Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Kris - 28-11-2019

To działa też odwrotnie, na oledzie nie zobaczy tego co na projektorze, czyli obrazu powiedzmy o wielkości 150 cali ;-)


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 28-11-2019

(28-11-2019, 09:16)Mierzwiak napisał(a):  Daras,

A zgłębiłeś też temat tego czym jest, na czym polega a co za tym idzie która technologia pozwala najlepiej wyświetlić HDR? Projektory o których piszesz mogą sobie wypuszczać sygnał HDR, ale to co zobaczysz na ekranie nie będzie mieć z HDR nic wspólnego.

Zapytam inaczej: wiesz że wydając 150 tys. zł na projektor nie zobaczysz tego, co na OLEDzie za dwudziestokrotnie niższą cenę?

Owszem. Zgłębiłem temat przy okazji analiz zagadnień związanych z HDR – SDR.

(15-11-2019, 15:21)Daras napisał(a):  ...(na telewizorze efekty są inne)...

Dla porządku przypomnę – preferuję światło odbite. Nie lubię „błyskotek”.
Chyba nie ma problemu z tym, aby każdy oglądał filmy na sprzęcie wybranym zgodnie z preferencjami / możliwościami budżetowymi.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mierzwiak - 12-12-2019

Pytanie do posiadaczy OLEDów LG, ale i nie tylko:

Czy też zauważyliście u siebie w trybie HDR10 problem z bandingiem w ujęciach wymagających precyzyjnych przejść tonalnych? Nie chodzi mi o typowy banding jaki czasem można zaobserwować np. w filmach animowanych, ale o taki towarzyszący źródłom światła, niekoniecznie bardzo jasnym, za to w określonych, ciemniejszych scenach. Np. w Prometeuszu w scenach w tunelach gdzie bohaterowie używają latarek mam widoczny banding wokół światła, objawiający się dodatkową, błękitną / cyjanową "aureolą". Z tego co zaobserwowałem nie dotyczy to świateł np. żółtych, które też w Prometeuszu występują.

Poniżej dwa przykłady - oczywiście mocno przekłamane przez aparat i dodatkowo uwydatnione, ale o ile w pierwszym kadrze z Solo na żywo nie wygląda to jakoś źle, tak w Blade Runner 2049 w ujęciach z finału wygląda to nieciekawie.

Solo: A Star Wars Story
[Obrazek: Yo5Km6q.jpg]

Blade Runner 2049
[Obrazek: adyBwFv.jpg]

W przypadku 12-bitowego sygnału (czyli Dolby Vision) ten problem nie istnieje i to samo ujęcie z Blade Runnera na iTunes wygląda jak trzeba; przejścia są płynne, nie ma kolorowego bandingu.

Kombinowałem z różnymi ustawieniami w Panasonicu, niby można tam ustawić jako priorytet 12 bitów, ale raczej nie jest to ich wymuszenie i nic czego próbowałem nie przyniosło skutku.

Czy wymuszenie Dolby Vision na Oppo w takim przypadku pomaga?


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - djgromo - 12-12-2019

LG od którejś generacji mają chyba funkcję nazwaną płynna gradacja. Możesz tam spróbować sobie poprawić.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mierzwiak - 12-12-2019

Seria 9 z tego roku ją ma (ale bodajże dopiero od modelu C), B8 którego mam jak i cała seria 8 - nie.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 12-12-2019

Wieczorem sprawdzę u siebie BR2049 to dam znać. Obstawiam jednak, że problem może zniwelować kalibracja.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Kirek - 12-12-2019

Podaj czas występowania dla fotki z 'Blade Runner 2049' to sprawdzę.
Co do klasycznego bandingu występującego na wydaniach 4K to kiedyś misfit mi wskazał miejsce właśnie w 'Blade Runner 2049' ale to był tak delikatny efekt, że musiałem się wysilić aby go zauważyć a sam zauważyłem banding tylko w 'Wodny Świat' w jednej czy dwóch scenach podwodnych.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mierzwiak - 12-12-2019

Rozdział 15, np. 2:26:51 i 2:27:15.

Z góry dzięki Smile


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Kirek - 12-12-2019

Nic niepokojącego w tych dwóch kadrach nie zauważyłem.
OLED B7 (po kalibracji) + SONY UBP-X700.

[Obrazek: PVJpH9p.jpg]
[Obrazek: SDY5Ksc.jpg]


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mr.Hankey - 12-12-2019

W obu przypadkach na C8 i UB820 widoczny jest BARDZO subtelny banding. Nie wiem nawet czy gdybym nie wiedział gdzie szukać, to czy bym to w ogóle wyłapał. Defekt jest minimalny, jednak jest. Jest tego zresztą więcej w tej sekwencji. Włączone mapowanie tonów nieco pomogło.
Pamiętam, że już wcześniej widywałem banding na filmach UHD, ale myślałem, że to po prostu drobne niedociągnięcia filmu i szczególnie się nad tym nie zastanawiałem. Jutro postaram się wziąć od ojca odtwarzacz Sony i dam znać czy jest jakaś różnica.