Filmozercy.com | Forum
Układ filmów na półce - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział ogólny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-ogolny)
+--- Wątek: Układ filmów na półce (/watek-uklad-filmow-na-polce)

Strony: 1 2 3 4 5 6


Układ filmów na półce - Gieferg - 12-02-2017

No właśnie - jak je układacie? Alfabetycznie tytułami? Wg reżyserów? Opakowań? Dystrybutorów? Polskie i zagraniczne osobno?

Od zawsze układałem filmy w ten sam sposób - wg gatunków, serie obok siebie (najstarszy film lub chronologicznie pierwszy po prawej), w ramach gatunku zazwyczaj tak by obok siebie stały filmy mające ze sobą jak najwięcej wspólnego tematycznie. Tym sposobem na jednej półce stoją np filmy o superbohaterach DC, dalej Marvele, za nimi TMNT, G.I.Joe, Transformers i tu następuje juz przejście w nie-komiksowe SF - Star Treki, Alieny, Predatory, Terminator, Mad Max itd.. Druga półka to głównie kino akcji - od Fast & Furious, Bondów przez Zabójcze Bronie, Rambo, Szklane Pułapki i inne akcyjniaki ery VHS, oraz kategoria "Różne" (w której znalazły się min. Thelma & Louise, American Hustle, Groundhog Day, Se7en, Rush czy Walk The Line) . Trzecią półkę zaczyna kino historyczne - wojenne (tu zaliczam filmy tyczące się konfliktów zbrojnych XX-XXI w.), dalej pozostałe historyczne (czyli wszystko z akcją osadzoną w XIX w i wcześniej - a więc również westerny) po czym przejście do fantasy - tych niby osadzonych w naszym świecie (Piraci z karaibów, 47 roninów, Książę Persji) do tych w światach fikcyjnych (Legenda, LOTR, Conan itd.). Zdarzają się oczywiście przypadki problematyczne, trudne do zaklasyfikowania, ale specjalnie się tym nie przejmuję - raz trafiają tu, to znowu tam. Na osobnej półce stoją wszystkie DVD/BD muzyczne, a także animacje i filmy kupione dla córki, które głównie ona ogląda.

Polski film na blu-ray mam w tej chwili cały jeden (Miasto 44) - stoi tam, gdzie reszta kina wojennego.

Układanie alfabetyczne u mnie nie wchodzi w grę - częśc tytułów na pudełkach mam angielskich, część polskich, więc byłoby z tym tylko zamieszanie, w dodatku stałyby obok siebie filmy zupełnie z innej bajki, a czasem trzeba by rozdzielić serie. Jak podchodzę do półki i mam np ochotę na coś w klimacie SF, to chcę mieć to wszystko w jednym miejscu, a nie rozglądać się po wszystkich półkach. Po reżyserach też nie układam, nie zbieram filmografii, a jeśli mam więcej filmów jakiegoś reżysera to dlatego, że częściej kręci takie kino, jakie lubię i jakie mnie interesuje, nie ze względu na nazwisko.
Opakowania też nie mają tu znaczenia - nie kupuję niczego, co by się na półce specjalnie wyróżniało, więc czy to steelbook, czy amaray, czy digipack, wszystko ląduje na miejscu wynikającym z kryterium gatunkowego nawet jeśli oznacza to że na półce stać będą na przemian amaraye i steelbooki, a gdzieś między nimi box z jakąś serią - przykładowo:

Death Machine (digipack) - Hardware (amaray) - Terminator (steel) - Robocop (amaray) - Judge Dredd (steel) - Dredd (amaray)

Oczywiście DVD stoją osobno, ale pogrupowane są na tej samej zasadzie.


PS. dodam później ankietę jak już będzie mniej więcej wiadomo jakie opcje należałoby w niej umieścić.


RE: Układ filmów na półce - Mateusz - 12-02-2017

Nie przykładam dużej uwagi do rozmieszczenia filmów. Głównym kryterium jest oczywiście rodzaj opakowania. Nie mieszam nigdy steelbooków ze zwykłymi opakowaniami, boxy też stoją oddzielnie. Filmy z tej samej serii/uniwersum układam obok siebie, w dalszej kolejności staram się segregować je dystrybutorami, układ pojedynczych tytułów już wedle aktualnego widzimisię.


