Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 15-06-2022

Chyba coś już pisałem o swoich preferencjach (?).
Dźwiękiem stereo interesuję się od lat 70 – tych. Wcześniej miała miejsce krajowa premiera stereo od polskiego radia. Dwie stacje nadawcze puściły kanał lewy dla jednego odbiornika, zaś prawy dla drugiego. Rolleyes Był też instruktaż jak ustawić „sprzęt”. Sprawę szczegółowo przedyskutowałem na forum Kino Polska z Kazimierzem. Kolega upublicznił dowody potwierdzające moje wypowiedzi.
Potem mieliśmy audycję „Stereo i w kolorze”. Na czym ta nowoczesność polegała? Ano należało w niedzielę włączyć ruskiego Rubina, natomiast dźwięku słuchać z radia stereo (chodziło o koncerty nadawane przez dwójkę). Nie było mnie na te luksusy stać. Oj, rozpisuję się. Blush

Swoje skromne kino domowe urządziłem z miarką oraz kątomierzem w rękach. Mam tylko jedno wzorcowe miejsce odsłuchu. Tam sadzam ewentualnego gościa. Zwijany ekran projekcyjny powiesiłem na środku pokoju (można rzec, że z dokładnością co do centymetra), zaś głośniki tylne - co oczywiste - umieściłem dokładnie w narożnikach pomieszczenia. Zachowałem standardy wszelkich odległości. Całość okrasiłem kalibracją wmontowaną w zestaw audio.

EDIT:
Zamieniłem słówko „instruktarz” na „instruktaż”. To pierwsze jest oczywiście poprawne ale przestarzałe i dotyczące większego zbioru instrukcji.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - HAL 9000 - 15-06-2022

(15-06-2022, 15:35)Nie_zbieram_ale_lubie napisał(a):  Myślę, że nieporozumienie leży po Twojej stronie i wynika z ograniczonych doświadczeń.

Tak, to może być przyczyna. Przyznaję, że choć bywałem w różnych "egzotycznych" kinach, to w azjatyckim kinie jeszcze nie miałem przyjemności.
Nic się nie stało, życzę wszystkim miłego i filmowego ŁYKendu  Tongue

[Obrazek: JointAgedEmperorshrimp-size_restricted.gif]


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 21-06-2022

Lubię przeglądać zdjęcia z aranżacjami kin domowych. Odkąd pamiętam w necie dominowały fotki uwidaczniające przednie kolumny postawione na podłodze, choć ekrany wisiały wyżej (także telewizory). To mi zgrzytało. Obraz powinien być jakoś kompatybilny z audio. Prawda? U mnie wygląda to tak, że lewy / prawy stoją na na poziomie dolnego rantu ekranu (kiedyś jeszcze wyżej). Czyli mniej więcej tak: https://blogs.qsc.com/cinema/2021/07/06/cinema-and-pro-audio-a-comparison-of-loudspeakers/
Jestem zadowolony. A Koleżanki / koledzy jakie rozwiązania preferują?


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - prodarek - 21-06-2022

Według sztuki wszystkie trzy kolumny z przodu powinna być tego samego typu i na tej samej wysokości najlepiej na wysokości uszu lub wyżej.
Jak wiemy w przypadku tv nie ma możliwości spełnienia warunku dla głośnika centralnego a w przypadku ekranu projekcyjnego wymaga to ekranu transparentnego dla dźwięku.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 21-06-2022

Niech nam gazetów nie czyta. Smile

Zasady sztuki są raczej znane. Ja zapytałem o ewentualne rozwiązania, które koleżanki / koledzy preferują. Do czego doszliście na drodze praktyki?
Przykładowo, nie lubię jak mi coś „warczy” z podłogi (patrz kolumny usytuowane poniżej ekranu z obiektem widocznym ponad linią oczu). Z kolei zaakceptowałem usytuowanie głośników tylnych nieco powyżej uszu, gdyż z tamtej przestrzeni dochodziło do mnie najwięcej dźwięków specyficznych, jak np. przelot samolotów, rumor na strychu czy hałas widowni podczas koncertu. To oczywiście jakoś koresponduje z planem przednim (kolumny L / P są wyższe od efektowych dlatego stoją nieco niżej).

W wielu działaniach trzymam się reguły, w myśl której warto zacząć od kanonu, jednak czasem można coś modyfikować.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 04-08-2022

Pytanko, czy jest sens odpalenia w amplitunerze wzmocnionego sygnału 4k jeśli chodzi o projekcje na projektorze ? Po zaznaczeniu tego filmy 4k wyświetlane są w następujących parametrach:
[Obrazek: MEC2WRO_t.jpg]
Nie wiem czy to ma jakiś wpływ na wyświetlany materiał, ale po standardzie różnica jest w tym że zamiast 4:4:4 kolorki daje na 4:2:2 .


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - prodarek - 04-08-2022

Amplituner niech lepiej niczego nie tyka niech wychodzi z niego taki sygnał jaki wchodzi z odtwarzacza.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pearlzfan - 04-08-2022

Enhanced wybierasz, jeśli twój tv/projektor, odtwarzacz i kable obsługują sygnał wideo 4K 60p 4:4:4 8bit, 4:2:2 albo 4:2:0 10bit. Jak projektor nie obsługuje któregoś sygnału z wymienionych a puścisz mu któryś, to pewnie dostaniesz przekłamania obrazu (gradacje kolorów?). Czy jakieś znaczne, widoczne gołym okiem? Pojecia nie mam. Przetestuj, puść na standard a potem enhanced i oceń.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 04-08-2022

Projektor obsługuje wszystko, a kabel jest optyczny czyli puści wzmocniony i nie wzmocniony sygnał, a różnicy nie widzę żadnej.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 04-08-2022

Zostaw wzmocniony - pełne pasmo HDMI 2.0, które Twój proj ponoć obsługuje. Np. do nowych Avatarów ci się przyda, jeśli wyjdą w HFR "w domu".

O 4:2:2 vs 4:4:4 w odtwarzaczu była nie tak dawno temu dyskusja na forum. W filmach ma to niemal zerowe znaczenie, bo te są zapisane w 4:2:0, więc w praktyce rozchodzi się gdzie zostanie dokonana konwersja chromy do 4:4:4.
4:2:2 w OPPO - konwersję chromy do 4:4:4 dokona wyświetlacz.
4:4:4 w OPPO - konwersję zrobi ci odtwarzacz.

Różnice zazwyczaj żadne lub mikroskopijne w filmach, no może poza animacjami 2D.