Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 09-03-2019

Misfit napisał:
Zależy o jakich projektorach mowa - takie, które są w kręgu moich zainteresowań ? Niekoniecznie.

Ano tak. Zapomniałem o Twoich preferencjach. Faktycznie współczesne projektory 4K swoje kosztują.

Misfit napisał:
A serio - jeśli do wyboru będę miał projektor JVC z ekranem 120" lub ~90 calowego OLEDa w podobnej cenie z nieporównywalnie lepszym kontrastem, ostrością i efektem HDR to nie będę się zastanawiał czy preferuję światło odbite czy też nie i bez namysłu wybiorę bramkę nr. 2 .

Ha, uwierz – coś podobnego miałem stwierdzić ustawiając priorytety odwrotnie. Ale musiałbym bardzo dużo napisać o naszych przyzwyczajeniach, czyli „samo programowaniu” mózgów do manifestowania określonych oczekiwań / poglądów. Zatem króciutko.

1. Postrzegam świat głównie dzięki światłu odbitemu. Niezbyt często patrzę na np. świecącą samą z siebie żarówkę.

2. Ponad połowę życia „spędziłem” w kinach obcując z ekranami projekcyjnymi.  Nie pozostało to bez wpływu na ukształtowanie się określonych oczekiwań.

3. Kiedyś pisałem o postrzeganiu czerni w kontekście kontrastu obrazu. To co proponują OLEDy nie zawsze wydaje mi się bliskie rzeczywistości. Czy czerń zawsze musi być smolista? To problem złożony, o którym też kiedyś wspominałem.

4. W swoim niezbyt dużym pokoju gościnnym zdecydowanie wolę „dyskretnie” podwieszony kasetowy ekran projekcyjny. Niemniej gdybym przytwierdził tam zajmujący pół ściany telewizor, kulturalni znajomi tylko szeptem wymieniali by uwagi na temat gustu graniczącego z obciachem. Ba, nawet arras tej wielkości wzbudziłby specyficzne zaciekawienie. Rolleyes

Misfit napisał:
Nie mam z tym problemu, ale i na to jest rada. Kwestia funduszy... 

No, widzę koledze już od „poranka” wyostrza się dowcip. Smile


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 09-03-2019

Nie pociągnę dyskusji dalej bo to nie ma sensu, ani Ty mnie nie przekonasz do swoich racji ani tym bardziej ja nie przekonam Ciebie do moich.
Dla mnie kluczowym parametrem w odbiorze obrazu jest kontrast w połączeniu z odpowiednią przekątną obrazu. 120 calowy DLP spełniłby moje oczekiwania może w 10%, 120 calowy JVC tak gdzieś w 70%, 90 calowy OLED z kolei spełniłby je w ~90% i sprawiłby, że nie musiałbym się bawić w dźwiękowe kompromisy z jakimi obecnie borykam się przy 65 calach. I tyle.

Dodam tylko, że czerń w filmach na OLED rzadko kiedy jest smolista (nie licząc pasów) - nie wynika to z jakichś ograniczeń technologicznych lecz z decyzji twórców danego filmu.

Mam tylko jedno pytanie i może na nie odpowiesz - czy wchodząc na filmożerców odpalasz projektor czy może patrzysz na żarówę ? Smile


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 09-03-2019

Oczywiście dyskusja na temat przekonań kiedyś zaczyna tracić sens. W odpowiednim momencie należy uszanować zdanie innej osoby, co nie znaczy, iż się z nim zgadzać.

(09-03-2019, 15:32)misfit napisał(a):  Dodam tylko, że czerń w filmach na OLED rzadko kiedy jest smolista (nie licząc pasów) - nie wynika to z jakichś ograniczeń technologicznych lecz z decyzji twórców danego filmu.

Zgoda, tyle, że twórcy kręcą filmy pod projektory (tak przynajmniej wynika z klipu, który kiedyś tu wkleiłem).

