Filmozercy.com | Forum
(Prze)czytane książki (NIE filmowe i NIE komiksy) - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Pozostałe (https://forum.filmozercy.com/dzial-pozostale--16)
+--- Dział: Na luzie (https://forum.filmozercy.com/dzial-na-luzie)
+--- Wątek: (Prze)czytane książki (NIE filmowe i NIE komiksy) (/watek-prze-czytane-ksiazki-nie-filmowe-i-nie-komiksy)

Strony: 1 2


(Prze)czytane książki (NIE filmowe i NIE komiksy) - Glaeken - 14-03-2021

To kto jakie filmy lubi to już wiadomo, komiksy też jasne, o filmowych książkach tez już trochę było... zastanawia mnie co czytacie poza książkami filmowymi i komiksami? Jaki książki lubicie - fantastykę, kryminały, dramaty, wojenne ? Może polecicie coś godnego uwagi, nietuzinkowego, oryginalnego ?

Zacznę od siebie: ostatnio zapragnąłem zapoznać się z twórczością Richarda Morgana (autor trylogii "Modyfikowany węgiel") i łyknąłem jego "Siły Rynku". Całkiem ciekawa fantastyka w klimatach Death Race. Nie bardzo kupiłem przyszłość zarysowaną przez autora - konflikty korporacyjne rozstrzygane za pośrednictwem wyścigów samochodowych analityków kierujących polityką krajów trzeciego świata - ale książkę jako całość czytało się bardzo przyjemnie. zW kolejce już czekają kolejne pozycje tego Morgana. Nieco wcześniej pod nóż poszło "Cyberpunk 1982-2020" Michała Wojtasa - całkiem zacne wprowadzenie w tematykę szeroko rozumianego gatunku jakim jest Cyberpunk - wraz z "Wojownikiem Altai" Roberta Jordana które są prapoczątkami późniejszego twórcy słynnej sagi fantasy Koło Czasu. Obecnie na warsztacie "Wiedźmin - Historia fenomenu" Adama Flammy... i jak na razie muszę powiedzieć, że to kawał dobrej roboty. Bardzo wyczerpujące kompendium wiedzy nt. ASa i jego Wieśka. Sporo ciekawostek i szczegółów zupełnie mi nieznanych a ja bardzo lubię poszerzać wiedzę na tematy które lubię Smile


RE: (Prze)czytane książki (NIE filmowe i NIE komiksy) - pearlzfan - 14-03-2021

Ja ostatnio mam na rozkładzie mniej beletrystyki a więcej biografii i reportażu.

Skończyłem niedawno "Tool. Parabola" Bartka Koziczyńskiego i Pearl Jam "Twenty". Polecam obie z naciskiem na "Twenty", które cechuje się świetnym wydaniem (duży format, twarda oprawa, mnóstwo zdjęć). Część faktów pewnie fanom obu zespołów jest dobrze znana, ale obie książki się świetnie czyta i - przynajmniej mi - przyjemnie było przypomnieć sobie co i kto mnie inspirował za młodu.
Świetną książką okazała się też "Syberia. Wyprawa na biegun zimna" Jacka Pałkiewicza. Gościu jest nie do zdarcia. Warunki i sytuacje, z jakimi się mierzył podczas tej wyprawy pewnie nie jednego by złamały i wycofałby się z dalszej podróży. Szczerze polecam miłośnikom książek podróżniczych.
A aktualnie sprawdzam co ciekawego ma w głowie Jordan B. Peterson i wziąłem się za "12 życiowych zasad", a do lektury zachęciła mnie rozmowa Rogana z Petersonem. Jestem na samym początku, ale muszę przyznać, że gościu ma ciekawe obserwacje. Zobaczymy co będzie dalej.


RE: (Prze)czytane książki (NIE filmowe i NIE komiksy) - Gieferg - 14-03-2021

Więcej czytałem jako dzieciak niż teraz, w III klasie podstawówki miałem w dzienniczku lektur wpisanych "Czterech pancernych", "Krzyżaków", "W pustyni w pusczy", "Winnetou", "Dzieci kapitana Granta", "Trzech muszkieterów", "Czarnoksiężnika z Lemurii", Guliwera, Tomka Wilmowskiego itd. w tych czasach czytałem też książki Pertka o II wojnie światowej na morzu (z czego później pisałem magisterkę) Później Władca pierścieni, Kir Bułyczow, a w liceum Sapkowski - po Sapkowskim odechciało mi się czytać powieści, bo nic mu nie dorównywało Tongue a na studiach i tak miałem tyle do czytania, że już mi się więcej z własnej inicjatywy czytać nie chciało, okazjonalnie coś tam tylko wpadło (jak "Imię róży").

