD potrafił przyjąć i przetworzyć sygnał do 10 bitów bez żadnej konwersji z płyty UHD to różnica na korzyść i tak byłaby co najwyżej marginalna w SDR.

Pamiętam, że wspomniałeś o tym niezawracaniu głowy. Osoby dociekliwe mogły kliknąć zamieszczony link aby przeczytać całą Twoją wypowiedź. Wink

Jak rozumiesz poniższe zdanie?

Cytat:
UDP-203 potrafi także wyciąć metadane HDR z płyt UHD i wysłać zwykły sygnał SDR z pełną paletą barw.

https://oppodigital.pl/avforums203d/


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 14-01-2019

Co to dla Ciebie oznacza ? W skrócie - nic. Nie masz wyświetlacza z obsługą Rec.2020.

Taka opcja przeznaczona była głównie dla dla TV UHD z 2015r i starszych, które nie miały obsługi HDR oraz dla osób posiadających projektory UHD, które słabo sobie radziły z obrazem w HDR i lepsze rezultaty osiągało się po konwersji do SDR. Tym sposobem przynajmniej takie osoby mogły się cieszyć wyższą rozdzielczością i szeroką paletą barw o ile ich wyświetlacz miał w miarę sensowne jej pokrycie Smile
Sęk w tym, że ta opcja w OPPO do dziś nie działa tak jak powinna i te Rec.2020 w rzeczywistości po pomiarach okazuje się być zwykłym Rec.709. Sprawa do rozwiązania chyba tylko poprzez zakup HDFury.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 14-01-2019

Powtarzam Daras, bez sensu bijesz pianę. Wszystko na ten temat zostało już napisane. Choćbyś bardzo chciał, nie uzyskasz w ten sposób szerokiej palety barw.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 15-01-2019

Dzięki za ciekawą odpowiedź. Smile Nie siedzę w UHD / HDR, stąd moje pytanie.

(14-01-2019, 15:27)misfit napisał(a):  (...)
Sęk w tym, że ta opcja w OPPO do dziś nie działa tak jak powinna i te Rec.2020 w rzeczywistości po pomiarach okazuje się być zwykłym Rec.709. Sprawa do rozwiązania chyba tylko poprzez zakup HDFury.

To wiele wyjaśnia. Koncepcja z Twojego posta nie była aż tak bez sensu, a moje przemyślenia z czegoś wynikały. Jednak.
Na marginesie. Przypomnę, że zdaniem SONY odtwarzacz BD Deep Color wyświetli na projektorze (kompatybilnym z rzeczoną funkcją) 10 bit itd., jeśli materiał zostanie nagrany odpowiednią kamerą. Trochę w tej sprawie korespondowałem.

Mr. Hankey, co Ty z tym biciem piany??? Po to jest forum aby zadawać pytania (także nietypowe), tym bardziej jeśli adresatem moich wątpliwości są konkretne osoby. W każdej chwili kolega X może napisać, że go męczę. W czym problem? Luzik panie, ludzik. Spójrz na swojego awatara. Rolleyes


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 15-01-2019

(15-01-2019, 00:49)Daras napisał(a):  Przypomnę, że zdaniem SONY odtwarzacz BD Deep Color wyświetli na projektorze (kompatybilnym z rzeczoną funkcją) 10 bit itd., jeśli materiał zostanie nagrany odpowiednią kamerą. Trochę w tej sprawie korespondowałem.

Ktoś Cię w konia robi Smile
Odtwarzacz Blu-ray może sobie dowolny materiał przekonwertować do 10 czy 12 bitów, ale każda płyta BD, którą do niego włożysz ma obraz zapisany w 8-bit 4:2:0. Więc będzie to zwykła konwersja z 8 do 10/12 bitów. Co dalej z tym wyświetlacz zrobi i czy wynikną z tego jakiekolwiek korzyści to już zależy od jego toru wideo, przy czym nie mam pojęcia czy na rynku konsumenckim w ogóle istnieją projektory FHD z 10/12 bitowym panelami.

