Filmozercy.com | Forum
Układ filmów na półce - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział ogólny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-ogolny)
+--- Wątek: Układ filmów na półce (/watek-uklad-filmow-na-polce)

Strony: 1 2 3 4 5 6


RE: Układ filmów na półce - Wolfman - 12-02-2017

Wiesz , że można zamówić półki, na których możesz układać choćby po dwa rzędy? W głębi takich półek wrzucam filmy, które oglądam raz na kilka lat. Oszczędza to miejsca i jest koniecznie przy posiadaniu większych ilości filmów.


RE: Układ filmów na półce - Verrax - 12-02-2017

W moim przypadku układ jest głównie według dystrybutora i serii (niezależnie od kraju pochodzenia), z rozmiarowo sporymi boxsetami i steelbookami (wśród których znów następuje podział na dystrybutora i serie) stojącymi sobie osobno. Odstępstwa od tych kryteriów:

1) jeśli jakiś steel jest częścią serii z której pozostałe tytuły mam też w amarayach, to wtedy przynależność do serii > rodzaj opakowania (np. steele z MCU, VII część SW), a więc ląduje on sobie w rządku z amarayami
2) jeśli jakiś film z danej serii pochodzi od innego dystrybutora niż reszta tytułów, to wtedy przynależność do serii > podział według dystrybutorów (np. The Incredible Hulk od Universala wchodzący w skład MCU, albo Hellboy od Sony Pictures stojący obok Hellboya 2 od Universala), a więc ląduje on sobie w rządku przynależącym do innego dystrybutora

No i jeszcze staram się jakiekolwiek opakowania specjalne (wystające na wysokość ponad zwykłego amaraya/steela/boxset) ustawiać na lewą stronę półki, tym samym segregując to jakoś według rozmiaru. Tongue


RE: Układ filmów na półce - Gieferg - 12-02-2017

Verrax napisał(a):Odstępstwa od tych kryteriów

Powiedziałbym, że słuszne Smile

Cytat:Wiesz , że można zamówić półki, na których możesz układać choćby po dwa rzędy?

"Na wierzchu" brzmiało dla mnie bardziej jak "u góry" niż " z przodu" Tongue

Sam trzymam w dwóch rzędach, ale z tyłu (za BD albo CD) stoją tylko DVD, żeby zawsze było widać co gdzie stoi. W miejscu niewidocznym (DVD za innymi DVD) wrzuciłem ostatnio trochę wydań DVD filmów, które mam już na BD, a których nie mam ochoty sprzedawać za marne grosze (min. kilka steelbooków z serii Definitive Edition).

Dodałem ankietę - macie po dwie odpowiedzi do dyspozycji.


RE: Układ filmów na półce - Larkin - 12-02-2017

(12-02-2017, 11:40)Gieferg napisał(a):  jak je układacie? Alfabetycznie tytułami? Wg reżyserów? Opakowań? Dystrybutorów? Polskie i zagraniczne osobno?

Nimal identycznie jak Ty - choć mam prościej bo mam głównie SF i Fantasy Wink Do tego niemal same amaraye.
UHD mają taki sam rozmiar więc są wymieszane.

Star Warsy masz? Jeśli tak to czy są na półce pierwszej razem ze Star Trek czy na końcu trzeciej z LOTR i innymi fantasy? Smile


RE: Układ filmów na półce - Gieferg - 12-02-2017

Star Warsy mam na DVD, a na półce z DVD mam obecnie burdel bo nie chce mi się tego układać. Aktualnie SW stoją więc między Indianą Jonesem, a Star Trekiem (od którego zaczyna się sekcja SF), w sumie Flash Gordon i Masters of Universe powinny być gdzieś obok, ale jakos tak wyszło, że są dalej. LOTR jest blisko, ale że koło niego postawiłem Robina z Sherwood, to dalej wbiły się wszystkie pozostałe seriale: Shogun, Jezus z Nazaretu, North & South, Janosik, Czterej Pancerni i... Baywatch Big Grin - za tym ostatnim stoi box Jonesa i potem Star Warsy.


RE: Układ filmów na półce - Mister Tadeo - 12-02-2017

Swoją metodę układania filmów na półkach podam na kilku przykładach, które w większości odzwierciedlają mój pomysł na ogarnięcie tego zagadnienia.

