Filmozercy.com | Forum
Wydania 4K UHD niewarte upgrade'u z Blu-ray - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział ogólny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-ogolny)
+--- Wątek: Wydania 4K UHD niewarte upgrade'u z Blu-ray (/watek-wydania-4k-uhd-niewarte-upgrade-u-z-blu-ray)

Strony: 1 2 3 4 5


Wydania 4K UHD niewarte upgrade'u z Blu-ray - Gieferg - 03-12-2022

W sumie ciekawe zagadnienie, a że kupiłem ostatnio pierwszy film 4K UHD (Alien) i może za niedługo przyjdzie pora na odtwarzacz, to i chętnie się dowiem co lepiej omijać.

- Wiem, że na pewno nie zdecyduję się na upgrade Hobbita i LOTRa, to co z nimi zrobiono na UHD (miejscami paskudny DNR i ta nieszczęsna zmiana kolorystyki flashbacków, żeby dopasować LOTRa do Hobbita) jest dla mnie nie do przyjęcia, bez względu na to jakie mogą mieć plusy. Zostaję przy pierwszych wydaniach wersji rozszerzonych tych filmów.
- Poza tym, jak wiadomo, Terminator 2 na UHD jest generalnie całościową porażką. Zadowolę się fanowską przeróbką na bazie ostatniego wydania BD, która mnie generalnie satysfakcjonuje.
- Na DNR w UHD cierpi też, o ile mi wiadomo, niemieckie wydanie Showgirls. Postawiłem na francuskie BD.

Polskie wydania bez HDR od Studia N wyglądają jak mocny kandydat na tę listę.

Co jeszcze?

---EDIT---

Poniżej będę aktualizował listę proponowanych tytułów, z adnotacją kto nie polecał (i ewentualnie kto się nie zgadza z tą propozycją), swoich powyższych typów nie uwzględniam, bo opieram się tylko na tym co czytałem lub widziałem na screenshotach, a wciąż jeszcze nic w 4K UHD nie widziałem.

- Batman Begins (-1) Mierzwiak (filtry, kolory, nierówny)
- Bourne Identity (-1) Misfit (stary master + DNR)
- Collateral (-1) Mierzwiak (kręcony w 1080p, brak HDR)
- Inglourious Basterds - (-1) Mierzwiak (raczej fake HDR, posteryzacja, jakby wyostrzony)
- King Kong (2005) (-1) Mierzwiak (DNR, wyostrzanie, przesadzony HDR)
- Knives Out - (-1) Misfit (SDR, 2K)
- Pachnidło - (-1) Mefisto (upscale, DNR, fake HDR)
- Pirates of The Caribbean: The Curse of Black Pearl" (-1) Grievous (upscal, DNR)
- [b]The Prestige
- (-1) Mierzwiak (kolorystyka, słabe czernie)
- X-Men: First Class - (-1) Mierzwiak (kompresja)


RE: Wydania UHD niewarte upgrade'u z Blu-ray - Mefisto - 03-12-2022

Pachnidło - upscale, DNR i fałszywy HDR.

I teraz jak patrzę po screenach to i Gabinet dr Caligari, który nie ma ponoć HDR.


RE: Wydania 4K UHD niewarte upgrade'u z Blu-ray - misfit - 03-12-2022

Nie ma że screeny... jak obejrzysz w ruchu i stwierdzisz, że nie jest warty uwagi to wtedy ok.

Knives Out - SDR w kontenerze HDR + DI 2K + Rec.709 w kontenerze Rec.2020 = w praktyce obraz identyczny jak na BD poza kompresją obrazu. Więc jeśli komprecha na BD wam nie doskwiera to nie warto robić upgrade.

Bourne Identity - wydanie UHD zrobione z tego samego żenującego mastera co BD, które dodatkowo pojechano DNR. Trzymać się z daleka od tego tytułu.


RE: Wydania 4K UHD niewarte upgrade'u z Blu-ray - prodarek - 03-12-2022

Co sądzicie o Prometeuszu (2012) jak wypada BD vs UHD?


RE: Wydania 4K UHD niewarte upgrade'u z Blu-ray - Gieferg - 03-12-2022

Proponowałbym nie rozwadniać tematu, jeśli nie mamy przekonania co do danej pozycji.
Jak się z tego zrobi wątek z pytaniami o wszelkie filmy na zasadzie "a ten jak, warto?" "a ten akurat spoko", nie będę się przez to przekopywał i aktualizował otwierającego posta.