(09-03-2019, 15:32)misfit napisał(a):  Mam tylko jedno pytanie i może na nie odpowiesz - czy wchodząc na filmożerców odpalasz projektor czy może patrzysz na żarówę ? Smile

Jesteś przenikliwy. Smile Będę absolutnie szczery. Nawet po niezbyt długiej sesji przed LCD mam czerwone / zmęczone oczy. Po stokroć wolę ekrany z funkcją „papieru” (nie pamiętam dokładnie nazwy). Ba, do tej pory preferuję oglądanie fotografii w tradycyjnych albumach. Takie zdjęcia nie „biją” po oczach.

Na marginesie, czy istnieją laptopy z funkcją ekranu „papierowego”?

Na sobotę i niedzielę spadam stąd. Oko boli.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Marioo - 09-03-2019

(09-03-2019, 15:52)Daras napisał(a):  Po stokroć wolę ekrany z funkcją „papieru” (nie pamiętam dokładnie nazwy).

Zapewne chodzi o ekran e-ink, czyli taki jak w czytnikach ebooków.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 09-03-2019

(09-03-2019, 15:52)Daras napisał(a):  Zgoda, tyle, że twórcy kręcą filmy pod projektory (tak przynajmniej wynika z klipu, który kiedyś tu wkleiłem).

Jeśli już to pod kina (chociaż wielu by się z tym stwierdzeniem nie zgodziło jak np. panowie z Netfliksa czy Amazona) i coraz częściej projektorów w tych przybytkach już nie uświadczysz. Nie dotyczy to chyba jeszcze Polski, ale i tego doczekasz, spokojna głowa Smile

Jeśli zaś chodzi o tą wciąż zdecydowaną większość na dzień dzisiejszy czyli kina projektorowe to zapewne wiesz doskonale, że znacząco różnią się one sprzętem i tym samym oferowaną jakością obrazu i dźwięku. Najbliżej mam do Heliosa i tylko dwie sale w nim oferują dla mnie w miarę akceptowalne doznania słuchowo-wzrokowe. Jeśli interesujący mnie film jest wyświetlany w innej sali to niestety muszę śmigać ponad 100km (lub dalej) do innego kina. Ale to i tak jest totalna żenada w stosunku do tego co się dzieje w wielu innych krajach - popytaj Nie_zbieram_ale_lubie czy MasterThiefa o wrażenia z seansów np. w Dolby Cinema i później powrót do kontrastu ~2000-2500:1 i dwa razy niższej jasności w typowych irlandzkich/polskich przybytkach Smile

(09-03-2019, 15:52)Daras napisał(a):  Będę absolutnie szczery. Nawet po niezbyt długiej sesji przed LCD mam czerwone / zmęczone oczy.

Niemal zawsze kontrast i jasność są wysokie w LCD. Pierwszą rzeczą jaką robię po zakupie nowego monitora to zjechanie z bielą na 100-120 nitów bo inaczej wieczorami też szybko męczą mi się oczy. Jeśli to nie pomaga to może warto udać się do okulisty ? (nie kpię sobie, jakby co).
Na OLED, nawet w HDR oglądanym po ciemku takich problemów nie mam, chociaż jak ktoś chce sobie robić jakieś maratony filmowo-serialowe to jak zawsze przydaje się trochę umiaru i jakaś przerwa między seansami.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - sebas - 09-03-2019

(09-03-2019, 17:04)misfit napisał(a):  Najbliżej mam do Heliosa i tylko dwie sale w nim oferują dla mnie w miarę akceptowalne doznania słuchowo-wzrokowe
Aż dwie? To w którym mieście taki wypas, jeśli można wiedzieć? W Łodzi, to nawet najlepsza (według Heliosa) sala "Bałtyk", to dźwięk (teoretycznie Dolby Atmos) ma słabiutki. Dawny "Bałtyk", jeszcze na Narutowicza, to miał dźwięk niczego sobie. Tylko Dolby Digital tam było, ale głośniki porządne, JBLa. W latach 90-tych to było jedno z lepszych kin w Polsce. Coś lepiej mogli mieć w Krakowie, bo tam zdaje się DTS obsługiwali... W CinemaCity są jakieś trzy salki (małe) z dobrymi projektorami, które nie świecą na pół gwizdka. Jest w miarę OK. Dźwięk raczej przeciętny.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 11-03-2019

