Filmozercy.com | Forum
Kino Vs Streaming w czasach koronawirusa - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: O filmach i serialach (https://forum.filmozercy.com/dzial-o-filmach-i-serialach)
+--- Dział: Ogólnie o kinie (https://forum.filmozercy.com/dzial-ogolnie-o-kinie)
+--- Wątek: Kino Vs Streaming w czasach koronawirusa (/watek-kino-vs-streaming-w-czasach-koronawirusa)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Kino Vs Streaming w czasach koronawirusa - Gieferg - 30-04-2020

https://www.theguardian.com/film/2020/apr/29/amc-us-cinema-chain-boycott-universal-studios-home-streaming

O co chodzi? Universal zachęcony sukcesem animacji o trollach, która zebrała 100 baniek ze streamingu stwierdził, że będzie swoje filmy wypuszczał jednocześnie do kin i na streaming, również wtedy, gdy już będzie po pandemii. W odpowiedzi kinowa sieć AMC stwierdziła, że w takiej sytuacji nie będzie w ogóle wyświetlać filmów Universala.

Sytuacja dość interesująca i trudno powiedzieć, komu tu kibicować.
Całkiem możliwe, że pandemia sprawi, że nawet gdy będzie można chodzić do kina, ludzie nie będą robić tego tak często/gęsto jak do tej pory. W tej sytuacji posunięcie Universala zdaje się mieć sens - jednak z drugiej strony opcja obejrzenia filmu w streamingu może skłonić część osób by w ogóle już do kina nie chodzić, skoro mogą obejrzeć w domu w dniu premiery. W efekcie zmaleją kinowe wpływy, co oczywiście właścicielom tych placówek nie będzie na rękę.

Co sądzicie? Zrezygnowalibyście z chodzenia do kina, gdyby była możliwość obejrzenia wszystkiego w dobrej jakości streamingu w dniu premiery?
Czy właściciele sieci kinowych mogą powoli myśleć o pakowaniu manatków?


RE: Kino Vs Streaming w czasach koronawirusa - MarianPaz - 30-04-2020

(30-04-2020, 15:10)Gieferg napisał(a):  Co sądzicie? Zrezygnowalibyście z chodzenia do kina, gdyby była możliwość obejrzenia wszystkiego w dobrej jakości streamingu w dniu premiery?
Gdyby ceny za wypożyczenie były zbliżone do tych kinowych a jakość na dobrym poziomie, to pewnie zrezygnowałbym w sporej mierze z chodzenia do kin tym bardziej, że sam mam u siebie własne "kino". Niejednokrotnie po powrocie z multiplesku porównywałem sobie jakość z plikiem trailera i oczywiście wychodzi przewaga domowego sprzętu. Na plus kin przemawia rozmiar obrazu, czesto całkiem lepsze nagłośnienie (przestrzenność dźwięku), niemniej jakość obrazu nie jest już najlepsza. Może gdyby kina przeszły na projektory i filmy 4k zmieniłbym zdanie, a tego Dolby Atmos w standardzie.


RE: Kino Vs Streaming w czasach koronawirusa - Mierzwiak - 30-04-2020

Zacznijmy od tego, że nawet jak już całkiem otworzą kina, to przez jakiś czas na pewno - tak jak to zrobili w Chinach - widzowie będa musieli nosić maseczki, pewnie będą mierzyć temperaturę przy wejściu na salę a liczba osób na sali będzie ograniczona (siedzenie co 2-3 fotele), więc siłą rzeczy frekwencja nie będzie taka, jaka mogła być. Do tego wiele osób na pewno wciąż będzie się bało i kino zwyczajnie sobie odpuści, dlatego nawet jak już kina w całych Stanach zostaną otwarte, to wyniki BO raczej nie będą za ciekawe, niesamowicie mnie ciekawi, jak poradzą sobie tytuły pokroju nowego filmu Nolana.

Co do samego chodzenia do kina - z ogromnym sentymentem wspominam wiele seansów, a w tym roku seans 1917 w IMAX był fantastycznym doświadczeniem (i w miłym towarzystwie, pozdro Juby), ale jak już pisałem - gdybym za cenę biletu mógł obejrzeć premierowy film w domu, w 4K HDR, to zostałbym w domu. Może i ekran mniejszy, może i samo doświadczenie inne (ale czy aż tak?), ale za to oszczędność czasu (dojazd i powrót) i wreszcie zwykły komfort psychiczny wynikający z nieobecności spóźnialskich przechodzących mi przed ekranem gdy film trwa już 15 minut, siedzących przez cały film na Messengerze dziewczyn które do kina zaciągnęli ich partnerzy, rozmawiających i szeleszczących.

Reakcji seci kin się w sumie nie dziwię, bo przecież na tym zarabiają (do tego sprzedaż popcornu, napojów itd.), no ale z kolei ze streamingu studio ma znacznie większy % aniżeli z box office'u.

