Filmozercy.com | Forum
Telewizory LG OLED seria 8 - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Telewizory LG OLED seria 8 (/watek-telewizory-lg-oled-seria-8)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19


RE: Telewizory LG OLED seria 8 - HAL 9000 - 07-01-2023

Jestem w szoku po tym co napisałeś, bo "Wściekłe psy" to powinien być "łatwy" film dla TV, a skoro w takim filmie ASBL się załącza, to nie chcę wiedzieć co się dzieje w tych "trudnych" i o ile misfit jest świadomy tego co się dzieje i reaguje, to większość użytkowników LG nie ma zielonego pojęcia i ogląda jak leci.

Tak na marginesie, gdyby ktoś oglądał scenę o której wspominał misfit (scena od ok. 30 minuty), to zwróćcie uwagę jak dopasowano rekwizyty pod kolor ściany - zielone skrzynki, krzesło itd. jarają mnie takie rzeczy w filmach  Tongue


RE: Telewizory LG OLED seria 8 - misfit - 07-01-2023

Wściekłe psy to jest trudny przypadek, zdarzający się tak powiedzmy raz na kilka lat - chodzi o to, że ASBL w LG czy Samsungu uaktywnia się po kilku minutach gdy APL w niewielkim stopniu się zmienia, a tutaj masz ponad 80% akcji w tym samym pomieszczeniu, do tego z długimi ujęciami i nie pomaga też to, że jasność szczytowa niemal cały czas jest na tym samym poziomie 150-250 nitów. I głupi alogrytm w TV traktuje to jako statyczny obraz i przyciemnia obraz, pomimo tego, że nic tam statycznego nie ma.

Jest teraz CES, będą inne spotkania i ja tak to widzę, że Vincenty, Kopery, itd. powinni przy każdej okazji przypominać LG o tym problemie i dopytywać się kiedy to zostanie poprawione. Ja w każdym razie bym tak robił gdybym miał takie możliwości jak oni. Na ten moment jest to zdecydowanie najbardziej wkurwiający mankament w telewizorach OLED tej marki. Nawet w testach telewizorów prawie nikt o tym nie wspomina.
Tymczasem wkrótce przed sobą mam do obejrzenia Ród smoka Big Grin

EDIT:
Pobawiłem się z tą sceną ze Wściekłych psów ponownie i wychodzi mi, że ASBL różnie zachowuje się na C2 w zależności od tego czy puszczam film w HDR10 czy DV i nawet od trybu obrazu (DV Cinema vs Cinema Home).

Scena puszczona od piątego rozdziału (28 minuta):
- W DV Cinema od 31 minuty widzę, że obraz zrobił się ciemniejszy, a od. ok 35 minuty efekt już jest taki jakby z dnia zrobiła się noc. ASBL odpuszcza dopiero w 37 minucie, krótko po tym jak ekipa wyszła na zewnątrz.
W DV Cinema Home widzę, że pomiędzy 28, a 37 minutą ASBL kilka razy odpuszcza - pierwszy raz w 31 minucie (obraz robi się ciut jaśniejszy) i ogólnie brak efektu aby obraz zrobił się absurdalnie ciemny. Nawet jak wybiorę Cinema Home i zmienię Peak Brightness z High na Medium czy Low, czyli z średnią jasnością kadru mniej więcej odpowiadającą DV Cinema z Peak Brightness na High, to też nie ma efektu aby z dnia zrobiła się noc.
W HDR10 Filmmaker sprawa ma się podobnie jak z DV Cinema Home.

Czyli wychodzi, że DV Cinema na C2 zdecydowanie najgorzej radzi sobie w tego typu filmach narażonych na działanie ASBL. Ciekawe, nie zauważyłem takich różnic na C7, ale to jeszcze sprawdzę kiedy indziej na innych filmach.


RE: Telewizory LG OLED seria 8 - Gieferg - 07-01-2023

Opisywane wyżej problemy to jakaś specjalność LG czy spotyka się to też gdzie indziej?
Bo jak słyszę o czymś takim to z miejsca skreślam telewizory tej marki z listy opcji do ewentualnego zakupu.


RE: Telewizory LG OLED seria 8 - prodarek - 07-01-2023

https://forum.filmozercy.com/watek-przemyslenia-na-temat-hdr?pid=95146#pid95146


RE: Telewizory LG OLED seria 8 - misfit - 07-01-2023

Każdy telewizor OLED, niezależnie od producenta, ma mechanizmy mające zapobiegać wypalaniu się matrycy i w pewnych scenariuszach potrafią stopniowo przyciemniać obraz lub jego elementy gdy np. wykryją, że jest on statyczny. Ale nie ma żadnego powodu aby one się uaktywniały w "zwykłych" filmach czy serialach, tym bardziej z płyty.
W moim LG z 2017 roku zjawisko było rzadko odczuwane, jeśli już to podczas długotrwałych ciemnych scen np. w Łowcy jeleni, Bez przebaczenia, nowej Diunie i jeszcze kilkunastu innych filmach. W zeszłorocznym LG C2 raczej jest pod tym względem gorzej, przynajmniej jeśli chodzi o tryb DV Cinema.
Powyższe dotyczy obrazu HDR - w SDR nigdy nie odczułem tego typu rzeczy w filmach.