Seria filmowa Alien (box z 4 filmami) - dalej leci filmografia Ridleya Scotta, Jamesa Camerona i Davida Finchera. Skoro jest starszy Scott, to siłą rzeczy musi się pojawić jego brat Tony. I dalej np Tom Cruise (bo grał w Top Gun), Kevin Costner (bo Revenge), Bruce Willis (bo Ostatni skaut). Jest Willis, więc musi się pojawić Sly, Arnie i Seagal. Dalej De Palma, John Woo, Michael Bay itd. I tak z większością aktorów, których cenię: Mel Gibson, Harrison Ford, Denzel Washington, Clive Owen, Nicolas Cage. To samo z reżyserami: Steven Spielberg ma osobną półkę, Hitchcock i Kubrick też. Filmy danego aktora czy reżysera układam chronologicznie czyli od najstarszej do najnowszej produkcji.
Część filmów tych twórców jest w kolekcjonerskich wydaniach więc one leżą obok amarayów ale na tych samych półkach wg tych samych kryteriów.
Batman i filmy z DC Comics mają także osobną półkę. Z Marvelami nie jest już tak idealnie bo są w 2 czy 3 miejscach ale planuję to zmienić.
Filmy animowane (głównie Disney i Pixar) zajmują kolejną półkę.
Taki sposób układania filmów stosuję już od lat: wcześniej z DVD, teraz z Blu ray i tak samo pewnie będzie z UHD.
Oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej metody bo nie sposób wszystko ogarnąć - dochodzą wciąż nowe filmy, które czekają na ułożenie ich w odpowiednich miejscach (a to wiąże się z przekładaniem, sortowaniem, które są czasochłonne i na razie nie mam ochoty się za to zabierać).


RE: Układ filmów na półce - Monica_Geller - 12-02-2017

Na początku filmy były po prostu układane na półce na chybił trafił. Później przyszedł czas na układanie wg rodzaju opakowania, następnie alfabetycznie, później kolorami, a od pewnego czasu (i chyba przy tym zostanę, bo w takim układzie bez problemu mogę wszystko znaleźć) gatunkami. Mimo tego "klucza", steelbooki są oddzielnie.


RE: Układ filmów na półce - Mefisto - 12-02-2017

Wow, to chyba najbardziej nerdowski temat na forum w tej chwili xD
Jeszcze brakuje ankiety w stylu: jak przeglądacie swoje filmy?
W rękawiczkach.
Przez chusteczkę.
Brudnymi łapami.
Nie przeglądam

Wink

Eniłej, wszystko układam alfabetycznie i jakoś nie mam problemów ze znalezieniem niczego (tytuły nieanglojęzyczne, które nie kojarzą się jednoznacznie z jakimś filmem mają swój własny obszar). Oczywiście steele, digi, amaraye i wszelkie inne opakowania stoją osobno, żeby punkty za estetykę windowały w górę. Tak samo jak dvd jest wyraźnie oddzielone od blu, seriale od filmów, animacje od aktorskich, serie od pojedynczych tytułów, etc. Oddzielam też wydania wielopłytowe od jednopłytowców, a czasami układam dodatkowo z uwzględnieniem wielkości/wysokości opakowania. Wyjątkiem są kąciki tematyczne, które układam na zasadzie kontrastu. Digipaki dodatkowo ułożone są też wytwórniami, bo każda prezentuje inną grubość, fakturę i rodzaj grzbietu, więc trzymane razem sprawiają zwyczajnie lepsze wrażenie. I to wszystko, co mam do powiedzenia na ten temat.


RE: Układ filmów na półce - Kirek - 12-02-2017

Podział DVD i BD (ze względu na ustawioną wysokość półki). W ramach danego nośnika reżyserami, bez reguły który po którym, ot jak się ustawiło. W ramach reżysera chronologicznie od najstarszych tytułów. Następnie kolekcje tematyczne (na razie nie 'gryzą' się z podziałem na reżyserów) a później wolna amerykanka. Nie oddzielam względem rodzaju opakowania.


Układ filmów na półce - bartnikp - 13-02-2017

Przede wszystkim Wytwórniami (WB, 20th Century Fox, Universal, itp). A wewnątrz tego podziału raczej nieład - rodzajem opakowań (digipacki z reguły pierwsze), później gatunkami filmów albo ulubione pierwsze. Steelbooki i wydania kolekcjonerskie mają oddzielne półki. Zazwyczaj pamiętam jaka wytwórnia wydała dany film, więc nie mam większego problemu z odnalezieniem danego tytułu.