Pamiętajmy też, że Deep Color, a szeroka paleta barw (wide color gamut), której mianem określa się paletę DCI-P3 oraz Rec.2020, to są dwie odrębne sprawy.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 15-01-2019

To mnie trochę „wkurzyłeś”. Sad Z całą pewnością dostałem maila ze stosowną treścią od SONY! Jeśli jutro znajdę tę odpowiedź to ją wkleję na forum. Wkrótce wychodzę do roboty.
O Deep Color już żeśmy dyskutowali w innym wątku. Najprawdopodobniej to ja (jako pierwszy) wspomniałem o konwersji do 10 / 12 itp. Znalazłem tylko jedną wzmiankę o odtwarzaczu, który tak potrafi. Masz jakieś konkrety?

W ramach przypomnień...

Pred napisał:
Optoma chyba na razie tylko na amerykańskim rynku wypuściła projektor 1080p z możliwością przyjęcia sygnału UHD i wyświetlenia go z możliwością HDR. Projektor frendly z HDMI 2.0 with HDCP 2.2 connectivity for 4K HDR input sources.

http://forum.filmozercy.com/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy?page=28

Zatem moje dociekania potencjalnie jakiś sens miały. Wink


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mierzwiak - 15-01-2019

Daras, już samo słowo "konwersja" wyklucza że masz do czynienia z czymś czym warto sobie zawracać głowę.

Wiesz że w nowych telewizorach możesz sobie włączyć HDR oglądając treści SDR? Mało tego, bez udziału odtwarzacza (chociażby oglądając tak fantastyczne wizualnie treści jak TVN24) możesz włączyć... szeroką paletę barw.

W obu przypadkach jest to coś, czego robić nie należy.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 15-01-2019

(15-01-2019, 16:16)Daras napisał(a):  O Deep Color już żeśmy dyskutowali w innym wątku. Najprawdopodobniej to ja (jako pierwszy) wspomniałem o konwersji do 10 / 12 itp. Znalazłem tylko jedną wzmiankę o odtwarzaczu, który tak potrafi. Masz jakieś konkrety?

W odtwarzaczach Blu-ray od ładnych paru lat już nie siedzę, ale zdziwiłbym się gdyby z tych dziś dostępnych na półkach sklepowych większość nie miała opcji konwersji do 12 bitów ( podobnie ma się sprawa ze skalowaniem obrazu do 4K). Czy warto sobie tym zawracać głowę ? Niespecjalnie, ale dobrze jest mieć opcję wyboru tak aby można było dobrać najbardziej optymalne ustawienia do posiadanego wyświetlacza (i wbrew pozorom więcej nie zawsze oznacza lepiej) i nie rozchodzi mi się tylko o głębię koloru, ale też np. chromę.
W posiadanym przeze mnie OPPO 203 mogę dowolnie ustawiać wszystkie te opcje. Więcej możesz się dowiedzieć na tym filmiku i jest to ogólnie przydatna wiedza, a nie tylko dla posiadaczy OPPO.

(15-01-2019, 16:16)Daras napisał(a):  Pred napisał:
Optoma chyba na razie tylko na amerykańskim rynku wypuściła projektor 1080p z możliwością przyjęcia sygnału UHD i wyświetlenia go z możliwością HDR. Projektor frendly z HDMI 2.0 with HDCP 2.2 connectivity for 4K HDR input sources.

http://forum.filmozercy.com/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy?page=28

Zatem moje dociekania potencjalnie jakiś sens miały.

