Filmozercy.com | Forum
Rekonstrukcje cyfrowe na blu - ray od „Studio Filmowego Kadr” - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział ogólny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-ogolny)
+--- Wątek: Rekonstrukcje cyfrowe na blu - ray od „Studio Filmowego Kadr” (/watek-rekonstrukcje-cyfrowe-na-blu-ray-od-%E2%80%9Estudio-filmowego-kadr%E2%80%9D)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37


RE: Rekonstrukcje cyfrowe na blu - ray od „Studio Filmowego Kadr” - gamertr9 - 10-12-2019

Taaa... szkoda tylko, że TVP nie pali się do wydawania swoich rekonstrukcji na blu-ray w lepszej jakości niż to co na VOD i bez tego dużego logo TVP VOD.

Tył "Nocy i dni"
[Obrazek: db9963b1423f8ae981fc9b46755d]


RE: Rekonstrukcje cyfrowe na blu - ray od „Studio Filmowego Kadr” - Mefisto - 10-12-2019

(10-12-2019, 19:39)adi90a napisał(a):  Bardziej bym obstawiał, że 8K to będzie już tylko VOD, a 4K UHD to kres krążków.

Co?

Cytat:A bardziej chodziło mi o to, że rekonstrukcje w 4K to nie jest kres możliwości taśmy, i być może za kilka lat zaczną się rekonstrukcje w 8K i warto poczekać z filmami, które dobrą wersje HD posiadają.

Nic się nie zacznie, bo kto ma to robić? Największe studia na świecie ledwo co zaczęły proces odświeżania starych filmów w 4K, a i to przede wszystkim dlatego, żeby je a) zrekonstruować i b) zachować w nowej jakości, skoro technologia daje taką możliwość. Zważywszy ile filmów istnieje w poszczególnych archiwach, ile kosztuje każde takie odświeżenie i jak bardzo czasochłonny jest to proces, to same renowacje 4K będą jeszcze trwały bardzo długo i nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie ponownie inwestował w to samo, tylko w nieco większej rozdzielczości. Bo też i po co? Streamingi ledwo radzą sobie, żeby ogarnąć 4K, na płytach - także DVD i BD - wciąż pozostaje masa niewydanych filmów róźnego sortu, a i tak, żeby w ogóle jakkolwiek 8K miało sens musiałoby być wyświetlane na naprawdę olbrzymich ekranach, których większość ludzi na planecie i tak nie będzie posiadała, bo nawet jak wezmą kredyt, to gdzie mieliby taki sprzęt pomieścić? Kina z kolei spokojnie zaspokaja format 4K - w takim formacie (oraz 2K oczywiście, w którym notabene również nadal przeprowadza się wiele rekonstrukcji i efekt jest nie mniej powalający od 4K) jest zresztą kręcona większość obecnych filmów, a po taśmę mało kto już sięga, więc jej możliwości, jak to ująłeś, nie mają już nic do rzeczy. Parcie na 8K jest zatem nierealne ze względów czysto ekonomicznych. Więc nie ma co czekać - trzeba skanować. Ale robić to dobrze, a nie jak polscy spece od... niczego praktycznie, bo filmy dobrze zrekonstruowane i wydane, przy których nie grzebałby jakiś konus, można u nas zdaje się na palcach jednej ręki policzyć.


RE: Rekonstrukcje cyfrowe na blu - ray od „Studio Filmowego Kadr” - MarianPaz - 10-12-2019

Obawiam się że negatywny polskich filmów w większości są na tyle słabej jakości, do tego mniej lub bardziej zniszczone, że różnice byłby minimalne/niewielkie. Oczywiście jest sens powtórzyć te rekonstrukcje które są nie udane ze względu na ograniczenia sprzętu, budżetu czy doswiadczenia osób za nie odpowiedzialnych.Poza tym wątpię by było na takie filmy wieksze zainteresowanie widzów i dystrybutorów by pakować tak duże pieniądze w rekonstrukcję 4K. Zresztą ile filmów z klasyki kina europejskiego wyszło w UHD?


RE: Rekonstrukcje cyfrowe na blu - ray od „Studio Filmowego Kadr” - Mefisto - 10-12-2019

(10-12-2019, 20:45)MarianPaz napisał(a):  Obawiam się że negatywny polskich filmów w większości są na tyle słabej jakości, do tego mniej lub bardziej zniszczone, że różnice byłby minimalne/niewielkie.