To jest pytanie w sam raz do wątku o wydaniach ---> https://forum.filmozercy.com/watek-obcy-seria?page=32


RE: Wydania 4K UHD niewarte upgrade'u z Blu-ray - Mierzwiak - 03-12-2022

Ostatecznie każdy sam musi podjąć decyzję o kupnie, ale postaram się jak najlepiej uargumentować każdy przypadek.

- Batman Begins - film, który na UHD wygląda świetnie albo koszmarnie w zależności od sceny. Christopher Nolan, wielki orędkownik taśmy filmowej, nie dość że zabrania skanowania negatywów (źródłem jego filmów na UHD są nieco gorsze jakościowo interpozytywy), to jeszcze w przypadku swojego pierwszego Batmana pobawił się w killku scenach w manipulację ziarnem, a ze spotkania Bruce'a i Rachel przed hotelem zrobił przyprawiające o ból oczu, przefiltrowane, absurdalnie pokolorowane szkaradztwo. Jest tu wiele scen, w których twarze aktorów wyglądają jakby przysnęli w solarium. Interesujący wybór, nie powiem.
Bonus: w wydaniu UHD dostępna jest płyta Blu-ray z nowym kodowaniem w AVC i nieco lepszym obrazem niż w oryginalnym wydaniu, plus z lepszą ścieżką DTS-HD MA. BD prezentuje preferowany przeze mnie, bardziej filmowy i właściwy kolorystycznie wygląd jaki pamiętam z kina.

- Collateral - film kręcony w większości w 1080p z kilkoma scenami zarejstrowanymi na taśmie 35mm i masterowany w 2K ze specyficznym, zaszumionym video-lookiem. UHD oferuje mikroskopijną poprawę jakoścjmi obrazu - screeny tego nie oddają, ale w rucuu film prezentuje się o jotę ostrzej i bardziej szczegółowo, jednocześnie ma dokładnie żaden HDR, jest ciemniejszy i bardziej płaski, stonowany niż Blu-ray.

- Inglourious Basterds - dziwny przypadek filmu który obiektywnie wygląda lepiej, bardziej szczegółowo niż na Blu-ray, ale z drugiej ta większa szczegółowość ma sztuczny posmak, zupełnie jakby całość została wyostrzona. Do tego dość agresywny, raczej fake HDR który odbiera obrazowi filmowości a na deser podniesione czernie i wynikające z tego artefakty takie jak paskudna posteryzacja przy wychodzeniu z wyciemnienia.

- King Kong (2005) - Blu-ray ze swoim VC-1 ma słabą kompresję, ale jednocześnie oddaje sprawiedliwość pięknej stronie wizualnej filmu poprzez reprodukcję tego, jak wyglądał na wielkim ekranie w 2005 roku. Na potrzeby UHD Jackson wyrzucił oryginalną kolorystykę przez okno, przefiltrował, odziarnił, wyostrzył i co tam jeszcze, a to wszystko okraszył niesamowicie agresywnym HDRem który nadał całości chwilami absurdalnie wręcz kontrastowy, mocno przesadzony i drażniący oczy, a przy tym syntetyczny, bardzo cyfrowy wygląd.

- The Prestige - kolejny kontrowersyjny Nolan. Do dyskusyjnej, znacznie cieplejszej kolorystyki (bardzo dobrze pamiętam seans kinowy i ten film tak nie wyglądał) z obowiązkowymi w paru scenach komicznie pomarańczowymi twarzami dochodzą po prostu katastrofalne czernie. W żadnym innym filmie nie widziałem tak dramatycznej różnicy między "czernią" w filmie a pasamia na dole / górze ekranu.
Bonus: to samo co przy Batman Begins i lepsza płytka Blu-ray z AVC, wyższym bitratem i DTS-HD MA zamiast leciwego DD5.1.

- X-Men: First Class - mimo źródła 2K film oferuje przyjemny upgrade jakościowy i miły dla oka HDR, tylko co z tego, skoro raz za razem daje o sobie znać katastrofalna kompresja. Macroblocking w finałowych scenach na plaży woła o pomstę do nieba, żeby było zabawniej pod tym względem wersja streamingowa na Disney+ wygląda lepiej.


RE: Wydania 4K UHD niewarte upgrade'u z Blu-ray - Grievous - 03-12-2022

Z tego co wyczytałem i bazując na screenach to "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" wygląda na upscal dodatkowo obsrany DNRem, przez co prezentuje się to gorzej niż prehistoryczny Blu Ray.


