Filmozercy.com | Forum
Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD (/watek-zakup-pierwszego-odtwarzacza-blu-ray-uhd)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - djgromo - 18-10-2019

(17-10-2019, 13:28)Daras napisał(a):  Djgromo, kiedyś wkleiłeś na forum zrzuty menu swojego Sony. Dzięki. Może mógłbyś podpiąć swój odtwarzacz do jakiegoś wyświetlacza FHD? Ciekawiłby mnie uwagi na temat konwersji HDR do SDR. Owszem, ważne są testy zawodowców, ale lubię też czytywać opinie filmożerców hobbystów. No, chyba, że jesteś profesjonalistą. Wówczas sorry. Smile

EDIT:
Może wystarczy podłączyć odtwarzacz do ekranu kompa? Sam nie wiem. Przypomnę, że to właśnie Ty rekomendowałeś mi zakup. Patrząc na sprawy długofalowo – widzę w tym sens.

Nie mam TV Full HD. Nie korzystam z konwersji HDR-SDR. Nie jestem profesjonalistą, chociaż na forum kojarzę kilka osób co siedzą zawodowo w temacie Smile Nie bardzo rozumiem o jakie uwagi pytasz. Dla mnie konwersja HDR do SDR jest czymś oczywistym. Powinno następować zejście do mniejszej przestrzeni barwnej i mapowanie jasności obrazu do 100 nitów. Chyba Misfit pisał, że u niego jest więcej kolorów tylko tak jak już pisałem wcześniej to nie jest konwersja HDR-SDR i nie powinien tak tego nazywać.

(23-08-2019, 22:00)misfit napisał(a):  Jeśli chodzi o konwersję do SDR w Sony to mamy:
1. Ucinanie detali w ciemnych partiach obrazu.
2. Nadmiernie nasycone kolorki.
3. Brak możliwości puszczenia na wyjściu szerokiej palety barw, wszystko z UHD jest konwertowane do BT.709 (w Twoim przypadku nie ma to znaczenia, ale może się to zmienić jeśli kiedyś zdecydujesz się na zakup projektora UHD).
4. 5 stopniowa regulacja konwersji HDR do SDR (w Panasach zdaje się jest 25 stopniowa).
5. Nie pamiętam już jak ma się sprawa z posteryzacją w tym odtwarzaczu.
6. Brak HDR Optimizera (absolutny must have w przypadku projektorowiczów, którzy nie chcą się bawić w madVR).



RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - misfit - 18-10-2019

(18-10-2019, 12:24)djgromo napisał(a):  Powinno następować zejście do mniejszej przestrzeni barwnej i mapowanie jasności obrazu do 100 nitów. Chyba Misfit pisał, że u niego jest więcej kolorów tylko tak jak już pisałem wcześniej to nie jest konwersja HDR-SDR i nie powinien tak tego nazywać.

Raczej coś Ci się pomyliło - chodzi o to, że po konwersji HDR do SDR w Sony i u prawie całej reszty odtwarzaczy następuje konwersja do Rec. 709 - to jest fakt.
Jedyne znane mi odtwarzacze, które przy konwersji do SDR umożliwiają pozostawienie palety Rec. 2020 są Panasy. OPPO 203 nie zaliczam do tego grona bo pomimo tego, że ma taką opcję to działa ona niewłaściwie.

Co do tego do jakiej jasności nastąpi mapowanie przy konwersji do SDR to zależy to od możliwości i ustawień odtwarzacza - Panasy mają 25 stopni gdzie 0 = 350 nitów, a +12 to 100 nitów więc jest szeroki wybór optymalnego doboru konwersji w zależności od jasności wyświetlacza czy oglądanego filmu. Kris Deering (gość jest obcykany w te klocki) zaleca wartość w przedziale 4-6x jasności projektora.


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - Mierzwiak - 18-10-2019

Daras, strasznie komplikujesz sobie życie. (O tym jaką forumową telenowelą jest ten Wielki Wybór Odtwarzacza nie wspominając Smile ) Nie mając ani wyświetlacza/projektora 4K, ani tym bardziej szerokiej palety barw i HDR, kupno odtwarzacza UHD tylko po to by doświadczyć... w sumie sam nie wiem czego, uważam za marnotrawstwo czasu i pieniędzy, no ale to nie mój czas i nie moje pieniądze więc tylko komentuję, na pewno nie powiem komuś co ma z tym czasem i pieniędzmi zrobić.