Co ma stan negatywów do błędnego OAR, grzebania przy ziarnie i innych wymysłów lokalnych? Zlecić to po prostu komuś, kto to zrobi jak Bóg przykazał i tyle. Poza tym myślisz, że jesteśmy wyjątkowi i te wszystkie filmy wydawane na świecie były przed rekonstrukcją w stanie perfekcyjnym? Nie. Ale jakoś nie przeszkadza to Warnerowi, Arrow, BFI i masie innych graczy wydawać swoich filmów przepięknie. Trzeba tylko chcieć, a nie odpierdalać fuszerkę.

Cytat:Zresztą ile filmów z klasyki kina europejskiego wyszło w UHD?

A kto mówi o UHD? Rozchodzi się o sam skan i rekonstrukcję na poziomie - wykona się ją w 4K, ale wydać można na wszystkich możliwych nośnikach. I popyt będzie. Tylko ceny nie mogą być zaporowe, promocja musi robić swoje, a wydanie mieć ręce i nogi, a nie jak te ich piękne, czarne monolity ostatnio. Polacy niestety nie umieją, ani w dbanie o własne filmy, ani w ich promocję, dlatego kasę z budżetu, która jest na to przeznaczona powinno się dać komuś, kto wie, co z tym zrobić. No, ale to na tym etapie pewnie pobożne życzenia i zapewne nie dożyję już chwili, w której mógłbym sobie walnąć cała półeczkę polskich klasyków, nawet pod zagraniczną banderą.


RE: Rekonstrukcje cyfrowe na blu - ray od „Studio Filmowego Kadr” - Mierzwiak - 10-12-2019

MarianPaz, jesteś rzecznikiem prasowym tych hochsztaplerów czy co? Na wszystko masz usprawiedliwienie i gotowe wymówki Tongue

Rekonstrukcja w 4K to na ten moment standard - w tej rozdzielczości jest pewność uchwycenia wszystkich detali z taśmy, a już po jej skończeniu wykonuje się nowe kopie na taśmie 35 mm, dzięki 4K mając pewność że po ponownym przeniesieniu na film będzie się to jakościowo odpowiednio prezentować.


RE: Rekonstrukcje cyfrowe na blu - ray od „Studio Filmowego Kadr” - Daras - 10-12-2019

(10-12-2019, 18:10)adi90a napisał(a):  Czekam w takim razie na porównanie kadrowania "Nie lubię poniedziałku" i może wciągnę na zakupową listę.
O jakie porównanie kadrowania chodzi? Czego z czym dokładnie? Gdzie takie porównanie zamieszczą?
Może też poczekam.

(10-12-2019, 22:06)Mierzwiak napisał(a):  MarianPaz, jesteś rzecznikiem prasowym tych hochsztaplerów czy co? Na wszystko masz usprawiedliwienie i gotowe wymówki Tongue
Ja na takie bajdurzenie mawiam: Srutututu majtki z drutu. Rolleyes


RE: Rekonstrukcje cyfrowe na blu - ray od „Studio Filmowego Kadr” - MarianPaz - 11-12-2019

(10-12-2019, 22:06)Mierzwiak napisał(a):  MarianPaz, jesteś rzecznikiem prasowym tych hochsztaplerów czy co? Na wszystko masz usprawiedliwienie i gotowe wymówk
Uważam że należy patrzeć wnikliwie na te zagadnienie, a nie hejtowac bez sensu. Bardziej bym bronił tych co robią rekonstrukcje, których efekty czesto niweczone są przez dystrybutorów. Zauważcie że jak do tej pory mieliśmy kilka filmów od Pro-Motion (pierwsze słabe rekonstrukcje), potem kilka od DMMS w tym Trylogia(w większości udane, podobnie jak zapowiedzi innych tytulów), 3 pakiety od Di Factory (jedne lepsze, drugie gorsze), masówkę od Studia Blu (większość spierdzielona) oraz obecne 10 filmów. To wszystko w ciągu dekady, czyli jakby nie było marny rezultat na dosyć obszerny już katalog rekonstrukcji. Wiekszość z tych filmów to stare lub bardzo stare rekonstrukcje. Pamiętajmy że są też całkiem udane wydania np z Japonii gdzie nikt dodatkowo nie zajechał filmów DNR, a jest też Dekalog pochodzacy z tego samego mastera, który w wersji brytyjskiej wygląda nieporównanie lepiej niz to co mamy od Tvp. To pokazuje tylko, że czasem choćby nie wiem jak świetnie odrestaurowany film, może zostać zmasakrowane przez osoby mające niewielkie pojęcie o jakości obrazu lub mające to w czterech literach.