Od tamtej pory bardzo rzadko zdarza mi się sięgać po jakiekolwiek powieści. Jak już to głównie biografie - choćby Kukuczki, Czapkinsa, czy Bruce'a Lee, książki o muzykach rockowych (Dżem, Metallika, Guns N Roses), no i inne książki o chodzeniu po wysokich górach (np "Wszystko za K2").


RE: (Prze)czytane książki (NIE filmowe i NIE komiksy) - shaman72 - 14-03-2021

Czytam sporo, a jeszcze więcej...słucham w formie audibooków w samochodzie.Do poduchy nie dam rady, bo bym zaraz zasnął Wink
Mam wykupiony abonament na Audiotece.Czytam głównie kryminały
( skandynawskie uwielbiam), historia II w św, średniowiecze, historia Indian Ameryki Północnej.
Ostatnio zaczytuję się serią o komisarzu Martinie Servaz, Bernarda Miniera głównie na czytniku.


RE: (Prze)czytane książki (NIE filmowe i NIE komiksy) - Wolfman - 14-03-2021

Polecam lekturę do kibla, Wojny wikingów i Ekspansja.


(Prze)czytane książki (NIE filmowe i NIE komiksy) - Glaeken - 14-03-2021

Ekspansje zakupiłem i czeka na swoją kolej.

Wysłane z planety LV-426 przy użyciu Tapatalka


RE: (Prze)czytane książki (NIE filmowe i NIE komiksy) - Kurgan - 28-03-2021

Jeżeli ktoś jest zainteresowany fantasy i chce na nowo odzyskać przyjemność z czytania to koniecznie musi sięgnąć po Archiwum Burzowego Światła Brandona Sandersona. Rewelacyjny, wręcz epicki cykl. Aktualnie mój numer jeden, jeżeli chodzi o pisarzy. Ma jeszcze inne świetne powieści, ale ten cykl to jego magnum opus. Nie przerażać się wielkością, czyta się nad wyraz szybko. Jak ktoś z kolei chce zaszczepić przyjemność z czytania u dzieci w wieku wczesnoszkolnym to polecam Alkatraz kontra bibliotekarze tego samego autora. Książka czyni cuda, sprawdzone doświadczalnie.


RE: (Prze)czytane książki (NIE filmowe i NIE komiksy) - Glaeken - 28-03-2021

(28-03-2021, 12:20)Kurgan napisał(a):  Jeżeli ktoś jest zainteresowany fantasy i chce na nowo odzyskać przyjemność z czytania to koniecznie musi sięgnąć po Archiwum Burzowego Światła Brandona Sandersona. Rewelacyjny, wręcz epicki cykl.
Przyjemności z czytania fantasy nigdy nie straciłem ale Sandersona i tak mam w kolekcji. Jeszcze nic jego nie czytałem ale ponoć rzeczywiscie jest niezły.


Wysłane z planety LV-426 przy użyciu Tapatalka


RE: (Prze)czytane książki (NIE filmowe i NIE komiksy) - Kurgan - 28-03-2021

Niezły to mało powiedziane. Proponuje zmienić pozycje w kolejce do czytania. Jak nic nie czytałeś zacznij właśnie od Archiwum, cykl jest genialny, od dawna mnie tak żadna książka nie wciągnęła. Dla mnie stoi on obok takich pozycji jak pierwsza Diuna Herberta, Cykl Amber Zelaznego, Gra Endera Carda, Pierwsze trzy Fundacje Asimowa oraz Władca Pierścieni. Rewelacyjne są także jego cykle Z mgły zrodzony oraz Do Gwiazd (ten to bardziej młodzieżowe sf). Świetny jest Rytmatysta. Pozostałe jego książki są albo bardzo dobre albo co najmniej dobre. Sprawdź sobie recenzje na lubimyczytać.pl. Ilość pozytywnych recenzji robi wrażenie.


RE: (Prze)czytane książki (NIE filmowe i NIE komiksy) - Wolfman - 28-03-2021

A ta zaginiona , zagubiona flota czy jakos tak. Dobre jest?