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - prodarek - 18-10-2019

Zrzuty z ub420 HDR > SDR niestety jak już mówiłem ogranicza mnie sprzęt dlatego tylko 720p, ale kolorystykę można ocenić.

[Obrazek: yCYiaiw.png]

[Obrazek: U88yCof.png]
[Obrazek: qz8TJ0G.png]
[Obrazek: QLv0m5J.png]

[Obrazek: 3VezbfA.png]
[Obrazek: ydFAk19.png]
[Obrazek: AA41hqj.png]

[Obrazek: fg7uwZm.png]
[Obrazek: 05lCqwM.png]
[Obrazek: Ia4hXId.png]


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - djgromo - 18-10-2019

Dla mnie definicja SDR jest jasna: rec.709 i 100 nitów. Wszystkie te konwersje, które opisujecie (dające inny rezultat) nie są konwersjami HDR->SDR. Można mówić o remapowaniu krzywej jasności, można zostawić szeroką przestrzeń barwną, ale nie można tego nazywać HDR->SDR bo jest to błąd logiczny.


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - prodarek - 18-10-2019

ub420(+6) vs infuse(apple tv 4k) - hdr > sdr \\ Jeśli mam być szczery to ub420 przegrywa z kretesem na żywo różnica jest "duża" w odbiorze.

Porównanie > https://slowpics.org/comparison/18f85480-6c79-4175-b703-68fbc8099292

[Obrazek: dGsWua8.png]
[Obrazek: fqze7tw.png]

[Obrazek: CsiYSMu.png]
[Obrazek: pkTXUxs.png]


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - shaman72 - 18-10-2019

Dlaczego w zakresie dynamiki dałeś 6+???


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - prodarek - 18-10-2019

Ponieważ tak jest lepiej, jaśniej Smile 0 jest zbyt ciemne ale czy to będzie +6 czy +12 nie jestem w stanie osiągnąć tego do oferuje Infuse tej głębi i soczystości kolorów, niebo bardzo pokazuję problem z konwersją takie zadymienie obrazu.


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - shaman72 - 18-10-2019

Ja mam wszystko ustawione na „0”, jedynie z pilota wrzucam tryby HDR jasności, chociaż i tak mam najczęściej standard lub otoczenie naturalne.


RE: Zakup pierwszego odtwarzacza Blu-ray UHD - misfit - 18-10-2019

(18-10-2019, 14:21)djgromo napisał(a):  Dla mnie definicja SDR jest jasna: rec.709 i 100 nitów. Wszystkie te konwersje, które opisujecie (dające inny rezultat) nie są konwersjami HDR->SDR. Można mówić o remapowaniu krzywej jasności, można zostawić szeroką przestrzeń barwną, ale nie można tego nazywać HDR->SDR bo jest to błąd logiczny.

Mylisz SDR z konwersją HDR do SDR, to są dwie różne sprawy. Ponadto spora część odtwarzaczy nie umożliwia w ogóle wyboru zakresu tejże konwersji, w tym pierwszy Samsung UBD-8500 czy Xbox One - zaręczam Ci, że nie robiły one tego do 100 nitów lecz okolic 300-400 nitów. Dlaczego ? Podłącz kiedyś odtwarzacz do wyświetlacza SDR, ustaw go na 100 nitów i zobaczysz piękne przepały, nieporównywalnie większe od SDR z BD czy DVD.
Poza tym konwersja HDR do SDR może być z paletą Rec. 709 lub Rec. 2020, nie wiem co jest tutaj trudnego w zrozumieniu.

(18-10-2019, 15:03)shaman72 napisał(a):  Ja mam wszystko ustawione na „0”, jedynie z pilota wrzucam tryby HDR jasności, chociaż i tak mam najczęściej standard lub otoczenie naturalne.

Nie ma jednego właściwego ustawienia - to zależy od wyświetlacza, jego jasności i oglądanego filmu. Oraz własnych upodobań. U jednego najlepiej sprawdzi się 0, u innego 6, a jeszcze u innego -5.