(10-12-2019, 22:06)Mierzwiak napisał(a):  Rekonstrukcja w 4K to na ten moment standard
W Europie czy może USA? Jak na ten standard, to katalog europejskiego klasycznego kina jest ubogi, bo jeśli nawet są takie wydania, to pewnie można je policzyć na palcach rąk, a może nawet jednej. Nie wiem czy się orientujesz, ale u nas przez kilka ostatnich lat funduszy na rekonstrukcję było tyle co kot napisał i dopiero dzięki unijnym środkom z dosyć sporym opóźnieniem wystartował projekt odnowienia 160 filmów. Gdyby mieli zrobić to w 4K, to pewnie pieniędzy starczyloby na 50-80 tytułów. UHD w Polsce kuleje, nośników z 4K sprzedaje się zapewne śladowych ilościach, kanałów UHD mamy raptem jeden więc na co nam te 4K jeśli do tej pory nie wykorzystano potencjału kopii 2K?


RE: Rekonstrukcje cyfrowe na blu - ray od „Studio Filmowego Kadr” - djgromo - 11-12-2019

(11-12-2019, 07:12)MarianPaz napisał(a):  UHD w Polsce kuleje, nośników z 4K sprzedaje się zapewne śladowych ilościach, kanałów UHD mamy raptem jeden więc na co nam te 4K jeśli do tej pory nie wykorzystano potencjału kopii 2K?

Dla potomnych, dla ludzi spoza Polski, żeby nie robić drugi raz tej samej roboty i żeby zarchiwizować to wszystko w jak najlepszej jakości zanim negatywy nie będą się już do niczego nie nadawały.


RE: Rekonstrukcje cyfrowe na blu - ray od „Studio Filmowego Kadr” - MarianPaz - 11-12-2019

Wystarczy zrobić skan negatywu a rekonstruować wtedy kiedy sam proces będzie dużo tańszy. Z tego co słyszałem od osób z branży, to w większości wypadków przyrost jakości dla takiej rekonstrukcji będzie niewielki. Sens jest przy tych negatywach które mają na prawdę dobrą jakość. Mamy już kilka filmów odnowionych w 4K, tylko co z tego jeśli nikomu nie opłaci się tego wydać skoro nawet taki Criterion wypuszcza jedynie 1080p. Ciekaw jestem kiedy jakiś nowy polski film wyjdzie w UHD, ale obawiam się że nie prędko, bo ilość potencjalnych klientów jest raczej niewielka.

Wracając do tematu widzę po pozostałych okładkach, że Seksmisja i Vabanki wyjdą w 1.85:1, czyli tak jak na screenach. Noce i dnie w 16:9 (otwarty kadr) i Kanał 4:3 (OAR). Ciekaw jestem jak ten ostatni będzie się prezentował na tle japonskiego wydania.


RE: Rekonstrukcje cyfrowe na blu - ray od „Studio Filmowego Kadr” - dima - 11-12-2019

1. Też jestem ciekaw jaka jest realna "górna" granica rozdzielczości dla tytułów nagranych na taśmach 35 mm - coś też czytałem o 6K, ale może i 8K by "wyciągnął"... Może tyle, że by "większe ziarno" było, ale "lepiej" by to może(8K) "wchodziło" później, jeżeli chodzi o przystosowanie do różnych potrzeb dystrybucyjnych, że to tak "skrótowo" nazwę(jak np. TV - lepiej niż 6K). Rozdzielczość 8K już "bez problemu" i chyba z różnicą jakościową "łapią" tytuły z taśm 70 mm(oryginalnie nagranych na takich taśmach, a nie przegranych na nie z 35 mm np.), ale ich właściwie w Polsce chyba nie ma(tytuły oryginalnie nagrane na taśmach 70 mm), poza z tego co pamiętam jednym tytułem "polskim" wyprodukowany wraz z NRD(nie ma tego tytułu chyba w Polsce). (Czy wcale taśma 70 mm względem taśmy 35 mm nie "daje" większych możliwości odnośnie możliwie najwyższej rozdzielczości jej skanu ? Ja nie wiem na pewno).

