Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 21-02-2020

(21-02-2020, 02:54)sebas napisał(a):  
(21-02-2020, 01:49)Daras napisał(a):  Przypomnę, że swoje Wielkie Testy zakończyłem jakieś 2 lata temu. W tamtym czasie gratulowałem Darasowi wyboru projektora DLP. Czy podczas debiutów wyświetlaczy LCD + / - 80 cali obejrzałeś choć fragment filmu BD na czymś takim? Dla mnie – co powtórzę – doświadczenie stanowiło masakrę.
Oglądanie losowo wybranych LCD, w sklepie, na ustawieniach demo/sklepowych, które jak powszechnie wiadomo kompletnie nie nadają się do oglądania na poważnie czegokolwiek,…
Sebas, przypomnę – testy robiłem na swój własny użytek. Może niepotrzebnie o nich wspomniałem. Zmiany ustawień nie wpłynęły na poprawę ostrości ( pisałem już o tym).

Nie tylko my gaworzymy o DLP vs LCD. Cytat:
* Regarding sharpness, generally speaking single chip DLP is sharper versus 3LCD but this can vary unit to unit due to lens quality (CA) and convergence (on the LCD).

https://www.avsforum.com/forum/68-digital-projectors-under-3-000-usd-msrp/1472046-sharpness-dlp-vs-lcd.html

Coś nowszego:
Motion blur, or the softening of the image whenever there's motion, is a problem with LCD and LCoS displays. Some people aren't bothered by it, but others notice it. Side-by-side, a DLP projector will look sharper and more detailed during fast motion than an LCD or LCoS projector.

https://www.cnet.com/news/dlp-vs-lcd-vs-lcos-projector-tech-pros-and-cons/

Spuentuję swoje wypowiedzi w ten sposób:

1. Co do zasady technologia Full HD pozwala uzyskać wyraźniejszy obraz niż SD. Jednak bywają wyjątki od reguły. Mam co najmniej dwie płytki DVD, które prezentują się lepiej niż gros filmów BD.

2. Co do zasady telewizor 4K konwertując obraz Full HD do swojej rozdzielczości degraduje go (patrz artykuł M. Kopera). Ale czy ktoś to zauważa?

Analogicznie.

3. Co do zasady (jeśli wierzyć określonym fachowcom) technologia DLP daje lepszą ostrość niż LCD. Dla kogo ma to znaczenie? Ile osób dokonało jakichkolwiek porównań poprzedzających decyzje zakupowe? Ja świadomie wybrałem DLP z minimum dwu powodów:
a. Już ponad 10 lat temu czytałem o przewadze DLP w kwestii wyrazistości.
b. Uważam, że wychwyciłem różnice. Ale dość już o moich „testach”. Przeprowadzałem je przez wiele lat wyłącznie na własny użytek. Niepotrzebnie o nich wspominałem. Blush Nie miałem warunków aby zrobić to bardziej profesjonalnie.

(21-02-2020, 02:54)sebas napisał(a):  
(21-02-2020, 01:49)Daras napisał(a):  Biorąc pod uwagę wszelkie plusy oraz minusy OLEDów 40 – 60 cali, zdecydowanie wybieram swoje obecne zmodernizowane kino!
Na jakiej podstawie? Masz jedynie "porównanie" losowych LCD z przed dwóch lat vs. Twoja Optoma. Z OLEDami jej nie porównywałeś, z tego co napisałeś nieco wcześniej. Skąd więc to przekonanie o wyższości Twojego aktualnego sprzętu ponad aktualnymi OLEDami?
Tu chodziło o wielkość ekranu! Smile Także, o czym przypomnę, preferuję światło odbite. Nie lubię świecidełek. Wink

P.S.
Spadam / odpadam. Nie chcę niczego na siłę udowadniać.

EDIT:
Podmiana linku na właściwy.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Gieferg - 21-02-2020

Cytat: Mam co najmniej dwie płytki DVD, które prezentują się lepiej niż gros filmów BD.

Podzielisz się z nami namiarami na te, jak mniemam, czarodziejskie wydania?


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mierzwiak - 21-02-2020

Nie karmcie trolla.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 21-02-2020

(21-02-2020, 20:19)Gieferg napisał(a):  
Cytat: Mam co najmniej dwie płytki DVD, które prezentują się lepiej niż gros filmów BD.

Podzielisz się z nami namiarami na te, jak mniemam, czarodziejskie wydania?

Nie chodzi czarodziejskie wydania, tyko porządne.  Namiarów nie pamiętam i nimi się z Wami Gieferg nie podzielę. Tytuły mogę podać. Może zadaj pytanie w stosownym dziale.

