Filmozercy.com | Forum
Sklepy internetowe - wysyłka, opłaty itd. - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Zakupy (https://forum.filmozercy.com/dzial-zakupy)
+--- Wątek: Sklepy internetowe - wysyłka, opłaty itd. (/watek-sklepy-internetowe-wysylka-oplaty-itd)



Sklepy internetowe - wysyłka, opłaty itd. - Glaeken - 11-07-2021

PP nie ma prawa otwierac paczek:

12. Czy Pracownicy Poczty dokonują kontroli zawartości przesyłek?
Prawo kontroli zawartości przesyłek przysługuje jedynie funkcjonariuszom celnym. Pracownicy Poczty dokonują jedynie zgłoszenia celnego przesyłki na podstawie deklaracji celnej dostarczonej przez nadawcę. W przypadkach, w których wielkość, waga lub inne cechy przesyłki budzą wątpliwość co do prawdziwości informacji zawartych w wypełnionej przez nadawcę deklaracji celnej, przesyłka może zostać przekazana do kontroli przeprowadzanej przez celnika w obecności pracownika Poczty.
Niezależnie od tego, funkcjonariusze celni mogą wytypować przesyłkę do kontroli z własnej inicjatywy.


RE: Sklepy internetowe - wysyłka, opłaty itd. - misfit - 11-07-2021

(10-07-2021, 19:08)Glaeken napisał(a):  Co do różnicy którą podajesz to ja poproszę o jakieś linki do przepisów/ustaw żebym mógł sobie poczytać.

Linki do czego ? Ile VAT wynosi w UK i Polsce ? :E

(10-07-2021, 19:08)Glaeken napisał(a):  Z tego co czytałem to z Guernsey (nie jest częścią UK ani UE i są traktowani jako wyjątek wg. przepisów UE sprzed 1 lipca 2021)
wysyłają głownie steelbooki a slipcase z Hiszpanii. Co do reszty produktów to się nie wypowiem bo nic innego nigdy od nich nie zamawiałem.

Tak, tak, pamiętam Twoje teorie o magicznych żółtych naklejkach, które miały zwalniać z opłat celnych przesyłki z zavvi - jak to się skończyło wszyscy możemy teraz odczuć na własnej skórze.
Przede wszystkim z Guernsey idą zwykłe wydania amaray - po brexicie miałem od nich jakieś 50 takich przesyłek i wszystko przychodziło z Guernsey, pomimo tego, że na swojej stronie piszą, że większość powinna iść z magazynów w UE.

(10-07-2021, 19:08)Glaeken napisał(a):  Niezły mi "sklepik":
https://en.wikipedia.org/wiki/Zavvi_(retailer)
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Hut_Group
https://craft.co/zavvi/metrics

Wyrażenie scam sklepik zostało przeze mnie celowo użyte w pogardliwym tonie w stosunku do tych oszustów i złodziei.


RE: Sklepy internetowe - wysyłka, opłaty itd. - Glaeken - 11-07-2021

(11-07-2021, 06:59)misfit napisał(a):  Linki do czego ? Ile VAT wynosi w UK i Polsce ? :E
Skoro zakładasz ze ktos ci coś powinien odliczac, zwracać wiec chyba na podstawie jakichś przepisów a nie własnego widzimisię?

(11-07-2021, 06:59)misfit napisał(a):  Tak, tak, pamiętam Twoje teorie o magicznych żółtych naklejkach [...]
Podałem ci konkretnie linki do istniejących przepisów do których najpewniej stosuje się zavvi... nawet wymiary naklejki i jej kolor są tam wyraźnie określone. Po prostu je zignorowales i tyle.

(11-07-2021, 06:59)misfit napisał(a):  [...] pomimo tego, że na swojej stronie piszą, że większość powinna iść z magazynów w UE.
Filmy w różnych wydaniach to zaledwie ułamek tego co sprzedaje i rozsyła zavvi. Nie wiem dlaczego zakładasz, że akurat te produkty są jedyne i w dodatku najbardziej popularne.

(11-07-2021, 06:59)misfit napisał(a):  Wyrażenie scam sklepik zostało przeze mnie celowo użyte w pogardliwym tonie w stosunku do tych oszustów i złodziei.
Wiem. Wyraźnie masz jakiś żal do nich ale o co to nie rozumiem bo widzę emocje ale nie widzę dowodów Wink


RE: Sklepy internetowe - wysyłka, opłaty itd. - misfit - 11-07-2021

(11-07-2021, 07:26)Glaeken napisał(a):  Skoro zakładasz ze ktos ci coś powinien odliczac, zwracać wiec chyba na podstawie jakichś przepisów a nie własnego widzimisię?