Sądzę, że tak jak tu chyba było wspominane i chyba generalnie z tego co wiem tak jest(tak się uważa - chyba specjaliści): w przypadku polskich tytułów(ale i nie tylko chyba) dla możliwie najwyższej rozdzielczości skanu taśmy 35 mm znaczenie ma jej stan(taśmy filmowej). Jednak sądzę, że nawet przy jej niewystarczającym czyimś zdaniem stanie dla uzyskania "prawdziwej" dobrej rozdzielczości np.: 8K(uzyskania różnicy w jakości obrazu pomiędzy np. 4K, a o 8K)(bo rozumiem, że to jest ewentualną "zaporą") to, że lepszy(z niejednego powodu) finalnie i przyszłościowo jest nawet skan i rekonstrukcja cyfrowa w rozdzielczości 8K niż np. ewentualne "późniejsze" "upscale'e" z 4K itp., a przecież np. nadmiar ziarna "można znieść"(z 8K, jeżeli to jest "za dużo" dla jakiejś taśmy 35 mm). Oczywiście piszę tu o teoretycznej sytuacji i istniejących warunkach i możliwościach(głównie chyba chodzi tu o "zapotrzebowanie", chęci, czas i pieniądze) do całego procesu rekonstrukcji cyfrowej jakiegoś/jakichś tytułów z taśmy 35 mm w rozdzielczości: 8K.
[Chyba, że z taśmy 35 mm można "wyciągnąć" jeszcze większą rozdzielczość(wyższa jakość, większa szczegółowość obrazu, nie tylko "większe ziarno") niż 8K...? Może i rozdzielczość 6K czy 8K dla opisywanych tu przeze mnie sytuacji to nadmiar dla niektórych taśm według tych "wytycznych"(wyższa jakość, większa szczegółowość obrazu, nie tylko "większe ziarno")... Nie wiem.].

Jeszcze jedno: uważam, że jakby ktoś już chciał wykonywać skan w np. 6K, to, że lepiej jednak mimo wszystko byłoby go wykonać w 8K ze względu np. na standard(rozdzielczość) jaki wydaje, że się przyjął, że "będzie po" 4K, czyli 8K(telewizory itp.) - w nawiązaniu do tego o czym powyżej napisałem(i czytając "wraz z tym powyżej co zostało napisane przeze mnie w tym poście").
Inną kwestią jest to, że np. z tego co pamiętam to niekiedy wykonuje się skany w "nierównych" rozdzielczościach jak np. 2,5K, czy 5K itp....

2.
(10-12-2019, 19:25)Mefisto napisał(a):  eeee, że co? Raz, że nikt tego skanowania nie robił by w Polsce, tylko zapewne gdzieś na świecie, a dwa, że nawet na świecie nie będzie się nikt bawił w skanowanie 8K. Dobrze zrobione skanowanie w 4K wystarcza całkowicie, żeby zaspokoić także nadchodzące technologie, z których zresztą nikt nie będzie rozlegle korzystał, bo niby gdzie?
Z tego co wiem to nawet TVP ma chyba(czy miała mieć) skaner w rozdzielczości: 10K także..., a i jeszcze byle jakich firm w skali świata jeżeli chodzi o rekonstrukcję cyfrową obrazu z tego co wiem nie mamy(np. Fixafilm), także myślę, że bez problemu jeżeli by trzeba było(byłyby możliwości, pieniądze itp.) to "cały proces" rekonstrukcji cyfrowej w rozdzielczości nawet 8K odbyłby się w Polsce. Nie wiem(nie pamiętam) jak ma się sytuacja z innym sprzętem, oprogramowaniem itp. do pracy w takich rozdzielczościach, ale i z tym by nie było problemu sądzę nawet "na już", jeżeli tak jak już o tym pisałem: trzeba było by(byłyby możliwości, pieniądze itp.).

3.
(10-12-2019, 20:13)gamertr9 napisał(a):  Taaa... szkoda tylko, że TVP nie pali się do wydawania swoich rekonstrukcji na blu-ray w lepszej jakości niż to co na VOD i bez tego dużego logo TVP VOD.
Uważam, że pod względem estetycznym i ergonomii oglądania(m.in. by nie przysłaniały "obrazu właściwego" - tego co chce się oglądać) "znaki ograniczenia wiekowego" oraz loga kanałów(np. TVP VOD również) powinny być jak najmniejsze i umiejscowione jak najbardziej to możliwe w odpowiadających im górnych rogach ekranu. M.in. ten temat jest poruszany chyba "szerzej" już od dłuższego czasu np. tutaj: https://forum.satkurier.pl/topic/7065-oznakowanie-wiekowe-program%C3%B3w.