Na pewno ma miejsce teraz coś, co na zawsze zmieni, a przynajmniej te zmiany zapoczątkuje, krajobraz kinowy, ale jak on dokładnie będzie wyglądać zgadywać nie chcę, zastanawiam się natomiast o jakich kwotach byłaby mowa, gdyby takie Avengers: Endgame miało swoją premierę wyłącznie w płatnym streamingu; z kin studio zarobiło na nim netto niecałe $900 mln, a biorąc pod uwagę, że z kwoty za pojedynczy tytuł w streamingu studio ma jakieś 80%...


RE: Kino Vs Streaming w czasach koronawirusa - Gieferg - 30-04-2020

Ja powiem tak - nawet jak już otworza kina, nie wiem czy szybko będę miał ochotę się do nich wybierać. A że nie czekam w tej chwili na żadne filmy tak jak czekałem na niektóre premiery ostatnich lat (po Endgame nie było już żadnego filmu, który musiałbym koniecznie obejrzeć już/teraz/zaraz), to tym bardziej wzrastają szanse, że kino na jakiś czas oleję, bez względu na to, czy będzie można kinowe premiery oglądać w streamingu czy nie.
Ale zobaczymy jak się sytuacja rozwinie.


RE: Kino Vs Streaming w czasach koronawirusa - prodarek - 30-04-2020

Gdyby ceny filmów z VOD były rzędu 5-10zł myślę że rynek by się pięknie ożywił a ludziom by się w ogóle nie chciało "ściągać" filmów.


RE: Kino Vs Streaming w czasach koronawirusa - MarianPaz - 30-04-2020

W moim wypadku do kina z reguły chodzę na 3 rodzaje filmów: kino nieanglojęzyczne które chciałbym szybko zobaczyć nie czekając na premierę w tv czy VOD (o ile w ogóle się pojawi), polskie filmy i z reguły 2-3 filmy wysokobudżetowe z USA które warto zobaczyć na dużym ekranie.


RE: Kino Vs Streaming w czasach koronawirusa - Gieferg - 30-04-2020

(30-04-2020, 15:47)prodarek napisał(a):  Gdyby ceny filmów z VOD były rzędu 5-10zł myślę że rynek by się pięknie ożywił a ludziom by się w ogóle nie chciało "ściągać" filmów.

Tylko kina by zdechły.

No ale jak pomyślę o spasionym, mlaskającym wieprzu, który wpieprzał nachosy dwa miejsca ode mnie na seansie Endgame...
Nie wiem czy bym po nich specjalnie płakał.


RE: Kino Vs Streaming w czasach koronawirusa - MarianPaz - 30-04-2020

(30-04-2020, 15:47)prodarek napisał(a):  Gdyby ceny filmów z VOD były rzędu 5-10zł myślę że rynek by się pięknie ożywił a ludziom by się w ogóle nie chciało "ściągać" filmów.
Jest cała masa osób które nie zapłaciłyby nawet złotówki gdy dany film można mieć za darmo. Ostatnie polskie premiery w VOD to koszt rzędu 20-25 złotych, czyli więcej niż bilet do kina który w multipleksach wynosił już około 16zł. Wcześniej było to zwykle 12 zł ale kilka miesięcy po premierze kinowej, wiec te 5-10 zł jest mało realne, tym bardziej, że pewnie przy takiej kwocie producenci z trudem mogli by wyjść na zero.


RE: Kino Vs Streaming w czasach koronawirusa - misfit - 01-05-2020

Tak czy owak kina mają przesrane.

(30-04-2020, 15:10)Gieferg napisał(a):  Co sądzicie? Zrezygnowalibyście z chodzenia do kina, gdyby była możliwość obejrzenia wszystkiego w dobrej jakości streamingu w dniu premiery?

Gdyby streaming zaoferował mi porządną jakość obrazu i dźwięku to tak, ale nie ma na to szans więc nie.
Wystarczy powiedzieć, że po raz pierwszy od wielu lat anulowałem subskrypcję Netfliksa po tym jak przycięli bitrate o połowę i do tego każą sobie płacić 100% ceny. Ogólnie cierpliwy jestem więc Extraction, piąty sezon Better Call Saul i kilka innych interesujących mnie rzeczy, obejrzę sobie gdy przywrócą chociaż te 15 Mb/s.
To samo np. z Westworld - nie tykam tego z HBO na nc+ czy tym bardziej HBO GO. Inne streamingowe alternatywy 1080p też mnie nie interesują bo już sparzyłem się na drugim sezonie więc spokojnie sobie czekam aż trzeci sezon pojawi się na nośniku. Zapewne tradycyjnie premiera będzie w okolicach końca roku.

Tymczasem nadrabiam sobie nośnikowe zaległości... samo X-files i Bergman stykną mi tak do zapowiadanej drugiej fali Wink


RE: Kino Vs Streaming w czasach koronawirusa - Wolfman - 01-05-2020

Ja obejrzałem Wikingów bo byłem wygłodniały jak bezdomny pies, a kiedy przywrócą prędkość? Za 5 lat? Bo może stwierdzili, że i tak więcej przybyło subskrypcji, aniżeli ubyło