Sprecyzuj o co dokładnie Ci chodzi. Ponownie zacytuję ten fragment:

(10-07-2021, 19:08)Glaeken napisał(a):  
(10-07-2021, 06:29)misfit napisał(a):  Wałkowaliśmy to już wielokrotnie - gdyby zavvi należało do systemu IOSS to przy checkoucie widziałbyś ceny sklepowe powiększone o 3% (różnica między UK i PL VAT). Tak nie jest.
To, że zaavi nie korzysta z IOSSa to raczej pewne. Ale czy zaczną?
Co do różnicy którą podajesz to ja poproszę o jakieś linki do przepisów/ustaw żebym mógł sobie poczytać.

Naprawdę chcesz abym tłumaczył dlaczego 23 jest większe od 20 ?

(11-07-2021, 06:59)misfit napisał(a):  Tak, tak, pamiętam Twoje teorie o magicznych żółtych naklejkach [...]
(11-07-2021, 07:26)Glaeken napisał(a):  Podałem ci konkretnie linki do istniejących przepisów do których najpewniej stosuje się zavvi... nawet wymiary naklejki i jej kolor są tam wyraźnie określone. Po prostu je zignorowales i tyle.

Jeśli nadal wierzysz, że ta żółta naklejka przed czymkolwiek Cię chroni jeśli chodzi o przesyłki z Guernsey, nawet po tych wszystkich relacjach od innych osób w tym wątku, to spoko - żyj sobie nadal w swoim świecie fantazji xD.

(11-07-2021, 06:59)misfit napisał(a):  Wyrażenie scam sklepik zostało przeze mnie celowo użyte w pogardliwym tonie w stosunku do tych oszustów i złodziei.
(11-07-2021, 07:26)Glaeken napisał(a):  Wiem. Wyraźnie masz jakiś żal do nich ale o co to nie rozumiem bo widzę emocje ale nie widzę dowodów Wink

Dowody masz w postaci tego co piszą na swojej stronie, np.

Cytat:For customers located in the EU, most of our products will ship from our distribution centre within the EU and therefore ordering with us will continue as normal.

[...]

For any products shipping from the UK to addresses in the EU, tax and duties will be settled on your behalf with our courier, so there is no cost to you.

Oraz odpowiedzi z obsługi klienta przed złożeniem zamówienia i już po, np.

Przed złożeniem zamówienia (wiadomość z 21.06):

Cytat:Thank you for your email regarding customs costs.

All products shipped from the UK to addresses in the EU will be charged taxes and duties on your behalf with our courier service so you will not incur any costs.

Should you still incur costs, we will be happy to reimburse you if you send us a picture of the invoice.

Po złożeniu zamówienia i obciążenia przesyłki opłatami celnymi mimo zapewnień zavvi, że tak nie będzie:

Cytat:I am sorry but we do not reimburse customs charges

Pewnie zaraz wyskoczysz, że przecież Guernsey to nie UK, ale to dla mnie jest nic innego jak scammerskie zagrywki.

Co do słowa "złodziej" to sami przyznawali, że ten 20% UK VAT, którym niesłusznie obciążają kupujących spoza UK nigdzie nie idzie tylko zostaje na ich kontach. Jak znajdę dokładny cytacik od nich to go tutaj wrzucę.

EDIT: Cytatu niestety już nie mogę znaleźć, ale pamiętam dokładnie, że ich tłumaczenie było takie, że nieodliczanie UK VAT traktują jako dodatkową opłatę na poczet reklamacji, zaginięć przesyłek, itd.


RE: Sklepy internetowe - wysyłka, opłaty itd. - Glaeken - 11-07-2021

(11-07-2021, 09:25)misfit napisał(a):  Naprawdę chcesz abym tłumaczył dlaczego 23 jest większe od 20 ?
Czyli nadal czysta matematyka nie poparta żadnymi przepisami, ustawami etc. Z pewnością te wyliczenia przekonają zavvi do zmiany swojego stanowiska Wink

(11-07-2021, 06:59)misfit napisał(a):  Jeśli nadal wierzysz, że ta żółta naklejka przed czymkolwiek Cię chroni jeśli chodzi o przesyłki z Guernsey, nawet po tych wszystkich relacjach od innych osób w tym wątku, to spoko - żyj sobie nadal w swoim świecie fantazji xD.
Czyli nadal nie przeczytałeś.
Nie wiem jak będzie teraz czyli po 1 lipca 2021 ale od kilku lat zamawiam z zavvi filmy i nigdy nie byłem obciążony żadnymi dodatkowymi opłatami. Więc nie dość, że w to wierzyłem ale wręcz tego doświadczałem Wink
Jak będzie teraz - jeszcze nie wiem. Z pewnością zawalczę z zavvi o zwrot dodatkowych kosztów o ile jakieś się pojawią.

Przypuszam, że problemy z opłatami które mieli forumowicze mogły wynikać z nieznajomosci naszych pocztowców przepisów (sprzed 1 lipca 2021) i naliczali jakieś sumy z d....y.

Co do reszty Twojego postu odniosę się nieco później.