4.
(10-12-2019, 20:40)Mefisto napisał(a):  Nic się nie zacznie, bo kto ma to robić? Największe studia na świecie ledwo co zaczęły proces odświeżania starych filmów w 4K, a i to przede wszystkim dlatego, żeby je a) zrekonstruować i b) zachować w nowej jakości, skoro technologia daje taką możliwość.
To tak trochę odnośnie tej wypowiedzi i jej dalszej części i "tak ogólnie": [Zaznaczam, że mam świadomość w większości o tym o czym rozmawiacie i ograniczeń, realnych możliwości itp. Ja "tak tylko" staram się przedstawić różne fakty by może coś nowego dostępną wiedzą "wnieść dalej".]
Cytat:Co ciekawe Odyseja Kosmiczna, która dostępna będzie w dniu otwarcia kanału, jest specjalnie zmasterowana przez Warner Bros do natywnego 7,680 x 4,320. W marcu 2019 będzie można tam zobaczyć inną odrestaurowaną do tej rozdzielczości klasykę – musical My Fair Lady.
Źródło cytatu: https://hdtvpolska.com/japonia-pierwszy-kanal-tv-8k/
Cytat:Świadczy o tym między innymi uruchomiony w Japonii pierwszy kanał w rozdzielczości 8K, gdzie emitowane będą między innymi programy NASA oraz… film będący istną klasyką, czyli 2001: Odyseja kosmiczna, który został przygotowany w 8K przez Warner Bros. Co istotne, nie został tam zastosowany upscaling, co potwierdza potencjał starszych produkcji (nie nakręconych cyfrowo) w kontekście premier w wysokich rozdzielczościach jak 4K i 8K. Mający premierę w 1968 roku film nakręcono na taśmie filmowej 70 mm, która jest porównywana do 8K, a ze względu na ograniczenia techniczne sal kinowych mało gdzie można nacieszyć się produkcją w oryginalnej jakości.

Wersja filmu została przygotowana na zlecenie japońskiego NHK, a Warner Bros. sięgnął po oryginalne taśmy, a później zgrany materiał poddał obróbce usuwając wszystkie niedoskonałości i poprawiając kontrast.
Źródło cytatu: https://antyweb.pl/telewizory-8k-niosa-nowe-mozliwosci-o-co-chodzi-z-8k-i-czy-sa-juz-jakies-filmy/#
Cytat:Of course, it comes with a big price tag today. Roughly $15,000.00 to be exact.  Another exciting element to this story is that the 70mm film negatives for Kubrick's classic were rescanned and repaired to some extent. Meaning that this new 8K version of the film was massive and also pristine.
Źródło cytatu: https://nofilmschool.com/Kubrick-2001-Space-Odyssey-8K [Ja podkreśliłem cztery słowa w powyższym cytacie. W oryginale nie są podkreślone].

Inne "wieści" o tej sprawie:
- https://ithardware.pl/aktualnosci/wystartowal_pierwszy_na_swiecie_kanal_telewizyjny_8k-7940.html

Moim zdaniem ciężko stwierdzić jednoznacznie(po tych różnych artykułach) czy odbyła się na rzecz opisywanych tu "spraw" pełna rekonstrukcja cyfrowa w rozdzielczości 8K czy tylko digitalizacja z elementami rekonstrukcji cyfrowej w rozdzielczości 8K.
======================================================
Aha nie wiem czy tutejsi(wszyscy) forumowicze znają takie miejsca(m.in. w celu zdobycia dużej ilości wiedzy o rekonstrukcji cyfrowej, koloryzacji itp.):
- http://forum.kinopolska.pl/viewtopic.php?t=11569&postdays=0&postorder=asc&start=0
- http://forum.polskiekino.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=7
- http://forum.polskiekino.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=289
- http://rekonstrukcje.eu/
- http://forum.kinopolska.pl/viewtopic.php?t=11809&highlight=kolorowanie
- http://forum.polskiekino.com.pl/viewtopic.php?f=10&t=540 ?
======================================================
Do niczego nikogo nie namawiam. Być może w treści powyższej wiadomości(postu) pomyliłem się niecelowo. Przedstawiłem tu również swoje prywatne zdanie, opinie, rozważanie oraz wiedzę z którymi nikt nie musi się zgadzać i które mogą być niezamierzenie: błędne. Za wszelkie zło: przepraszam.