Filmozercy.com | Forum
Układ filmów na półce - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział ogólny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-ogolny)
+--- Wątek: Układ filmów na półce (/watek-uklad-filmow-na-polce)

Strony: 1 2 3 4 5 6


RE: Układ filmów na półce - whiteHussar - 14-02-2017

Ja wszystko alfabetycznie. Nie ma znaczenia jaki gatunek itp . Oczywiście BOXy i steelbooki stoją osobno . Uważam , że to najlepszy sposób

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka


RE: Układ filmów na półce - Gieferg - 14-02-2017

Pytanie do tych, którzy układają alfabetycznie, a mają w kolekcji wydania zarówno polskie jak i zagraniczne - wg jakiego tytułu układacie? Polskiego? oryginalnego? Tego, który macie na pudełku?

Pewnie każdy uważa, że jego sposób jest najlepszy, ale osobiście nie mogę się dopatrzyć żadnych plusów układania alfabetycznego.


RE: Układ filmów na półce - Mefisto - 14-02-2017

Tego, który jest na pudełku - przecież wiem, co kupuję (a w większości przypadków to nawet nie pamiętam polskiego tłumaczenia tytułów) Big Grin


RE: Układ filmów na półce - Gieferg - 14-02-2017

Czyli jakbyś miał na półce np jednego Obcego i jednego Aliena to każdy wylądowałby na innej półce?


RE: Układ filmów na półce - Mefisto - 14-02-2017

A czytałeś poprzedniego posta? Serie mam oddzielnie. Poza tym nie lubię teoryzowania - "jakbym miał" Ale nie mam.


RE: Układ filmów na półce - truvneeck - 12-01-2018

To ja może podbiję (wątek dawno nie odwiedzany...).

Swego czasu zbierałem wyłącznie dvd-boxy, potem pojawiły się badziewne digi/media-booki w czasopismach i zaczął robić się mały rozgardiasz. Połączylismy swoje kolekcje z żoną, w wiadomym momencie i zapanował totalny chaos (sporo czasu na walizkach i nieodpakowanych pudłach). Potem przyszedł czas, żeby zainteresować się blu-rayem, no i ostatnio zachorowałem na steelbooki, więc obecnie porządku kompletnie nie mam. Ale - generalny plan jest taki, żeby przejsć z kolekcją (w miarę możliwosci) w całosci na BD w steelach.

Ad rem. Od samego początku najbardziej naturalnym porządkiem jaki uznawałem był ten chronologiczny - po dacie produkcji. Po pierwsze - (tak najogólniej) najłatwiej umiejscowić mi filmy "czasowo", niż np. po wytwórni, nazwisku reżysera etc. Oglądane po raz kolejny siłą rzeczy kojarzą mi się z konkretnym momentem (pierwszy seans, skojarzenia z jakims wydarzeniem/okresem z życia itd.). Po drugie - łatwiej zapamiętać wspólny mianownik dla kilku produkcji, np. rok 1994, niż kilkanascie/kilkadziesiąt nazwisk twórców, szeregować je wytwórniami, etc. Stąd- szybsze szukanie przy większej ilosci płyt.

Drugi etap - szeregowanie alfabetyczne w kategorii rok. Tu chyba nie ma co tłumaczyć - w obrębie kilku- czy maksymalnie kilkunastu produkcji z jednego roku (chyba nie zdarzyło mi się nigdy przekroczyć dychy), upraszcza proces szukania i zwiększa przejrzystosć takiej kolekcji.

Na koniec - kwestia serii (dla mnie nie ma reguły, że jak zbierać, to wszystkie ale to zawsze zależy...). Wszystkie sequele, prequele i spin-offy stawiam przy częsci pierwszej szeregując je chronologicznie wg. linii czasowej filmów, ew. kolejnosci powstawania (np. "Bondy" trudno byłoby inaczej).

Seriali nie zbieram (chociaż rozważam Grę o tron i Westworld, nie powiem...), filmów animowanych nie oddzielam od aktorskich, zresztą niewiele ich miałem/mam. Dlatego odpada kwestia osobnych półek.

Nie twierdzę, że to najlepszy sposób ale dla mnie najbardziej naturalny i przede wszystkim sprawdzony. No i zastrzegam, że celuję w ujednolicone wydania, więc problem stawiania obok siebie amarayów, steelów, digi-booków i innych kolekcjonerek zarówno dvd i blu zamierzam pokonać po najmniejszej linii. Ewentualnie zastosuję podział na półki blu-ray i dvd z zachowaniem w/w reguł.


RE: Układ filmów na półce - Gieferg - 06-03-2020

Mefisto w http://forum.filmozercy.com/watek-pearlzfan-kolekcja-bd-dvd?pid=65802#pid65802' napisał(a):  A jak film reprezentuje różne gatunki to co, głowa Ci eksploduje, bo nie wiesz gdzie go postawić?
Tym lepiej, mam wtedy więcej opcji, co daje różne możliwości ustawienia. Ląduje albo w jednym, albo w drugim gatunku, albo między nimi, jesli akurat sąsiadują na półce. Star Wars to dla mnie przede wszystkim fantasy, ale że w futurystycznym wdzianku to stoi na skraju fantasy, i obok Star Treka od którego zaczyna się SF. Krótkie Spięcie w zależności od miejsca na półkach stoi z komediami lub przy SF.

Mefisto napisał(a):Przestań narzucać innym swój porządek.
Nic nikomu nie narzucam, tylko omawiam plusy i minusy róznych sposobów, więc sorry, ale nie przestanę Smile

Mefisto napisał(a):Ja też układam alfabetycznie (pomijając odrębne pogrupowania), bo to jedynie słuszny i logiczny sposób,
Przestań narzucać innym swój porządek.

Dla mnie układ alfabetyczny wg tytułów z okładki (czyli w różnych językach) = nieczytelny burdel.

Jesli mam dajmy na to Alien Covenant, Obcego i Prometeusza, gdzie mam to postawić? Na jednym pudełku JUrassic World, na drugim Park Jurajski? Hobbit i Władca Pierścieni? First Blood i Rambo, X-men i Logan, Bondy (!), Man of Steel i Superman? Mam Szklaną Pułapkę 2 i Die Hard - i co teraz? Na S czy D? Jak będzie "logicznie" ? Box Winnetou i Karl May' Collection? Mroczny Rycerz i Batman Begins? Ben Hur będzie bardziej pasował obok Rzymu czy obok Batmana?


RE: Układ filmów na półce - Juby - 06-03-2020

Nie stawiam na półce ani gatunkami (za mało niektórych tytułów reprezentujących dany gatunek), ani alfabetycznie (tak to sobie mogą stać w sklepach Tongue), tylko jak mi się żywnie podoba. Niektóre stoją obok siebie, bo są z jednej kolekcji (np. białe Premium Collection od Galapagos), inne, bo są o podobnej tematyce (np. o superbohaterach komiksowych), bo są wyreżyserowane przez tego samego twórcę, jeszcze inne bo są wydane przez tego samego dystrybutora, a jeszcze inne, bo tak grzbiety okładek wyglądają atrakcyjniej. Jako, że sam sprzątam swoje regały i sam układam filmy, nie mam problemu z odnalezieniem danego filmu w mgnieniu oka.


RE: Układ filmów na półce - Gieferg - 06-03-2020

Cytat:(za mało niektórych tytułów reprezentujących dany gatunek)
Ja też. I te, które się nie łapią do żadnych większych grup lądują zazwyczaj razem w kategorii "Inne" (Walk The Line, Everest itp.), która służy uzupełnianiu miejsca na półkach, które zostało po ustawieniu reszty filmów gatunkami.


RE: Układ filmów na półce - Mefisto - 06-03-2020

(06-03-2020, 15:02)Gieferg napisał(a):  Tym lepiej, mam wtedy więcej opcji, co daje różne możliwości ustawienia. Ląduje albo w jednym, albo w drugim gatunku, albo między nimi, jesli akurat sąsiadują na półce. Star Wars to dla mnie przede wszystkim fantasy, ale że w futurystycznym wdzianku to stoi na skraju fantasy, i obok Star Treka od którego zaczyna się SF. Krótkie Spięcie w zależności od miejsca na półkach stoi z komediami lub przy SF.

I potem lataj-szukaj, bo może być i tu, i tu Tongue

Cytat:Nic nikomu nie narzucam, tylko omawiam plusy i minusy róznych sposobów, więc sorry, ale nie przestanę

W tym temacie i owszem, ale w poprzednim wręcz próbowałeś przekonać nowego użytkownika do zmiany systemu. Zresztą robisz to nagminnie.

Cytat:Jesli mam dajmy na to Alien Covenant, Obcego i Prometeusza, gdzie mam to postawić? Na jednym pudełku JUrassic World, na drugim Park Jurajski? Hobbit i Władca Pierścieni?  First Blood i Rambo, X-men i Logan, Bondy (!), Man of Steel i Superman?  Mam Szklaną Pułapkę 2 i Die Hard - i co teraz? Na S czy D?  Jak będzie "logicznie" ? Box Winnetou i Karl May' Collection?  Mroczny Rycerz i Batman Begins? Ben Hur będzie bardziej pasował obok Rzymu czy obok Batmana?

Przykład złośliwy, z tak zwanej dupy, bo wiadomo, że nie chodzi o filmy z tej samej serii, które stają w jednym miejscu obok siebie, na zasadzie ciągłości (jak mam akurat cykle i serie oddzielnie, seriale jeszcze w innym miejscu, a Bondy w jednym boxie Tongue), lecz o pojedyncze tytuły, które najłatwiej znaleźć po... tytułach właśnie. A jak masz tytuły z krajów egzotycznych, nierozpoznawalne na pierwszy rzut oka, to już inna sprawa - możesz np. drukować sobie własne okładki/grzbiety, jak co niektórzy. Albo możesz położyć na to lachę i wiedzieć co jest co.
A jak masz Covenant i Prometeusza na półce, toś frajer i tyle Tongue

Cytat:ani alfabetycznie (tak to sobie mogą stać w sklepach)

No w sklepach to raczej wszystko jest układane gatunkami/typami, a i tak panuje tam raczej chaos.