Filmozercy.com | Forum
TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? (/watek-tv-czy-projektor-na-czym-ogladacie-filmy)



RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Marioo - 07-07-2018

Kolega Pred przypomniał mi, że na początku roku zakupiłem taki sam zestaw do projekcji (Optoma HD27 + ekran). Tak na dobre to testuję go dopiero od 2 miesięcy, bo wcześniej jakoś nie było czasu. Mimo, że w zestawie był ekran, to jednak ostatecznie nie zamontowałem go, a wykonałem osobno. Najpierw może dlaczego ekran z zestawu został w pudle:
- po 1. jest zwijany, dlatego po jakimś czasie po bokach zacznie się odginać i przez to obraz będzie zakrzywiony; zapewne nie stałoby się to od razu i pewnie stopniowo i dałoby się do tego przyzwyczaić, ale taka perspektywa wydała mi się mało interesująca,
- po 2. wiadomo, że skoro jest mechanizm rozwijania/zwijania, to po jakimś czasie może się zepsuć,
- po 3. ekran jest biały, a jednak projektor jest zbyt jasny, żeby wyświetlać obraz na białym tle.

Zaletą tak jasnego projektora jest to, że można spokojnie oglądać przy włączonym świetle, albo nawet w ciągu dnia, jeśli nie pada dużo słońca, bo jednak wtedy jest już słabo.

Po przeczytaniu mnóstwa opinii i komentarzy, zdecydowałem się wykonać ekran ramowy skrojony na miarę. Wyszło całkiem nieźle. Oczywiście nie ma startu do drogich ekranów ze specjalnymi powłokami, ale jak na mój pierwszy ekran, to efekt końcowy jest nawet powyżej oczekiwań.

Do budowy ekranu wykorzystałem płytę spienioną PCV o grubości bodajże 3 mm, która została przycięta na wymiar. Wielkość wziąłem po wyliczeniach z kalkulatora online, który okazał się pomocny przy ustaleniu odległości umieszczenia projektora i właśnie optymalnego rozmiaru ekranu dla danej odległości. Ramka to zwykłe listwy wycięte z płyty wiórowej pomalowane czarną matową farbą. Sam ekran pomalowałem szarą matową farbą Tikkurila Feeling Interior Paint H499, która wg producenta została przygotowana właśnie z myślą o ekranach projekcyjnych.

Ekran wisi na zwykłym uniwersalnym uchwycie, który pasuje do 99% modeli, ale akurat mój był w tym 1%, który niby nie pasował, ale po małych kombinacjach z pominięciem instrukcji udało się go jakoś zamontować, wykorzystując elementy, które były w pudełku.

Nie jestem znawcą technicznych aspektów obrazu, ale pobawiłem się trochę ustawieniami i jestem całkowicie usatysfakcjonowany tym, co widzę. Kolory są żywe, ale nie przesycone, obraz nie jest zbyt jasny, chociaż jak ktoś lubi, żeby mu świeciło, to nie ma problemu, można zrobić tak, żeby było widać z kosmosu, co akurat oglądacie  Wink

Przesiadka z 40" TV na ekran ok. 82" (na więcej nie pozwalają mi warunki w pokoju) to wg mnie miazga. Nie widzę powodów, dla których miałbym wrócić do oglądania filmów na TV. Aktualnie delektuję się również meczykami, które robią naprawdę ogromne wrażenie w tym rozmiarze. Gdyby nie to, że używam TV jako monitora do komputera, to właściwie mógłbym się go pozbyć, bo tylko zajmuje mi miejsce i dzięki temu pewnie miałbym jeszcze większy ekran.

[attachment=819] [attachment=820] [attachment=821]


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 07-07-2018

To co od razu rzuca się w oczy to fatalne miejsce powieszonego ekranu. Przez to że umocowałeś go tuż przy samej ścianie masz od niej masę odbić które degradują Ci obraz (zwłaszcza szyby w drzwiach). Na Twoim miejscu przemeblowałbym pokój. Smile

BTW widzę że ten projektor, jeśli wierzyć w dane z kalkulatora projectorcentral daje potężną dawkę światła przez co z 3 metrów wyświetla 84 cale i aż 74fl czyli bardzo dużo. Nie wiem jak Tobie, ale mi w nocy/po zaciemnieniu to by chyba wypaliło wzrok. Tongue


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 07-07-2018

Daras napisał:
Marioo, daj znać po pierwszej projekcji. Mało mamy tu użytkowników z rzutnikami (tak przynajmniej sądzę).

Ha, brawo!

Dwie luźne uwagi...

1. Wielokrotnie pisałem (także na forum Kino Polska), że kto raz obejrzy film z projektora to nigdy nie wróci do telewizora! Smile

2. Optoma (DLP) od lat wiedzie prym w testach. Gratuluję wyboru!

Jak rozwiązałeś kwestię audio? Teraz nie pamiętam czy na ten temat coś pisałeś (?). Twój ekran usytuowany jest z boku...