RE: Wydania 4K UHD niewarte upgrade'u z Blu-ray - Juby - 03-12-2022

> The Dark Knight Rises (i podejrzewam, że Interstellar też, ale nie widziałem go w 4K żeby potwierdzić, to ocena wyłącznie na podstawie porównań w sieci) - oba wyszły "w czasach Blu-ray" (Begins i Prestiż pamiętają jeszcze HD DVD), więc dostały należyty obraz na tym nośniku. Może nie doskonały, ale według mnie bardzo dobrze oddający wygląd tych filmów z kina (tak, wiem że sceny 35mm i sceny IMAX różnią się znacząco - te pierwsze bywają nieostre i prezentują się słabo - ale tak to też wyglądało w kinie!). UHD może i ma czterokrotnie wyższą rozdzielczość, HDR i pod pewnymi względami prezentuje się lepiej, ale zmieniono kadrowanie (na gorsze, pokazuje mniej filmu) i kolorystykę, której pierwotnie film nie miał. W przypadku TDKR jest kilka pozytywnych zmian, jak chociażby to ostatnie ujęcie Batmana z pomarańczową mordą (na UHD ma o wiele lepszy, naturalniejszy kolor skóry):

[Obrazek: abdtm1wi2iu31.jpg]

No ale, zdecydowana większość scen to zmiana na gorsze, czasami sceny potraktowane są tealem w ten sam sposób co TDK (np. scena żegnania się Batmana z Seliną i Gordonem jest cała zielonkawa).

Ogólnie wygląda mi na to, że Nolana w 4K warto kupować dopiero od Dunkierki, która wyszła już "w czasach UHD". No i TDK, ale to bardziej ze względu na fatalną jakość obrazu na BD niż na bezbłędność wersji 4K, która ma podbite czernie i zmienione kolory (w większości na gorsze). Osobiście w 4K planuję wracać do Beginsa (mimo wielu skopanych scen, 3/4 filmu wygląda wg mnie wspaniale), do TDK też, ale na własnych ustawieniach (poziom czerni zmniejszony o 9%, odcień kolorów przesunięty w stronę zieleni o 6-9%), ale już UHD z TDKR zostawiam aby komplet dobrze wyglądał na półce, bo wracać będę do Blu-ray, do którego jestem przyzwyczajony i z którego wyglądu jestem zadowolony (ew. HBO Max, bo ma wersja w stałym AR).

Myślę, że powinny się tu również pojawić Batmany Burtona, ale nie widziałem ich w całości, więc zostawiam to komuś bardziej zaznajomionemu. Ja na pewno nie planuję ich kupować.


RE: Wydania 4K UHD niewarte upgrade'u z Blu-ray - Mefisto - 03-12-2022

Tak, Piraci ponoć spieprzeni na uhd jak tylko się da.

(03-12-2022, 19:20)misfit napisał(a):  Nie ma że screeny... jak obejrzysz w ruchu i stwierdzisz, że nie jest warty uwagi to wtedy ok.

Temat jest odnośnie potencjalnego upgrade'u, a w tym przypadku mamy ponad stuletni, niemy film, który:

this does not have HDR applied (no HDR10, HDR10+, nor Dolby Vision.)

+

This appears to be the same extensive restoration completed by Friedrich-Wilhelm-Murnau-Stiftung in 2014 used on the older Blu-rays

i do tego mamy screeny, z których wyraźnie wynika, że poza większą rozdzielczością niespecjalnie coś zyskujemy - także obiektywnie można napisać, że chyba nie warto upgradować. Inna sprawa, że raczej nic nie wskazuje na to, żeby było coś nie tak z tym wydaniem, ale przecież nie chodzi w tym wątku jedynie o wadliwe transfery.

A do tematu warto by też zebrać te wszystkie francuskie skany z ostatnich lat, które bawią się na nowo kolorystyką starych filmów - ja pamiętam W kręgu zła, ale może jakaś odważna dusza znajdzie je wszystkie Smile

(03-12-2022, 22:56)Juby napisał(a):  Myślę, że powinny się tu również pojawić Batmany Burtona

A to czemu?


RE: Wydania 4K UHD niewarte upgrade'u z Blu-ray - Gieferg - 03-12-2022

Stawiałbym na kolory i black crush jakby trochę.