Filmozercy.com | Forum
Oglądanie VHS na telewizorze wyposażonym tylko w HDMI - Wersja do druku

+- Filmozercy.com | Forum (https://forum.filmozercy.com)
+-- Dział: Blu-ray i DVD (https://forum.filmozercy.com/dzial-blu-ray-i-dvd)
+--- Dział: Dział techniczny (https://forum.filmozercy.com/dzial-dzial-techniczny)
+--- Wątek: Oglądanie VHS na telewizorze wyposażonym tylko w HDMI (/watek-ogladanie-vhs-na-telewizorze-wyposazonym-tylko-w-hdmi)

Strony: 1 2 3


Oglądanie VHS na telewizorze wyposażonym tylko w HDMI - prodarek - 19-01-2023

Witam,

Wątek w formie informacyjnej ponieważ o jakiegoś czasu mocno badałem powyższy temat i mianowicie najlepszą metodą podłączenia magnetowidu do telewizora wyposażonego wyłącznie w złącza cyfrowe jest kombinacją magnetowid + nagrywarka dvd ze złączem hdmi. Magnetowid najlepiej SVHS podłączamy za pomocą kabla s-video do nagrywarki dvd wyposażonej również w owe wejście video, audio za pomocą kabli RCA/Cinch, obrazem wychodzimy na telewizor złączem HDMI. Najlepsze są nagrywarki pioneer / jvc / toshiba / panasonic przykłady mi znanych:

Pioneer DVR-560/550/555/LX60/LZ61
Panasonic EH65

W przypadku posiadania zwykłego magnetowidu vhs obraz przekazujemy przez złącze scart(euro) lub composite do nagrywarki.

Nagrywarka w takim układzie służy jak konwerter sygnału analogowego na cyfrowy. Najlepsze magnetowidy to magnetowidy svhs ze względu na posiadanie złącza s-video i posiadającymi lepsze mechanizmy prowadzenia taśmy a najwyższe modele posiadają dodatkowo funkcje jak TBC / DNR które w znaczny sposób potrafią poprawić obraz tutaj trzeba zaznaczyć że np nagrywarka dvd Panasonic EH65 posiada wbudowany układ TBC i funkcję dodatkową DNR, ale mogą one działać w zależności o kombinacji z magnetowidu lepiej lub gorzej. Za najlepsze magnetowidy uważa się JVC s-vhs od modeli 7XXX i Panasonic NV-HS960, Panasonic NV-HS1000, Panasonic NV-HS860 itd..

Jak wiadomo nagrywarka potrafi też nagrywać na dysk twardy lub płyty, z czego dość często korzystam aby nagrać jakiś fragment lub zgrać np całą ścieżkę audio. W żadnej nagrywarce dostępnej na rynku nie jest możliwe od tak skopiowanie sobie plików z dysk można je jedynie nagrać na płytę. Jest podejście tego problemu http://www.isobuster.com/dvr.php, dzięki temu obsługiwana nagrywarka i jej dysk może zostać odczytany a plik z nagraniem skopiowany.

Nadmienię jeszcze że Pioneer DVR-560/LX61 posiada ciekawą opcję a mianowicie nagrywanie w trybie XP+ a dokładnie z bitrate ~ 15Mb/s kodek wiadomo MPEG-2, taki plik o takie specyfikacji nie może zostać nagrany na dvd ale skopiowany dzięki isobuster już tak. Jako że używam tej nagrywarki osobiście to nadmienię że posiada ona złącze sata dysku nie ata jak większość nagrywarek i aby wygodnie przenosić dane zmodyfikowałem ją lekką i zmieniłem dysk na SSD i zamontowałem go w kieszeni która w wyższym modelu LX61 służy jako slot karta CI. Nie będę tutaj owego procesu opisywać bo nie jest on taki prosty chyba że ktoś będzie na prawdę zainteresowany.

https://en.wikipedia.org/wiki/Time_base_correction

Gdyby ktoś miał coś ciekawego do napisania zaprasza.

[Obrazek: 4fWeS7D.jpg]
[Obrazek: JppFwET.jpg]


RE: Oglądanie VHS na telewizorze wyposażonym tylko w HDMI - slavekg - 06-02-2023

A korzystałeś może z konwertera SCART -> HDMI od SpeaKa Professional?
Ma on bardzo dobre opinie jeśli chodzi o podłączenie starych konsoli do gier i odtwarzaczy DVD do telewizora. Nie natknąłem się na żaden przykład, jak radzi sobie z magnetowidem VHS, ale skoro ten ma wyjście SCART, to powinno zadziałać.
Od dłuższego czasu zastanawiam się na jego kupnem, ale wolałbym najpierw zdobyć jakieś potwierdzenie, że również w przypadku VHS jest on wart uwagi.


RE: Oglądanie VHS na telewizorze wyposażonym tylko w HDMI - prodarek - 06-02-2023

Nie nie testowałem ale ogólnie rzecz mówiąc średnio bo zauważ że gry i dvd to źródło obrazu stabilnego bez żadnych zakłóceń, a kasety VHS już nie dlatego nagrywarki dvd były często wyposażone w specjalne procesory z funkcjami TBC do stabilizacji obrazu, drgań itd. Kolejna sprawa te konwertery robią same upscaling do 720 1080, usuwają przeplotem i na dodatek pewnie wypuszczają obraz w 30 klatkach.
Ps Są takie wypasione konwertery do starych konsol po ponad 1000zł które robią cuda z grami, ale jak poczytasz to projektanci nie zalecają używania ich do vhs.