Nie karmcie Gieferg trolla. Smile

P.S.
Na sobotę / niedzielę znikam z sieci.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Gieferg - 21-02-2020

Cytat:Tytuły mogę podać.
No więc?


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 21-02-2020

(21-02-2020, 21:13)Gieferg napisał(a):  
Cytat:Tytuły mogę podać.
No więc?

No zgoda. Tylko napisałem abyś wskoczył do odpowiedniego wątku. Tu się dyskutuje o projektorach i trollach. A sam przecież pilnujesz ładu i porządku.  Rolleyes
Ale ostrzegam. To będzie elaboracik. Wytrzymasz?

EDIT:
Gdzie zadałeś pytanie? Zaraz idę spać.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Gieferg - 21-02-2020

Nie chcę żadnych elaboracików tylko dwa tytuły.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 21-02-2020

(21-02-2020, 21:55)Gieferg napisał(a):  Nie chcę żadnych elaboracików tylko dwa tytuły.
No dobra. Chciałem coś więcej napisać o problemach edycyjnych DVD / BD, ale będzie hasłowo. Osoby zainteresowane kwestią znajdą odpowiedzi w internetach.
Sądziłem, że się do myślisz w czym rzecz. Najprawdopodobniej kolekcjonujesz filmy bardziej współczesne. Te z kolei, jeśli ktoś nie schrzani wydań, wyglądają najczęściej przyzwoicie. Ja z kolei kupiłem dużo staroci. Sporo z nich nie przeszło rekonstrukcji. Pomimo rozdziałki Full HD wyglądają marnie. Ale i tak stanowią obecnie najlepsze jakościowo edycje na świecie. Gdzieś już o tym pisałem. Często problem stanowiło np. sięganie do duppozytywu.

Na tle rzeczonych staroci lepiej postrzegam niektóre wydania DVD (bitrate w okolicach 8 / 9). Jednak. Takich perełek posiadam mało. Musiałbym przewertować półki / pudełka, ale jest późno. Zatem z pamięci zapodam obiecane dwa / trzy tytuły.

1. „Matka Joanna od Aniołów” (1961). Rekonstrukcja.
2. „Nóż w wodzie” (1962). Rekonstrukcja.
3. „Psy” (1992). Rekonstrukcja.

Choćby tylko te tytuły wyglądają u mnie lepiej niż marne edycje BD.

Idę spać. Sleepy


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Gieferg - 21-02-2020

Napisałeś: gros = większa część, napisałeś "wydań Blu-ray", a nie "skopanych wydań Blu-ray starych filmów" - a to by już nie brzmiało jak science fiction.

Akurat mam tę rekonstrukcję "Psów" wygląda jak... cóż... DVD. Nigdzie w pobliżu 95% wydań Blu-ray z mojej półki.

Cytat:Najprawdopodobniej kolekcjonujesz filmy bardziej współczesne.

80-90s w co najmniej równym stopniu jak współczesne.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 22-02-2020

(21-02-2020, 23:01)Gieferg napisał(a):  Napisałeś: gros = większa część, napisałeś "wydań Blu-ray", a nie "skopanych wydań Blu-ray starych filmów" - a to by już nie brzmiało jak science fiction.

Akurat mam tę rekonstrukcję "Psów" wygląda jak... cóż... DVD. Nigdzie w pobliżu 95% wydań Blu-ray z mojej półki.




Cytat:Najprawdopodobniej kolekcjonujesz filmy bardziej współczesne.

80-90s w co najmniej równym stopniu jak współczesne.

Przed gros nie wstawiłem słówka „wydanych”. Ale zdanie i tak wydaje się oczywiste. To taki problem aby zrozumieć sens?

Daras napisał:
Mam co najmniej dwie płytki DVD, które prezentują się lepiej niż gros filmów BD.

Cytat:
Gros (czytamy: [gro]) łączy się z czasownikiem w rodzaju nijakim, np. „Gros książek rozeszło się przed końcem roku” (Inny słownik języka polskiego). Pod tym względem słowo to jest podobne do zaimków liczebnych nieokreślonych, np. trochę lub ileś...
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/gros;11998.html

O Tuzinie nie wspomnę. I dla świętego spokoju przyjmijmy, że chodzi o rzeczony Tuzin. Nudzisz się? Dobranoc.

P.S. I Ty nie lubisz OT?

EDIT:
Dla dobra najciekawszego moim zdaniem forumowego wątku obiecuję (od tego momentu) nie pisać tu przez minimum miesiąc. Niech wszytko wróci do normalnego rytmu.