Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Alvy - 10-11-2022

Mam takie pytanie do kolegów, czy wymiana żarówki ma wpływ na kalibrację projektora? To znaczy czy po wymianie należałoby by znowu kalibrować?


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mefisto - 10-11-2022

No nie, bo kalibrujesz sprzęt, nie żarówkę. Chyba, że kupiłeś inną, ale to wtedy nie powinna pasować Smile


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 10-11-2022

Ale żarówka nie świeci cały czas tak samo wraz ze wzrostem ilości godzin na liczniku. I nie chodzi tylko o spadającą jasność.
Np. u mnie na Epsonie obraz robił się coraz cieplejszy, co szczególnie było zauważalne po 1000-1500h. Pod koniec żywota lampy wręcz brakowało skali aby uzyskać neutralną skalę szarości suwakami w menu projektora.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mefisto - 10-11-2022

No jasne, ale kalibrację robi się z reguły na nowym sprzęcie, czyli jak kupisz sobie nową żarówkę to wyświetlanie będzie zgodne z pierwotną kalibracją. To już chyba lepiej skalibrować sobie od razu dwa tryby - podstawowy i zapasowy Smile


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 10-11-2022

No to jest kluczowe pytanie, na które nie znamy odpowiedzi - kiedy projektor był kalibrowany. Ja tam swój kalibrowałem co ok. 500h, tyle, że w moim modelu żywotność lampy była dość krótka (2000h w zwykłym trybie lampy, 3000h w eko).

PS. Kalibrowanie nowego sprzętu to nie jest najlepszy pomysł, szczególnie w przypadku projektorów lampowych Smile


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - pred895 - 10-11-2022

Dlatego następna przesiadka to będzie laser w moim przypadku Smile


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Mefisto - 10-11-2022

(10-11-2022, 20:11)misfit napisał(a):  Kalibrowanie nowego sprzętu to nie jest najlepszy pomysł, szczególnie w przypadku projektorów lampowych

No i musisz rozwinąć Smile


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Alvy - 10-11-2022

(10-11-2022, 21:39)pred895 napisał(a):  Dlatego następna przesiadka to będzie laser w moim przypadku Smile
W moim też niestety na chwilę obecną cena mocno zaporowa.
(10-11-2022, 19:31)Mefisto napisał(a):  No nie, bo kalibrujesz sprzęt, nie żarówkę. Chyba, że kupiłeś inną, ale to wtedy nie powinna pasować Smile
Muszę się zgodzić to znaczy pasuje mi ta odpowiedź
(10-11-2022, 19:41)misfit napisał(a):  Ale żarówka nie świeci cały czas tak samo wraz ze wzrostem ilości godzin na liczniku. I nie chodzi tylko o spadającą jasność.
Np. u mnie na Epsonie obraz robił się coraz cieplejszy, co szczególnie było zauważalne po 1000-1500h. Pod koniec żywota lampy wręcz brakowało skali aby uzyskać neutralną skalę szarości suwakami w menu projektora.
W moim przypadku na jvs temperatura barwy nie zmieniała się, jasne sceny były bez zmian natomiast ciemnych niestety nie wyciągał.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 10-11-2022

Bracie, jestem bliski odpowiedzi Misfita. Mamy sporo firm produkujących żarówki. Nie zawsze to co widzimy na opakowaniu odzwierciedla stan faktyczny (patrz temperatura barwowa wyrażona w stopniach Kelwina). Natomiast w przypadku zakupu żarówki oryginalnej powinno być OK. Ale zgodzę się z Misfitem, że z upływem czasu każda świeci inaczej.

EDIT:
Teraz nie pamiętam czy na opakowaniu żarówki do projektora miałem podaną temperaturę Kelwina, ale taka zawsze występuje i może być różna w zależności od firmy.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - misfit - 11-11-2022

Mefisto - bo największe odchyły obrazowe robią się w ciągu pierwszych 100-200 godzin oglądania i robiąc kalibrację po 1h, a 200h dostaniesz dość istotnie różniące się "cyferki" do wklepania.
W plazmach też sugerowano aby odczekać kilkaset godzin z kalibracją, w TV OLED zdania są podzielone - Vincent twierdzi aby odczekać, a Maciek, że nie trzeba.

(10-11-2022, 22:35)Alvy napisał(a):  W moim przypadku na jvs temperatura barwy nie zmieniała się, jasne sceny były bez zmian natomiast ciemnych niestety nie wyciągał.

W jaki sposób to ustaliłeś ? Jeśli na oko to gwarantuję ci, że po tych ponad 2000 godzin znacząco zmieniła się jasność lampy - tyle, że spadek odbywa się stopniowo, więc się tego nie zauważa.