RE: Oglądanie VHS na telewizorze wyposażonym tylko w HDMI - prodarek - 07-02-2023

Dam ci przykład jak mogą wpływać nagrywarki dvd na obraz https://www.youtube.com/watch?v=crEojSrXzFM jest tu omawiana funkcja AGC.


RE: Oglądanie VHS na telewizorze wyposażonym tylko w HDMI - prodarek - 29-04-2023

Taka ciekawostka istniały kiedyś takie urządzenia nazywane wideo korektorami najczęściej firmy KAI służyły ode do usunięcia zabezpieczenia przed kopiowaniem.
Znalezienie takiego urządzenia dla złącza s-video to ciężki temat te na rynku działają/działały na złączu kompozytowym. Złącze s-video przekazuje dwa sygnały luminancji i chrominancji, zabezpieczenie sygnału jest w sygnale luminacji także pomyślałem że przez urządzenie przepuszczę tylko sygnał luminacji... i okazało się że działa idealnie.

A tutaj już mi się nudziło to zamontowałem urządzenie bezpośrednio w nagrywarce, gniazdo s-video z przodu od teraz nagrywa zabezpieczony sygnał, a dokładnie przeciąłem jedną ścieżkę wideo dla pinu luminacji następnie pomiędzy wpiąłem korektor aby "oczyszczał" przepuszczany sygnał.

[Obrazek: CKI2QgA.jpg]
[Obrazek: jMkb2WB.jpg]


RE: Oglądanie VHS na telewizorze wyposażonym tylko w HDMI - Nfsfan83 - 29-04-2023

Czyli rozumiem teraz zabezpieczone VHS-y już stoją przed Tobą otworem ???


RE: Oglądanie VHS na telewizorze wyposażonym tylko w HDMI - prodarek - 29-04-2023

Tak piracę vhs na grubo Big Grin


RE: Oglądanie VHS na telewizorze wyposażonym tylko w HDMI - prodarek - 23-02-2024

Nowy klocek w mojej szafce w sumie już trochę czasu go mam jest to JVC HR-S9850, mimo że czyści obraz spektakularnie to ma sporo wad, dlatego królem u mnie dalej pozostaje Panasonic NV-HS960.
[Obrazek: bJ1mSSa.jpeg]


RE: Oglądanie VHS na telewizorze wyposażonym tylko w HDMI - slavekg - 23-02-2024

A możesz coś więcej napisać, dlaczego ten Panasonic wg Ciebie jest lepszy?
Sam od jakiegoś czasu poluję na SVHS (w dobrej cenie) JVC od HR-S9500 w górą albo Panasonica model zbliżony do Twojego.
Kilka miesięcy temu na OLX była świetna okazja na JVC HR-S9850, ale ktoś mnie niestety ubiegł. Może to byłeś Ty? Wink


RE: Oglądanie VHS na telewizorze wyposażonym tylko w HDMI - prodarek - 23-02-2024

Możliwe możliwe 200 zł na OLX jakoś. Średnio kosztują 600-900 także można było brać w ciemno.

Wady JVC:
Kabel zasilania na stałe dla mnie to wada bo na przykład gdy czyścimy głowicę to wygodnie jest odpiąć po prostu kabel z tyłu aby magnetowid nie był pod zasilaniem.
Głośny jak traktor i tutaj jest problem tego typu że mam znajomego który ma identyczny model i jego też pracuje głośno ale mam też drugiego znajomego który miał ich kilka i też zresztą inne JBC i to loteria raz pracują cicho a raz głośno. No i według mojej analizy dźwięk pochodzi jakby bezpośrednio od głowicy no i co zrobisz jak nic nie zrobisz...
Mechanizm wkładania i wyciągania kasety w porównaniu do Panasonica tragedia, wolny głośny taki zamulony pasek wymieniony na nowy żeby nie było, znajomy potwierdza Smile.
Zaniku prądu no bodajże godzinę resetuje ustawienia, jest to mega słabe opcji jest w nim sporo i nie wszystko chcemy mieć włączone. Panasonic owszem też resetuje ale w nim domyślne moim zdaniem są okej..

Plusy JVC:
Obraz potrafi czyścić kasety z szumu strasznie dobrze, ale przy tym niestety obraz nie jest tak ostry jak w panasonicu.

Wady Panasonic:
Obraz w porównaniu do JVC jest bardzo zaszumiony ale mam wrażenie że jednak detali widać więcej i ogólnie ostrość jest lepsza. W Panasonic mamy trzy tryby ustawiania obrazu soft auto i sharp, ja używam tylko auto.

Plusy Panasonic:
Połyka i wypluwa kasety jak potwór szybko cicho, nie zdarzyło mi się żeby jakąś wypluł bo by mu się coś nie podobało.. tak jak w przypadku JVC.
Kabel zasilania jest odpinany Smile
Praca magnetowid jest bardzo cicha ogólnie pracuję z większą kulturą tak samo przewijanie kaset, w JVC ma się wrażenie że że magnetowid to odleci zaraz w kosmos Big Grin
Audio ale liniowe Mono czyli odczytywane przez głowice audio jest w większości przypadków lepszej jakości, jak chcesz mogę rozwinąć bardziej temat o co chodzi.
Co prawda w nim też po zaniku prądu na około godzinę resetują się ustawienia ale w zasadzie jedyną rzeczą którą wyłączam to jest TBC właśnie który jest domyślnie włączone, no i mogę to zrobić z guzika nie muszę tego robić z menu z pilota.
Brak klapki z przodu może i w jvc ciekawie to wygląda ale nie jest wygodne.

To chyba wszystko na razie jak sobie coś przypomnę to napiszę.