Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Nie_zbieram_ale_lubie - 12-03-2019

U mnie to już ponad rok. Ale ja po prostu nie mam już czasu na oglądanie filmów w domu. Ostatni rok był bardzo pracowity. Sporo też czasu, bo blisko 1/4 roku, spędziłem w podróży.
Swego czasu miałem sporo do czynienia z Epsonem 9300, praktycznie od jego rynkowego startu. Natomiast jakieś półtora roku temu przymierzałem się do zakupu x5500/5900, ale nie wyszło. Najpierw były watpliwości, co do wrodzonej wady tej generacji JVC, zaś później kino domowe przestało mieć dla mnie znaczenie. Wkroczyłem w niepewną fazę, a ponieważ nie wiem na jakim kontynecie będe mieszkał, staram sie nie gromadzić sprzętu.
Co do Dolby Vision, byłem w dwóch holenderskich kinach Vue w Hilversum i Eindhoven Obie sale wyglądaly identycznie, oferujac 2 projektorowe setupy 6p i dziesiatki kilowatów łomotu. W kwestii obrazu GoG2 zrobił na mnie duże wrażenie, które dopiero pobił Aquaman w Samsung LED. W tym drugim widziałem już kilka filmów, z tym że tutaj nie ma tak dobrze jak w przypadku Dolby, które zawsze ma optymalny efekt. Latem ubiegłego roku planowałem odwiedzić kino Arena (sala Onyx) w Zurychu, która rzekomo oferuje Samsung LED 3D ale zmiany w grafiku podróźy pokrzyżowały mi te plany i chyba w tym roku tam sie nie wybiorę. Szykowałem się tez niedawno na Alite w Dolby Vision, bo bilety powrotne z Dublina do Eindhoven kosztują 20-30e, zaś kino tańsze niz u nas, ale po premierowym seansie "w domu", stwierdziłem że szkoda mi czasu na tę kolorystykę.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 13-03-2019

Jak mówiłem wcześniej czeka mnie remont salonu no i muszę zmienić ekran na elektryczny. Teraz mam pytanie który lepiej w końcu kupić:
Szary
Biały
Z góry mówię że nie stać mnie na lepsze modele to jest absolutny max jaki mogę wydać na nowy ekran. Model biały posiadają moi znajomi i z tego co widziałem to obraz wyświetlany na takim samym projektorze co mój: Optoma HD 27e prezentuje się na bardzo dobrze ( tak wiem wszystko zależy od warunków w których będzie się to oglądało ). Salon w porównaniu do tego co jest teraz będzie znacznie ciemniejszy bo ściany zamierzam raczej przemalować na jakiś ciemniejszy szary a okna jeszcze bardziej zaciemnić zasłonami i roletami. Teraz się zastanawiam czy przy takich zabiegach szary ekran nie będzie za ciemny na ten pokój ?? , czy jednak dodatkowo wzbogaci to kontrast i mam się nie zastanawiać i brać szary ??


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Marioo - 13-03-2019

Optoma HD 27 to dosyć jasny projektor, ja bym szedł w szarość, co też zrobiłem u siebie.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 13-03-2019

Nie pamiętam czy również posiadasz ten sam model projektora co mój ?? Jak tak to czy miałeś możliwość wyświetlania na białym i szarym ekranie aby zobaczyć różnicę ??


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 13-03-2019

Kurcze, to mój projektor ma maksymalnie 1800 ANSI jasności i przy szarym ekranie obraz jest i tak bardzo jasny, wiec tym bardziej cieszę się, że nie wybrałem wersji białej.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Marioo - 13-03-2019

(13-03-2019, 13:15)pred895 napisał(a):  Nie pamiętam czy również posiadasz ten sam model projektora co mój ?? Jak tak to czy miałeś możliwość wyświetlania na białym i szarym ekranie aby zobaczyć różnicę ??

Tak, mam model HD27. Jeśli chodzi o testy, to nie miałem białego ekranu, ale rzucałem obraz na biały sufit. Wiem, że to nie to samo, ale chciałem zobaczyć jak będzie z jasnością i faktycznie było bardzo jasno. Zacząłem czytać o białych i szarych ekranach i wyszło mi, że tylko i wyłącznie szary wchodzi w grę. Ponadto na szarym ekranie czernie będą bardziej czarne.

Ten projektor jest na tyle jasny, że spokojnie wieczorem przy zapalonym sztucznym świetle można oglądać na nim TV.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 14-03-2019

Temat był już tu jakiś czas temu wałkowany. Przeszedłem przez dwa ekrany białe (jeden mam do tej pory w „magazynie”) i obecnie zdecydowanie preferuję szare, i to bez dwóch zdań! Sądzę, że w większości przypadków kina domowego właśnie taką opcję należy uznać za optymalną.

Kurna, pod zamieszczonym w drugim cytacie linku nie znajdziesz już dawnych fotek porównawczych. Kanadyjska firma wykazała kiedyś przewagę nad konkurencją. Poklikaj jednak co się da.