Mam tylko nadzieję, że jeśli kiedyś będziesz chciał pójść w tym kierunku to nie poprzestaniesz na specyfikacji podawanej przez producenta i zapoznasz się z profesjonalnym testem takiego projektora, jaki ma natywny kontrast i jasność w trybie HDR po kalibracji, jaki jest procent pokrycia palety DCI-P3 oraz Rec.2020, ile ma trybów HDR i czy można je optymalnie dostosowywać pod własne potrzeby, jak z widocznością efektu tęczy w tymże trybie, czy potrafi nie tylko przyjąć sygnał 10/12-bit, ale też go przetworzyć i wyświetlić w tej głębi obrazu, itd. itp. Smile


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 16-01-2019

Fajowskie wypowiedzi. A tego pana z filmiku to już gdzieś widziałem. To nie Ty Misfit? Wink

Mierzwiak, wygrzebałem specjalnie dla Ciebie, bo już drzewiej Misfit zauważył, że nie jestem maniakiem wszelkiej maści skalowania. Oto cytaty z tematu o telewizorach...

(28-12-2017, 12:17)Daras napisał(a):  (...)
Czytałem kiedyś o „konwersji” 8 – bit do 16 – bit (jak zwał , tak zwał). Na tym ponoć ma polegać „magia” Deep Color.
(...)

(28-12-2017, 14:06)misfit napisał(a):  Daras - biorąc pod uwagę Twoje stanowisko co do skalowania, itp. jesteś jedną z ostatnich osób, które bym posądził o zabawy z konwersją 8-bitowego źródła do 10/12-bit Smile
Ale testuj... na niektórych wyświetlaczach może to przynieść pewne korzyści. (...)

Misfit, obecnie mam na stanie dwa projektory DLP FHD i jestem z nich zadowolony. Wielokrotnie uzasadniałem z jakich powodów nie potrzebuję rozdziałki 4K. Natomiast (jako  starej daty fotografof) nadal interesuje się odzwierciedlaniem barw w filmach. Czytam o HDR, oglądam klipy, zadaję pytania…

Jakiś czas temu na tapetę swoich dociekań wrzuciłem problem wyświetlania HDR na rzutnikach FHD (pozornie nonsens i „bicie piany”). Do czasu wypowiedzi Preda miałem pod górkę. Dzięki Pred.

W takich sprawach jestem cierpliwy. Z pewnością starannie rozważę wszelkie ZA i PRZECIW. Projektory 1080p z funkcją HDR zawsze będą tańsze niż te UHD (?). Czyżby interesująca propozycja dla kolekcjonerów klasycznych płyt BD, którzy zechcą nabyć „kilka” krążków UHD? Cool  


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 16-01-2019

W sytuacji gdy starannie rozważysz wszelkie za i przeciw to wyjdzie Ci, że z korzyści jakie przynosi format UHD BD prawie niczego nie zyskasz z tego typu projektora FHD z obsługą HDR, a dojdą Ci nowe problemy.
Na hdtvpolska kilka miesięcy temu pojawiły się testy Optomy UHD65 oraz UHD300x - to są co prawda projektory pseudo 4K, ale polecam ich lekturę.

W skrócie:
Optoma UHD65 - cena ~12 tysiaków
Kontrast on/off - 1000:1
Jasność przy skalibrowanym odcieniu bieli - 110 nitów, ale tylko przy kolorze białym.
Pokrycie palety DCI-P3 i Rec.2020 to odpowiednio 78% oraz 58%
Brak automatyki do zmiany palety barw pomiędzy wąską (Rec. 709), a szeroką paletą barw (Rec. 2020).

Optoma UHD300x - cena ~4.5 tys.
Kontrast on/off - 560:1
Jasność przy skalibrowanym odcieniu bieli - 85 nitów, ale tylko przy kolorze białym.
Pokrycie palety DCI-P3 i Rec.2020 to odpowiednio 82% oraz 60%
Brak automatyki do zmiany palety barw pomiędzy wąską (Rec. 709), a szeroką paletą barw (Rec. 2020).

Pominę te dane milczeniem, dodam tylko, że pokrycie palety DCI-P3 na poziomie 80% de facto oznacza, że niewiele więcej kolorków zobaczysz z takiego UHD BD względem Rec. 709.