P.S.
Czy skopiowałeś po mnie kolor ścian? Żarcik panie, żarcik. Dobór ekranu projekcyjnego rozwiązuje sporo problemów związanych z jasnością pomieszczenia itp. Smile  


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 07-07-2018

(07-07-2018, 21:53)Daras napisał(a):  2. Optoma (DLP) od lat wiedzie prym w testach. Gratuluję wyboru!
Chyba tylko w segmencie do kilku tysięcy.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 07-07-2018

(07-07-2018, 21:46)MarianPaz napisał(a):  BTW widzę że ten projektor, jeśli wierzyć w dane z kalkulatora projectorcentral daje potężną dawkę światła przez co z 3 metrów wyświetla 84 cale i aż 74fl czyli bardzo dużo. Nie wiem jak Tobie, ale mi w nocy/po zaciemnieniu to by chyba wypaliło wzrok. Tongue

Nie. Zapewniam, że nie! Tu nie ma problemu. Trochę się interesuję Optomą. Marka jest ceniona, także za obrazy 3D. Nawet modele niezbyt drogie dają sporo sporo możliwości konfiguracyjnych. W praktyce (pal licho tabele) lampy nie muszą świecić tak, jak wynika to ze specyfikacji! Marioo zachowa wzrok. Ręczę. Smile Ba, w tej kwestii kolega ma prawo do pełnej satysfakcji.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 07-07-2018

Skoro ogląda na nim filmy to znaczy że mu to odpowiada. Pewnie w takich warunkach jak jego salon, gdzie ściany są dosyć jasne w czasie seansu w pokoju jest dosyć widno ze względu na odbicia, co ogranicza jego moc, ale gdyby ten projektor odpalić w dedykowanym pokoju kinowym (tzw jaskini), to ta jasność pewnie byłaby mocno odczuwalna. Zresztą jasne projektory zalecane są do pomieszczeń nieprzystosowanych wiec pewnie tu się sprawdza.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Daras - 07-07-2018

Zapomniałem...
(07-07-2018, 22:01)MarianPaz napisał(a):  
(07-07-2018, 21:53)Daras napisał(a):  2. Optoma (DLP) od lat wiedzie prym w testach. Gratuluję wyboru!
Chyba tylko w segmencie do kilku tysięcy.

Tak, dokładnie tak. Obecnie płacenie za rzutnik Full HD kilkanaście tysięcy złotych nie ma sensu.
Minęły czasy, w których kupując projektor SD trza było wejść w segment cenowy wspomniany przez kolegę.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 07-07-2018

(07-07-2018, 23:06)Daras napisał(a):  Tak, dokładnie tak. Obecnie płacenie za rzutnik Full HD kilkanaście tysięcy złotych nie ma sensu.
W zasadzie nie ma już projektorów które kosztowałyby kilkanaście tysięcy złotych i oferowały jedynie FullHD, chyba że dosyć leciwe konstrukcje. JVC już od kilku lat wspiera UHD. Jednak miedzy tanim DLP a LCOS 1080p będzie duża różnica w jakości obrazu i spokojnie ten drugi wystarczy na najbliższe 5 lat.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - Marioo - 07-07-2018

Co do jasności, to nie muszę oglądać w ciemnych okularach, gdyż da się w ustawieniach nieco przyciemnić obraz, żeby seans był komfortowy, a także szary ekran działa tutaj na korzyść.  Co do segmentu, to do 3 tys. chyba nie ma zbyt dużego wyboru, a taki miałem budżet, więc świadomie zdecydowałem się na Optomę. Nie żałuję.

Miejsce umieszczenia ekranu niestety nie jest idealne, ale nie miałem innej możliwości, gdyż nie mam wolnego pomieszczenia, które mógłbym zaadaptować pod "jaskinię", więc musiałem przystosować pokój gościnno-rozrywkowy. Odbicia są, widać to na zdjęciu, ale po kilku minutach oglądania wzrok się przyzwyczaja i nie czuję absolutnie żadnego dyskomfortu. Myślę, że jak na warunki, którymi dysponowałem, to wycisnąłem ile się da.

(07-07-2018, 21:53)Daras napisał(a):  Jak rozwiązałeś kwestię audio? Teraz nie pamiętam czy na ten temat coś pisałeś (?). Twój ekran usytuowany jest z boku...

Długo zastanawiałem się jak rozwiązać ten problem. Ostatecznie padło na soundbar. Na drugim zdjęciu widać pod TV listwę, a subwoofer pod ekranem obok komputera. Nie jestem audiofilem, więc zakupiłem budżetowy model Samsunga. Mimo, że soundbar nie jest centralnie pod ekranem, nie powoduje to uczucia, że dźwięk dobiega z "innej strony". Odtwarzacz blu-ray podłączyłem po optyku, a dekoder TV kablem Jack 3.5mm -> 2xRCA. Z samym TV łączy się poprzez bluetooth. Tym samym z projektora nie idzie żaden dodatkowy kabel od dźwięku.


RE: TV czy projektor? Na czym oglądacie filmy? - MarianPaz - 08-07-2018

Gdybyś kupił sobie projektor z wyższej półki, to w takich warunkach po prostu zabiłbyś jakość jaką on oferuje. Przy Twojej Optomie nie odgrywa to aż tak dużej wagi, niemniej dobrze gdyby ekran był odsunięty od ściany. Tak czy inaczej najważniejsze jest to, że czujesz satysfakcję z kolejnych projekcji a przecież to jest sedno sprawy, a widzę że masz co oglądać. Smile