(16-01-2018, 15:12)Daras napisał(a):  (...)
4. Odcień? Broń boże biały! Eksperymentowałem z różnymi ekranami i dla potrzeb kina domowego jego powierzchnia powinna być szara. Osobiście polecam Matte Gray. Dlaczego?

a. Mniejsze odbicie światła z projektora (wpływa to np. na jasność w pomieszczeniu).
b. Dobra rozpiętość tonalna.
c. Intensywna czerń.
d. „Kinowa jakość obrazu”.

5. Firma? Najbardziej zadowoliła mnie Suprema. To polski przedstawiciel rozpoznawalnej marki kanadyjskiej. Sporo informacji znajdziesz na polskiej stronie, a przy odrobinie cierpliwości trafisz na zagraniczną (uciekła mi teraz nazwa).
Suprema oferuje pełny wachlarz produktów. Są one estetyczne (to ważne) i w dobrej jakości. Nadto, spotkałem się z fantastyczną obsługą klienta. Nie wiem jak jest teraz, ale drzewiej gość cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał na moje pytanie (w korespondencji nawet wymienialiśmy fotki związane z dyskusją). Pewnym minusem Supremy jest cena. Jednak taki zakup robimy na lata…
(...)

(25-01-2018, 14:44)Daras napisał(a):  (...)
Misfit ma rację, na ekranie nie warto oszczędzać. Ponownie zarekomenduję Supremę (w trzeczywistości kanadyjską firmę Grandviev), która z tego co pamiętam przygotowuje powierzchnie projekcyjne także do kin.

http://www.grandviewscreen.com
(...)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 14-03-2019

Dzięki za pomoc Panowie, tak więc będzie szary Big Grin


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 04-04-2019

Z wątku o telewizorach:

(04-04-2019, 10:35)Ethan napisał(a):  I przy okazji pytanie o projektor. Wiem,  że nie będzie szału, ale tutaj chciałbym się zmieścić w 3000zł wraz z ekranem. Jakieś podpowiedzi. Nie jestem fetyszystą jakościowym, widzącym na każdym filmie z dvd pikseli, ale chciałbym solidność Wink Może komuś się chce podpowiedzieć bez moralitetów Smile

Mam duże zaufanie do Optomy i technologii DLP. Koledzy z naszego forum zachwalają dość nowy model:
https://www.youtube.com/watch?v=a5vk5bnojTU


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 15-05-2019

Panowie mam dylemat pomiedzy dwoma projektorami >> BenQ TK800 i BenQ W1700 aka HT2550.

[Obrazek: 2e7c781222634744.jpg]

[Obrazek: bbec8d1222634734.jpg]
Cena jest identyczna czyli 4399 pln jeśli chodzi o specyfikację to róznią się głównie jasnością W1700 2200 ANSI a TK800 jest znacznie jaśniejszy bo aż 3000 ANSI Lumen. Do tej pory ogladałem wszystko na Opromie HD27e która jest bardzo jasnym projektorem 3400 ANSI Lumenów co nie ukrywam przydało się w moim przypadku, bo salon nie był przygotowany jeśli chodzi o całkowitą kontrolę światła ( za plecami znajdowały się trzy duże okna,które były przyciemniane roletami i zasłonami co daj prawie całkowity mrok jednak ścany są stosunkowo jasne co chyba wpływa negatywnie na obraz ). Teraz zbliża się remont i zamieżam bardziej wszystko zaciemnić, czyli ciemniejsze kolory ścian raczej będzie ciemny szary grafit, szczelne zasłony i rolety do okien, ale również chcę też zasłonić drzwi do salonu ponieważ przepuszcają światło przez układ szyb. Nowy ekran kupowałem też z myślą o zredukowaniu jasności projektora i wybrałem 110 cali szary z napinaczami co ma zwiększyć nieco kontrast i czernie. Teraz dylemat czy jeśli ostatecznie zdecyduje się na ciemniejszy W1700 przy uwcześniej lepiej dociemnionym salonie i ekranie nie ucerpię na jakości obrazu ?? , czy jednak wybrać bezpieczniejszą jaśniejszą opcję TK800 z 3000 ANSI który ponoć jest specjalnie stwożony dla pomieszczeń mniej przystosowanych do kina domowego. Dodam też że lubię oglądać filmy z tylnym oświetleniem w postaci taśm ledowych znajdyjących się za ekranem:
[Obrazek: cbffe91222644874.jpg]
Dochodzi jeszcze kwestia kabla, rozumiem że kabel 10 metrów HDMI 2.0 premium nie pociągnie mi sygnału 4k HDR do tego projektora i będę musiał go jakoś po drodze wzmocnić lub skrócić odległość pomiedzy oppo TV i Projektorem ?? Z góry dziękuję za pomoc.

Tutaj jeszcze krótkie prównanie obu projektorów: