Filmozercy.com | Forum
Blu ray w Polsce - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział ogólny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-ogolny)
+--- Wątek: Blu ray w Polsce (/watek-blu-ray-w-polsce)



RE: Blu ray w Polsce - Daras - 15-04-2018

Moja wypowiedź będzie nieco kontrowersyjna...
Zaprzyjaźniony spec od ekonomii powiedział, iż możliwe jest „wymuszenie” określonych wartości wyrażonych w kwotach (wynagrodzenia, ceny itp.) poprzez masowe zachowanie ludzi. Ciekawe w jakim kierunku poszliby wydawcy widząc, że popyt na wydane przez nich krążki oscyluje wokół zera? Zamknięcie interesu, czy obniżka ceny?
Prywatnie bardzo często stosuję pewną „politykę” zakupową... Raczej nie rzucam się na nowości. Cierpliwie, niekiedy naprawdę długo, czekam na okazje. Zatem korzystam ze wszelkich możliwości aby upragniony film kupić taniej (oficjalna obniżka, rabaty / kupony, wyprzedaże itp.).
Potwierdzę wypowiedzi przedmówców: polskie ceny BD w relacji do zarobków są nierzadko masakryczne. Inną sprawą jest fakt, iż bywają one takie z wymienionych na forum powodów.


RE: Blu ray w Polsce - Mateusz - 15-04-2018

Obawiam się, że w przypadku jeszcze mniejszej sprzedaży dystrybutorzy wybraliby ogłoszenie upadku, a nie obniżkę cen. Pokazuje to wyraźnie kilka upadłych już kiedyś wydawnictw. Ewentualnie mielibyśmy do czynienia z wyprzedażą nakładu po zaniżonych cenach, ale nie po to, żeby ratować biznes, a żeby pozbyć się towaru. Niestety poziom sprzedaży w Polsce oscyluje na tak niskim poziomie, że ceny muszą być wysokie, żeby w ogóle opłacało się te filmy wydawać. Niestety, ale ostre zjechanie z ceny nie przełoży się nagle na analogiczny wzrost sprzedanych egzemplarzy. Nie, żebym jakoś negował taką postawę, ale czekanie na promocje też robi swoje. Big Grin Wtedy wydania schodzą już praktycznie po kosztach, a na premierę mało kto kupuje. Jeśli natomiast ktoś narzeka na brak jakiegoś tytułu na Blu-ray, to zawsze można pomyśleć o czymś w rodzaju crowdfundingu. To może łatwo pokazać, z jakim zainteresowaniem mamy w ogóle do czynienia.


RE: Blu ray w Polsce - Nfsfan83 - 15-04-2018

Pewnie taka sytuacja wynika dlatego, ponieważ polacy myślą i widzą tak jak JA Smile DVD im wystarcza. Choć osobiście i tu jest paradoks, bym się cieszył jakby BD były popularniejsza a dzięki temu DVD z klasykami mogłyby tanieć. Niestety w takim np empiku ciąglę trzymają cenę.


RE: Blu ray w Polsce - Wolfman - 15-04-2018

(15-04-2018, 15:51)Mateusz napisał(a):  To może łatwo pokazać, z jakim zainteresowaniem mamy w ogóle do czynienia.
Po 10 osób na dany film byś nazbierał. Przecież tu nawet nie chodzi o wydatki ludzi, ale chęci kolekcjonowania czegokolwiek. Słaby popyt jest na to i coraz mniejszy w Polsce. Nawet w przypadku gier, gdzie kolekcjonerek kiedyś było od groma i były spore nakłady, to obecnie jest wszystkiego dużo mniej. Nie dziwię się, gdybym zarabiał najmniejszą średnia krajową, to po co miałbym topić kasę w kolekcjonowanie i drenować tym portfel odmawiając sobie rzeczy najpotrzebniejszych. Nie ma wtedy potrzeby posiadania tv 4k, a wystarczy zwykły za 2koła i Netflix , gry z promocji "humble-buble" czyli pakiety kluczy steam po 20-30 zł. Nawet jeśli te filmy będą obecnie  po 25 zł to i tak szału w sprzedaży dużego nie będzie. Już jest za późno w Polsce na blu ray. Ten nośnik miał kosztować lata temu o 15-20 zł więcej niż dvd, tak by dvd poszło w zapomnienie.  Obecnie ludzie przywykli do wszelkiego rodzaju platform oferujących jakość hd i im to wystarcza. Pozostali co kolekcjonują zadowalają się chłamem dvd, który oferuje gorszą jakość ,aniżeli ci co oglądają filmy na Netflix Smile, co jest samo w sobie ironią.
Podpytałem wielu znajomych i wiele osób , które poznałem, co oglądają i co zbierają z filmów. Odpowiedź - "nic". Oglądają na necie w hd filmy, a dvd to przeżytek. Za cenę wykupionego pakietu do oglądania, mieliby kilka - kilkanaście filmów na rok blu ray, a oglądają setki.
Dopowiedz sobie sam, ile też czasu się poświęca na czekanie na promocje, węszenie na każdej stronce za przecenami. Czy oglądający tylko robi to? Nie, ogląda filmy w tym czasie i zalicza kolejne tytuły , gdy my w tym czasie przekopujemy czeluści internetowe. Sam w przyszłości też zamierzam wysiąść z tego pociągu donikąd,bo w końcu nazbieram tego parę tysięcy i po obejrzeniu każdego raz , będę miał czas to wszystko obejrzeć ponownie? Wolne żarty, nawet życia braknie ,dlatego rozumiem tych ludzi i ich podejście do kolekcjonerstwa filmów.


RE: Blu ray w Polsce - Mateusz - 15-04-2018

Wolfman dramatyzujesz. Serwisy streamingowe jeszcze długo nie będą w stanie zagwarantować jakości, jaką dają wydania Blu-ray i UHD. Nie wiem, po co przytaczasz tutaj argumenty tzw. januszy filmowych, którzy z nielegalnych kopii przerzucili się na Netfliksa. Ludzie zawsze będą chcieli kolekcjonować fizyczne rzeczy i żadne kopie cyfrowe tego nie zmienią. Jasne, zmniejszą ilość kolekcjonerów, ale nigdy do zera. Po drugie nie wszystkim wystarcza sam Netfliks. Aktualnie na rynku mamy kilka serwisów, a niedługo dojdzie serwis Disneya. Weź wykup sobie miesięczny dostęp do każdego z nich, bo tutaj chcesz obejrzeć jeden film, tam drugi, a jeszcze gdzie indziej jakiś serial. Wtedy robi się już większa sumka.


RE: Blu ray w Polsce - Wolfman - 15-04-2018

(15-04-2018, 18:00)Mateusz napisał(a):  Serwisy streamingowe jeszcze długo nie będą w stanie zagwarantować jakości, jaką dają wydania Blu-ray i UHD.
O kim tutaj piszesz? Bo ja o masach, które mogłyby się przyczynić do zakupów filmów w Polsce, a tego nie zrobią. To tysiące januszy napędza biznes, a nie garstka maniaków.
(15-04-2018, 18:00)Mateusz napisał(a):  Ludzie zawsze będą chcieli kolekcjonować fizyczne rzeczy i żadne kopie cyfrowe tego nie zmienią. Jasne, zmniejszą ilość kolekcjonerów, ale nigdy do zera.
Nic takiego nie pisałem, że to będzie zero, ale popularność maleje i spadła sprzedaż, o czym świadczy coraz mniejsza ilość blu na półkach sklepowych w Polsce.
(15-04-2018, 18:00)Mateusz napisał(a):  Weź wykup sobie miesięczny dostęp do każdego z nich, bo tutaj chcesz obejrzeć jeden film, tam drugi, a jeszcze gdzie indziej jakiś serial.
Która sumka będzie większa i za którą sumkę więcej w miesiącu obejrzysz. Ilość kupionych kopii czy obejrzanych na serwisie?


RE: Blu ray w Polsce - Daras - 15-04-2018

Aby w krótszym czasie ustosunkować się do wypowiedzi (wolna niedziela) zastosuję uproszczony sposób cytowania.

Wolfman napisał:
Po 10 osób na dany film byś nazbierał. Przecież tu nawet nie chodzi o wydatki ludzi, ale chęci kolekcjonowania czegokolwiek. (…)

Wspaniały post. Przeczytałem go dwa razy, a takie rzeczy z braku czasu czynię na forum dość rzadko.
Podjąłeś kilka bardzo ciekawych kwestii. Moje zdanie było i jest takie: Ludzie to bardziej lub mniej gadżeciaże. Z natury jesteśmy uwikłani w materię i pomijając jakieś kwestie np. buddyjskie, nie jest nam łatwo się od niej uwolnić. W odnośnej sprawie napisał cokolwiek choćby Spinoza. Z moich obserwacji wynika, że cały czas lubimy MIEĆ. Dyplomy, legitymacje klubowe, figurki, rzeźby, obrazy itd. - to jakoś nas nakręca. Przykładowo (dość osobiste wyznanie), ze dwa razy „nagrodzono” mnie „laurkami” za efektywną pracę z osobami niepełnosprawnymi. Te „papierki” cieszyły mnie oraz cieszą niezmiernie. Podobnie mam z filmami. Gdy pozyskam np. za granicą jakiś unikat, to odczuwam intensywną satysfakcję. Sorry za uproszczone porównanie. Tak po prostu funkcjonujemy (pomijając przypadki złego samopoczucia lub depresji)!

Wolfamn napisał:
Sam w przyszłości też zamierzam wysiąść z tego pociągu donikąd,bo w końcu nazbieram tego parę tysięcy i po obejrzeniu każdego raz , będę miał czas to wszystko obejrzeć ponownie?

OK, o czymś podobnym co kolega pisałem w innym miejscu. Jednak mam pewną uwagę: My realizujemy określone hobby! Bez niego życie staje się jałowe. Praca – dom – praca – dom… Zauważ jak dużo informacji każdy z filmożerców wnosi do naszego forum. Kolekcjonowanie krążków stanowi tu tylko pewien substrat. Wokół dzieje się sporo więcej. Kolejne słowa zabrzmią trywialnie, ale przy niedzieli jednak je napiszę: Nasza pasja związana jest z bodajże największą dziedziną sztuki w historii ludzkości! Film w określonym kontekście stanowi kontynuację theatrum.

A muzea? Wink Oczywiście nasze spaniałe wydania raczej się tam nie znajdą, ale zauważ - ludzie od zarania dziejów cechuje ciągota do posiadania / oglądania eksponatów. Ja po prostu nie za bardzo wierzę w wyzwolenie z materii…

Choć przyszłość zapewne należy do internetowych strumieni danych, to nadal kupuję nośniki fizyczne. Także nie przekonały mnie ebooki. Niezmiennie „potrzebuję” trzymać książkę, czuć jej zapach, i zaraz tego doświadczę...  Cool

Życzę wszystkim miłej niedzieli. Ptaki jeszcze śpiewają...


RE: Blu ray w Polsce - Mateusz - 15-04-2018

(15-04-2018, 18:13)wolfman napisał(a):  O kim tutaj piszesz? Bo ja o masach, które mogłyby się przyczynić do zakupów filmów w Polsce, a tego nie zrobią. To tysiące januszy napędza biznes, a nie garstka maniaków.

Ale o jakich masach Ty piszesz? Netfliks w Polsce dostępny jest od końcówki 2016 roku, gdzie wcześniej były te masy? Rynek Blu-ray w Polsce zawsze napędzała garstka maniaków i jej część zostanie przy fizycznych nośnikach, a dlaczego to Daras Ci wyłożył.

(15-04-2018, 18:13)wolfman napisał(a):  Która sumka będzie większa i za którą sumkę więcej w miesiącu obejrzysz. Ilość kupionych kopii czy obejrzanych na serwisie?

Jasne, że więcej obejrzę wykupując Netfliksa, ale tutaj nie chodzi wyłącznie o obejrzenie filmu, a o jego posiadanie. Patrz wyżej. Dorzucę tylko kwestię JAKOŚCI. Weź sobie odpal jakiś film 4K na Netfliksie i daj znać, jaki ma bitrate. Wink


RE: Blu ray w Polsce - ifeelveryblah - 15-04-2018

(15-04-2018, 12:21)Mateusz napisał(a):  Dystrybutor dba wyłącznie o swoje zyski. Polski rynek Blu-ray jest tak mały, że nie opłaca się wydawać wszystkich filmów na obydwu nośnikach, gdyby się opłacało, to by wydawali. Wystarczy sobie zadać pytanie, ile osób ma w Polsce odtwarzacz Blu-ray? Jak już na forum wiele razy było wspominane, brakuje u nas po prostu edukowania społeczeństwa względem formatu Blu-ray.

Myślę, że dużo osób ma, wszak konsole są w naszym kraju całkiem popularne.


RE: Blu ray w Polsce - Wolfman - 15-04-2018

(15-04-2018, 19:47)Mateusz napisał(a):  Ale o jakich masach Ty piszesz? Netfliks w Polsce dostępny jest od końcówki 2016 roku, gdzie wcześniej były te masy? Rynek Blu-ray w Polsce zawsze napędzała garstka maniaków i jej część zostanie przy fizycznych nośnikach, a dlaczego to Daras Ci wyłożył.
O tych masach, których brakło by nośnik i jego popularność się rozwinęła w Polsce. Daras mi niczego nie wyłożył czego czego bym sam od lat nie wiedział. Ja natomiast Tobie wyłożę, garstka = za mało. Masy=duża sprzedaż, lepsze ceny i większa dostępność. Masy lub janusze jak to określiłeś oglądały z różnych portali, a od kiedy mamy Netfliksa, to o niczym innym nie słyszę od "mas" z którymi mam styczność w pracy i po za nią.
(15-04-2018, 19:47)Mateusz napisał(a):  Weź sobie odpal jakiś film 4K na Netfliksie i daj znać, jaki ma bitrate.
Ja to wiem, Ty to wiesz, masy mają to gdzieś Smile i oglądają.

(15-04-2018, 19:19)Daras napisał(a):  My realizujemy określone hobby! Bez niego życie staje się jałowe.
Zgadza się, ale ze względu na krótki okres przydatności na świecie czyt. krótkie życie. Nasze życie powinno być dynamiczne, więc i hobby może nam się zmienić Smile