RE: Sklepy internetowe - wysyłka, opłaty itd. - misfit - 11-07-2021

(11-07-2021, 11:13)Glaeken napisał(a):  Nie wiem jak będzie teraz czyli po 1 lipca 2021 ale od kilku lat zamawiam z zavvi filmy i nigdy nie byłem obciążony żadnymi dodatkowymi opłatami. Więc nie dość, że w to wierzyłem ale wręcz tego doświadczałem

Nie byłeś obciążony dodatkowymi opłatami bo nasi celnicy mieli totalną wyjebkę na nierejestrowane przesyłki. I to nie tylko z Guernsey, ale z praktycznie całego świata. W innych krajach, np. w Skandynawii, takiej wyjebki nie mieli i ludziska od lat musieli opłacać vacik od prawie wszystkiego z zavvi, jbhifi, itd.
Ale dobre czasy się skończyły i im prędzej przyjmiesz to do wiadomości tym lepiej dla ciebie.

(11-07-2021, 11:13)Glaeken napisał(a):  Przypuszam, że problemy z opłatami które mieli forumowicze mogły wynikać z nieznajomosci naszych pocztowców przepisów i naliczali jakieś sumy z d....y.

Wciąż kompletne niezrozumienie sprawy - nie mam już sił na ciągłe tłumaczenie tak prostych rzeczy więc EOT z mojej strony.


RE: Sklepy internetowe - wysyłka, opłaty itd. - Mierzwiak - 11-07-2021

@Glaeken

W UK obowiązuje 20% stawka VAT:
https://www.gov.uk/vat-rates

W Polsce obowiązuje 23% stawka VAT:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-stawki-podatku-vat-w-latach-2014-2015-i-2016

Po 1 lipca prawidłowo rozliczony zakup wygląda tak, jak na amazonie UK. Przykład na postawie Gattaci na UHD:

- Cena na stronie zawierająca brytyjski VAT: £19,99
- Cena w koszyku:
£16,66 (cena bez VATu)
£2,11 (przesyłka bez VATu)
£16,66 + £2,11 = £18,77
£4,31 (23% VATu z £18,77; 23% ponieważ zamawiasz do Polski)
Cena końcowa: £23,08

Do 1 lipca zakupy na zavvi były OK, ponieważ sklep naliczał nam - nawet jeśli niesłusznie - 20% brytyjskiego VATu i finalnie płaciliśmy tyle, ile było w koszyku, czyli de facto, w teorii, nawet mniej niż powinniśmy bo bez tych dodatkowych 3% jaki powinni nam doliczyć jako mieszkańcom Polski.

Po 1 lipca, gdy zaczęły obowiązywać nowe przepisy o podatku od zakupów spoza UE, na zavvi nie tylko płacisz więc 20% ich VATu, co nie ma sensu skoro nie jesteś mieszkańcem UK, ale dodatkowo 23% już tu w kraju, co razem daje kuriozalne 43% podatku.

Z jakiego powodu udajesz że tych przepisów nie rozumiesz, dlaczego nie umiesz sobie wygooglać stawki VAT w UK - nie wnikam, ale szybko zmienisz gadkę przy następnej przesyłce z zavvi.

(11-07-2021, 11:13)Glaeken napisał(a):  Jak będzie teraz - jeszcze nie wiem.
Wiedziałbyś gdybyś przeczytał ostatnie posty w tym temacie.

Cytat:Z pewnością zawalczę z zavvi o zwrot dodatkowych kosztów o ile jakieś się pojawią.
Nie musisz, to ich odpowiedź:
[Obrazek: giphy.gif]


RE: Sklepy internetowe - wysyłka, opłaty itd. - Glaeken - 11-07-2021

O dzięki wielkie za klarowną odpowiedź.

(11-07-2021, 12:17)Mierzwiak napisał(a):  Z jakiego powodu udajesz że tych przepisów nie rozumiesz, dlaczego nie umiesz sobie wygooglać stawki VAT w UK - nie wnikam, ale szybko zmienisz gadkę przy następnej przesyłce z zavvi.
Szczerze mówiąc nie wiedziałem jaki jest VAT w UK. Zwyczajnie nigdy mnie to nie obchodziło i nawet nie wpadłem na to aby to wygooglać.

Posty czytałem bo dzięki nim zainteresowałem się ustawą... dotychczas nawet nie wiedziałem o jej istnieniu. Jestem typem który woli sprawdzić, doświadczyc wszystko na własnej skórze aby się przekonać o tym, że wszelkie możliwości zostały wyczerpane.

Z fakiem zapewne masz 100% rację... ale spróbować nie zaszkodzi Wink


RE: Sklepy internetowe - wysyłka, opłaty itd. - Mierzwiak - 11-07-2021

Szkoda tylko że za te doświadczenia na własnej skórze trzeba dosłownie zapłacić Smile


Sklepy internetowe - wysyłka, opłaty itd. - Glaeken - 11-07-2021

Nie mam wyboru. Jeden film już do mnie jedzie.
Hm... spróbuję opisać całą sytuację z zavvi na forum prawniczym. Ciekaw jestem co doradzą.