RE: Układ filmów na półce - Gieferg - 12-02-2017

A co byś zrobił na moim miejscu w sytuacji gdy mam pierwszego Thora i CA:First Avenger w steelbookach, ale już całą resztę MCU w amarayach? Na osobną półkę, żeby stały koło Jurassic Park, Expendables i Total Recall zamiast z resztą serii? Smile


RE: Układ filmów na półce - meaner - 12-02-2017

U mnie to różnie wygląda. Staram się każdą serię opakowań trzymać na innego półce.
Steelbooki - alfabetycznie
Amaraye - gatunkowo
Animacje w steelbookach - rok produkcji
Kolekcjonerki/digipacki/digibooki - pod względem stylistycznym
Seriale - gatunkowo
Jedynie seria Marvelowska jest w jednym miejscu. W ten sposób mam obok siebie steelbooki/amaraye/digipacki/kolekcjonerki (Blufans/Novamedia).
Przymierzam się aby steelbooki posegregować gatunkowo ale jakoś mi się nie chce. Ale chyba czas najwyższy to zmienić. Wink


RE: Układ filmów na półce - NormanS - 12-02-2017

U mnie prosty klucz, najpierw gatunkami, w drugiej kolejności seriami. Jako ze 97% to amaray to wielkiego problemu nie mam. Boksy na oddzielnej. UHD zamierzam wplatać między amaray. Tyle ?


RE: Układ filmów na półce - MoviePsycho - 12-02-2017

U mnie wygląda to praktycznie tak samo jak u Gierfega. Steelbooki, FAC, Kimchi etc. stoją na półce w ramach danego gatunku. U mnie ze względu na na budowę regału idzie to kolumnowo od góry do dołu, od lewej do prawej. Zaczyna się od kina przygodowego / fantasy przez kino nowej przygody gładziutko przechodzi do kina s-f (równiez obok siebie stoją zblizone tematycznie, czyli np. inwazje obcych, pętle czasowe, sztuczna inteligencji itd.), następnie kino komiksowe (głownie Marvel i DC, ale nie tylko) oraz częsciowo ekranizacje gier jeśli nie dało się tego podpiąć do innych gatunków. Następna kolumna to horrory i inne dreszczowce, jest ich tak duzo, ze maja sporo podgatunków (np. monster movie, slasher, s-f, ghost movie, gore, found footage). Następna kolumna to dramat, obyczaj, westerny, kino gangsterskie, sensacja, akcja, kino wojenne i historyczne, kino katastroficzne. Kolejna kolumna to komedia (tutaj tez zacząłem układać tematycznie oraz na podstawie specyficznego humoru np. z J. Carey'em) i ostatnia to animacje (głównie disney, dreamworks).
Jednak, zeby prezentowało się to dobrze wizualnie staram się tak ustawiać kolejność, zeby kolory grzbietów były jak najbardziej zblizone i gładko przechodziły w inne barwy, moze ktoś nazwie to przesadnym pedantyzmem, ale dla mnie wizualny aspekt tez się liczy Smile


RE: Układ filmów na półce - Gieferg - 12-02-2017

Jesli UHD sa tej samej wysokości co BD to pewnie też stawiałbym je razem (ale na razie nie kupuję). Nieco mnie irytują wydania BD w opakowaniach rozmiaru DVD - mam takie dwa - Apocalypse Now i Death Machine - ponieważ wygląda to nieciekawie, gdy coś takiego stoi pośrodku pólki, zawsze staram się stawiać je z brzegu.


RE: Układ filmów na półce - Mateusz - 12-02-2017

(12-02-2017, 11:48)Gieferg napisał(a):  A co byś zrobił na moim miejscu w sytuacji gdy mam pierwszego Thora i CA:First Avenger w steelbookach, ale już całą resztę MCU w amarayach? Na osobną półkę, żeby stały koło Jurassic Park, Expendables i Total Recall zamiast z resztą serii? Smile

Jasne, większość filmów z Marvela mam w amarayach, a AoU w steelbooku i steel stoi na osobnej półce. To samo mam ze steelbookami F&F i Deadpoolem, który stoi w oderwaniu od całego uniwersum X-Menów, które mam w amarayach.


RE: Układ filmów na półce - Wolfman - 12-02-2017

(12-02-2017, 11:48)Gieferg napisał(a):  A co byś zrobił na moim miejscu w sytuacji gdy mam pierwszego Thora i CA:First Avenger w steelbookach

Sprzedałbym steelbooki.
Steele i amaraye oddzielnie, reszta bez znaczenia i wg wygody. Układa się na wierzchu to po co się sięga najczęściej. Alfabetycznie ma to sens jak ktoś posiada ponad 500 filmów blu. Przy nie wielkich ilościach typu 1-200 problemu żadnego w znalezieniu filmu nie ma


RE: Układ filmów na półce - Gieferg - 12-02-2017

Cytat:Układa się na wierzchu to po co się sięga najczęściej.

Trzymasz filmy w stosach?