Jeśli chodzi o Heliosa to zakładam, że wszędzie jest podobnie, no może poza tymi kinami w których niedawno się otworzyli. Czyli ogólnie słabo. Najgorzej u nas jest w tych mniejszych salach, które omijam szerokim łukiem - mam wrażenie, że tutaj najbardziej oszczędzają na wszystkim, z wymianą lampy włącznie. Nie wspominając już o tym, że wtedy te oczojebne znaki "wyjście ewakuacyjne" są blisko ekranu co raz, że rozprasza uwagę, a po drugie częściowo rujnuje kontrast. Do tego brak ekranów CIH i filmy ~2.35:1 oglądane z pasami - no prawdziwie kinowe warunki Smile
Dźwięk albo za cichy albo pozostawiający wiele do życzenia, Atmosa jeszcze u nich nie widziałem, ale coraz rzadziej do nich zaglądam więc nie wiem czy może w jakiejś salce już go mają.

Jeśli wybieram się na Revenanta, Blade Runnera czy inne tego typu widowiskowe filmy to niemal zawsze z automatu śmigam do innego miasta.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 11-03-2019

(09-03-2019, 17:04)misfit napisał(a):  Niemal zawsze kontrast i jasność są wysokie w LCD. Pierwszą rzeczą jaką robię po zakupie nowego monitora to zjechanie z bielą na 100-120 nitów bo inaczej wieczorami też szybko męczą mi się oczy.

To może być świetna rada. Dzięki. Niezależnie od wszystkiego i tak wolę e-ink. Właśnie kończę czytać książkę, którą kupiłem jako ostatnią w życiu w formie papierowej (przynajmniej z założenia). Nie mam gdzie już tego wszystkiego trzymać, a myślę jeszcze o nabyciu gros płyt BD. Cool

Jestem na bieżąco z nowinkami dotyczącymi kin OLED. To przecież za sprawą mojej dyskusji z Nie_zbieram_ale_lubie wydzielono wątek ad vocem. Jednak korzystając z okazji zacytuję swojego kumpla komputerowca, z którym ostatnio omawiałem kwestię poruszoną w wątku dotyczącym wklejania napisów: Telewizor to nie kino. Smile


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 11-03-2019

(11-03-2019, 13:48)Daras napisał(a):  Niezależnie od wszystkiego i tak wolę e-ink. Właśnie kończę czytać książkę, którą kupiłem jako ostatnią w życiu w formie papierowej (przynajmniej z założenia). Nie mam gdzie już tego wszystkiego trzymać, a myślę jeszcze o nabyciu gros płyt BD.

Daras kupujący ebooka ? No nie wierzę... Big Grin

(11-03-2019, 13:48)Daras napisał(a):  Jednak korzystając z okazji zacytuję swojego kumpla komputerowca, z którym ostatnio omawiałem kwestię poruszoną w wątku dotyczącym wklejania napisów: Telewizor to nie kino.

No ba. Projektor w niezaadoptowanym pomieszczeniu z dwucyfrowym kontrastem ANSI to są dopiero niezapomniane wrażenia.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Gieferg - 11-03-2019

Cytat: Do tego brak ekranów CIH i filmy ~2.35:1 oglądane z pasami - no prawdziwie kinowe warunki Smile

U mnie w Heliosie (Dąbrowa Górnicza, otwarli w 2008 roku) 2.35:1 są na całym ekranie, a 1.78:1 z pasami po bokach. W każdej jednej sali. Za to już Cinema City w Sosnowcu ma wyżej wspomniany problem (na pewno na mniejszych salach, nie pamiętam jak na większej, ostatnio byłem lata temu).