Jest na to rada - trzeba wbić do menu serwisowego i wyłączyć opcję TPC i wtedy jest spokój z przyciemnianiem obrazu. Ale wiąże się to z ryzykiem utraty gwarancji jeśli TV jeszcze ją posiada...

Jak ma się sprawa u innych producentów z zupełnie bezsensownym przyciemnianiem obrazu w niektórych filmach? Z tego co słyszałem to w Samsungu jest podobnie, a najnowszy Sony czy Panasy są tego pozbawione. Ale czy wszystkie to nie mam pojęcia - tak jak pisałem mało kto w ogóle przywiązuje uwagę do tego zjawiska, a jeśli już to dopiero od niedawna jak np. Vincentowy hdtvtest.

Łap:




Przy okazji ktoś mi powie co to jest za serial sądowy w tych pierwszych sekundach powyższego video?


RE: Telewizory LG OLED seria 8 - Mierzwiak - 07-01-2023

To nie serial sądowy tylko film Pieces of a Woman.


RE: Telewizory LG OLED seria 8 - misfit - 25-01-2023

Daję znać o bugu, który występuje w C2 i być może też G2/CS - sprawdźcie jeśli macie TV z tej serii.

Chodzi konkretnie o efekt "brudnego" ekranu, który pojawia się u mnie na treściach DV (parę razy też widziałem w HDR10, ale już nie pamiętam czy nie oglądałem ich w OPPO po konwersji do DV). Poniżej jeden z kadrów z "No Time to Die" z widocznym bugiem (góra) i bez niego (dół):

[Obrazek: YhA0dfZl.jpg]

[Obrazek: nxEtIBUl.jpg]

Tak jak widać jest on zauważalny głównie na jasnych jednolitych obszarach, szczególnie jeśli mamy ustawioną opcję "Adjust Logo Brightness" na High.
Przy opcji ALB na Low lub High w trakcie seansu można zmienić tryb obrazu z Cinema/Cinema Home na Vivid i z powrotem na Cinema i powyższy bug przestanie być aktywny - aż do ponownego włączenia telewizora.

Inny scenariusz:
- włączam telewizor, odpalam treść w HDR10, a następnie DV - buga nie ma.
- włączam telewizor, odpalam treść DV - bug jest widoczny.
- włączam telewizor, odpalam treść SDR, a następnie DV - bug jest widoczny.

I tak za każdym razem przy ponownym wyłączaniu i włączaniu telewizora.

Jedyna znana mi metoda całkowitego pozbycia się występowania tego buga to wyłączenie na stałe opcji "Adjust Logo Brightness".

Powyższe dotyczy u mnie zarówno przy oglądaniu treści przez HDMI oraz przez aplikację w telewizorze.


RE: Telewizory LG OLED seria 8 - afflux - 26-01-2023

(25-01-2023, 15:14)misfit napisał(a):  Daję znać o bugu, który występuje w C2 i być może też G2/CS - sprawdźcie jeśli macie TV z tej serii.
Czy we wcześniejszych modelach ten bug występuje? Czy dopiero pojawił się w serii C2?


RE: Telewizory LG OLED seria 8 - misfit - 26-01-2023

Nie mam pojęcia - wiem, że na pewno bug występuje w C2 i CS. Podejrzewam więc, że w G2 może być to samo skoro jest tam ten sam procek α9 Gen5.

Najprościej ustawić sobie Adjust Logo Brightness na High, zrestartować telewizor i następnie włączyć jakiś film w DV z jasnym ujęciem - może być np. Diuna od 02:48 i od razu na niebie będzie widać, że coś jest nie tak z obrazem jeśli TV ma tego buga.
Na ALB = Low bug też występuje, ale dużo rzadziej rzuca się w oczy, więc można go kompletnie przegapić jak ktoś nie ma wprawnego oka.

EDIT:
Pobawiłem się jeszcze innymi opcjami w TV i doszły mi nowe wnioski, którymi się dzielę poniżej.
Jeśli używamy upłynniacza TruMotion (lub mamy wyłączony Real Cinema) to bug obrazowy się u mnie nie pojawia.
Jeśli mamy ALB wyłączony to bug obrazowy się nie pojawi niezależnie od innych ustawień.
Jeśli mamy włączony Real Cinema wraz z opcją ALB na Low lub High to bug obrazowy jest obecny, ale wystarczy wyłączyć i ponownie włączyć Real Cinema i buga już nie ma - aż do ponownego restartu telewizora.

Dziwi mnie tylko dlaczego to ustrojstwo pojawia się tylko na treściach DV, a nie HDR10 czy SDR.


RE: Telewizory LG OLED seria 8 - Mr.Hankey - 26-01-2023

(26-01-2023, 13:38)misfit napisał(a):  Jeśli używamy upłynniacza TruMotion

A da radę go w ogóle używać, czy już przy ustawieniu na 1 lub 2 sypie artefaktami jak seria 8?